Son zamanlar AMEA-da böyük islahatlar həyata keçirilir, akademiyanın maddi-texniki bazasının gücləndirilməsinə, innovasiya xarakterli elmi-tədqiqat işlərinin genişləndirilməsinə önəm verilir. AMEA-nın elmi müəssisələrinin strukturları yenilənir, tədqiqat işlərinin effektiv mexanizmlər üzərində qurulması təmin edilir. Bu tədbirlərin məntiqi nəticəsi kimi AMEA Botanika İnstitutunun Bioloji məhsuldarlığın fundamental problemləri şöbəsinin maddi-texniki bazasının təchizatını inkişaf etdirmək məqsədilə BMT-nin Regionlararası Cinayət və Hüquq Tədqiqatları İnstitutunun (UNİCRİ) “Cənubi Qafqazda və Mərkəzi Asiya ölkələrində biomüdafiə və biotəhlükəsizlik imkanlarının gücləndirilməsi” proqramı çərçivəsində institutda mühüm işlər həyata keçirilib. Belə ki, bu elmi müəssisədə qrant layihəsinin maliyyə dəstəyi ilə 2015-ci ildə molekulyar bioloji tədqiqatların aparılması üçün lazım olan ABŞ-ın QİAGEN Kompaniyasının QİAxcel Advanced İnstrument Kapilyar elektroforez aparatı, QIAxcel DNA Screening Kit, QX Nitrogen Cylinder, DNT molekulunun miqdarını və DNT təmizlik dərəcəsini kiçik həcmlərdə təyin etmək üçün Epoch Microplate Spectrophotometer, spektrofotometr üçün 48 yuvalı Take3 Trio Micro-Volume Plate planşeti, İmmunoferment analizləri həyata keçirmək üçün ELx50 Microplate Strip Washer avtomatik yuma sistemi alınıb.
Layihə çərçivəsində alınmış bu müasir avadanlıqlar virus və fitoplazma xəstəliklərinə yoluxmuş çoxlu sayda müxtəlif bitki nümunələrinin tez molekulyar diaqnostikasını və identifikasiyasını, PZR-məhsulların kapilyar elektroforezlə daha tez və dəqiq analizini həyata keçirməyə imkan verir. Eyni zamanda AMEA xətti ilə ilin bütün fəsillərində temperatur, rütubət və işıqlandırmanı tənzimləməklə bitki yetişdirməyə imkan verən xüsusi bitki yetişdirmə kamerası (Growing-chamber) alınıb.

Укрепляется материально-техническая база Института ботаники НАНА
В последнее время в НАНА осуществляются коренные реформы, большое внимание уделяется укреплению материально-технической базы академии и расширению научно-исследовательских работ инновационного характера. Обновляются структуры научных учреждений НАНА, обеспечивается реализация исследовательских работ на основе эффективных механизмов. Как логический результат этих мероприятий на днях Институтом ботаники НАНА в целях развития снабжения материально-технической базы Отдела фундаментальных проблем биологической продуктивности осуществлена важная работа в рамках программы «Усиление возможностей биозащиты и биобезопасности в странах Центральной Азии и на Южном Кавказе» Межрегионального научно-исследовательского института Организации Объединенных Наций по вопросам преступности и правосудия (ЮНИКРИ). Таким образом, в этом научном учреждении при финансовой поддержке грантового проекта в целях проведения молекулярно-биологических исследований в 2015 году были куплены - аппарат капиллярного электрофореза QİAxcel Advanced İnstrument компании QİAGEN США, QIAxcel DNA Screening Kit, QX Nitrogen Cylinder, для определения в малых количествах объема молекул ДНК и степени чистоты ДНК – аппарат Epoch Microplate Spectrophotometer, для спектрометра – планшет Take3 Trio Micro-Volume Plate (48 гнезд), для реализации иммуноферментных анализов - автоматическая система промывки ELx50 Microplate Strip Washer.
Современное оборудование, приобретенное в рамках проекта, позволяет осуществлять диагностику и идентификацию различных образцов растений, зараженных вирусными и фитоплазменными заболевания, а также провести более быстрый и точных анализ продуктов ПЦР (аппарат капиллярного электрофореза). В то же время при финансировании НАНА была куплена специальная камера выращивания растений посредством регулирования температуры, влажности и освещения во все времена года.