Son zamanlar AMEA-da böyük islahatlar həyata keçirilir, akademiyanın maddi-texniki bazasının gücləndirilməsinə, innovasiya xarakterli elmi-tədqiqat işlərinin genişləndirilməsinə önəm verilir. AMEA-nın elmi müəssisələrinin strukturları yenilənir, tədqiqat işlərinin effektiv mexanizmlər üzərində qurulması təmin edilir. Bu tədbirlərin məntiqi nəticəsi kimi AMEA Botanika İnstitutunun Bioloji məhsuldarlığın fundamental problemləri şöbəsinin maddi-texniki bazasının təchizatını inkişaf etdirmək məqsədilə BMT-nin Regionlararası Cinayət və Hüquq Tədqiqatları İnstitutunun (UNİCRİ) “Cənubi Qafqazda və Mərkəzi Asiya ölkələrində biomüdafiə və biotəhlükəsizlik imkanlarının gücləndirilməsi” proqramı çərçivəsində institutda mühüm işlər həyata keçirilib. Belə ki, bu elmi müəssisədə qrant layihəsinin maliyyə dəstəyi ilə 2015-ci ildə molekulyar bioloji tədqiqatların aparılması üçün lazım olan ABŞ-ın QİAGEN Kompaniyasının QİAxcel Advanced İnstrument Kapilyar elektroforez aparatı, QIAxcel DNA Screening Kit, QX Nitrogen Cylinder, DNT molekulunun miqdarını və DNT təmizlik dərəcəsini kiçik həcmlərdə təyin etmək üçün Epoch Microplate Spectrophotometer, spektrofotometr üçün 48 yuvalı Take3 Trio Micro-Volume Plate planşeti, İmmunoferment analizləri həyata keçirmək üçün ELx50 Microplate Strip Washer avtomatik yuma sistemi alınıb.
Layihə çərçivəsində alınmış bu müasir avadanlıqlar virus və fitoplazma xəstəliklərinə yoluxmuş çoxlu sayda müxtəlif bitki nümunələrinin tez molekulyar diaqnostikasını və identifikasiyasını, PZR-məhsulların kapilyar elektroforezlə daha tez və dəqiq analizini həyata keçirməyə imkan verir. Eyni zamanda AMEA xətti ilə ilin bütün fəsillərində temperatur, rütubət və işıqlandırmanı tənzimləməklə bitki yetişdirməyə imkan verən xüsusi bitki yetişdirmə kamerası (Growing-chamber) alınıb.

Recently, ANAS carries out large scaled reforms, paves the way for strengthening logistical base of an Academy, and mainstreams enhancing of innovative researches. The structures of scientific institutions are updated, setting up research on the effective mechanisms is provided. As a result of these events and with the goal to supply logistical base of the Institute of Botany Department of the fundamental problems of biological productivity, following apparatus have been purchased by financial support of the grant project within the program "Strengthen the capacity of Bioprotection and Biosafety in the South Caucasus and Central Asian countries” to UN Interregional Crime and Law Research Institute (UNICRI): QIAxcel Advanced instrument Capillary electrophoresis apparatus, QIAxcel DNA Screening Kit, QX Nitrogen Cylinder of the U.S. QIAGEN Company, which needed for a molecular biological studies in 2015, Epoch Microplate Spectrophotometer for defining the amount and purity of the DNA molecule in a small amounts, 48 slots Take3 Trio Micro-Volume Plate tablet for spectrophotometer, and ELx50 Microplate automated strip washer for realizing immunofermental tests.
Modern equipment that had purchased within the framework of project allows implementing quick molecular diagnosis and identification of a lot of various plants infected with the virus and phytoplasma diseases, and carrying out more quickly and accurately analysis of PCR products via capillary electrophoresis. Meanwhile, has been purchased Growing-chamber by ANAS, which enables to grow a particular plant by providing it with temperature, humidity and lighting throughout the year.