AMEA Gəncə Bölməsində “Heydər Əliyevin dövlətçilik idealları və müasir gənclik” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Gəncə şəhərində AMEA Rəyasət Heyəti, Akademiyanın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası və Gəncə Bölməsinin təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyevin dövlətçilik idealları və müasir gənclik” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib. Tədbir Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin dəstəyi ilə baş tutub.
Konfransda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Niyazi Bayramov, AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e, akademik Arif Həşimov, AMEA-nın Gəncə Bölməsinin sədri, akademik Fuad Əliyev, Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısı Aparatının məsul əməkdaşları, tanınmış elm xadimləri, gənc alimlər, mütəxəssislər və ziyalılar iştirak ediblər.
Tədbirdən əvvəl iştirakçılar Ulu Öndər Heydər Əliyevin Gəncənin mərkəzindəki abidəsini ziyarət edərək, önünə gül dəstələri qoyublar.
Sonra AMEA Gəncə Bölməsində Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinə həsr edilmiş sərgiyə baxış keçirilib.
Konfrans  Bölmənin böyük akt salonunda keçirilib. AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli giriş sözü ilə çıxışında “Heydər Əliyevin dövlətçilik idealları və müasir gənclik” mövzusundakı iyunun 22-də Bakı şəhərində AMEA-nın Dairəvi akt zalında başlayan 4 günlük Respublika elmi konfransının Gəncədə davam etdirildiyini və burada yekunlaşdığını vurğulayıb. Bu işdə hərtərəfli dəstəyə görə o, Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin və AMEA Gəncə Bölməsinin rəhbərliyinə təşəkkür edərək, konfransın daha bir bölmə iclasının da bu elm ocağında keçirildiyini xatırladıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Ulu Öndər Heydər Əliyevin daim Azərbaycan gəncliyinə xüsusi diqqət yetirdiyini, onların təhsilli, vətənpərvər ruhda, milli kimliklərinin və şəxsiyyətlərinin azərbaycançılıq ideyası işığında formalaşmasına önəm verdiyini bildirib. Qeyd edib ki, Heydər Əliyevin zəngin həyatının, çoxcəhətli fəaliyyətinin, ideallarının mərkəzində Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin əbədi qorunub saxlanması, inkişaf etdirilməsi dayanırdı və bu siyasətin içərisində daim gənclərə xüsusi önəm verirdi.
Akademik İsa Həbibbəyli Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə 2023-cü ilin “Heydər Əliyev ili” elan olunması haqda ölkə başçısının Sərəncamının işığında AMEA tərəfindən   Ulu Öndərin həyat və fəaliyyətinə dair 39  yüksək səviyyəli konfrans, seminar, simpozim və digər elmi toplantların keçirildiyini, bu tədbirlərdə dünyanın bir çox ölkələrindən gəlmiş tanınmış alimlərin də iştirak etdiyini qeyd edib.
Akademik İsa Həbibəyli Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə AMEA tərəfindən  dahi şəxsiyyətin zəngin dövlətçilik təliminin müxtəlif aspektlərinə  həsr edilmiş çoxsaylı elmi əsərlər nəşr edildiyini bildirib. O, həmçinin Ulu Öndərin həyat və fəaliyyətinin öyrənilməsinin elmi-populyar müstəvidən fundamental elmi araşdırmalar səviyyəsinə qaldırılmasını təqdirəlayiq hal kimi dəyərləndirib.  Akademik İsa Həbibbəyli AMEA tərəfindən ilk dəfə olaraq, “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın nəşrə hazırlandığını da qeyd edib.
Ümummilli Liderin irsinin dərindən araşdırılması nümunəsi kimi, akademik İsa Həbibbəyli “Heydər Əliyev İli”nə AMEA Gəncə Bölməsinin töhfəsi olan “Heydər Əliyev və Gəncə” monoqrafiyasını təqdim edib. O, kitabı mövzuya elmi cəhətdən yanaşmaya, dərin təhlillərə söykənən mükəmməl bir mənbə kimi dəyərləndirərək, Ulu Öndərin Gəncə ilə bağlı taleyüklü anlarının, o cümlədən Gəncənin iqtisadi və mədəni intibahı, şəhərin tarixi adının bərpası, dövlətçiliyimizi təhdid edən qiyam cəhdinin qarşısının alınması və digər proses və hadisələrin təfərrüatlarının, onlara aid sənəd və fotoların da bu monoqrafiyada yer aldığını qeyd edib.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli Gəncə şəhəri İcra Hakimiyyətinin başçısı Niyazi Bayramova AMEA tərəfindən ərsəyə gətirilən “Qırmızı Kitab”ın  nəşrlərini hədiyyə edib. Həmçinin Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən işıq üzü görən “Heydər Əliyev və Azərbaycan ədəbiyyatı” ikicildliyi AMEA Gəncə Bölməsinə  hədiyyə edilib.
Konfransda Gəncə şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Niyazi Bayramov çıxış edərək, Heydər Əlievin dövlətçilik idealları və müasir gənclik mövzusunu əhatə edən tədbirin iştirkçlarını və qonaqları salamlayıb və bu mötəbər elmi toplantıya uğurlar arzulayıb. O, ölkəmizdə müasir gənclər siyasətinin əsasının Ulu Öndər tərəfindən qoyulduğunu və bu siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam və inkişaf etdirildiyini, bu strategiyanın nəticəsi kimi Azərbaycanda dövlətçiliyimizə sadiq fəal gənclər ordusunun formalaşdığını qeyd edib.
AMEA Gəncə Bölməsinin sədri, akademik Fuad Əliyev çıxışında Ulu Öndər Heydər Əliyev irsinin gənclər üçün ən doğru yol, ən yüksək ideal olduğunu bildirib. Bu baxımdan o, AMEA Gəncə Bölməsində Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinə dair çosxaylı yazılı elmi nümunələr toplandığını qeyd edib. Akademik Fuad Əliyev AMEA Gəncə Bölməsi əməkdaşlarının birgə əməyinin nəticəsi olan “Heydər Əliyev və Gəncə” monoqrafiyasına verilən qiymətə görə AMEA-nın prezidentinə minnətdarlığını bildirib.
Akademik Fuad Əliyev ölkəmizin daha işıqlı gələcəyi naminə gənclərə Ulu Öndər Heydər Əliyevin göstərdiyi  xüsusi diqqət və qayğının hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən davam etdirildiyini, bu xüsusda gənc alimlərin yeni-yeni uğurlara təşviq edilməsi yönündə də dövlət tərəfindən mütəmadi olaraq layihələr həyata keçirildiyini xatırladıb. O, gənc alimlər üçün təsis edilmiş Prezident mükafatının ilk dəfə gəncəli alimə verilməsini də Gəncə elmi mühitinə diqqət və qayğının nümunəsi kimi səciyyələndirib.
Sonra məruzələr  dinlənilib. AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov “Heydər Əliyev və Azərbaycan elmi”, AMEA Gənc Alim  və mütəxəssislər Şurasının sədri Elmir Babayev “Heydər Əliyev və Azərbaycan gəncliyi”, AMEA Gəncə Bölməsinin Nizami Gəncəvi Mərkəzinin direktoru Əlimuxtar Muxtarov “Ulu Öndər Heydər Əliyevin elm və təhsil siyasəti”, AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Şəfa Əliyeva “Ədəbiyyatın və mədəniyyətin inkişafında Ümummilli Liderimizin xidmətləri “, AMEA Gəncə Bölməsinin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Elnur Həsənov “Ümummilli Lider Heydər Əliyev gənclər siyasətinin banisidir”, AMEA Gəncə Bölməsi Nizami Gəncəvi Mərkəzinin doktorantı Təranə Verdiyeva “Heydər Əliyev və klassik irs” mövzularında çıxış ediblər.
Sonra məruzələr ətrafında müzakirələr aparılıb.
Tədbirin sonunda bir qrup gənc alimə elmi konransın işində fəal iştiraklarına, eləcə də məhsuldar tədqiqat fəaliyyətlərinə görə diplomlar və təşəkkürnamələr təqdim olunub.
Konfransdan sonra AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli AMEA Gəncə Bölməsinin tərkibində fəaliyyət göstərən Humanitar Tədqiqatlar İnstitutu, Nizami Gəncəvi Mərkəzi və Diyarşünaslıq İnstitutunun iş şəraiti, maddi-texniki bazası və və fəaliyyəti  ilə tanış olub. Eyni zamanda, Gəncə Bölməsinin mövcud problemləri və gələcək inkişaf perspektivləri ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Gəncə şəhərində görkəmli Azərbaycan yazıçısı və böyük alim Mir Cəlal Paşayevin ev muzeyində olub, muzeyin xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb.
AMEA rəhbəri həmçinin bölgədə fəaliyyət göstərən Bitki Mühafizə və Texniki Bitkilər Elmi-Tədqiqat İnstitutunun kollektivi ilə görüşüb, burada aparılan elmi-tədqiqat işləri ilə tanış olub.

В Гянджинском отделении НАНА состоялась научная конференция «Идеалы государственности Гейдара Алиева и современная молодежь»
В городе Гянджа при совместной организационной поддержке Президиума НАНА, Совета молодых ученых и специалистов и Гянджинского отделения Академии наук состоялась республиканская научная конференция «Идеалы государственности Гейдара Алиева и современная молодежь», посвященная 100-летнему юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева. Мероприятие прошло при поддержке Исполнительной власти города Гянджа.
На конференции приняли участие президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Иса Габиббейли, глава Исполнительной власти города Гянджа Ниязи Байрамов, и.о. первого вице-президента НАНА, академик Ариф Гашимов, председатель Гянджинского отделения НАНА, академик Фуад Алиев, ответственные сотрудники Аппарата главы Исполнительной власти города Гянджа, известные деятели науки, молодые ученые, специалисты и представители интеллигенции.
До начала мероприятия участники посетили памятник великому лидеру Гейдару Алиеву в центре Гянджи и возложили к нему букеты цветов.
Затем гости ознакомились в Гянджинском отделении НАНА с выставкой, посвященной жизни и деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева.
Конференция проходила в большом актовом зале Гянджинского отделения. Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что 4-дневная республиканская научная конференция «Идеалы государственности Гейдара Алиева и современная молодежь» начала свою работу 22-го июня в Круглом актовом зале Главного здания НАНА и завершает свою работу в Гяндже. Академик поблагодарил руководство Исполнительной власти города Гянджа и Гянджинского отделения НАНА за всестороннюю поддержку в проведении мероприятия и напомнил, что одно из секционных заседаний конференции прошло в этом храме науки.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что великий лидер Гейдар Алиев всегда уделял азербайджанской молодежи особое внимание и придавал большое значение получению молодежью высшего образования, ее формированию в патриотическом духе, а также реализации мероприятий, нацеленных на осознание молодежью своей национальной принадлежности и личности в свете идеи азербайджанства. Академик отметил, что в центре яркой жизни, многогранной деятельности и идеалов Гейдара Алиева стояли сохранение и развитие государственной независимости Азербайджана, и он придавал большое значение роли молодежи в этом деле.
Руководитель НАНА отметил, что в рамках Распоряжения главы государства об объявлении 2023 года «Годом Гейдара Алиева» в Академии наук на высоком уровне прошли 39 конференций, семинаров, симпозиумов и других научных мероприятий, посвященных жизни и деятельности Великого лидера, на которых наряду с отечественными учеными приняли участие и их зарубежные коллеги из различных стран мира.
В связи со 100-летним юбилеем Общенационального лидера, продолжил академик Иса Габиббейли, в НАНА были изданы многочисленные научные труды, посвященные различным аспектам учения Гейдара Алиева о государственности, доведение изучения жизни и деятельности Великого лидера до уровня фундаментальных научных исследований заслуживает одобрения. Академик добавил, что впервые в НАНА готовится к изданию «Энциклопедия Гейдара Алиева».
Руководитель Академии наук сообщил, что примером глубокого изучения наследия Общенационального лидера может служить подготовленная Гянджинским отделением НАНА монография «Гейдар Алиев и Гянджа», которая является вкладом отделения в «Год Гейдара Алиева». Назвав книгу весомым источником, опирающимся на научный подход к теме и глубокий анализ, академик отметил, что в монографии нашли свое отражение такие вопросы, как судьбоносные решения Великого лидера, связанные с Гянджой, в том числе экономическое и культурное возрождение города, восстановление его исторического названия, предотвращение попытки мятежа, направленного против государственности Азербайджана, и прочие процессы и события, а также представлены многочисленные документы и фотографии.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли преподнес в дар главе Исполнительной власти города Гянджа Ниязи Байрамову подготовленное НАНА третье издание «Красной книги». Также академик подарил Гянджинскому отделению НАНА изданный Институтом литературы двухтомник «Гейдар Алиев и азербайджанская литература».
В своем выступлении на конференции глава Исполнительной власти города Гянджа Ниязи Байрамов поприветствовал участников мероприятия, посвященного теме «Идеалы государственности Гейдара Алиева и современная молодежь», и пожелал успехов работе конференции. Он подчеркнул, что Общенациональный лидер является основоположником современной молодежной политики в республике, сегодня эта политика успешно продолжается и развивается Президентом Ильхамом Алиевым, и в результате претворяемой в жизнь стратегии в Азербайджане сформировалась целая армия активной молодежи, верной принципам нашей государственности.
Далее на мероприятии выступил председатель Гянджинского отделения НАНА, академик Фуад Алиев, который сообщил, что наследие великого лидера Гейдара Алиева является наиболее правильным путем, наивысшим идеалом для молодежи. Сказав, что в Гянджинском отделении НАНА собраны многочисленные письменные научные образцы, связанные с жизнью и деятельностью Гейдара Алиева, академик Фуад Алиев поблагодарил президента НАНА за высокую оценку, данную монографии «Гейдар Алиев и Гянджа», которая является результатом совместного труда сотрудников отделения.
Председатель Гянджинского отделения отметил, что особое внимание и забота, которыми окружил молодежь страны общенациональный лидер Гейдар Алиев, сегодня уделяются молодежи Президентом Ильхамом Алиевым. Академик подчеркнул, что для поощрения молодых ученых государством периодически реализуются многочисленные проекты, и назвал вручение первой Президентской премии для молодежи именно гянджинскому ученому еще одним примером внимания и заботы по отношению к научной среде Гянджи.
Затем были прослушаны доклады. И.о. первого вице-президента НАНА, академик Ариф Гашимов выступил с докладом «Гейдар Алиев и азербайджанская наука», председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА Эльмир Бабаев – с докладом «Гейдар Алиев и молодежь Азербайджана», директор Центра Низами Гянджеви Гянджинского отделения НАНА Алимухтар Мухтаров – с докладом «Научная и образовательная политика великого лидера Гейдара Алиева», председатель Совета молодых ученых и специалистов Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА Шафа Алиева – с докладом «Заслуги нашего Общенационального лидера в развитии литературы и культуры», председатель Совета молодых ученых и специалистов Гянджинского отделения НАНА Эльнур Гасанов – с докладом «Общенациональный лидер Гейдар Алиев – основоположник молодежной политики», докторант Центра Низами Гянджеви Гянджинского отделения НАНА Тарана Вердиева – с докладом «Гейдар Алиев и классическое наследие».
Далее состоялись дискуссии.
В заключение мероприятия группе молодых ученых были вручены дипломы и благодарственные грамоты за активное участие в работе научной конференции и плодотворную исследовательскую деятельность.
После конференции президент НАНА, академик Иса Габиббейли ознакомился с условиями труда, материально-технической базой и деятельностью функционирующих в составе Гянджинского отделения НАНА Института гуманитарных исследований, Центра Низами Гянджеви и Института краеведения. В то же время, были обсуждены существующие проблемы и перспективы дальнейшего развития Гянджинского отделения.
Президент НАНА посетил в Гяндже дом-музей выдающегося азербайджанского писателя и ученого Мир Джалала Пашаева, сделал записи в Книгу отзывов и пожеланий.
Академик Иса Габиббейли также встретился с коллективом функционирующего в регионе Научно-исследовательского института защиты растений и технических культур и ознакомился с проводимыми здесь научно-исследовательскими работами.