“Heydər Əliyevin dil siyasəti və ana dilinin müasir problemləri” mövzusunda konfrans keçiriləcək
19  iyul 2023-cü il tarixində saat 12:00-da AMEA-nın Əsas binasında Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyevin dil siyasəti və ana dilinin müasir problemləri” mövzusunda respublika elmi konfransı keçiriləcək.
Tədbirdə “Heydər Əliyevin hakimiyyəti dönəmində dil haqqında qəbul olunan sərəncam və fərmanların tarixi əhəmiyyəti”,  “Əbədiyaşar Ümummilli Liderimiz”, “Heydər Əliyevin uzaqgörən dövlətçilik, idarəçilik və dil siyasəti qələbəmizin təməlidir”, “Heydər Əliyev və dil quruculuğu”, “Heydər Əliyev və dil tariximiz”, “Heydər Əliyevin nitq və çıxışlarının İndoneziya və malay dillərinə tərcüməsi məsələləri” və “Heydər Əliyevin andiçmə nitqlərinin linqvostatistik və funksional təhlili” mövzusunda məruzələr dinləniləcək.

19-го июля 2023 года в 12:00 при организации Института языкознания имени Насими НАНА в Главном здании Академии наук состоится республиканская научная конференция «Языковая политика Гейдара Алиева и современные проблемы родного языка».
На мероприятии будут прослушаны доклады на такие темы, как «Историческое значение распоряжений и указов в сфере развития языка, принятых в период руководства Гейдара Алиева», «Незабвенный Общенациональный лидер», «Дальновидная государственная, языковая политика и управленческая деятельность Гейдара Алиева – основа нашей победы», «Гейдар Алиев и языковое строительство», «Гейдар Алиев и история нашего языка», «Вопросы перевода речей и выступлений Гейдара Алиева на индонезийский и малайский языки» и «Лингвостатистический и функциональный анализ инаугурационных речей Гейдара Алиева».