AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının prezidentinin dəvəti ilə Bolqarıstanda səfərdədir. Səfər zamanı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Bolqarıstan Elmlər Akademiyası arasında qarşılıqlı elmi əməkdaşlığa dair Anlaşma memorandumu imzalanacaq. Həmçinin səfər çərçivəsində akademik İsa Həbibbəyli Bolqarıstan EA-nın bir sıra elmi-tədqiqat institutlarının iş təcrübəsi ilə də tanış olacaq.
AMEA prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli əvvəlcə Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universitetinin Azərbaycan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzində olub. Mərkəzin direktoru Sofiya Şıqayeva-Mitreska qurumun fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Diqqətə çatdırıb ki, Sofiya Universitetində türkologiya və şərqşünaslıq ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələrə 2013-cü ildən Azərbaycan dili, 2015-ci ildən Azərbaycan multikulturalizmi fənləri tədris olunur, yeni dərs ilindən isə Azərbaycan ədəbiyyatı fənninin tədrisinə başlanılacaqdır.
Fəaliyyət göstərdiyi 10 il ərzində Azərbaycan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin işini yüksək qiymətləndirən akademik İsa Həbibbəyli indiyədək burada Azərbaycan Respublikasının Bolqarıstandakı Səfirliyinin dəstəyi ilə Nizami Gəncəvi, İmadəddin Nəsimi və Cəlil Məmmədquluzadənin əsərlərinin bolqar dilinə ilk dəfə tərcümə edilərək nəşr olunmasını əhəmiyyətli hadisə adlandırıb.
AMEA prezidenti Sofiya Universitetindəki Azərbaycan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin fəaliyyətə başlamasının 10 illiyi münasibətilə təbrikini çatdırıb. Akademik İsa Həbibbəyli Mərkəzə üzərində Qarabağın rəmzi Xarıbülbülün simvolu olan xalça və Azərbaycan Respublikasına, o cümlədən Qarabağa və Şuşaya aid kitablar, bir sıra elmi nəşrlər hədiyyə edib.
AMEA prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının Milli Arxeologiya İnstitutunun Arxeologiya Muzeyini də ziyarət edib. Muzeyin direktoru, professor Stefan Aleksandrov AMEA rəhbərinə Bolqarıstanın tarixi mədəniyyət nümunələrinin nümayiş olunduğu muzey eksponatları barədə ətraflı məlumat verib. Akademik İsa Həbibbəyli isə Azərbaycanda, xüsusilə ölkəmizin Qarabağın işğaldan azad edilmiş ərazilərində aparılan arxeoloji qazıntılar, dünyanın nadir qədim insan məskənlərindən biri olan Azıx mağarası və sairə barədə söhbət aparıb və arxeologiya sahəsində mövcud əməkdaşlıq imkanlarını diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının Etnologiya və Folklor İnstitutunun rəhbərliyi ilə də görüşüb, elmi-tədqiqat müəssisəsinin tərkibində fəaliyyət göstərən Etnoqrafiya Muzeyini ziyarət edib. Etnologiya və Folklor İnstitutunun direktoru, professor Vladimir Pençev AMEA prezidentini rəhbərlik etdiyi elmi müəssisənin iş şəraiti və tədqiqat istiqamətləri ilə tanış edib. Görüş zamanı müasir mərhələdə etnoqrafiya və etnologiya elmlərinin funksiyaları, Akademiyanın elmi bölmələrindəki yeri və əhəmiyyəti barədə geniş fikir mübadiləsi aparılıb, bu istiqamətdə Azərbaycan və Bolqarıstan alimlərinin qarşılıqlı elmi əməkdaşlıq perspektivləri barədə danışılıb.
Qeyd edək ki, akademik İsa Həbibbəyli AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli ilə telefon əlaqəsi yaradıb, Azərbaycanda baş vermiş zəlzələ ilə əlaqədar olaraq ictimaiyyətə elmi cəhətdən əsaslandırılmış maarifləndirici məlumatların çatdırılması haqqında tövsiyələr verib.

Президент НАНА, академик Иса Габиббейли находится с визитом в Болгарии
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли находится с визитом в Болгарии по приглашению президента Болгарской академии наук. В ходе поездки будет подписан Меморандум о взаимопонимании по научному сотрудничеству между Национальной академией наук Азербайджана и Болгарской академией наук.
В рамках визита академик Иса Габиббейли знакомится с опытом работы ряда научно-исследовательских институтов Болгарской академии наук.
Вначале президент НАНА, академик Иса Габиббейли посетил Центр азербайджанского языка и культуры при Софийском университете имени Святого Климента Охридского. Директор центра София Шигаева-Митреска подробно рассказала о деятельности организации. Она сообщила, что студенты, обучающиеся в Софийском университете по специальностям «Тюркология» и «Востоковедение», с 2013 года изучают азербайджанский язык, с 2015 года – предмет «Азербайджанский мультикультурализм», а с нового учебного года будут изучать предмет «Азербайджанская литература».
Руководитель НАНА высоко оценил деятельность Центра азербайджанского языка и культуры. Академик Иса Габиббейли назвал значимым событием перевод на болгарский язык и издание произведений Низами Гянджеви, Имадеддина Насими и Джалила Мамедгулузаде, что стало возможным при поддержке посольства Азербайджанской Республики в Болгарии.
Поздравив Центр азербайджанского языка и культуры при Софийском университете с 10-летием успешной деятельности, президент НАНА преподнес в дар центру ковер с изображением символа Карабаха – цветка Хары-бюльбюль, а также книги и научные труды, посвященные Азербайжанской  Республике, в том числе Карабаху и городу Шуша.
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли также посетил Археологический музей при Национальном археологическом институте Болгарской академии наук. Директор музея, профессор Стефан Александров подробно рассказал руководителю НАНА об экспонатах музея, в котором демонстрируются материалы, освещающие историю и культуру Болгарии. В свою очередь, академик Иса Габиббейли рассказал об археологических раскопках, которые ведутся в Азербайджане, особенно на освобожденных от оккупации территориях республики, об Азыхской пещере, которая является одним из древнейших мест обитания людей в мире, и т.д., а также о возможностях сотрудничества в сфере археологии.
Помимо этого, академик Иса Габиббейли встретился с руководством Института этнологии и фольклора Болгарской академии наук и посетил Этнографический музей, функционирующий при данном научно-исследовательском учреждении. Директор Института этнологии и фольклора, профессор Владимир Пенчев ознакомил президента НАНА с условиями труда и направлениями исследовательской деятельности руководимого им научного учреждения. В ходе встречи стороны обсудили функции этнографии и этнологии на современном этапе, место и значение этих дисциплин в научных отделениях Академии, а также перспективы научного сотрудничества между учеными Азербайджана и Болгарии в данной сфере.
Отметим, что, находясь в Болгарии, академик Иса Габиббейли связался по телефону с генеральным директором Республиканского центра сейсмологической службы при НАНА, членом-корреспондентом НАНА Гурбаном Етирмишли и дал свои рекомендации в связи с доведением до общественности научно обоснованной просветительской информации о произошедшем в Азербайджане землетрясении.