AMEA ilə ULAKBİM arasında elektron xidmətlər şəbəkəsinin genişləndirilməsinə dair görüş keçirilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Türkiyənin Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının (TÜBİTAK) Milli Akademik Şəbəkə və İnformasiya Mərkəzinin (ULAKBİM) nümayəndələri arasında “Zoom” platforması vasitəsilə onlayn görüşü keçirilib.
Görüşün keçirilməsində məqsəd AMEA-nın elmi jurnallarının ULAKBİM-in Dərgi Park elektron baza reyestrinə daxil edilməsi, birgə mərkəzləşdirilmiş elektron kitabxananın təşkili məsələlərinin müzakirəsi, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsinin aparılması olub.
Görüşdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli ULAKBİM-in nümayəndələrini salamlayıb, son illərdə ölkələrimiz arasında əlaqələrin dövlət başçılarımızın sıx dostluq, qardaşlıq münasibətləri sayəsində artıq strateji müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəldiyini, Azərbaycanla Türkiyənin bütün sahələrdə sıx əməkdaşlıq etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan xalqı 44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsi ərzində başda Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan olmaqla, 85 milyonluq Türkiyə xalqının dəstəyini daim xatırlayır, öz minnətdarlığını bildirir və heç bir zaman da unutmayacaqdır. AMEA rəhbəri, eyni zamanda ölkəmizin də Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qardaş ölkədə baş vermiş meşə yanğınları və dəhşətli zəlzələnin nəticələrinin aradan qaldırılması məqsədilə öz dəstəyini əsirgəmədiyini bildirib.
Bu gün Azərbaycanla Türkiyənin dostluq, həmrəylik münasibətlərinin dünya üçün nümunə olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli son illərdə Prezident İlham Əliyevin və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın səyləri nəticəsində Türk Dövlətləri Təşkilatının fəaliyyətinin aktiv şəkildə canlandığını, Ulu Öndərin “Bir millət, iki dövlət” şüarının artıq Özbəkistanın, Qazaxıstanın və digər türk dövlətlərinin iştirakı ilə genişlənməyə doğru getdiyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA ilə TÜBİTAK-ın uzun illərdir səmərəli əməkdaşlıq etdiyini, qurumun rəhbəri, professor Hasan Mandalla görüşləri zamanı elektron xidmətlər şəbəkəsinin genişləndirilməsi və digər istiqamətlərdə birgə əməkdaşlığa dair müzakirələrin aparıldığını deyib. Qeyd edib ki, bu gün qarşıda duran başlıca məqsəd yeniləşən Akademiya yaratmaqdır və yeniləşən Akademiyada əsas hədəfimiz isə dövlətimizin Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında əldə etdiyi uğurları cəmiyyətimizə, dünyaya təqdim etməklə bərabər, elektron xidmətlər şəbəkəsinin genişləndirilməsidir.
“Əgər beş il əvvəl İnformasiya Texnologiyaları Cəmiyyətindən danışırdıqsa, artıq elektron dünyanın yarandığını demək mümkündür. Biz Vikipediyada Azərbaycanın yerini qüvvətləndirmək istəyirik. Akademiyanın institutlarının saytlarının müasir dövrün tələblərinə uyğun yenilənməsi, bir neçə dildə fəaliyyət göstərməsi istiqamətində işlər davam etdirilir. “Google Scholar” və digər elmi platformalarda alimlərimizin akademik profillərinin açılması yönündə fəaliyyətimiz genişlənməkdədir. Həmçinin elmi nəşrlərimizin beynəlxalq bazalarda yerləşdirilməsinə çalışırıq. AMEA-nın elmi jurnallarının ULAKBİM-in Dərgi Park elektron baza reyestrinə daxil edilməsində maraqlıyıq. Bundan əlavə, humanitar və ictimai elmləri əhatə edən jurnallarımızın beynəlxalq bazalara daxil edilməsi qarşıdakı hədəflərimizdəndir. Beynəlxalq elmi reytinqlərdə mövqelərimizin yaxşılaşdırılması istiqamətində çalışırıq və bütün bu işləri qardaş Türkiyə ilə birgə görmək istəyirik. Bunun üçün MDB məkanında ilk dəfə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında elektron xidmətlərin təşkili üçün “Elektron Akademiya” şöbəsi yaradılıb. Alimlərimizin məqalələrinə DOİ almaq istiqamətində işlər yekunlaşır. Elektron xidmətlər sahəsində birgə yol xəritəsini müəyyənləşdirməyi planlaşdırırıq”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb.
AMEA prezidenti, həmçinin Akademiyanı və elmi nailiyyətlərimizi tanıtmaq üçün elmi-populyar nəşrlərə ehtiyac olduğunu, bu istiqamətdə TÜBİTAK-ın böyük təcrübəsindən istifadə edilə biləcəyini söyləyib.
Sonra ULAKBİM-in rəhbəri Mehmet Mirat Satoğlu çıxış edərək AMEA ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını, Elmlər Akademiyasının qarşısına qoyduğu hədəflərə çatmaq üçün zəruri dəstəyi verəcəklərini bildirib. Qeyd edib ki, bu gün ölkələrimiz bütün sahələrdə sıx əməkdaşlıq edir və bu da elmi qurumlarımızın bir-birinə dəstək verməsinə, birgə irəliləməsinə yeni üfüqlər açır.
Mehmet Mirat ULAKBİM-in Dərgi Park elektron bazasından əlavə, türk dövlətlərinin istifadəsi üçün “Web of Science” elmmetrik bazasına bənzər yeni indeks üzərində çalışdıqlarını söyləyib.
“Elektron Akademiya” şöbəsinin müdiri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fariz İmranov isə ingilisdilli mühitdən fərqli olaraq, ULAKBİM tərəfindən Azərbaycan, Türkiyə və digər türkdilli ölkələrin elmi jurnalları üçün elmmetrik bazalarda Türk indeksinin hazırlanmasını yüksək qiymətləndirib.
Görüşdə, həmçinin AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva, “Elektron Akademiya” şöbəsinin baş mütəxəssisi Aida Tağıyeva, “Elm” nəşriyyatının direktoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov və AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun icraçı direktoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Həsənli çıxış edərək görüşün Akademiyanın elektron mühitə inteqrasiyası baxımından əhəmiyyətinə toxunub, AMEA-nın nəşrlərinin ULAKBİM-in Dərgi Park elektron baza reyestrinə daxil edilməsi və bu sayədə alimlərimizin istinad göstəricilərinin yüksəlməsi, TÜBİTAK-ın elmi-populyar nəşrləri istiqamətində birgə əməkdaşlıq və s. barədə təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli görüşü yüksək qiymətləndirib, AMEA-nın tarixində yeni bir mərhələnin açıldığını və yeniləşən Akademiya uğrunda qarşıya qoyulan hədəflərə çatmaq üçün nəzərdə tutulan fəaliyyətin bundan sonra da inamla davam etdiriləcəyini söyləyib.

Посредством платформы Zoom состоялась встреча между представителями Национальной академии наук Азербайджана и Национальной академической сети и информационного центра ULAKBİM, который функционирует при Совете по научно-технологическим исследованиям Турции (TÜBİTAK).
Целью встречи было обсуждение таких вопросов, как включение научных журналов НАНА в реестр электронной базы данных «DеrgiPark» центра ULAKBİM, организация общей централизованной электронной библиотеки и т.д.
Поприветствовав представителей ULAKBİM, президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что в последние годы благодаря дружеским и братским взаимоотношениям глав государств связи между нашими странами достигли уровня стратегического партнерства, Азербайджан и Турция тесно сотрудничают во всех сферах деятельности. Академик отметил, что азербайджанский народ всегда с огромной благодарностью помнит поддержку 85-миллионного турецкого народа во главе с Президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом во время 44-дневной Второй Карабахской войны. Руководитель НАНА также добавил, что и наша республика во главе с Президентом Ильхамом Алиевым оказала всестороннюю поддержку братской стране во время устранения последствий лесных пожаров и чудовищного землетрясения.
Сказав, что сегодня дружеские взаимоотношения и солидарность между Азербайджаном и Турцией являются примером для всего мира, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в последние годы благодаря стараниям Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана оживилась деятельность Организации тюркских государств, при участии Узбекистана, Казахстана и других стран тюркского мира расширяется география девиза общенационального лидера Гейдара Алиева «Одна нация – два государства».
Академик Иса Габиббейли сообщил, что НАНА и TÜBİTAK плодотворно сотрудничают на протяжении долгих лет, во время встреч с президентом совета, профессором Хасаном Мандалом неоднократно обсуждались вопросы, связанные с расширением сети электронных услуг и сотрудничеством в интересующих обе стороны сферах. Президент НАНА отметил, что главной целью, которая стоит перед нами сегодня, является создание обновленной Академии, деятельность которой будет направлена на доведение до широких масс населения в стране и мировой общественности успехов, достигнутых нашим государством под руководством Президента Ильхама Алиева, а также на расширение сети электронных услуг.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул: “Если пять лет назад мы говорили об информационно-технологическом обществе, то сегодня уже можно говорить о формировании электронного мира. Мы хотим усилить позиции Азербайджана в Википедии. Продолжаются работы по обновлению сайтов академических институтов в соответствии с требованиями современности и их функционированию на нескольких языках. Помимо этого, расширяется наша деятельность, направленная на создание академических профилей ученых на научных платформах Google Scholar и т.д. Также мы стараемся, чтобы наши научные издания были размещены в международных базах. Мы заинтересованы во включении научных журналов НАНА в реестр электронной базы данных «DеrgiPark» центра ULAKBİM. Одной из предстоящих целей является включение наших журналов, охватывающих гуманитарные и общественные науки, в международные базы. Мы стараемся улучшить позиции в международных научных рейтингах, и все эти мероприятия хотим реализовать совместно с братской Турцией. Для этого впервые на всем пространстве СНГ в Национальной академии наук Азербайджана был создан отдел «Электронная Академия», деятельность которого направлена на организацию электронных услуг. Завершаются работы, нацеленные на получение DOİ для статей наших ученых. Мы планируем составить совместную дорожную карту в сфере электронных услуг».
Президент НАНА также сообщил, что есть необходимость в научно-популярных публикациях, которые будут способствовать популяризации Академии и научных достижений, и в этой области мы также сможем воспользоваться большим опытом TÜBİTAK.
Затем выступил директор ULAKBİM Мехмет Мират Сатоглу, который выразил заинтересованность в сотрудничестве с НАНА и отметил, что руководимая им структура окажет необходимую поддержку для достижения Академией наук поставленных целей. Сказав, что в настоящее время наши страны сотрудничают во всех сферах, он добавил, что это открывает новые горизонты для оказания взаимной поддержки и совместной деятельности научных структур.
Мехмет Мират Сатоглу сообщил, что помимо электронной базы данных «DеrgiPark», ULAKBİM работает над созданием нового индекса наподобие наукометрической базы Web of Science, которым смогут пользоваться тюркские государства.
В ходе встречи выступили заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева, заведующий отделом «Электронная Академия», доктор философии по математике, доцент Фариз Имранов, главный специалист этого отдела Аида Тагиева, директор издательства «Элм», доктор философии по филологии Сабухи Гахраманов, исполнительный директор Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, доктор философии по филологии Мехман Гасанли, которые высоко оценили подготовку ULAKBİM индекса для тюркского мира. Говоря о значении встречи с точки зрения интеграции Академии наук в электронное пространство, выступающие озвучили свои предложения, направленные на включение изданий НАНА в реестр электронной базы данных «DеrgiPark» центра ULAKBİM, повышение показателей цитирования наших ученых, сотрудничество с TÜBİTAK в области научно-популярных изданий и т.д.
В заключение академик Иса Габиббейли высоко оценил встречу и подчеркнул, что начался новый этап в истории НАНА, деятельность, направленная на достижение поставленных целей во имя создания обновленной Академии наук, будет уверенно осуществляться и в дальнейшем.