AMEA-nın dünyanın ən nüfuzlu beynəlxalq elmi təşkilatına üzvlüyü ilə bağlı təsdiq məktubu göndərilib
18.07.2023 09:27
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının dünyanın ən nüfuzlu elmi qurumu olan Beynəlxalq Elmi Şuraya (ISC) üzvlüyü təsdiq edilib. Bu münasibətlə Beynəlxalq Elmi Şuranın prezidenti Peter Gluckman tərəfindən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyliyə təsdiq məktubu göndərilib.
“Hörmətli prezident İsa Əkbər oğlu Həbibbəyli,
Beynəlxalq Elmi Şuranın işində və fəaliyyətində yüksələn müraciətə və marağa görə İdarə Heyəti adından Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına səmimi təşəkkürümü bildirirəm. Elm üçün belə misilsiz vaxtda təşkilatlarımız arasında əlaqələr həmişəkindən də vacib olduğu üçün daha da möhkəmlənəcəkdir. BEŞ üzvü olaraq, AMEA qlobal çağırışların həllinin təmini məqsədilə səmərəli beynəlxalq əməkdaşlığın təşviqində 250-dən çox beynəlxalq elmi birlik və assosiasiyalar, həmçinin akademiyalar və tədqiqat şuraları daxil olmaqla, milli və regional elmi təşkilatlarla birlikdə dayanır.
AMEA hazırda Beynəlxalq Elmi Şuranın tamhüquqlu nüfuzlu üzvüdür və BEŞ-nın Əsasnaməsinə uyğun olaraq, qarşıdan gələn bütün səsvermə prosedurlarında iştirak etmək hüququna malikdir.
Ümid edirəm ki, sizinlə virtual olaraq BEŞ üzvləri ilə müntəzəm onlayn görüşlərimizdən birində, Beynəlxalq Elmi Şuranın növbəti Baş Assambleyasında görüşəcəyik və Sizin rəhbərliyiniz altında AMEA ilə sıx əməkdaşlığı səbirsizliklə gözləyirəm.
BEŞ-ya göstərdiyiniz marağa və bağlılığa görə Sizə təşəkkür edirik.
Peter Gluckman
İSC-nin prezidenti”.
Qeyd edək ki, AMEA sözügedən təşkilata və digərlərinə üzv olmaqla ölkəmizin mənafelərini beynəlxalq elmi müstəvidə qoruyur və dünya elm məkanında qərarların qəbulunda birbaşa iştirak etmiş olur.

Поступило письмо-подтверждение в связи с принятием НАНА в самую влиятельную международную научную организацию мира
18.07.2023 09:27
Утверждено членство Национальной академии наук Азербайджана в Международном научном совете (ISC), который является самой влиятельной научной организацией мира. В связи с этим президент Международного научного совета Питер Глюкман направил президенту НАНА, академику Исе Габиббейли письмо-подтверждение.
«Уважаемый президент Иса Акпер оглу Габиббейли,
От имени Правления Международного научного совета выражаю Национальной академии наук Азербайджана искреннюю благодарность за активное участие в работе и деятельности совета. Еще большее укрепление связей между нашими организациями в такой важный для науки период имеет большое значение. Став членом ISC, НАНА встала в один ряд с более чем 250-тью международными научными сообществами и ассоциациями, а также академиями и исследовательскими советами, национальными и региональными научными структурами, которые осуществляют плодотворное сотрудничество, нацеленное на решение глобальных вызовов.
В настоящее время НАНА является полноправным членом Международного научного совета и, согласно Положению о ISC, обладает правом участвовать во всех будущих процедурах голосования.
Надеюсь на встречу с Вами во время периодических виртуальных онлайн-встреч с членами ISC и следующей Генеральной ассамблеи Международного научного совета. С нетерпением жду тесного сотрудничества с НАНА под Вашим руководством.
Благодарим Вас за проявленную заинтересованность в сотрудничестве с ISC.
Питер Глюкман,
президент İSC».
Отметим, что, став членом указанной и других международных научных организаций, НАНА защищает интересы нашей страны на международном уровне и принимает непосредственное участие в принятии решений, охватывающих всемирное научное пространство.