AMEA-da təmizlik və yaşıllaşdırma günləri davam edir
AMEA-nın Əsas binasının ərazisində yaz mövsümü ilə əlaqədar olaraq təmizlik, abadlaşdırma və yaşıllaşdırma işləri davam edir.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli və Akademiyanın Rəyasət Heyətinin üzvləri Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının şəhərciyində yerləşən Nadir ağaclar parkında növbəti dəfə yaşıllaşdırma və abadlaşdırma işləri ilə tanış olub və əraziyə baxış keçiriblər.
Belə ki, AMEA-da təmizlik və yaşıllaşdırma günləri çərçivəsində ərazidə ölkəmizin iqlim şəraitinə uyğun əkilmiş 100-ə yaxın Azərbaycan florasının qədim və “Qırmızı kitab”ına düşmüş Gözəl ağcaqayın, Hirkan ağcaqayını, dəmirağac, Qafqaz xurması, Lənkəran akasiyası, şabalıdyarpaq palıd, Şərq çinarı, Naxçıvan florasına aid olan narbənd, eləcə də vələsyarpaq azatağac kimi ağaclara aqrotexniki qulluq göstərilib, torpağın sağlamlaşdırılması, parkın abadlaşdırılması, ağacların dərmanlanması, mühafizəsi, suvarma və s. işlər həyata keçirilib.
Bu münasibətlə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli təmizlik və yaşıllaşdırma günləri ilə əlaqədar olaraq ətraf ərazilərdə də növbəti dəfə nadir ağac və gül kollarının əkilməsinin vacibliyini bildirib, ərazinin abadlaşdırılması və yaşıllaşdırılması ilə bağlı bir sıra tapşırıqlarını verib.
Qeyd edək ki, Nadir ağaclar parkı Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə 2023-cü ildə salınıb. Nadir ağaclar parkının yaradılmasında məqsəd ölkəmizdə ekologiyanın qorunması, təbiətə qayğı hissinin təbliği və ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasıdır. Akademiya şəhərciyində yerləşən Nadir ağaclar parkı yaşıllıq sahəsi olmaqla bərabər, gələcəkdə elmi-təcrübi baza rolunu da oynayacaqdır.

In connection with the spring season, improvement and landscaping works are ongoing on the territory of the Main Building of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli and members of the Presidium of the Academy again visited the Park of Rare Trees, located on the territory of the Academic town, saw the area and reviewed the greening and improvement works.
Approximately 100 trees suitable for the climate of our country were planted in the Park of Rare Trees including species listed in the Red Book, such as beautiful maple, Hyrcanian maple, marblewood, Caucasian persimmon, Lankaran acacia, Eastern sycamore, and others. Agrotechnical care was carried out for the trees, as part of the improvement and greening days at ANAS. Works such as strengthening the soil, improving the park, treating and protecting the trees, and installing irrigation systems were carried out in the territory as well.
Speaking on the occasion, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli emphasized the importance of planting rare trees and shrubs on the surrounding territories as well, and gave a number of instructions regarding the improvement and greening of the area.
It should be noted that the Park of Rare Trees was laid out in 2023 in honor of the 100th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev. The purpose of creating the Park of Rare Trees is to protect and improve the environment, as well as to promote a caring attitude toward nature. In the future, the Park of Rare Trees, located on the territory of the Academic town, will also serve as a scientific and experimental base.