AMEA-da təmizlik və yaşıllaşdırma günləri davam edir
AMEA-nın Əsas binasının ərazisində yaz mövsümü ilə əlaqədar olaraq təmizlik, abadlaşdırma və yaşıllaşdırma işləri davam edir.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli və Akademiyanın Rəyasət Heyətinin üzvləri Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının şəhərciyində yerləşən Nadir ağaclar parkında növbəti dəfə yaşıllaşdırma və abadlaşdırma işləri ilə tanış olub və əraziyə baxış keçiriblər.
Belə ki, AMEA-da təmizlik və yaşıllaşdırma günləri çərçivəsində ərazidə ölkəmizin iqlim şəraitinə uyğun əkilmiş 100-ə yaxın Azərbaycan florasının qədim və “Qırmızı kitab”ına düşmüş Gözəl ağcaqayın, Hirkan ağcaqayını, dəmirağac, Qafqaz xurması, Lənkəran akasiyası, şabalıdyarpaq palıd, Şərq çinarı, Naxçıvan florasına aid olan narbənd, eləcə də vələsyarpaq azatağac kimi ağaclara aqrotexniki qulluq göstərilib, torpağın sağlamlaşdırılması, parkın abadlaşdırılması, ağacların dərmanlanması, mühafizəsi, suvarma və s. işlər həyata keçirilib.
Bu münasibətlə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli təmizlik və yaşıllaşdırma günləri ilə əlaqədar olaraq ətraf ərazilərdə də növbəti dəfə nadir ağac və gül kollarının əkilməsinin vacibliyini bildirib, ərazinin abadlaşdırılması və yaşıllaşdırılması ilə bağlı bir sıra tapşırıqlarını verib.
Qeyd edək ki, Nadir ağaclar parkı Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə 2023-cü ildə salınıb. Nadir ağaclar parkının yaradılmasında məqsəd ölkəmizdə ekologiyanın qorunması, təbiətə qayğı hissinin təbliği və ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasıdır. Akademiya şəhərciyində yerləşən Nadir ağaclar parkı yaşıllıq sahəsi olmaqla bərabər, gələcəkdə elmi-təcrübi baza rolunu da oynayacaqdır.

В НАНА продолжаются дни по благоустройству и озеленению
В связи с летним сезоном на территории Главного здания НАНА продолжаются работы по благоустройству и озеленению.
Президент НАНА академик Иса Габиббейли и члены Президиума НАНА в очередной раз посетили Парк редких деревьев, расположенный на территории Академического городка, и ознакомились с работами по озеленению и благоустройству.
Так, в рамках дней по благоустройству и озеленению был осуществлен агротехнический уход за деревьями, высаженными в Парке редких деревьев в соответствии с климатическими условиями республики, такими, как занесенные в «Красную книгу» клен красивый, клен гирканский, железное дерево, хурма кавказская, лянкяранская акация, дзельква граболистная и т.д., реализованы мероприятия по оздоровлению почвы и деревьев, благоустройству парка, орошению и т.п.
Выступая по этому случаю, президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул значение высадки деревьев и кустарников и на окрестных территориях, а также дал ряд поручений в связи с благоустройством и озеленением территории.
Отметим, что Парк редких деревьев был заложен в 2023 году в честь 100-летнего юбилея общенационального лидера Гейдара Алиева. Целью создания Парка редких деревьев является охрана и оздоровление окружающей среды и пропаганда заботливого отношения к природе. В будущем Парк редких деревьев, расположенный в Академическом городке, также будет служить научно-экспериментальной базой.