Sentyabrın 6-da AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) Elm və Təhsil Nazirliyinin Dendrologiya İnstitutunun, AMEA-nın və Türkiyənin Erzurum Texnik Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş “Avrasiyada Biomüxtəliflik - SEAB 2023” VI beynəlxalq simpoziumu öz işinə başlayıb.
Simpozium iştirakçıları əvvəlcə Fəxri xiyabanda müasir müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu, Ulu Öndər Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə gül dəstələri düzüblər. Eyni zamanda, görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da əziz xatirəsi anılıb, məzarı üzərinə güllər qoyulub.
Daha sonra Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi institutlarının elmi nailiyyətlərinə həsr olunmuş sərgiyə baxış keçirilib.
Simpoziumda giriş nitqi ilə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Avrasiyada biomüxtəlifliyin aktual elmi problemlərinə həsr olunmuş beynəlxalq tədbirin əhəmiyyətindən söz açıb. Bu gün iqlim dəyişikliyi və biomüxtəliflik məsələlərinin dünyanın ən mühüm problemlərinə çevrildiyini qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli bu məsələlərə dövlətlər səviyyəsində diqqət yetirildiyini və alimlər qarşısında mühüm vəzifələrin müəyyənləşdirildiyini bildirib.
AMEA rəhbərinin sözlərinə görə, hazırda Yer kürəsində müşahidə olunan qlobal istiləşmə, buzlaqların əriməsi, dəniz səviyyəsinin geri çəkilməsi, okean sularının azalması və s. kimi problemlər dünyada su problemləri məsələsini daha da aktuallaşdırmışdır. Təsadüfi deyil ki, dünyada su problemlərini əhatə edən 77 dövlətlərarası müqavilə imzalanmışdır.
Akademik İsa Həbibbəyli bugünkü simpoziumda müzakirəyə çıxarılacaq məsələlərin bitkilərin mühafizə olunması, nəsli kəsilməkdə olan bitkilərin qorunması, faunanın mühafizəsi, su problemləri kimi vacib məqamları əhatə etdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, hazırda elmi tədqiqat müəssisələrində qeyd olunan məsələlərlə bağlı geniş tədqiqatlar aparılır, bu sahə üzrə fəaliyyət göstərən qurumlarla birgə layihələr həyata keçirilir.
O, nəsli kəsilmək təhlükəsi altında olan flora və fauna növlərinin yer aldığı “Qırmızı kitab”ın üçüncü nəşrinin bu yaxınlarda ictimaiyyətə təqdim olunduğunu qeyd edib. Alim kitabın ikinci nəşrində yer alan 80-dən çox flora və fauna nümunəsinin qorunub saxlanılması ilə əlaqədar onların artıq üçüncü nəşrdən çıxarıldığını bildirib, bunu Azərbaycan alimlərinin uğuru kimi qiymətləndirib.
AMEA prezidenti ölkə rəhbərliyinin su problemlərinin həllinə böyük diqqət yetirdiyini və dövlət proqramlarının tərkib hissəsi olduğunu qeyd edərək, bu məqsədlə Prezident İlham Əliyev tərəfindən imzalanmış “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” Sərəncamın və Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin yaradılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda bugünkü konfransın dünyanın müxtəlif ölkələrindən gələn nümayəndələrlə biomüxtəliflik problemlərinin həlli istiqamətində birgə fikir mübadiləsinin aparılması, dünya təcrübəsinin öyrənilməsi və bu təcrübənin Azərbaycanda tətbiqi üçün imkanlar yaradacağına əminliyini ifadə edib.
Sonra elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli çıxış edərək bu kimi mühüm problemlərə həsr olunmuş konfransların beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində keçirilməsinin önəminə toxunub. O, xüsusən qardaş Türkiyə ilə əsrlər boyu bir çox istiqamətlər üzrə davam edən əməkdaşlığın elm sahəsində də uğurla davam etdirildiyini qeyd edərək, bugünkü konfransın həm də Türkiyə universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilməsini yüksək qiymətləndirib.
Nicat Məmmədli Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən elm sahəsində qarşıya qoyulan məsələlərin icrasına dəstək verildiyini bildirib, yaxın zamanlarda yeni təşəbbüslərin, layihələrin həyata keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
“Gələcəkdə biomüxtəliflik problemləri ilə bağlı tədqiqatların genişləndirilməsi, dünyanın nüfuzlu elmi qurumları ilə birgə tədqiqatların aparılması, elmi jurnalların təsis olunması və onların elmi bazalarda indeksləşdirilməsi qarşımızda duran vacib məsələlərdəndir”, - deyə qeyd edən elm və təhsil nazirinin müşaviri atılacaq bu addımların Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasında vacib rol oynayacağına əminliyini ifadə edib.
O, tədbirin yekununda əldə olunacaq nəticələrin gələcəkdə dövlət proqramlarının icrasında əhəmiyyətli rol oynayacağını deyib, simpoziumun işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra Dendrologiya İnstitutunun baş direktoru vəzifəsini icra edən, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Minarə Həsənova çıxış edərək Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq simpoziumda 15 ölkənin nümayəndəsinin iştirak etdiyini söyləyib, xarici ölkələrdən gələn təmsilçilərə, eləcə də tədbirə onlayn qoşulan iştirakçılara təşəkkürünü bildirib. Biomüxtəliflik problemlərinin həlli istiqamətində ölkələrin elmi-praktiki nailiyyətlərinin paylaşılması məqsədilə bu cür tədbirlərin keçirilməsinin önəmini qeyd edən Minarə Həsənova beynəlxalq simpoziuma ümumilikdə 237 tezis və məqalənin qəbul edildiyini diqqətə çatdırıb.
Alim Dendrologiya İnstitutunun sabiq baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədovun rəbərliyi ilə təbiəti mühafizə sahəsində, iqlim dəyişkənliyinin biomüxtəlifliyə təsiri yönündə 6 konfrans, 1 qurultay və 1 simpoziumun təşkil edildiyini bildirib. O, bu gün altıncısı keçirilən “Avrasiyada Biomüxtəliflik- SEAB” beynəlxalq simpoziumunun da ilk dəfə 2015-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədovun təşəbbüsü ilə keçirildiyini vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin Mikrobiologiya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısı Aparatının İctimai-siyasi, humanitar məsələlər və dini qurumlarla iş şöbəsinin müdiri Elmin İmanov, Erzurum Texnik Universitetinin rektoru, professor Bülnt Çakmak, Pakistandan olan nümayəndə Şan Ali, Pamukkale Universitetinin professoru Serdar Duşen və SEAB təşkilat komitəsinin sədri, professor Ramazan Məmmədov çıxış edərək beynəlxalq simpoziumun aktual elmi problemlərə həsr olunduğunu bildiriblər.
Qeyd edək ki, simpozium işini Avropa və Asiya qitələrinin əsas bitki örtüyü və heyvanlar aləmi daxil olmaqla, çox sayda elmi araşdırmalar üzrə “Ətraf mühitin çirkləndiricilərinin iqlim dəyişkənliyinə təsiri”, “İqlim dəyişkənliyinin növlərin yayılması, arealı və miqdarına təsiri”, “Bitkilərin in vitro, in situ, ex situ şəraitində biomüxtəlifliyinin öyrənilməsi və biomüxtəlifliyin saxlanılmasının normativ-hüquqi bazası”, “Təbii və antropogen amillərin biomüxtəlifliyə təsiri” və “Biomüxtəlifliyin saxlanılma problemləri” və s. bölmələr üzrə davam etdirib.

Начал свою работу VI международный симпозиум «Биоразнообразие в Евразии – SEAB 2023»
6-го сентября в Центральной научной библиотеке НАНА при совместной организационной поддержке Института дендрологии Министерства науки и образования, НАНА и Эрзурумского технического университета (Турция) начал свою работу VI международный симпозиум «Биоразнообразие в Евразии – SEAB 2023», посвященный 100-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
До начала мероприятия участники симпозиума посетили могилу архитектора и созидателя современного независимого Азербайджана, великого лидера Гейдара Алиева в Аллее почетного захоронения, почтили его память и возложили на его могилу цветы. Также была почтена память выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханум Алиевой, на ее могилу были возложены цветы.
Затем гости ознакомились с выставкой, посвященной научным достижениям институтов Отделения биологических и медицинских наук НАНА.
Выступив на симпозиуме со вступительной речью, президент НАНА, академик Иса Габиббейли подчеркнул значение международного мероприятия, посвященного актуальным научным проблемам сохранения биоразнообразия в Евразии. Сказав, что сегодня вопросы, связанные с изменением климата и биоразнообразием, требуют срочного рассмотрения и решения, академик добавил, что этим вопросам уделяется особое внимание на международном уровне, перед учеными поставлены важные задачи.
По словам руководителя НАНА, в настоящее время на Земном шаре наблюдаются такие проблемы, как глобальное потепление, таяние ледников, снижение уровня воды в морских бассейнах, уменьшение объема океанических вод и т.д., и эти проблемы еще больше актуализируют проблему нехватки питьевой воды в мире. Об актуальности вопроса свидетельствует и количество международных документов, принятых в связи с проблемами водных ресурсов.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что вопросы, которые будут вынесены на обсуждение в рамках симпозиума, охватывают такие важные темы, как охрана растительного и животного мира, защита видов, находящихся на грани исчезновения, проблемы дефицита воды и т.д. Академик отметил, что в настоящее время в научно-исследовательских учреждениях ведутся широкомасштабные исследования, связанные с перечисленными вопросами, и реализуются совместные с соответствующими структурами проекты.
Недавно, продолжил академик Иса Габиббейли, вниманию общественности было представлено третье издание «Красной книги», в которой собраны виды флоры и фауны, находящиеся на грани исчезновения. Сказав, что благодаря реализованным мероприятиям по сохранению и увеличению популяции в третье издание не вошли более 80-ти образцов флоры и фауны, ранее вошедших во второе издание книги, академик назвал это успехом отечественных ученых.
Президент НАНА сообщил, что руководство страны уделяет большое внимание решению проблем водных ресурсов, и это находит свое отражение в государственных программах, и подчеркнул значение подписанного Президентом Ильхамом Алиевым Распоряжения «О мерах по обеспечению рационального использования водных ресурсов» и учреждения Государственного агентства водных ресурсов Азербайджана.
В заключение выступления академик Иса Габиббейли выразил свою уверенность в том, что в ходе симпозиума будут созданы условия для обмена мнениями по вопросам, связанным с решением проблем сохранения биоразнообразия, а также для изучения мирового опыта в данной сфере и применения этого опыта в Азербайджане.
Далее выступил советник министра науки и образования Ниджат Мамедли, который рассказал о значении проведения научных мероприятий, посвященных подобным проблемам, в рамках международного сотрудничества. Особо подчеркнув, что многолетнее сотрудничество с братской Турцией по всем направлениям успешно развивается и в сфере науки, он высоко оценил организацию симпозиума совместно с одним из турецких университетов.
Ниджат Мамедли сообщил, что Министерство науки и образования оказывает поддержку решению всех вопросов, поставленных перед наукой, и в ближайшее время будут реализованы новые инициативы и проекты.
Сказав, что важными предстоящими задачами являются расширение исследований, связанных с проблемами сохранения биоразнообразия, проведение совместных с ведущими научными организациями мира исследований, учреждение научных журналов и их индексирование в научных базах, Ниджат Мамедли выразил свою уверенность в том, что эти шаги сыграют важную роль в интеграции отечественной науки в мировую.
Он отметил, что результаты, полученные по итогам симпозиума, сыграют значимую роль в реализации государственных программ в дальнейшем, и пожелал успехов в работе мероприятия.
В своем выступлении исполняющая обязанности генерального директора Института дендрологии, доктор философии по биологии, доцент Минара Гасанова сообщила, что на международном симпозиуме, посвященном 100-летнему юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева, принимают участие представители 15-ти стран, и выразила свою благодарность всем присутствующим и онлайн-участникам мероприятия. Отметив значение проведения подобных мероприятий для ознакомления с научно-практическими достижениями различных государств в области решения проблем сохранения биоразнообразия, Минара Гасанова добавила, что для участия на международном симпозиуме были представлены 237 тезисов и статей.
Говоря о деятельности бывшего генерального директора Института дендрологии, покойного члена-корреспондента НАНА Тофига Мамедова в области охраны природы и изучения воздействия изменения климата на биоразнообразие, ученый сообщила, что под его руководством были организованы 6 конференций, 1 съезд и 1 симпозиум. Она подчеркнула, что первый международный симпозиум «Биоразнообразие в Евразии – SEAB» прошел в 2015 году по инициативе покойного члена-корреспондента НАНА Тофига Мамедова.
На мероприятии также выступили генеральный директор Института микробиологии, член-корреспондент НАНА Панах Мурадов, заведующий Отделом общественно-политических, гуманитарных вопросов и работы с религиозными структурами Аппарата главы Исполнительной власти города Баку Эльмин Иманов, ректор Эрзурумского технического университета, профессор Бюлент Чакмак, представитель Пакистана Шан Али, профессор Университета Памуккале Сердар Душен и председатель организационного комитета SEAB, профессор Рамазан Мамедов, которые подчеркнули значение международного симпозиума, посвященного актуальным научным проблемам.
Отметим, что симпозиум продолжил работу в секционных заседаниях, на которых были прослушаны научные доклады, посвященные таким вопросам, как воздействие загрязнения окружающей среды на изменение климата, изучение биоразнообразия растений в условиях in vitro, in situ, ex situ, нормативно-правовая база сохранения биоразнообразия, воздействие природных и антропогенных факторов на биоразнообразие и т.д.
VI международный симпозиум «Биоразнообразие в Евразии – SEAB 2023» продолжит свою работу до 8-го сентября.