AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda Milli Musiqi Günü münasibətilə həmin institutun Əlyazmaların elmi ekspozisiyası və təqdimi şöbəsinin hazırladığı, dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin əlyazmaları və musiqi əsərlərindən ibarət sərginin açılış mərasimi keçirilib.
Əlyazmalar İnstitutunun Ekspozisiya zalında baş tutmuş tədbiri giriş nitqi ilə institutun baş direktoru, akademik Teymur Kərimli açaraq Azərbaycan mədəniyyəti tarixinə böyük töhfələr vermiş, milli opera sənətinin banisi kimi daxil olmuş Üzeyir Hacıbəylinin yaratdığı dünya şöhrətli musiqi incilərindən, onun milli musiqi mədəniyyətimizin dünyada tanıdılması sahəsində əvəzsiz xidmətlərindən bəhs edib. Bildirib ki, bu gün adını çox iftixarla yad etdiyimiz Üzeyir Hacıbəyli Azərbaycan musiqi mədəniyyəti tarixində yeni inkişaf istiqamətinin və milli peşəkar bəstəkarlıq məktəbinin özülünü qoymaqla Azərbaycan musiqisi tarixində ilk opera, ilk musiqili komediya və bir sıra digər janrlarda ilk nümunələrin yaradıcısı kimi xatırlanır.
Bakı Musiqi Akademiyasının Humanitar fənlər kafedrasının müdiri, fil.e.d., professor Tərlan Quliyev, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının Humanitar fənlər üzrə kafedra müdiri, fil.ü.f.d., dosent Firudin Qurbansoy, Əlyazmalar İnstitutunun alimləri - Ərəbdilli əlyazmaların tədqiqi şöbəsinin müdiri, fil.e.d., professor Kamandar Şərifov, Multidissiplinar əlyazmaların tədqiqi şöbəsinin baş elmi işçisi, fil.e.d., professor Raqub Kərimov, Şəxsi arxivlərin tədqiqi şöbəsinin böyük elmi işçisi, “Üzeyir Hacıbəyovun şəxsi arxivinin təsviri” kitabının həmmüəllifi Aytən İmanova və elmi katib, fil.ü.f.d., dosent Əzizağa Nəcəfzadə çıxışlarında bütün ömrü boyu Azərbaycan mədəniyyətinə, milli musiqimizə xidmət edən görkəmli bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin zəngin və qiymətli ədəbi irsindən bəhs edib, həm Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin, həm də sovet Azərbaycanının himnlərinin bu unudulmaz şəxsiyyətə məxsus olduğunu vurğulayıblar. Çıxışçılar onun şəxsi arxivində qorunan nadir sənədlər haqqında da məlumat verib, onun həyat və yaradıcılığının daha dərindən öyrənilməsi üçün bu nadir xəzinənin misilsiz əhəmiyyətindən danışıblar.
Tədbirin sonunda iştirakçılar Əlyazmalar İnstitutunun Əlyazmaların elmi ekspozisiyası və təqdimi şöbəsinin hazırladığı Üzeyir Hacıbəylinin əlyazmaları və musiqi əsərlərindən ibarət sərgi ilə tanış olublar. Tamaşaçılara sərgi haqqında qısa məlumatı həmin şöbənin böyük elmi işçisi Sevinc Dadaşova verib.

Состоялось открытие выставки рукописей и музыкальных произведений Узеира Гаджибейли
По случаю Дня национальной музыки в Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА состоялась церемония открытия выставки рукописей и музыкальных произведений гениального композитора Узеира Гаджибейли, подготовленной Отделом научной экспозиции и представления рукописей.
Мероприятие проходило в Экспозиционном зале Института рукописей. Открыв церемонию вступительной речью, генеральный директор учреждения, академик Теймур Керимли рассказал о всемирно известных музыкальных жемчужинах, созданных Узеиром Гаджибейли, который внес весомый вклад в развитие культуры Азербайджана и является основоположником национального оперного искусства, и его исключительных заслугах в сфере популяризации национального музыкального искусства в мире. Академик сообщил, что Узеир Гаджибейли, которого мы с чувством особой гордости вспоминаем сегодня, заложил основы нового направления в истории музыкальной культуры Азербайджана и национальной профессиональной композиторской школы, а также является создателем первой оперы, первой музыкальной комедии и первых образцов в ряде других музыкальных жанров.
Затем выступили заведующий Кафедрой гуманитарных дисциплин Бакинской музыкальной академии, доктор филологических наук, профессор Тарлан Гулиев, заведующий Кафедрой общественных наук Азербайджанской национальной консерватории, доктор философии по филологии, доцент Фирудин Гурбансой, ученые Института рукописей – заведующий Отделом исследования арабоязычных рукописей, доктор филологических наук, профессор Камандар Шарифов, главный научный сотрудник Отдела исследования мультидисциплинарных рукописей, доктор филологических наук, профессор Рагуб Керимов, старший научный сотрудник Отдела исследования личных архивов, соавтор книги «Описание личного архива Узеира Гаджибекова» Айтян Иманова и ученый секретарь, доктор философии по филологии, доцент Азизага Наджафзаде. Они рассказали о богатом и ценном литературном наследии Узеира Гаджибейли, который всю свою жизнь посвятил служению азербайджанской культуре и национальному музыкальному искусству, и подчеркнули, что выдающийся композитор является автором гимнов и Азербайджанской Демократической Республики, и Азербайджанcкой ССР. В выступлениях также говорилось о редких документах, которые хранятся в его личном архиве, и значении этого архива для более глубокого изучения жизни и творчества композитора в дальнейшем.
В заключение церемонии открытия присутствующие ознакомились с выставкой рукописей и музыкальных произведений Узеира Гаджибейли. О выставленных материалах участникам мероприятия рассказала старший научный сотрудник Отдела научной экспозиции и представления рукописей Севиндж Дадашева.