Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin (BŞİH) təşkilatçılığı ilə Bakı Kitab Mərkəzində “Vətən müharibəsi tarixi – Şəxsiyyət faktoru” kitabının ərəb və fars dillərində nəşrlərinin təqdimatı keçirilib.
Mərasimdə ölkənin tanınmış ictimai-siyasi, elm və mədəniyyət xadimləri, tarixçi alimlər, hərbçilər, deputatlar, Vətən müharibəsi veteranları və qazilər, Azərbaycandakı dini konfessiyaların nümayəndələri, ali məktəb tələbələri və hərbi liseylərin kursantları iştirak ediblər.
Əvvəlcə Vətən torpaqlarının azadlığı uğrunda mübarizədə şəhid olmuş soydaşlarımızın əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Bakı Kitab Mərkəzinin rəhbəri Günel Anarqızı Vətən müharibəsində qazanılan Qələbə və onun tarixinə həsr edilən bu kitabın əhəmiyyəti barədə danışıb.
Sonra kitabla bağlı videoçarx nümayiş etdirilib.
Təqdimat mərasimində çıxış edən Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov diqqətə çatdırıb ki, bu kitab Vətən müharibəsinin tarixinə həsr olunan ilk nəşrlərdən biridir. Kitabın əsas xüsusiyyəti Azərbaycanın Vətən müharibəsi tarixini tamamilə yeni bir rakursdan, şəxsiyyət faktoru baxımından nəzərdən keçirilməsindən ibarətdir. Yekdilliklə bir nəticəyə gəldik ki, bütün bu uğurların, şanlı Qələbənin kökündə şəxsiyyət faktoru - İlham Əliyev fenomeni dayanır.
Təqdimat mərasimində çıxış edən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın Tarix İnstitutunun baş direktoru, professor Kərim Şükürov, Gəncə şəhərindəki “İmamzadə” ziyarətgah kompleksinin imamı hacı Tahir Abbaszadə və digər çıxış edənlər artıq 6 dildə çap olunan “Vətən müharibəsi tarixi – Şəxsiyyət faktoru” kitabının əhəmiyyətini vurğulayaraq, bu nəşrin Vətən savaşında qazanılan şanlı Qələbənin geniş təbliğində mühüm rol oynayacağını vurğulayıblar. Emosiyasız, tarixi faktlar əsasında hazırlanan kitabın müəlliflərinin əsas məqsədinin Vətən müharibəsi və dahi sərkərdə haqqında həqiqətləri gələcək nəsillərə çatdırılması qeyd edilib.
Bildirilib ki, kitaba olan maraq nəzərə alınaraq qısa zaman ərzində onun Azərbaycan dilindən əlavə, ingilis, türk və rus dillərində tərcümə edilərək nəşrlərinin geniş ictimai təqdimatı keçirilib. Bu gün isə ərəb və fars dilləri daxil olmaqla artıq 6-cı dildə nəşrin təqdimatıdır. Kitabın rus və ingilis dillərində nəşrləri dünyanın 100-ə yaxın ölkəsinin aparıcı kitabxanalarına göndərilib. Hazırda kitabın Çin dilinə tərcüməsi üzərində işlər aparılır və bu proses davam etdiriləcək.

Академик Иса Габиббейли принял участие на презентации изданий книги «История Отечественной войны – фактор личности» на арабском и персидском языках
При организации Исполнительной власти города Баку (ИВГБ) в Бакинском книжном центре состоялась презентация изданий книги «История Отечественной войны – фактор личности» на арабском и персидском языках.
На церемонии приняли участие известные общественно-политические деятели страны, деятели науки и культуры, ученые-историки, военнослужащие, депутаты Милли Меджлиса, ветераны Отечественной войны и гази, представители религиозных конфессий, студенты высших учебных заведений и курсанты военных лицеев.
Вначале минутой молчания была почтена память шехидов, отдавших свои жизни во имя территориальной целостности страны.
Руководитель Бакинского книжного центра Гюнель Анаргызы рассказала о Победе, одержанной в ходе Отечественной войны, и значении этой книги, посвященной ее истории.
Затем был продемонстрирован видеоролик о книге.
В своем выступлении на мероприятии глава Исполнительной власти города Баку Эльдар Азизов сообщил, что книга является одним из первых изданий, посвященных истории Отечественной войны, и особенность книги заключается в рассмотрении истории Отечественной войны Азербайджана с абсолютно нового ракурса, с точки зрения роли фактора личности. Эльдар Азизов подчеркнул, что в ходе работы над книгой вывод напрашивался сам собой: в основе всех успехов и славной Победы стоит феномен личности – феномен Президента Ильхама Алиева.
Далее на церемонии выступили председатель Союза писателей Азербайджана, Народный писатель Анар, председатель Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова, президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Иса Габиббейли, генеральный директор Института истории имени А.А.Бакиханова НАНА, профессор Керим Шукюров, имам Паломнического комплекса «Имамзаде» в Гяндже гаджи Тахир Аббасзаде и другие, которые отметили значение книги «История Отечественной войны – фактор личности», выпущенной в свет на 6-ти языках, и подчеркнули, что данная книга играет важную роль в широкой пропаганде славной Победы, одержанной в Отечественной войне. Отмечалось, что основной целью авторов книги, подготовленной без эмоций, на основе исторических фактов, является донесение правды об Отечественной войне и гениальном полководце до следующих поколений.
Сообщалось, что, учитывая интерес к книге, в скором времени она была переведена на английский, турецкий и русский языки, после чего эти издания были представлены широкой общественности, а сегодня проходит презентация изданий книги на арабском и персидском языках. Издания книги на русском и английском языках были разосланы в ведущие библиотеки почти 100-а стран мира. В настоящее время продолжается работа над переводом книги на китайский язык.