Oktyabrın 3-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
Elmi şuranın iclasını AMEA-nın prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun baş direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verib.
Tariximizin ən şanlı və qürurlu günlərini yaşadığımızı söyləyən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, son iki yüz ildə baş vermiş faciə və məğlubiyyətlərimizi sevinc və qələbə ilə əvəzləyən Zəfər savaşımız başa çatdı. 44 günlük müharibədən sonra da Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyev peşəkarlıqla uzaqgörən siyasətini davam etdirdi, Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü tam bərpa olundu. Ali Baş Komandan İlham Əliyev Ulu Öndər Heydər Əliyevin Qarabağın azad edilməsi uğrunda başladığı işi Zəfərlə başa çatdırdı, bununla da Azərbaycan tarixinin yeni dövrünə möhtəşəm qələbə səhifələri həkk edildi.
Sonra akademik İsa Həbibbəyli institutun əməkdaşı, filologiya elmləri doktoru Aida Feyzullayevanın səhhəti ilə əlaqədar tutduğu vəzifəsindən azad olunması barədə ərizə ilə müraciət etdiyini bildirib. O, Ədəbiyyat İnstitutunun ən çətin, ciddi problemlərinin həlli ilə məşğul olan Aida Feyzullayevanın institutun, eləcə də ədəbiyyatşünaslıq elminin inkişafında özünəməxsus yeri və rolu olduğunu diqqətə çatdırıb. Akademik İsa Həbibbəyli görkəmli alim Aida Feyzullayevanın ictimai əsaslarla institutun Dünya ədəbiyyatı və komparativistika şöbəsinin elmi məsləhətçisi təyin edildiyini söyləyib.
Elmi şuranın iclasında institutun əməkdaşı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Gülçin Babayeva 70 illik yubileyi münasibəti ilə Fəxri fərmanla təltif edilib.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin Azərbaycan Aşıqlar Birliyinin sədri, filologiya elmləri doktoru Məhərrəm Qasımlını, institutun Ədəbiyyat nəzəriyyəsi şöbəsinin baş elmi işçisi, filologiya elmləri doktoru Cavanşir Yusiflini və XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatı (Sovet dövrü) şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yadigar Mehdiyevanı 65 illik yubileyləri münasibətilə təbrik edib, elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Daha sonra tədbirdə bir sıra elmi-təşkilati məsələlərə baxılıb.
Birinci məsələ AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə Bolqarıstan Elmlər Akademiyası Ədəbi Tədqiqatlar İnstitutu arasında “Ədəbiyyatda satira və yumor: folklordan yazılı ədəbiyyatadək” mövzusunda birgə elmi-tədqiqat layihəsinin və Azərbaycan tərəfindən işçi qrupunun təsdiqi ilə bağlı olub.
Akademik İsa Həbibbəyli Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının prezidentinin dəvəti ilə cari il iyulun 4-də Bolqarıstana səfər etdiyini xatırladaraq, səfər çərçivəsində Bolqarıstan Elmlər Akademiyası ilə AMEA arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalandığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, həmin müqavilənin müddəalarından biri də ortaq elmi layihələrin işlənib hazırlanması olub.
İclasda “Ədəbiyyatda satira və yumor: folklordan yazılı ədəbiyyatadək” elmi-tədqiqat layihəsinin Azərbaycan tərəfindən işçi qrupunun üzvləri təsdiq edilib.
Sonra Xalq şairi Məmməd Arazın anadan olmasının 90 illiyinin qeyd edilməsi məsələsinə baxılıb. Oktyabrın 11-də Humanitar Elmlər Bölməsi və Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə AMEA-da görkəmli şairin yubiley sessiyasının keçirilməsi qərara alınıb.
Tədbirdə, həmçinin “Azərbaycanı Tədqiq və Tətöbbö Cəmiyyəti”nin fəaliyyətində ədəbiyyat məsələləri” mövzusunda elmi sessiyanın təşkili və Mehmet Akif Ərsoyun anadan olmasının 150 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı qərarlar qəbul olunub.
Elmi şuranın iclasında “Ədəbi Proses – 2023” Yaradıcılıq müşavirəsinin məruzəçilərinin müəyyən edilməsi məsələsi də müzakirə olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında son zamanlar bütün istiqamətlər üzrə yeniləşmə prosesinin getdiyini deyərək, Rəyasət Heyəti aparatının strukturunda “Elektron Akademiya” şöbəsinin yaradıldığını və son aylarda elmi-tədqiqat institutlarında elektron xidmətlər şəbəkəsinin genişləndirildiyini bildirib.
Daha sonra fil.f.d., dos. Günay Qarayeva 2023-cü il üçün elmlər və fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbul olanların elmi rəhbərləri və mövzularının təsdiqi ilə bağlı çıxış edib.
Sonda institutun Müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin baş elmi işçisi, fil.e.d., dos. Salidə Şərifovanın “İlk Azərbaycan romanları” monoqrafiyasının, Mətbuat tarixi və publisistika şöbəsinin böyük elmi işçisi, fil.f.d. Gülnar Qasımlının “Sözümüz sözdür - 2” kitabının və Uşaq ədəbiyyatı şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.f.d. Gülnar Qəmbərovanın “Azərbaycan uşaq ədəbiyyatının təşəkkülü” monoqrafiyasının çapa tövsiyə olunmasına dair qərarlar qəbul edilib.

На заседании Ученого совета Института литературы был рассмотрен ряд вопросов
3-го октября состоялось очередное заседание Ученого совета Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА.
Открыв заседание Ученого совета, президент НАНА, генеральный директор Института литературы имени Низами Гянджеви, академик Иса Габиббейли ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Сказав, что мы проживаем важные и славные дни истории, академик Иса Габиббейли сообщил, что трагедии и поражения, которые продолжались последние двести лет, сменились радостью Победы. После 44-дневной Отечественной войны, в которой доблестная армия Азербайджана одержала Победу, победоносный Верховный главнокомандующий, Президент Ильхам Алиев продолжил свою дальновидную политику, которая привела к полному восстановлению суверенитета и территориальной целостности Азербайджана. Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев успешно завершил дело, начатое общенациональным лидером Гейдаром Алиевым во имя освобождения Карабаха, тем самым вписав в историю Азербайджана страницу славной Победы, ознаменовавшей начало ее нового этапа.
Говоря о стоящих на повестке дня вопросах, академик Иса Габиббейли отметил, что сотрудник института, доктор филологических наук Аида Фейзуллаева обратилась с заявлением об освобождении ее с занимаемой должности по состоянию здоровья. Генеральный директор института сообщил, что Аида Фейзуллаева, занимающаяся решением трудных и серьезных проблем, внесла большой вклад в развитие и Института литературы, и азербайджанского литературоведения. Академик добавил, что видный ученый Аида Фейзуллаева назначена научным консультантом Отдела мировой литературы и компаративистики на общественных началах.
На заседании Ученого совета сотрудник института, доктор философии по филологии, доцент Гюльчин Бабаева была награждена Почетной грамотой в связи с 70-летним юбилеем.
Академик Иса Габиббейли также поздравил председателя Союза ашугов Азербайджана, доктора филологических докторов Магеррама Гасымлы,  главного научного сотрудника Отдела теории литературы, доктора филологических наук Джаваншира Юсифли и ведущего научного сотрудника Отдела литературы Азербайджана ХХ века (советский период), доктора философии по филологии Ядигяр Мехдиеву с 65-летними юбилеями, пожелал ученым успехов в дальнейшей деятельности.
Затем на мероприятии были рассмотрены научно-организационные вопросы.
Первый вопрос был связан с совместным научно-исследовательским проектом Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА и соответствующего института Болгарской академии наук на тему «Сатира и юмор в литературе: от фольклора до письменной литературы» и утверждением рабочей группы от Азербайджана.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что по приглашению президента Болгарской академии наук в начале июля текущего года он совершил визит в Болгарию, в рамках которого был подписан договор о сотрудничестве между двумя организациями, одним из пунктов которого является разработка и реализация совместных научных проектов.
На заседании был утвержден состав рабочей группы научно-исследовательского проекта «Сатира и юмор в литературе: от фольклора до письменной литературы» от Азербайджана.
Далее был рассмотрен вопрос о проведении 90-летия со дня рождения народного поэта Мамеда Араза. Было принято постановление о проведении юбилейной сессии 11-го октября при совместной организационной поддержке Отделения гуманитарных наук и Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА.
Также на мероприятии были приняты постановления, связанные с организацией научной сессии на тему «Вопросы литературы в деятельности Общества исследования и изучения Азербайджана» и проведением 150-летнего юбилея Мехмета Акифа Эрсоя.
Помимо этого, на заседании Ученого совета были рассмотрены вопросы, связанные с организацией творческого совещания «Литературный процесс – 2023», расширением сети электронных услуг в научно-исследовательских институтах, утверждением научных руководителей и тем диссертационных работ исследователей, поступивших в докторантуру и диссертантуру института в 2023 году, а также изданием книг и монографий сотрудников Института литературы.