AMEA-da “Müstəqilliyin möhtəşəm 20 ili: uğurlar və çağırışlar” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Cənab İlham Əliyevin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilməsinin 20-ci ildönümü ilə əlaqədar Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında “Müstəqilliyin möhtəşəm 20 ili: uğurlar və çağırışlar” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli giriş nitqi ilə çıxış edib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin müstəqil Azərbaycana rəhbərlik etdiyi 2003-2023-cü illər çoxəsrlik dövlətçilik tariximizin ən möhtəşəm və şanlı illəri kimi xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Təməlləri Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən atılmış müasir Azərbaycanın müstəqilliyini Prezident İlham Əliyev genişmiqyaslı islahatlar həyata keçirməklə gücləndirdiyini, böyük çətinliklərdən çıxararaq dünyada söz sahibinə malik güclü dövlətə çevirdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli ötən 20 il ərzində ölkəmizdə bütün sahələrdə inkişafa nail olunduğunu bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, dövlət başçısının möhtəşəm 20 illik fəaliyyətində xüsusi yeri olan Vətən müharibəsində qazanılmış Zəfərlə Azərbaycanın tarixi torpaqlarının işğaldan azad olunması, həmçinin cari ilin 19-20 sentyabr tarixlərində 1 gündən də az çəkmiş antiterror tədbirləri ilə ölkəmizin suverenliyinin tam bərpa edilməsi Prezident İlham Əliyevin adını Azərbaycanın tarixinə qızıl hərflərlə əbədi olaraq həkk etdirdi.
AMEA rəhbəri ölkəmizdə elm, təhsil və mədəniyyət sahələrində də bir çox uğurların qazanıldığını, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin Akademiyanın taleyində mühüm rolu olduqlarını bildirib.
Prezident İlham Əliyevin 2015-ci ildə AMEA-nın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş Ümumi yığıncaqda proqram xarakterli çıxışı ilə Azərbaycan alimlərinin qarşısında yeni istiqamətlərdə elmi-tədqiqat vəzifələrinin qoyulduğunu vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının tapşırığı ilə AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin binasının tikilməsi və istifadəyə verilməsinin müstəqil Azərbaycan dövlətinin liderinin elmə və elm xadimlərinə qayğısının əməli ifadəsi olduğunu deyib.
Daha sonra AR ETN Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov “Müstəqillik andı: möhkəm təməldən hərtərəfli inkişafa” adlı məruzə ilə çıxış edib. O, Ulu Öndər H.Əliyevin 1993-cü ildə xalqın tələbi ilə yenidən hakimiyyətə qayıdışının və cənab İlham Əliyevin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilməsinin ölkəni tənəzzüldən qoruyan iki mühüm hadisə kimi tarixi əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Azərbaycan elmi” adlı məruzəsində müstəqil Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafının son iyirmi illik tarixinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu bildirib.
Sonra AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun baş direktoru, fəlsəfə elmləri doktoru İlham Məmmədzadə “Qələbənin fəlsəfəsi, Zəfərin təntənəsi və Böyük Qayıdışın reallıqları”, AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramov “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Qərbi Azərbaycana qayıdış strategiyası”, AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun baş direktoru, filologiya elmləri doktoru Nadir Məmmədli “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin dil siyasəti və dövlət dilinin inkişafına dəstəyi” və AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya elmləri doktoru Elnarə Akimova “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ədəbiyyat siyasəti və ədəbiyyatda bədii obrazı” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər. Məruzələrdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin elm, dil və ədəbiyyat siyasəti, elm adamlarına qayğısı, hərtərəfli fəaliyyət istiqamətlərindən söz açılıb.
Akademik İsa Həbibbəyli tədbirdə yekun sözü ilə çıxış edərək vurğulayıb ki, alimlərimiz Prezident İlham Əliyevin, dövlətimizin ətrafında sıx birləşərək ölkə başçısının daxili və xarici siyasətini dəstəkləyir, liderinə öz ziyalı dəstəyini ifadə edir, daim ölkə başçısının yanında olduqlarını qürurla bildirirlər.
Tədbir boyu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 20 illik fəaliyyətini əks etdirən slaydlar nümayiş olunub.

В НАНА состоялась научная конференция на тему «Блистательные 20 лет независимости: успехи и вызовы»
В Национальной академии наук Азербайджана состоялась научная конференция «Блистательные 20 лет независимости: успехи и вызовы», посвященная 20-летию со дня избрания господина Ильхама Алиева Президентом Азербайджанской Республики.
На мероприятии с вступительной речью выступил президент НАНА, академик Иса Габиббейли. Академик сообщил, что 2003-2023-е годы руководства Президента Ильхама Алиева независимым Азербайджаном вошли в многовековую историю нашей государственности в качестве славных и блистательных лет. Сказав, что независимость современного Азербайджана, основы которой были заложены великим лидером Гейдаром Алиевым, была укреплена благодаря проводимым Президентом Ильхамом Алиевым широкомасштабным реформам, вследствие чего Азербайджан, пройдя через большие трудности, превратился в сильное государство, академик добавил, что за истекшие 20 лет в республике развились все сферы. Руководитель НАНА подчеркнул, что особое место в 20-летней блестящей деятельности главы государства занимает историческая Победа, одержанная в ходе Отечественной войны, ознаменовавшейся освобождением исторических земель Азербайджана от оккупации, а также антитеррористические мероприятия, продолжавшиеся менее суток 19-20 сентября текущего года, завершившиеся полным восстановлением суверенитета республики, и эти события навечно вписали имя Президента Ильхама Алиева в историю Азербайджана золотыми буквами.
Академик Иса Габиббейли отметил, что в стране были достигнуты большие успехи и в таких сферах, как наука, образование и культура, великий лидер Гейдар Алиев и Президент Ильхам Алиев сыграли важную роль в судьбе Академии наук.
Подчеркнув, что в своем программном выступлении на Общем собрании, посвященном 70-летию НАНА, которое состоялось в 2015 году, Президент Ильхам Алиев поставил перед отечественными учёными новые актуальные задачи, академик Иса Габиббейли добавил, что по поручению главы государства были возведены и сданы в эксплуатацию здания Центральной научной библиотеки и Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия», что является очередным примером заботы лидера Азербайджанского государства о науке и учёных.
Затем с докладом «Клятва независимости: от крепкого фундамента к всестороннему развитию» выступил генеральный директор Института математики и механики Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, член-корреспондент НАНА Мисир Марданов. Он рассказал об историческом значении двух событий, которые спасли страну от распада – возвращении общенационального лидера Гейдара Алиева к власти по требованию народа в 1993 году и избрании господина Ильхама Алиева Президентом Азербайджанской Республики.
В своем докладе «Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и азербайджанская наука» и.о. первого вице-президента НАНА, академик Ариф Гашимов подчеркнул, что социально-экономическое и культурно-духовное развитие независимой Азербайджанской Республики за последние 20 лет непосредственно связано с именем главы государства Ильхама Алиева.
Далее генеральный директор Института философии и социологии НАНА, доктор философских наук Ильхам Мамедзаде выступил с докладом «Философия Победы, торжество Победы и реалии Великого возвращения», заведующий отделом Института истории имени А.А.Бакиханова НАНА, доктор философии по истории Джаби Бахрамов – с докладом «Стратегия Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева по возвращению в Западный Азербайджан», генеральный директор Института языкознания имени Насими НАНА, доктор филологических наук Надир Мамедли – с докладом «Языковая политика Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и его поддержка развитию государственного языка» и заведующая отделом Института литературы имени Низами НАНА, доктор филологических наук Эльнара Акимова – с докладом «Политика Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в сфере развития литературы и его художественный образ в литературе».
В заключительном слове академик Иса Габиббейли подчеркнул, что учёные тесно объединились вокруг Президента Ильхама Алиева и нашего государства, всецело поддерживают внутреннюю и внешнюю политику главы государства и с гордостью заявляют, что они всегда рядом с Президентом страны.
На протяжении всего мероприятия демонстрировались слайды, отражавшие 20-летнюю деятельность Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева.