YAP Yasamal rayon təşkilatının AMEA Rəyasət Heyəti aparatı üzrə ilk ərazi partiya təşkilatının iclası keçirilib
Oktyabrın 19-da Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) Yasamal rayon təşkilatının AMEA Rəyasət Heyəti aparatı üzrə ilk ərazi partiya təşkilatının iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev, YAP Yasamal rayon AMEA Rəyasət Heyəti üzrə ilk ərazi partiya təşkilatının sədri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hüseyn Hüseynov, partiya fəalları və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın YAP təşkilatları, xüsusilə Yasamal rayon təşkilatı ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini, mütəmadi birgə tədbirlərin keçirildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, AMEA Ulu Öndərin ideallarını, Prezident İlham Əliyevin son 20 ildə əldə etdiyi möhtəşəm uğurları və Yeni Azərbaycan Partiyasının çağırışlarını təbliğ etməyi özünün şərəfli borcu hesab edir.
Əsas təməlləri Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan müstəqil Azərbaycanın Prezident İlham Əliyevin liderliyində hərbi, iqtisadi, elmi, mədəni, təhsil və digər bir çox sahələrdə öz inkişafının ən yüksək mərhələsinə çatdığını deyən akademik İsa Həbibbəyli bu gün Azərbaycanın adının dünyanın inkişaf etmiş ölkələri, Prezident İlham Əliyevin adının isə dünya liderləri ilə bir sırada çəkildiyini söyləyib. Vurğulayıb ki, Prezident İlham Əliyev “Sözümüz imzamızdır” deyərək son 20 ildə qarşıya qoyduğu bütün hədəflərə ən yüksək səviyyədə çatmaqla, ilk növbədə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tam bərpa etdi, ölkəmizi iqtisadiyyatı güclü, neftdən asılı olmayan dövlətə çevirdi, qeyri-neft sektorunun dövlət büdcəsindəki payı ildən-ilə genişləndi və bu proses hazırda da davam edir.
Son illərdə Prezident İlham Əliyevin liderliyində ölkəmizin beynəlxalq müstəvidə rolunun artdığını deyən AMEA rəhbəri Azərbaycan Prezidentinin Qoşulmama Hərəkatına uğurla sədrlik etdiyini, dövlət başçısının təşəbbüsü ilə BMT Baş Assambleyasının COVID-19-a qarşı xüsusi sessiyasının çağırıldığını, ümumdünya miqyaslı qərarların qəbul olunduğunu söyləyib.
AMEA prezidenti, həmçinin Ali Baş Komandanın liderliyində Azərbaycan ordusunun ən qısa müddətli və ədalətli müharibəni uğurla həyata keçirdiyini, düşmənin 30 illik işğalına son qoyulduğunu, 15 oktyabrda Xankəndi şəhərində Azərbaycan bayrağının ucaldılması ilə ərazi bütövlüyümüzün tam bərpa edildiyini və Prezident İlham Əliyevin adının Azərbaycan tarixinə ədəbi olaraq qızıl hərflərlə yazıldığını vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli YAP Yasamal rayon təşkilatı ilə əlaqələrin bundan sonra da uğurla davam etdirilməsi və gücləndirilməsi üçün zəruri dəstəyin veriləcəyini söyləyərək təşkilatın sədri Bəxtiyar Nəbiyevə “Şuşa” kitabını hədiyyə edib.
Sonra YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev çıxış edib. Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Yeni Azərbaycan Partiyası dünənin, bu günün və gələcəyin partiyasıdır” sözlərini xatırladan Bəxtiyar Nəbiyev ideoloji işin və partiya sıralarının genişlənməsi istiqamətində tədbirlərin bundan sonra da uğurla yerinə yetiriləcəyini bildirib.
Prezident İlham Əliyevin Ulu Öndərin ideyalarını uğurla həyata keçirdiyini deyən sədr ilk növbədə ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa edildiyini, dövlət başçısının da dediyi kimi, bu qələbənin Azərbaycan əsgərinin, zabitinin qəhrəmanlığı sayəsində əldə olunduğunu vurğulayıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun baş direktoru v.i.e., tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev rəhbərlik etdiyi müəssisədə dövlət başçısının tapşırıqlarından irəli gələrək həyata keçirilən tədbirlər, xüsusilə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan arxeoloji tədqiqatlar barədə məlumat verib. Son aylarda müəssisədə yeniləşmə prosesinin getdiyini, kadr potensialına xüsusi diqqət yetirildiyini deyib və Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutu üzrə YAP ərazi ilk partiya təşkilatının aktiv fəaliyyət göstərməsi üçün zəruri dəstəyin veriləcəyini bildirib.
İclasda ərazi partiya təşkilatlarına seçkilər də keçirilib. Aynur Günəşli YAP Yasamal rayon təşkilatının AMEA Rəyasət Heyəti aparatı üzrə ərazi partiya təşkilatının sədrinin müavini, Bəxtiyar Cəlilov isə YAP Yasamal rayon təşkilatının Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutu üzrə ərazi partiya təşkilatının sədri seçilib.
Həmçinin iclasda AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin elmi katibi Zümrüd Mənsimovaya və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Sənədlərlə iş və protokol şöbəsinin müdir müavini Sevil Adıgözəlovaya Yeni Azərbaycan Partiyasına yeni üzvlük vəsiqələri təqdim olunub.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bundan sonra da ölkə başçısının, dövlətçiliyimizin və Yeni Azərbaycan Partiyasının çağırışlarından irəli gələrək AMEA-nın üzərinə düşən vəzifələrin öhdəsindən layiqincə və məsuliyyətlə gələcəyini bildirib.

19-го октября состоялось заседание первичной территориальной партийной организации по аппарату Президиума НАНА Ясамальской районной организации партии «Ени Азербайджан» (ПЕА).
На мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, председатель Ясамальской районной организации ПЕА Бахтияр Набиев, председатель первичной территориальной партийной организации по аппарату Президиума НАНА Ясамальской районной организации ПЕА, доктор философии по технике, доцент Гусейн Гусейнов, активисты партии и соответствующие лица.
Открыв заседание вступительным словом, академик Иса Габиббейли сообщил, что НАНА активно сотрудничает с организациями ПЕА, особенно с Ясамальской районной организацией, в рамках этого сотрудничества периодически проводятся совместные мероприятия. Академик отметил, что НАНА считает своим долгом пропагандировать идеалы Великого лидера, блистательные успехи, достигнутые Президентом Ильхамом Алиевым за последние 20 лет, и призывы партии «Ени Азербайджан».
Сказав, что современный Азербайджан, основы независимости которого были заложены общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, под руководством Президента Ильхама Алиева достиг расцвета в военной, экономической, научной, культурной, образовательной и других сферах, академик Иса Габиббейли добавил, что сегодня наша республика занимает достойное место в ряду развитых стран мира, а имя Президента Ильхама Алиева упоминается в ряду мировых лидеров. Руководитель НАНА подчеркнул, что Президент Ильхам Алиев, заявивший: «Наше слово так же ценно, как наша подпись», за последние 20 лет добился всех поставленных целей, полностью восстановил территориальную целостность Азербайджана, превратил республику в сильное государство с развитой экономикой, и отметил, что доля ненефтяного сектора в государственном бюджете растет с каждым годом.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в последние годы под руководством Президента Ильхама Алиева возросла роль республики на международной арене, глава нашего государства осуществляет успешную деятельность в качестве председателя Движения неприсоединения, по инициативе Президента страны была созвана специальная сессия Генеральной Ассамблеи ООН против COVID-19, а также были приняты решения, имеющие всемирное значение.
Руководитель НАНА подчеркнул, что под руководством Верховного главнокомандующего азербайджанская армия в кратчайшие сроки положила конец 30-летней оккупации, 15-го октября в Ханкенди был поднят Государственный флаг Азербайджана и тем самым было заявлено о полном восстановлении территориальной целостности страны, и все эти события навечно вписали имя Президента Ильхама Алиева в историю Азербайджана золотыми буквами.
Академик Иса Габиббейли отметил, что связи с Ясамальской районной организацией ПЕА будут успешно развиваться и в дальнейшем, и подарил председателю организации Бахтияру Набиеву книгу «Шуша».
Затем выступил председатель Ясамальской районной организации ПЕА Бахтияр Набиев. Напомнив слова великого лидера Гейдара Алиева «Партия «Ени Азербайджан» – это партия вчерашнего, сегодняшнего и завтрашнего дня», Бахтияр Набиев сообщил, что мероприятия, направленные на проведение идеологической работы и расширение партийных рядов, будут успешно реализовываться и в будущем.
Сказав, что Президент Ильхам Алиев успешно претворяет в жизнь идеи великого лидера Гейдара Алиева, председатель организации подчеркнул, что, в первую очередь, была восстановлена территориальная целостность республики, и эта Победа, как отметил глава государства, была одержана благодаря героизму азербайджанских солдат и офицеров.
В своем выступлении и.о. генерального директора Института археологии, этнографии и антропологии НАНА, доктор философии по истории Фархад Гулиев рассказал о мероприятиях, реализуемых руководимым им научным учреждением в соответствии с поручениями главы государства, особенно об археологических исследованиях, которые ведутся на освобожденных от оккупации территориях. Сказав, что в последние месяцы в институте идет процесс обновления, и при этом особое внимание уделяется кадровому потенциалу, Фархад Гулиев добавил, что для активной деятельности первичной территориальной организации ПЕА по Институту археологии, этнографии и антропологии будут созданы все необходимые условия.
На заседании также прошли выборы в территориальные партийные организации. Айнур Гюнешли была избрана заместителем председателя первичной территориальной партийной организации по аппарату Президиума НАНА Ясамальской районной организации ПЕА, а Бахтияр Джалилов – председателем первичной территориальной организации ПЕА по Институту археологии, этнографии и антропологии.
Помимо этого, ученому секретарю Отделения общественных наук НАНА Зумруд Мансимовой и заместителю заведующего Отделом по работе с документами и протоколу аппарата Президиума НАНА Севиль Адыгезаловой были вручены новые удостоверения ПЕА.
В заключение выступил академик Иса Габиббейли. Академик отметил, что НАНА всегда с большой ответственностью и на высоком уровне будет выполнять задачи, озвученные в призывах главы государства и партии «Ени Азербайджан» и нацеленные на укрепление нашей государственности.