Akademik Kamal Talıbzadənin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi sessiya keçirilib
Oktyabrın 19-da AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Əməkdar elm xadimi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatı laureatı, “Şöhrət ordenli”, akademik Kamal Talıbzadənin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Akademik Kamal Talıbzadə: ədəbi tənqid məktəbinin yaradıcısı” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbiri girş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Akademiyanın, eləcə də Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun formalaşmasında ədəbiyyatşünas alim Kamal Talıbzadənin əvəzsiz xidmətləri olduğunu bildirib.
O, akademik Kamal Talıbzadənin Azərbaycan elminə və ictimai fikir tarixinə əhəmiyyətli töhfələr vermiş, qiymətli əsərləri ilə elmimizi zənginləşdirmiş, yeni nəsillərin inkişafında böyük xidmətlər göstərmiş böyük ictimai xadim olduğunu qeyd edərək, görkəmli alimin Azərbaycan elminin inkişafı istiqamətində gördüyü işlərdən danışıb. Bildirib ki, Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq tarixində ədəbi tənqid məktəbinin banisi olan akademik Kamal Talıbzadə XX əsr Azərbaycan ədəbi tənqidinin mükəmməl salnaməsini, dolğun elmi mənzərəsini yaratmış, həmçinin tənqid tariximizin köklərini dərindən araşdırmışdır.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Kamal Talıbzadə yaşadığı dövrün ədəbi-tənqid proseslərini hər zaman diqqətlə izləmiş və müasirləri olan yazıçılar haqqında qiymətli elmi əsərlər yazmışdır. Akademik İsa Həbibbəyli tənqidçi alimin gənclərin inkişafına böyük dəstək göstərdiyini, onların fəaliyyəti ilə maraqlandığını, doktorantların yetişdirilməsində yaxından iştirak etdiyini vurğulayıb.
Akademik Kamal Talıbzadənin Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi, ədəbiyyat tənqidi və ədəbiyyat nəzəriyyəsi istiqamətlərindəki xidmətlərini yüksək qiymətləndirən akademik İsa Həbibbəyli alimin 1966-cı ildə işıq üzü görmüş “XX əsr Azərbay­can tənqidi” kitabını indiyədək bu sahədə yazılmış ən qiymətli, fundamental tənqid tarixi əsəri kimi dəyərləndirib. O, akademik Kamal Talıbzadənin XX əsrin əvvəlləri Azərbaycanda romantik şeirin sənətkarlıq xüsusiyyətləri ilə bağlı ərsəyə gətirdiyi dissertasiya işinin Abbas Səhhətin timsalında ədəbiyyat sənətinin görkəmli nümayəndəsini bütün yönləri ilə birlikdə təqdim etməklə yanaşı, onun lirikasını, özünəməxsusluğunu, sənətkarlıq xüsusiyyətlərini ilk dəfə meydana qoyan tədqiqat işi olduğunu vurğulayıb. AMEA prezidenti akademik Kamal Talıbzadə haqqında ilk monoqrafiyanın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda çapdan çıxdığını qeyd edib.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli böyük müəllimi akademik Kamal Talibzadəni hər zaman hörmətlə xatırladığını, onun irsinə xüsusi diqqət və qayğıyla yanaşdığını, yubileylərinin mütəmadi olaraq qeyd olunduğunu vurğulayıb. AMEA rəhbəri görkəmli alimin 100 illiyinə həsr olunmuş bugünkü elmi sessiyada Kamal Talıbzadənin davamçıları tərəfindən onun yaradıcılığının müxtəlif məqamlarına nəzər salınacağını söyləyib, ədəbiyyatşünas alimin qızı – sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Ülkər Talıbzadənin atasının yolunu uğurla davam etdirdiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra N.Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbi tənqid şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru Vaqif Yusifli “Kamal Talıbzadə - tənqid tariximizin memarı” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Məruzəçi bildirib ki, Kamal Talıbzadənin tədqiqatları ədəbiyyat tarixinin və tənqidinin bütün inkişaf yollarını əhatə etmişdir. O, bütün fəaliyyəti boyu ədəbiyyat tarixi və problemlərini müasir ədəbiyyatın məsələləri ilə paralel öyrənmək, mümkün qədər bu sahələri yaradıcılığında dolğun əks etdirmək yolu ilə getmişdir.
Akademik Kamal Talıbzadənin Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq elminin formalaşmasında mühüm rol oynamış cəsarətli və obyektiv tənqidçi kimi səciyyələndirən Vaqif Yusifli Ədəbiyyat İnstitutunda alimin “Azərbaycan ədəbi tənqidinin tarixi (1800-1920-ci illər)” və “Seçilmiş əsərlər” kitablarının çapdan çıxdığını diqqətə çatdırıb. O, görkəmli ədəbiyyatşünas alimlə bağlı xatirələrini bölüşüb, Kamal Talıbzadəni istedadlı alim və tənqidçi, xeyirxah insan və elmi məktəb yaratmış böyük müəllim kimi xarakterizə edib.
Daha sonra filologiya elmləri doktoru, professor Bədirxan Əhmədli “Şəxsiyyətin görünən və görünməyən miqyası”, filologiya elmləri doktoru, dosent Elnarə Akimova “Kamal Talıbzadənin yaradıcılığında poeziya məsələləri”, filologiya elmləri doktoru, dosent Sara Osmanlı “Müqayisəli ədəbiyyatşünaslığın inkişafında Kamal Talıbzadənin xidmətləri” və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nərgiz Cabbarlı “Kamal Talıbzadə və müsasir ədəbi tənqid” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Sonda çıxış edən akademik Kamal Talıbzadənin qızı sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Ülkər Talıbzadə tədbirin təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib, atasının xatirəsinə göstərilən dərin ehtirama görə minnətdarlığını ifadə edib.

19-го октября в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась научная сессия на тему «Академик Камал Талыбзаде – основоположник школы литературной критики», посвященная 100-летнему юбилею заслуженного деятеля науки, лауреата Государственной премии Азербайджанской Республики, обладателя ордена «Шохрат», академика Камала Талыбзаде.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что выдающийся ученый-литературовед Камал Талыбзаде внёс огромный вклад в формирование Академии наук, в том числе Института литературы имени Низами Гянджеви.
Отметив, что академик Камал Талыбзаде внёс весомую лепту в развитие науки и общественной мысли в Азербайджане, подготовку новых поколений учёных, обогатил отечественную науку своими ценными трудами, академик Иса Габиббейли рассказал о мероприятиях, реализованных выдающимся учёным и общественным деятелем в сфере развития науки. Руководитель НАНА подчеркнул, что, будучи основоположником школы литературной критики в истории азербайджанского литературоведения, академик Камал Талыбзаде составил великолепную летопись и полную научную картину литературной критики Азербайджана в ХХ веке, а также глубоко исследовал корни истории отечественной критики.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что Камал Талыбзаде всегда внимательно следил за литературно-критическим процессом своего времени, создал ценные научные труды о писателях, которые были его современниками. Академик отметил, что ученый-критик принимал активное участие в подготовке и развитии молодых кадров, докторантов, интересовался их деятельностью и всецело поддерживал их.
Высоко оценив заслуги академика Камала Талыбзаде в сфере изучения истории азербайджанской литературы, литературной критики и теории литературы, руководитель НАНА назвал изданную в 1966 году книгу ученого «Азербайджанская критика ХХ века» наиболее ценным и фундаментальным трудом по истории критики из всех, которые до сих пор издавались. Академик сообщил, что в своей диссертации, посвященной особенностям романтизма в поэзии Азербайджана начала ХХ века, академик Камал Талыбзаде не только всесторонне представил выдающегося мастера пера Аббаса Саххата, но и впервые исследовал особенности и своеобразие его лирики, творчества. Первая монография об академике Камале Талыбзаде, продолжил президент Академии наук, была издана в Институте литературы имени Низами Гянджеви.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли подчеркнул, что всегда с уважением вспоминает своего великого учителя академика Камала Талыбзаде, с особым вниманием и заботой относится к его наследию. Сказав, что на научной сессии, посвященной 100-летнему юбилею видного ученого, последователи Камала Талыбзаде выступят с докладами, охватывающими различные стороны его творчества, руководитель НАНА отметил, что дочь ученого-литературоведа – доктор философии по искусствоведению Улькер Талыбзаде успешно продолжает путь своего отца.
Затем с докладом «Камал Талыбзаде – архитектор истории критики в Азербайджане» выступил заведующий Отделом литературной критики Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, доктор филологических наук Вагиф Юсифли. Он сообщил, что исследования Камала Талыбзаде охватывают все стороны развития истории азербайджанской литературы и литературной критики, ученый изучал историю и проблемы литературы параллельно с вопросами современной литературы и старался полностью осветить эти сферы в своих научных трудах.
Охарактеризовав академика Камала Талыбзаде в качестве смелого и объективного критика, сыгравшего важную роль в формировании азербайджанского литературоведения, Вагиф Юсифли отметил, что в Институте литературы были изданы такие труды ученого, как «История литературной критики в Азербайджане (1800-1920 гг.) и его «Избранные произведения». Он поделился своими воспоминаниями о выдающемся ученом, назвав Камала Талыбзаде талантливым ученым и критиком, доброжелательным человеком и великим педагогом, создавшим научную школу.
Далее доктор филологических наук, профессор Бадирхан Ахмедли выступил с докладом «Видимый и невидимый масштаб личности», доктор филологических наук, доцент Эльнара Акимова – с докладом «Вопросы поэзии в творчестве академика Камала Талыбзаде», доктор филологических наук, доцент Сара Османлы – с докладом «Заслуги Камала Талыбзаде в развитии сравнительного литературоведения» и доктор философии по филологии, доцент Наргиз Джаббарлы – с докладом «Камал Талыбзаде и современная литературная критика».
В заключение выступила дочь академика Камала Талыбзаде, доктор философии по искусствоведению Улькер Талыбзаде, которая выразила благодарность организаторам и участникам мероприятия.