Oktyabrın 23-də Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi yanında Toponimiya Komissiyasının iclası keçirilib.
AMEA-nın prezidenti, Toponimiya komissiyasının sədri, millət vəkili, akademik İsa Həbibbəyli gündəliyə Abşeron rayonunun inzibati ərazisində yeni salınmış yaşayış məntəqəsinə ad verilməsi barədə məsələ daxil edildiyini diqqətə çatdırıb. Komissiya sədri Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Vətən müharibəsində qazanılan tarixi Qələbədən danışıb, Xankəndi, Xocalı, Xocavənd və Ağdərədə dövlət Bayrağının ucaldılması və bununla Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam bərpa edilməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.
Sədr bölgədə yaranmış yeni reallıqlar çərçivəsində işğaldan azad olunmuş ərazilərdə bir çox yer adlarının dəyişdirilməsi ilə əlaqədar məsələlərə Toponimiya komissiyasında baxıldığını və müvafiq qərarların qəbul edildiyini diqqətə çatdırıb. Akademik İsa Həbibbəyli iclasda müzakirəyə çıxarılan məsələnin mahiyyəti barədə danışaraq, Abşeron rayonunun inzibati ərazisində yeni salınmış yaşayış məntəqəsinə ad verilməsi ilə bağlı vətəndaşlardan müraciət daxil olduğunu deyib. Qeyd edib ki, müraciətdə bu yaşayış məntəqəsinə “Şəfəq” adının verilməsi təklif olunur.
Məsələ ətrafında aparılan müzakirələrdə komissiyanın sədr müavini Sevinc Fətəliyeva, komissiyanın üzvləri - parlamentin komitə sədri Musa Quliyev, deputat Sabir Rüstəmxanlı, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müşaviri, akademik Möhsün Nağısoylu, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi Akif İmanlı, AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Elşad Abışov, Milli Məclisin Regional məsələlər komitəsinin sədri Siyavuş Novruzov, parlament Aparatının Dövlət quruculuğu, inzibati və hərbi qanunvericilik şöbəsinin müdiri Hacı Mirhəşim Seyid çıxış ediblər.
İclasda Abşeron rayonunun inzibati ərazisində salınmış yeni yaşayış məntəqəsinin “Şəfəq” adlandırılması məqsədəmüvafiq hesab olunub.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyətinin elmi katibi Coşqun Məmmədov və parlament Aparatının müvafiq şöbələrinin əməkdaşları da iştirak ediblər.

23-го октября состоялось заседание Топонимической комиссии при Милли Меджлисе Азербайджанской Республики.
Открывая заседание, президент НАНА, председатель Топонимической комиссии, депутат Милли Меджлиса, академик Иса Габиббейли сообщил, что на повестку дня вынесен вопрос, связанный с присвоением названия новому населенному пункту, заложенному на административной территории Абшеронского района. Председатель комиссии рассказал об исторической Победе, одержанной под руководством победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева в ходе Отечественной войны, поделился своими мыслями в связи с поднятием Государственного флага в Ханкенди, Ходжалы, Ходжавенде и Агдере и полным восстановлением территориальной целостности и суверенитета Азербайджана.
Академик Иса Габиббейли отметил, что в рамках возникших в регионе новых реалий в Топонимической комиссии рассматриваются вопросы, связанные с изменением наименований многих населенных пунктов, расположенных на освобожденных от оккупации территориях, и принимаются соответствующие решения. Говоря о сути вынесенного на обсуждение вопроса, академик сообщил, что в комиссию поступило обращение от граждан, связанное с присвоением названия новому населенному пункту, заложенному на административной территории Абшеронского района, и добавил, что предлагается назвать этот населенный пункт «Шафаг».
В дискуссиях по этому поводу приняли участие заместитель председателя комиссии Севиндж Фаталиева, члены комиссии – председатель парламентского комитета Муса Гулиев, депутат Сабир Рустамханлы, советник НАНА, академик Мохсун Нагисойлу, главный научный сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА Акиф Иманлы, ведущий научный сотрудник Института языкознания имени Насими НАНА Эльшад Абышов, председатель Комитета Милли Меджлиса по региональным вопросам Сиявуш Новрузов, заведующий Отделом государственного строительства, административного и военного законодательства Аппарата Милли Меджлиса Гаджи Миргашим Сеид.
На заседании было принято решение о присвоении новому населенному пункту, заложенному на административной территории Абшеронского района, названия «Шафаг».
На мероприятии также приняли участие ученый секретарь Президиума НАНА Джошгун Мамедов и сотрудники соответствующих отделов Аппарата парламента.