AMEA-da Ulu Öndər Heydər Əliyevin və akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileylərinə həsr edilmiş beynəlxalq konfrans keçirilir
Oktyabrın 30-da AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin və akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileylərinə həsr edilmiş “Görmənin fiziologiyası və peşə patologiyaları: fundamental və tətbiqi aspektlər” mövzusunda beynəlxalq konfransın və Azərbaycan Fizioloqlarının VI Konqresinin açılış mərasimi olub.
Tədbir AMEA Rəyasət Heyəti, Səhiyyə Nazirliyi, AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi, akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzi, Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutu və Azərbaycan Fizioloqlar Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşıb.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Fəxri xiyabanda Ulu Öndər Heydər Əliyevin və akademik Zərifə Əliyevanın məzarlarını ziyarət ediblər. Ümummilli Liderin və görkəmli oftalmoloq-alimin məzarları önünə əklil və gül dəstələri qoyulub, onların əziz xatirələri dərin ehtiramla yad edilib.
Daha sonra iştirakçılar Mərkəzi Elmi Kitabxananın foyesində Ulu Öndər Heydər Əliyevə və akademik Zərifə xanım Əliyevaya həsr edilmiş sərgiyə baxış keçiriblər. Sərgidə il ərzində AMEA-da dərc olunmuş Ulu Öndər Heydər Əliyevə həsr edilən 50-yə yaxın kitab, eləcə də akademik Zərifə Əliyevanın fəaliyyətinə dair dünyanın müxtəlif dillərinə tərcümə olunmuş kitab, jurnal və konfrans materialları nümayiş etdirilib.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli konfransı giriş nitqi ilə açaraq beynəlxalq tədbirin elmi əhəmiyyətini vurğulayıb. AMEA rəhbəri konfransda Türkiyə, Rusiya, Belarus, Gürcüstan və digər ölkələrdən alim və mütəxəssislərin, tanınmış fizioloqlarin iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
2023-cü ilin Prezident İlham Əliyev tərəfindən “Heydər Əliyev İli” elan olunduğunu xatırladan akademik İsa Həbibbəyli il boyu ölkəmizdə və xaricdə, eləcə də AMEA-da görkəmli dövlət xadiminə həsr olunmuş silsilə tədbirlərin keçirildiyini və bu tədbirlərin böyük elmi-mədəni hadisələrlə, Azərbaycanın taleyüklü məsələləri ilə daha da yaddaqalan olduğunu bildirib.
Akademik Zərifə xanım Əliyevanın zəngin elmi irsindən, Azərbaycan oftalmologiya elminin inkişafındakı xidmətlərindən danışan AMEA rəhbəri alimin elmi məktəb yaratdığını, elmi kadrların yetişdirilməsi istiqamətində əhəmiyyətli işlər gördüyünü söyləyib. Zərifə xanımın həm də görkəmli ictimai xadim olduğunu deyərək alimin Ulu Öndərin apardığı böyük dövlətçilik fəaliyyətinə daim dəstək verdiyini qeyd edib.
“Konfransın keçirildiyi günlər Azərbaycanın çoxəsrlik tarixinin nadir hadisələrinin baş vediyi günlərə təsadüf edir”, - deyə bildirən natiq Prezident İlham Əliyevin prinsipial mövqeyi və diplomatik fəaliyyəti sayəsində tarixi ədalətin qələbə çaldığını və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün, suverenliyinin tam bərpa edildiyini vurğulayıb. Bu gün üçrəngli Dövlət Bayrağımızın Qarabağda, ölkəmizin hər yerində vüqarla dalğalandığını deyib.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ailəsindəki ən önəmli həyat prinsipi xalqa, millətə xidmət və sədaqət olub. Qeyd edib ki, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva da Ulu Öndərin ideyalarını böyük əzm və məharətlə həyata keçirir, humanizm və insanpərvərlik ideallarını rəhbər tutaraq ölkəmizdə ictimai-sosial, mədəni sahələrdə genişmiqyaslı layihələrə rəhbərlik edir.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyləri çərçivəsində keçirilən tədbirlər dövlət başçısı, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazanılmış böyük dövlətçilik zəfərlərinin ictimai siyasi mahiyyətini tam mənası ilə ortaya qoymuşdur.
Çıxışının sonunda AMEA prezidenti tədbirdə səslənəcək fikirlərin elmimizin inkişafına müsbət töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Sonra Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin sədri, akademik Əhliman Əmiraslanov çıxış edərək Ulu Öndər Heydər Əliyevin və akademik Zərifə Əliyevanın xatirələrinə həsr edilmiş konfransın miqyasına, əhatə dairəsinə görə mötəbər və yaddaqalan olacağına əminliyini bildirib. Vurğulayıb ki, Azərbaycan xalqı hər iki görkəmli azərbaycanlı şəxsiyyəti daim böyük hörmət və ehtiramla anır, onların vətənimiz və xalqımız üçün xidmətlərini xüsusi minnətdarlıqla xatırlayırlar.
Tədbirdə çıxış edən səhiyyə nazirinin müavini Nadir Zeynalov 2023-cü ilin ölkəmiz üçün bir sıra əlamətdar günlərlə zəngin olduğunu, ölkə Prezidentinin Ulu Öndər Heydər Əliyevin və görkəmli oftalmoloq- alim, akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 100 illik yubileyləri ilə bağlı müvafiq sərəncamlar imzaladığını xatırladıb. O, Ulu Öndərin ölkəmizə rəhbərlik etdiyi hər iki dövrdə elm, təhsil, tibb və digər sahələrin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğıdan, akademik Zərifə xanım Əliyevanın Azərbaycan tibb elminin, oftalmologiya və fiziologiyanın inkişafına verdiyi dəyərli töhfələrdən söz açıb.
Konfransda çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova bildirib ki, görkəmli oftalmoloq Zərifə Əliyevanın tədqiqatlarının əsas istiqamətlərini traxoma xəstəliyinin klinikası, görmə orqanının fiziologiyası, peşə xəstəliklərinin təsiri nəticəsində baş verən göz patologiyalarının profilaktikası, diaqnostikası, həmçinin kimya sənayesi müəssisələrinin işçilərində görmə orqanının vəziyyəti və s. təşkil etmişdir. Vitse-prezidentin sözlərinə görə, bu tədqiqatların nəticələri bir sıra sanballı əsərlərdə, o cümlədən “Terapevtik oftalmologiya”, “Oftalmologiyanın aktual problemləri”, 2 hissədən ibarət “Görmə orqanının peşə patologiyası” kimi fundamental monoqrafiyalarda öz əksini tapmışdır.
Daha sonra Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Türk dünyası iqtisad fakültəsinin dekanı, prof. Mehmet Yüce, Rusiya Elmlər Akademiyasının İ.P.Pavlov adına Fiziologiya İnstitutunun Görmənin fiziologiyası laboratoriyasının müdiri, professor Yuri Şelepin, akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzinin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Elmar Qasımov, akademik A.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun baş direktoru, professor Ulduz Həşimova, Gürcüstan Respublikası İ.Beritaşvili adına Eksperimental Biotibb Mərkəzinin laboratoriya müdiri, professor Merab Tsaqareli, Özbəkistan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi Mərkəzi Asiya Tibb Universitetinin tədris işləri və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Murodjon Botirov və başqaları çıxış edərək akademik Zərifə xanım Əliyevanın zəngin irsinin, tibbin müxtəlif sahələri üzrə apardığı tədqiqatlarının və fundamental əsərlərinin Azərbaycan elminin inkişafındakı müstəsna rolundan danışıb, beynəlxalq konfransın işinə uğurlar arzulayıblar.

В НАНА проходит международная конференция, посвященная 100-летним юбилеям общенационального лидера Гейдара Алиева и академика Зарифы Алиевой
30-го октября в Центральной научной библиотеке НАНА состоялась церемония открытия международной конференции «Физиология и профессиональные патологии органа зрения: фундаментальные и прикладные аспекты» и VI конгресса физиологов Азербайджана, посвященных 100-летним юбилеям общенационального лидера Гейдара Алиева и академика Зарифы Алиевой.
Мероприятие проходило при совместной организации Президиума НАНА, Министерства здравоохранения, Отделения биологических и медицинских наук НАНА, Национального центра офтальмологии имени академика Зарифы Алиевой, Института физиологии имени академика Абдуллы Гараева Министерства науки и образования и Общества физиологов Азербайджана.
Вначале участники мероприятия посетили могилы великого лидера Гейдара Алиева и выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой на Аллее почетного захоронения, возложили на их могилы венки и букеты цветов и почтили память.
Затем гости ознакомились с выставкой, организованной в фойе Центральной научной библиотеки. На выставке демонстрировались около 50-ти книг, выпущенных в НАНА в течение этого года и посвященных общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, а также книги, журналы и материалы конференций на различных языках мира, охватывающих деятельность академика Зарифы Алиевой.
Далее на церемонии открытия прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
Открыв конференцию вступительной речью, президент НАНА, академик Иса Габиббейли подчеркнул значимость мероприятия и отметил, что на конференции принимают участие учёные и специалисты, известные физиологи из Турции, России, Беларуси, Грузии и других стран мира.
Напомнив о том, что по Распоряжению Президента Ильхама Алиева 2023 год объявлен в Азербайджанской Республике «Годом Гейдара Алиева», академик Иса Габиббейли добавил, что на протяжении всего года в республике и за ее пределами, в том числе и в НАНА проходят многочисленные мероприятия, посвященные выдающемуся государственному деятелю Гейдару Алиеву, каждое из которых стало важным научно-культурным событием в общественной жизни страны.
Говоря о богатом научном наследии академика Зарифы Алиевой и ее заслугах в развитии офтальмологии в Азербайджане, руководитель НАНА сообщил, что учёный создала научную школу и проделала огромную работу в сфере подготовки научных кадров, также, будучи видным общественным деятелем, Зарифа ханум всегда поддерживала осуществляемую Великим лидером деятельность в сфере государственного строительства.
Сказав, что конференция проходит в дни, когда происходят редкие в многовековой истории Азербайджана события, оратор подчеркнул, что благодаря принципиальной позиции и дипломатической деятельности Президента Ильхама Алиева восторжествовала историческая справедливость, были полностью восстановлены территориальная целостность и суверенитет Азербайджана, сегодня наш трехцветный Государственный флаг гордо развевается в Карабахе, во всех уголках нашей Родины.
Руководитель НАНА сообщил, что основным принципом в семье общенационального лидера Гейдара Алиева был принцип служения и верности народу, Первый вице-президент Мехрибан ханум Алиева также решительно и умело претворяет в жизнь идеи Великого лидера и руководит широкомасштабными проектами в социально-культурной сфере, опираясь на идеалы гуманизма и человеколюбия.
Академик Иса Габиббейли отметил, что мероприятия,  которые проходят в рамках 100-летних юбилеев общенационального лидера Гейдара Алиева и академика Зарифы Алиевой, полностью отражают общественную и политическую сущность великих побед в области государственного строительства, одержанных под руководством главы государства, победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева.
В заключение своего выступления руководитель НАНА выразил свою уверенность в том, что мысли, которые прозвучат на мероприятии, внесут положительный вклад в развитие отечественной науки.
Затем выступил председатель комитета Милли Меджлиса по здравоохранению, академик Ахлиман Амирасланов, который выразил уверенность в том, что по своему масштабу и охвату конференция, посвященная памяти великого лидера Гейдара Алиева и академика Зарифы Алиевой, запомнится своей значимостью. Академик подчеркнул, что азербайджанский народ всегда с глубоким уважением чтит память этих двух великих личностей и с особой благодарностью вспоминает их заслуги перед нашей родиной и народом.
В своем выступлении заместитель министра здравоохранения Надир Зейналов сообщил, что 2023-й год запомнился для республики рядом знаменательных событий, и напомнил, что в этом году по распоряжениям главы государства отмечаются 100-летние юбилеи общенационального лидера Гейдара Алиева и выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой. Он рассказал о внимании и заботе, которые Великий лидер оказывал развитию науки, образования, медицины и других сфер в периоды своего руководства страной, и о ценном вкладе академика Зарифы ханум Алиевой в развитие медицины, офтальмологии и физиологии в Азербайджане.
Далее на конференции выступила вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, которая отметила, что основную сферу исследований видного офтальмолога Зарифы Алиевой составляли такие вопросы, как клиника трахомы, физиология органа зрения, профилактика и диагностика глазных патологий, возникающих под воздействием профессиональных заболеваний, а также состояние органа зрения у работников предприятий химической промышленности и т.д. По словам вице-президента, результаты этих исследований нашли свое отражение в ценных научных трудах, в том числе в фундаментальных монографиях «Терапевтическая офтальмология», «Актуальные проблемы офтальмологии», «Профессиональная патология органа зрения» в 2-х частях и др.
На мероприятии также выступили декан Факультета экономики тюркского мира Азербайджанского государственного экономического университета, профессор Мехмет Юдже, заведующий Лабораторией физиологии зрения Института физиологии имени И.П.Павлова Российской академии наук, профессор Юрий Шелепин, директор Национального центра офтальмологии имени академика Зарифы Алиевой, член-корреспондент НАНА Эльмар Гасымов, генеральный директор Института физиологии имени академика А.Гараева, профессор Улдуз Гашимова, заведующий лабораторией Центра экспериментальной биомедицины имени И.Бериташвили, профессор Мераб Цагерели (Республика Грузия), проректор Центрально-Азиатского медицинского университета Министерства здравоохранения Республики Узбекистан по учебной работе и международным связям, профессор Муроджон Ботиров и другие, которые говорили об исключительной роли богатого наследия академика Зарифы ханум Алиевой, проводимых ею исследований в сфере медицины и фундаментальных трудов ученого в развитии отечественной науки, а также пожелали успехов работе международной конференции.