Akademik Cəmil Əliyev Türkiyənin nüfuzlu elm ocağının ən yüksək fəxri adına və medalına layiq görülüb
Azərbaycan Milli Onkologiya Mərkəzinin baş direktoru, akademik Cəmil Əliyev Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü adına və "Türk dünyasına xidmət" Beynəlxalq Qızıl Medalına layiq görülüb.
Bu münasibətlə noyabrın 10-da Milli Onkologiya Mərkəzində təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Mərasimdə çıxış edən Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının prezidenti, professor Hayrettin İvgin bu seçim və qərarın heç də təsadüfi olmadığını bildirib. Akademik Cəmil Əliyevin adının Türkiyənin bütün elmi dairlərində tanındığını söyləyən professor Hayrettin İvgin qeyd edib ki, Cəmil Əliyevin keçdiyi həyat və fəaliyyət yoluna nəzər saldıqda gözlərimiz önündə öz işinin ustası olan, insanların sağlamlığının keşiyində durmağı özünə həyat amalı seçən, yüzlərlə gənc mütəxəssis yetişdirən nəhəng bir insanı görürük. Araşdırmalar bizi Azərbaycanın sərhədlərindən çox-çox uzaqlara aparıb çıxardı. “Cəmil Əliyev Rusiyanın, Gürcüstanın, Azərbaycanın elmlər akademiyalarının, həmçinin Avropa Təbiət Elmləri Akademiyasının akademiki, İngiltərənin Hammersmit Kral Universitetinin və ABŞ-ın MD Anderson Xərçənglə Mübarizə Mərkəzinin fəxri professorudur. Tam səmimi deyirəm, bir türk insanının, Azərbaycan aliminin belə yüksək məqama çatması haqqında əldə etdiyim məlumat mənim üçün çox xoş və qürurverici idi”.
"Fəxrlə bildirirəm ki, əslində akademik Cəmil Əliyev bizim yüksək mükafata təqdim etdiyimiz tanınmış şəxsiyyətlər arasında ən aparıcı yeri tutur. Cəmil Əliyev Azərbaycanın ən məhsuldar, işgüzar və titullu alimidir. Hörmətli akademikin indiyədək minlərlə cərrahiyyə əməliyyatı apardığı, yüzlərlə insanın həyatını xilas etdiyini bilirik. Elmi-pedaqoji fəaliyyəti zamanı 8 elmlər doktoru, 38 tibb üzrə fəlsəfə doktoru yetişdirmiş akademik dünyanın ən nüfuzlu mükafatlarına layiqdir. Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının akademik Cəmil Əliyevi ən yüksək mükafatlara layiq görməyindən dərin məmnunluq duyur və bu hadisənin Akademiyamızın tarixində xüsusi yer tutacağını böyük əminliklə söyləyirəm",-deyə Hayrettin İvgin əlavə edib.
Sonra Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının mükafatları akademik Cəmil Əliyevə təqdim edilib.
Qeyd edək ki, Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyası türk dilini, mədəniyyətini, tarixini və ədəbiyyatını öyrənmək, araşdırmaq və yaymaq məqsədilə yaradılmış beynəlxalq elmi təşkilatdır. Akademiya yarandığı ilk gündən indiyədək dünyanın 30-dan artıq ölkəsinin nüfuzlu universitetləri, tədqiqat institutları, akademiyaları, elmi mərkəzləri, fondları və digər qurumları ilə qarşılıqlı əlaqələr yaradıb. Akademiyanın ABŞ, Fransa, İtaliya, İngiltərə, Almaniya, Belçika, Rumıniya, İsveçrə, Hollandiya, İran, Rusiya, Suriya, İordaniya, Misir, Ukrayna, Iraq, Türkmənistan, Özbəkistan, Qazaxıstan, Qırgızıstan, Bolgarıstan, Moldova, Kosova, Makedoniya, Yunanıstan, Çin kimi ölkələrdə rəsmi təmsilçilikləri fəaliyyət göstərir. Türk dünyasının məşhur liderlərinin, elm adamlarının, siyasətçilərinin, yazar və iqtisadçılarının bütün dünyada tanıdılması da akademiyanın ən önəmli vəzifələrindəndir.

Academician Jamil Aliyev awarded the highest honorary title and medal of the prestigious educational institution in Turkey
General Director of the Azerbaijan National Oncology Centre, Academician Jamil Aliyev was awarded the rank of active member of the Turkic World Studies International Academy of Sciences and the International Gold Medal "Serving to the Turkic world”.
On this occasion, National Cancer Center held ceremony on November 10 .
Speaking at the ceremony, President of the Turkic World Studies International Academy of Sciences, Professor Hayrettin Ivgin noted that the choice and the decision is not accidental. It was noted that, Jamil Aliyev is a member of the Academy of Sciences of Russia, Georgia, Azerbaijan and the European Academy of Natural Sciences, an honorary professor at England’s Hammersmith Royal Academy and U.S MD Anderson Cancer Center.
"We are proud to declare that, in fact, Academician Jamil Aliyev, occupies a leading position among the most outstanding personalities, presented by us for obtaining the high award. Jamil Aliyev is one of the fruitful and scientific figures in Azerbaijan. We know that a respected academician until today performed thousands of surgical operations to save the lives of hundreds of people".
During scientific-pedagogical activity of the scientist have been prepared 8 doctors of sciences, and 38 PhD in medicine.
Then the award of the Turkic World Studies International Academy of Sciences was given to Academician Jamil Aliyev.
It should be noted that the aforementioned venture is an international scientific organization, created to study and dissemination of the languages, culture, history and literature of Turkic peoples.
From the first day of creation to the present time the Academy has established relationships with prestigious universities, research institutes, academies, research centers, foundations and other structures more than 30 countries.
Official representatives of the Academy are available in the U.S., England, Germany, Belgium, Romania, Iran, Russia, Syria, Jordan, Egypt, Iraq, Turkmenistan, Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Macedonia, Kosovo, Greece, China, Bulgaria, Ukraine, Switzerland, Holland, France and Italy. Promotion of well-known leaders, scientists, writers, politicians and economists of the Turkic world is one of the most important tasks of the Academy.