AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Türkiyənin Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının (TÜBİTAK) Milli Akademik Şəbəkə və İnformasiya Mərkəzinin (ULAKBİM) rəhbəri Mehmet Mirat Satoğlu ilə görüşüb.
AMEA Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bu gün Azərbaycanla Türkiyə arasında əsrlərə söykənən dostluq qardaşlıq münasibətlərinin özünün ən yüksək dövrünü yaşadığını, bütün sahələrdə sıx əməkdaşlıq edildiyini, bu əlaqələrin bütün dünya üçün örnək olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin və Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın səyləri nəticəsində ölkələrimiz arasındakı sıx münasibətlər Türk dünyasının, eləcə də Türk Dövlətləri Təşkilatının canlanmasına təkan verib.
Ölkə rəhbərlərimizin açdığı geniş meydanlar çərçivəsində AMEA ilə TÜBİTAK arasında da münasibətlərin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini bildirən akademik İsa Həbibbəyli qurumun başqanı Hasan Mandalın dəfələrlə Akademiyada olduğunu, keçirilən görüşlərdə, konfranslarda iştirak etdiyini, eyni zamanda AMEA rəhbərliyinin də Türkiyədə TÜBİTAK-ın ofisini ziyarət etdiyini diqqətə çatdırıb,
Ölkə başçısının “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” Fərmanı ilə Akademiyada struktur islahatlarının aparıldığını qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli yaranmış yeni şəraitdə AMEA ilə TÜBİTAK arasında yeni əməkdaşlıq protokolunun imzalanmasının zəruriliyini vurğulayıb, hazırda bu istiqamətdə işlərin yekunlaşmaq üzrə olduğunu deyib.
AMEA-nın tarixi ənənələrinin davam etdirilməsi və müasir dünya elmi məkanında mövcud nüfuzunu qoruması üçün yeniləşən Akademiya hərəkatına başlanıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli MDB məkanında ilk dəfə olaraq AMEA-da “Elektron Akademiya” şöbəsinin yaradıldığını, eləcə də elmi müəssisə və təşkilatlarda Elektron xidmətlər şöbələrinin təşkil edildiyini, saytlarının və jurnallarının təkmilləşdirildiyini, alimlərimizə istinadların sayının artırılması məqsədilə “Google scholar”da akademik profillərinin açıldığını, məqalələrə DOİ identifikatorunun verilməyə başlandığını söyləyib.
Qeyd edib ki, bu gün Akademiyada 30-a yaxın jurnal çap olunur və onların ULAKBİM-in nüfuzlu Dərgi Park elektron baza reyestrinə daxil edilməsi alimlərimizin elmi nailiyyətlərinin dünyaya çıxarılmasına mühüm töhfə verəcək.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda Türk dünyasının TÜBİTAK kimi dünyada böyük nüfuza malik qurumunun mövcudluğunun qürurverici olduğunu deyib və AMEA-nın bütün istiqamətlərdə əməkdaşlığa dəstək verəcəyini söyləyib.
Sonra çıxış edən ULAKBİM-in rəhbəri Mehmet Mirat Satoğlu AMEA-da olmaqdan məmnunluğunu dilə gətirib, dəvətə görə akademik İsa Həbibbəyliyə təşəkkür edib. Azərbaycanda elmə, təhsilə yüksək qiymət verildiyini deyən Mehmet Mirat Satoğlu AMEA ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildirib, daha sonra ULAKBİM-in Dərgi Park elektron baza reyestrinin yaranma tarixindən və jurnalların yerləşdirilməsi üçün mövcud tələblərindən danışıb.
Qeyd edək ki, görüşdə, həmçinin AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva, “Elektron Akademiya” şöbəsinin müdiri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fariz İmranov, İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ağahüseyn Şükürov, Elm və təhsil şöbəsinin müdiri, texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hüseyn Hüseynov və İnsan resursları şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynur Mahmud da iştirak ediblər.
Daha sonra qonaq AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası və “Elektron Akademiya” şöbəsinin iş şəraiti ilə tanış olub.

Президент НАНА, академик Иса Габиббейли встретился с руководителем Национальной академической сети и информационного центра (ULAKBİM), который функционирует при Совете по научно-технологическим исследованиям Турции (TÜBİTAK) Мехметом Миратом Сатоглу.
Встреча проходила в Президиуме НАНА. В своем выступлении академик Иса Габиббейли сообщил, что сегодня Азербайджан и Турция переживают период наивысшего расцвета дружеских и братских взаимоотношений, опирающихся на века, во всех сферах налажено тесное сотрудничество, двусторонние связи между государствами являются примером для всего мира. Академик отметил, что благодаря стараниям президентов Ильхама Алиева и Реджепа Тайипа Эрдогана тесные связи между нашими государствами привели к оживлению тюркского мира и Организации тюркских государств.
Сказав, что в рамках широких возможностей, созданных главами наших государств, по восходящей линии развиваются и связи между НАНА и TÜBİTAK, академик Иса Габиббейли добавил, что глава организации Хасан Мандал неоднократно посещал Академию наук, принимал участие в ряде встреч и конференций, в то же время, во время визитов в Турцию руководство НАНА также посетило офис TÜBİTAK.
Академик Иса Габиббейли напомнил, что в соответствии с Указом главы государства «О некоторых мерах по совершенствованию управления в области науки и образования в Азербайджанской Республике» в НАНА проводятся структурные реформы, и подчеркнул, что в сложившихся обстоятельствах необходимо подписать новый протокол о сотрудничестве между НАНА и TÜBİTAK, добавив при этом, что работы в данном направлении близятся к завершению.
Сказав, что в Академии начато движение по обновлению, нацеленное на продолжение исторических традиций НАНА и сохранение ее авторитета в современном мировом научном пространстве, академик Иса Габиббейли сообщил, что впервые на пространстве СНГ в НАНА был создан отдел «Электронная Академия», в научных учреждениях и организациях открыты отделы электронных услуг, совершенствуются сайты и журналы, для увеличения количества цитирований создаются профили учёных в Google scholar и других базах, а также идет процесс присвоения статьям идентификатора DOİ.
Руководитель НАНА отметил, что сегодня в Академии наук издаются около 30-ти журналов, и их включение в реестр электронной базы данных «DergiPark» центра ULAKBİM позволит вывести научные достижения наших ученых в мировое пространство.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли отметил, что существование такой престижной научной организации тюркского мира, как TÜBİTAK, вызывает чувство гордости, и НАНА заинтересована во всестороннем сотрудничестве с этой структурой.
Затем выступил руководитель ULAKBİM Мехмет Мират Сатоглу, который выразил удовлетворенность от визита в НАНА и поблагодарил академика Ису Габиббейли за приглашение. Сказав, что в Азербайджане уделяется большое внимание развитию науки и образования, Мехмет Мират Сатоглу выразил заинтересованность в сотрудничестве с НАНА. Помимо этого, он рассказал об истории создания реестра электронной базы данных «DergiPark» центра ULAKBİM и требованиях, выдвигаемых к научным журналам.
Отметим, что на встрече приняли участие и.о. первого вице-президента НАНА, академик Ариф Гашимов, вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева, заведующий отделом «Электронная Академия», доктор философии по математике, доцент Фариз Имранов, заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации, доктор философии по филологии, доцент Агагусейн Шукюров, заведующий Отделом науки и образования, доктор философии по техническим наукам, доцент Гусейн Гусейнов и заведующая Отделом человеческих ресурсов, доктор философии по филологии Айнур Махмуд.
Далее гость ознакомился со зданием Президиума НАНА и условиями труда, созданными в отделе «Электронная Академия».