AMEA-da “Qərbi Azərbaycan toponimləri” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib
Noyabrın 23-də AMEA-nın Əsas binasında Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Qərbi Azərbaycan toponimləri” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin Qərbi Azərbaycandan olan bir qrup ziyalı ilə görüşündə Qərbi Azərbaycana qayıdışla bağlı səsləndirdiyi fikirlərdə bu torpaqlardan deportasiyaya, soyqırımına məruz qalmış Azərbaycan əhalisinin taleyi ilə bağlı son 200 illik tarix üzrə tədqiqatların aparılması və Qərbi Azərbaycana Qayıdış Konsepsiyasının hazırlanması göstərişini verdiyini xatırladıb. AMEA rəhbəri bu istiqamətdə 2023-cü ildə müvafiq strukturlarda, xüsusən elm, təhsil və mədəniyyət sahəsində əhəmiyyətli işlərin, genişmiqyaslı tədbirlərin görüldüyünə diqqət çəkib. Bildirib ki, Qərbi Azərbaycan İcması tərəfindən müxtəlif beynəlxalq təşkilatlarda bir çox mühüm məsələlər qaldırılır, Qərbi Azərbaycan torpaqlarına ermənilərin köçürüldüyü və azərbaycanlıların XX əsrin əvvəllərindən həmin torpaqlardan zorla, vəhşicəsinə çıxarıldığı dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırılır.
Akademiyanın elmi müəssisələrində Qərbi Azərbaycanla bağlı görülən işlərdən bəhs edən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Rəyasət Heyətinin 29 dekabr 2022-ci il tarixli iclasının qərarı ilə A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunda Qərbi Azərbaycan tarixi, Folklor İnstitutunda Qərbi Azərbaycan folkloru və Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda isə Toponimika şöbələrinin yaradıldığını qeyd edib. Onun sözlərinə görə, aparılan fundamental tədqiqatları ümumiləşdirmək və əlaqələndirmək üçün AMEA-nın Qərbi Azərbaycan tədqiqatları üzrə Əlaqələndirmə şurası yaradılıb. Şuranın bugünədək keçirilmiş iclaslarında Qərbi Azərbaycanla bağlı aparılmış tədqiqatlar müzakirə olunub, gələcək tədqiqatların əsas istiqamətləri müəyyənləşdirilib.
AMEA prezidenti əlavə edib ki, ölkəmizdə bu istiqamətdə aparılan işlər Ermənistanda ciddi narahatlıqla qarşılanıb və bu ölkənin mətbuatında gedən yazılarda Azərbaycanda Qərbi Azərbaycanla bağlı həyata keçirilən tədbirlərin onlar üçün böyük təhlükə yaratmaq potensialı olduğu bildirilib.
AMEA-da alimlərin iştirakı ilə “Qərbi Azərbaycan ensiklopediyası”nın sözlüyünün hazırlandığını deyən akademik İsa Həbibbəyli bununla bağlı yaradılmış işçi qrup tərəfindən ensiklopediyanın sözlüyünün təkmilləşdirilmiş versiyası üzərində işlərin davam etdirildiyini bildirib. O qeyd edib ki, ölkəmiz üçün elmtutumlu layihələrdən olan “Qərbi Azərbaycan ensiklopediyası”nın sözlüyünün üzərində işlərin 2023-cü ilin sonunda başa çatdırılması nəzərdə tutulur.
Alim, həmçinin bu istiqamətdə AMEA-da görülmüş işlər arasında Qərbi Azərbaycanla bağlı xəritələrin toplanması, Tarix İnstitutunun Qərbi Azərbaycan tarixi şöbəsinin “Xalq qəzeti” redaksiyasında ictimai dinləmə keçirməsi, Qərbi Azərbaycan folkloru ilə bağlı çoxcildli antologiyanın hazırlanması, alimlərimizin ölkədə və beynəlxalq səviyyəli konfranslarda Qərbi Azərbaycan həqiqətləri ilə bağlı çıxışlar etməsi və s. tədbirlərin yer aldığını vurğulayıb. O, AMEA və Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun nəzdində Türk Tarix Qurumunun birgə təşkilatçılığı ilə noyabrın 29-da Bakıda “Rəvandan İrəvana və Qərbi Azərbaycana” adlı beynəlxalq konfransın keçiriləcəyini də qeyd edib.
Akademik İsa Həbibbəyli bugünkü konfransın da ölkə Prezidentinin Qərbi Azərbaycana Qayıdış Konsepsiyası çərçivəsində AMEA-da keçirilən əhəmiyyətli tədbirlərdən biri olduğuna diqqət çəkib.
AMEA rəhbəri çıxışının sonunda aktual elmi problemə həsr olunmuş bugünkü respublika konfransının Dilçilik İnstitutu ilə yanaşı, Akademiyanın digər elmi tədqiqat müəsssisələrində də Qərbi Azərbaycan həqiqətlərinin öyrənilməsinə marağı daha da artıracağına və gələcək elmi tədqiqatlara stimul verəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib, konfransın işinə uğurlar arzu edib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, professor Nadir Məmmədli Qərbi Azərbaycanla bağlı institutun Toponimika şöbəsində həyata keçirilən işlərin uğurla davam etdirildiyini söyləyib. O, toponimikanın coğrafi adları, toponimləri, onların mənasını, quruluşunu, mənşəyini və yayılma arealını öyrənən elm sahəsi olduğunu bildirib.
Toponimlərin təkcə elmlərin inteqrasiyasından deyil, dilçiliyin sahələrindən - dialektologiyadan, etimologiyadan da yarandığını deyən Nadir Məmmədli Azərbaycan toponimləri haqqında məlumat verib. Alim toponimin bir fərdin yaddaşı deyil, ictimai məhsul olduğunu bildirib.
“Toponimlər xalqın tarixidir, xalqın yaddaşının güzgüsüdür, etnik mədəniyyətidir. Tarixdə elə bir hadisə olmayıb ki, toponimlərdə öz əksini tapmasın, ad kimi yaddaşlarda qalmasın. Ona görə də toponimlərin əhəmiyyətini yaxşı bilən ermənilər təkcə xalqımızı deportasiya etməyib, həm də Azərbaycanın adlarını da məhv etmək istəyiblər. Məqsəd xalqımızın orda yaşaması ilə bağlı izləri itirmək olub”, - deyə direktor vurğulayıb.
Göyçə ərazisinin türk mənşəli toponimlərdən ibarət olduğunu söyləyən professor Nadir Məmmədli qeyd edib ki, istər sovet dövründə, istərsə də müstəqillik illərində Azərbaycan alimləri toponimlərlə bağlı çox böyük və faydalı işlər görüblər.
Daha sonra professor Sayalı Sadıqovanın “Göyçə mahalının qədim toponimləri”, professor İlham Tahirovun “Qərbi Azərbaycan toponimlərinin semantik-sahə strukturu”, professor İsmayıl Məmmədlinin “Göyçə mahalının etnotoponimləri”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Kifayət İmamquliyevanın “Qərbi azərbaycanlıların deportasiyası: şivələr və toponimlər” və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elçin İsmayılovun “Qərbi Azərbaycan toponimlərinin izi ilə” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

23-го ноября в Главном здании НАНА при организации Института языкознания имени Насими состоялась республиканская научная конференция «Топонимы Западного Азербайджана».
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Иса Габиббейли напомнил, что во время встречи с группой представителей интеллигенции Западного Азербайджана Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев дал ряд поручений, направленных на проведение исследований по истории последних 200 лет, связанных с судьбой азербайджанского населения, подвергшегося депортации и геноциду в Западном Азербайджане, и подготовку Концепции возвращения в Западный Азербайджан. Руководитель НАНА сообщил, что в данном направлении в 2023 году в соответствующих структурах, особенно занятых в сфере науки, образования и культуры, проделаны значительные работы и реализованы широкомасштабные мероприятия. Академик отметил, что Община Западного Азербайджана поднимает многие важные вопросы для рассмотрения в различных международных организациях, до сведения мировой общественности доводятся факты, связанные с переселением армян в Западный Азербайджан и насильственным изгнанием азербайджанцев с этих земель с начала ХХ века.
Говоря о работах, проделанных в связи с Западным Азербайджаном в научных учреждениях НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что по постановлению Президиума НАНА от 29 декабря 2022 года в Институте истории имени А.А.Бакиханова был создан Отдел истории Западного Азербайджана, в Институте фольклора – Отдел фольклора Западного Азербайджана, а в Институте языкознания имени Насими – Отдел топонимики. По словам академика, для обобщения и координации фундаментальных исследований в НАНА создан Координационный совет по исследованиям, связанным с Западным Азербайджаном. На проведенных до сих пор заседаниях совета были обсуждены проведенные исследования и определены основные направления будущих изысканий.
Президент НАНА добавил, что работы, которые ведутся в нашей стране в данном направлении, встретили серьёзное беспокойство в Армении, в материалах, которые нашли свое отражение в печати этой страны, говорилось, что мероприятия, реализуемые в Азербайджане в связи с Западным Азербайджаном, представляют большую угрозу для Армении.
Сказав, что при участии ученых НАНА подготовлен словник «Энциклопедии Западного Азербайджана», академик Иса Габиббейли сообщил, что созданная в связи с этим группа работает сейчас над усовершенствованной версией этого словника, и работы планируется завершить до конца 2023 года.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в данном направлении в НАНА также предусмотрено осуществление таких мероприятий, как собирание карт, связанных с Западным Азербайджаном, проведение Отделом истории Западного Азербайджана Института истории общественного слушания в редакции газеты «Халг», подготовка многотомной антологии фольклора Западного Азербайджана, освещение учеными на республиканских и международных конференциях фактов о Западном Азербайджане и т.д. Академик отметил, что 29-го ноября при совместной организации НАНА и Турецкого исторического общества при Высшем совете по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка в Баку состоится международная конференция «От Ревана до Иревана и Западного Азербайджана».
Руководитель НАНА сообщил,что сегодняшняя конференция является одним из значимых мероприятий, которые проходят в Академии наук в рамках Концепции возвращения в Западный Азербайджан.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли выразил уверенность в том, что республиканская конференция, посвященная актуальной научной проблеме, приведет к расширению исследований, связанных с Западным Азербайджаном, не только в Институте языкознания, но и в других научно-исследовательских учреждениях НАНА, и пожелал успехов работе конференции.
В своем выступлении на мероприятии директор Института языкознания имени Насими НАНА, профессор Надир Мамедли отметил, что работы, которые ведутся в Отделе топонимики института в связи с Западным Азербайджаном, успешно продолжаются. Сказав, что топонимика является наукой, находящейся на стыке географии, лингвистики, истории и т.д., Надир Мамедли подчеркнул, что топонимы – это не память отдельных людей, а общественный продукт.
Директор института продолжил: «Топонимы – это история народа, зеркало памяти, этническая культура народа. В истории не было ни одного события, которое не нашло бы своего отражения в топонимах, не осталось бы в памяти в виде названия. Поэтому армяне, хорошо знающие значение топонимов, не только депортировали наш народ, но и стремились уничтожить азербайджанские топонимы, чтобы стереть следы проживания нашего народа на этих землях».
Сказав, что топонимы Гейчи имеют тюркское происхождение, профессор Надир Мамедли добавил, что и в советские годы, и в период независимости азербайджанские ученые реализовали множество важных и полезных мероприятий, связанных с исследованием топонимов.
Затем были прослушаны доклады профессора Саялы Садыговой на тему «Древние топонимы Гейчинского махала», профессора Ильхама Таирова – на тему «Семантическая структура топонимов Западного Азербайджана», профессора Исмаила Мамедли – на тему «Этнотопонимы Гейчинского махала», доктора философии по филологии, доцента Кифаят Имамгулиевой – на тему «Депортация западных азербайджанцев: диалекты и топонимы» и доктора философии по филологии, доцента Эльчина Исмайлова – на тему «По следам топонимов Западного Азербайджана».