Akademik İsa Həbibbəyli Qazaxıstanın Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Qazaxıstan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Çokan Vəlixanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru, Qazaxıstan MEA-nın müxbir üzvü Ziyabek Kabuldinov ilə görüşüb.
Azərbaycanla Qazaxıstan arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, elm sahəsində də əməkdaşlığın yüksələn xətlə inkişaf etdiyini diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli AMEA-da aparılan elmi-tədqiqat istiqamətləri barədə danışıb. Qazaxıstan Milli Elmlər Akademiyası ilə uzun tarixi bir dövrü əhatə edən, xüsusən müstəqillik illərindən vüsət alan qarşılıqlı elmi əlaqələrin bir çox sahələri əhatə etdiyini qeyd edən AMEA rəhbəri ictimai və humanitar elmlər sahələrində yüksək əməkdaşlıq münasibətlərinin mövcudluğunu bildirib. AMEA-nın Tarix İnstitutu ilə Qazaxıstan ETN-in Tarix və Etnologiya İnstitutu arasında imzalanmış Əməkdaşlıq müqaviləsinin əhəmiyyətinə toxunan akademik İsa Həbibbəyli ortaq dəyərlərə malik olan xalqlarımızın tarixi-elmi istiqamətlərinin birgə araşdırılmasının, müştərək konfransların keçirilməsinin, monoqrafiyaların hazırlanmasının böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini deyib, iki qardaş ölkənin tarixçi alimləri arasında qurulmuş əlaqələrin bundan sonra daha da inkişaf edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Çokan Vəlixanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru, müxbir üzv Ziyabek Kabuldinov AMEA-da səmimiyyətlə qarşılandığına görə minnətdarlığını bildirib və Qazaxıstan MEA-nın prezidenti, akademik Murat Jurinovun salamlarını akademik İsa Həbibbəyliyə çatdırıb. Başçılıq etdiyi elmi-tədqiqat müəssisəsinin AMEA-nın Tarix İnstitutu ilə imzaladıqları Əməkdaşlıq haqqında müqavilənin əhəmiyyətindan toxunan qazaxıstanlı institut rəhbəri ölkələrimizin tarixçi alimlərinin birgə fəaliyyətinin perspektivindən söhbət açıb, elmi münasibətləri yüksək dəyərləndirib.
Görüşdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov, AMEA A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru, professor Kərim Şükürov, AMEA Rəyasət Heyətinin elmi katibi, filologiya elmləri doktoru, dosent Sərxan Xavəri və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri, dosent Ağahüseyn Şükürov da iştirak ediblər.

Академик Иса Габиббейли встретился с директором Института истории и этнологии Казахстана
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли встретился с директором Института истории и этнологии имени Чокана Валиханова Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (КН МНВО РК), членом-корреспондентом Национальной академии наук Республики Казахстан (НАН РК) Зиябеком Кабульдиновым.
Отметив, что связи между Азербайджаном и Казахстаном развиваются  по восходящей линии во всех сферах, в том числе и в области науки, академик Иса Габиббейли  рассказал о направлениях научных исследований, которые ведутся в НАНА. Академик сообщил, что сотрудничество с Национальной академией наук Казахстана продолжается долгие годы, а особенного расцвета двусторонние связи достигли в годы независимости, и это сотрудничество охватывает многие сферы, в том числе область общественных и гуманитарных наук.
Говоря о значении Договора о сотрудничестве, который был подписан между Институтом истории НАНА и Институтом истории и этнологии КН МНВО РК, руководитель НАНА подчеркнул необходимость проведения совместных исследований по истории и этнографии наших народов, обладающих общими ценностями, а также организации совместных конференций и подготовки монографий, и выразил уверенность в том, что связи, установленные между учеными-историками братских стран, будут развиваться и в дальнейшем.
Директор Института истории и этнологии имени Чокана Валиханова, член-корреспондент Зиябек Кабульдинов поблагодарил руководство НАНА за сердечный прием и передал академику Исе Габиббейли приветствия президента НАН РК, академика Мурата Журинова. Говоря о подписанном Договоре о сотрудничестве между руководимым им научно-исследовательским учреждением и Институтом истории НАНА, Зиябек Кабульдинов рассказал о перспективах совместной деятельности историков двух стран и высоко оценил налаженные научные связи.
На встрече также приняли участие и.о. первого вице-президента НАНА, академик Ариф Гашимов, директор Института истории имени А.А.Бакиханова НАНА, доктор исторических наук, профессор Керим Шукюров, учёный секретарь Президиума НАНА, доктор филологических наук, доцент Сархан Хавери и заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА, доктор философии по филологии, доцент Агагусейн Шукюров.