AMEA-da yeniləşmə prosesləri: struktur islahatlarından elmi tədqiqatların yenidən təşkilinə, elektron hərəkata və beynəlxalq elmi qurumlarda təmsil olunmağadək
29.11.2023 11:45
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən dövlət siyasəti nəticəsində Azərbaycan regionda və dünyada böyük nüfuz qazanmış, öz sosial-iqtisadi inkişafının keyfiyyətcə yeni mərhələsinə qədəm qoymuşdur. Hazırda yeni sosial-iqtisadi inkişaf modelinin gerçəkləşməsinə xidmət edən dövlət ideologiyasının nüvəsini intellektual inkişaf modelinə əsaslanan biliklər cəmiyyətinin qurulması, innovasiyaları dəstəkləyən əqli mülkiyyətin inkişafı təşkil edir.
Bu sözləri Akademiyanın Ümumi yığıncağında AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “AMEA-da yeniləşmə prosesləri: struktur islahatlarından elmi tədqiqatların yenidən təşkilinə, elektron hərəkata və beynəlxalq elmi qurumlarda təmsil olunmağadək” adlı məruzəsində deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, hazırda elmin inkişafı dövlətin 2030-cu ilə qədərki müddəti əhatə edən inkişaf proqramlarında, rəsmi sənədlərində əsas strateji hədəflərdən biri olaraq qəbul edilir və nəzərdə tutulan müddət ərzində elmin müxtəlif sahələri üzrə tədqiqatların genişləndirilməsi, müasir təfəkkürlü və kreativ düşüncəli gənclərin erkən vaxtlardan elmi araşdırmalara cəlb edilməsi, elmi tədqiqatların rəqabətli və məqsədli maliyyələşdirilməsi mexanizminin yaradılması, texnologiyaların kommersiyalaşdırılması, innovativ inkişafda onların prioritetliyinə nail olunması planlaşdırılır.
Dövlət siyasətinə uyğun olaraq, 2022-ci ilin sonlarından başlayaraq AMEA-da yeni islahatlara start verildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bu islahatların, əsasən, ictimai və humanitar profilli elmi müəssisələrdən ibarət Akademiyanın dövlətin ideoloji və mədəni-mənəvi siyasətinin həyata keçirilməsindəki rolunun artırılmasına, Azərbaycan xalqının etnogenezinin, arxeologiyasının, etnoqrafiyasının, dilinin, folklorunun, ədəbiyyatının, maddi və qeyri-maddi mədəni abidələrinin, qədim əlyazmalarının, mədəniyyətinin, incəsənətinin, milli-memarlıq məktəblərinin, tarixinin, müasir çağırışlar, nəzəri-metodoloji və sosial-antropoloji baxışlar, o cümlədən Azərbaycançılıq prinsipləri əsasında araşdırılmasına yönəldiyini bildirib. Həmçinin vurğulayıb ki, eyni zamanda yeni dövrləşdirilmə konsepsiyası əsasında Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin yazılması, Azərbaycançılıq ideologiyasının və multikulturalizm konsepsiyasının elmi-nəzəri əsaslarının tədqiqi, müasir dünya fəlsəfəsinin və hüquq elminin müxtəlif problemlərinin öyrənilməsi, sosiologiya, politologiya, psixologiya, o cümlədən şərqşünaslıq və qafqazşünaslıq sahəsində tədqiqatların həyata keçirilməsi, müasir nəzəri prinsiplər əsasında iqtisadi tədqiqatların aparılması da diqqət mərkəzində saxlanılıb.
Qeyd olunan elmi istiqamətlərə uyğun olaraq bir sıra digər elmi-təşkilati tədbirlərin də həyata keçirildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, beynəlxalq elmi əlaqələrin yeni ideoloji əsaslar üzərində qurulması, xüsusən türkdilli ölkələr və onların elmi qurumları ilə əlaqələrin gücləndirilməsi, Akademiyanın nüfuzlu beynəlxalq qurumlara üzvlüyünün təmin edilməsi, elmi istiqamətlərlə elmi müəssisələrin strukturu arasında optimal struktur modellerinin müəyyənləşdirilməsi, paralelliklərin aradan qaldırılması qeyd olunan təşkilati tədbirlər sırasına daxildir.
Elm və təhsilin inkişafı ilə bağlı ən mühüm hadisələrdən birinin Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” 28 iyul 2022-ci il tarixli Fərmanı olduğunu bildirən akademik İsa Həbibbəyli sözügedən sənədin icrasından irəli gələn məsələlərin həlli məqsədilə AMEA-nın Rəyasət Heyətinin və AMEA-nın Ümumi yığıncağının müvafiq qərarlar qəbul etdiyini, kompleks tədbirlər həyata keçirdiyini söyləyib.
Həmçinin qeyd edib ki, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı respublikada həyata keçirilən tədbirlər içərisində Akademiya rupora, flaqmana çevrilib, AMEA-da konkret Tədbirlər planı çərçivəsində Heydər Əliyev irsinin tədqiqi, çoxsaylı tədbirlərin keçirilməsi, müxtəlif nəşrlərin reallaşdırılması istiqamətində çoxşaxəli tədbirlər görülüb. Bu istiqamətdə, o cümlədən “Heydər Əliyev: lider, zaman və müasirlik” mövzusunda AMEA-nın Ümumi yığıncağının xüsusi iclasınının keçirildiyini, olduqca fundamental bir nəşr olan “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlanmağa başladığını deyib.
“Hazırki şəraitdə Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tam bərpa edərək regionda və dünyada böyük nüfuz qazandığı bir dövrdə dövlət siyasətinin mühüm prioritetlərindən birini Qərbi Azərbaycana qayıdış konsepsiyası təşkil edir. Bu dövlət siyasəti bütün digər qurumlarla yanaşı, AMEA qarşısında da bir sıra yeni vəzifələr müəyyənləşdirir. AMEA-da Qərbi Azərbaycanla bağlı kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsini təmin etmək məqsədilə Əlaqələndirmə şurası Tədbirlər planı hazırlayıb. Həmçinin AMEA-nın Folklor İnstitutunda Qərbi Azərbaycan folkloru, Tarix İnstitutunda Qərbi Azərbaycan tarixi, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda isə Qərbi Azərbaycan toponimlərinin tədqiqini nəzərdə tutan Toponimika şöbələri yaradılıb”, - deyə AMEA prezidenti diqqətə çatdırıb.
AMEA-da başlanan və sürətlə davam etdirilən “Elektron Akademiya” hərəkatının həyata keçirilməsi üçün aparılan elmi-təşkilati işlərin struktur islahatlarının miqyasını daha da genişləndirdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli hazırda Milli Elmlər Akademiyası özünün yeniləşmə hərəkatı mərhələsini yaşamaqda olduğunu vurğulayıb.
Bildirib ki, AMEA Rəyasət Heyətinin 18 yanvar 2023-cü il tarixli qərarı ilə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının strukturunda daxili imkanlar hesabına Elmlər Akademiyaları sistemində ilk dəfə olaraq “Elektron Akademiya” şöbəsi yaradılıb. Ötən müddət ərzində “Elektron Akademiya” şöbəsi tərəfindən “Vikipediya” virtual ensiklopediyasının Azərbaycan dili bölməsinin zənginləşdirilməsi, AMEA elmi jurnallarının Rəqəmsal Obyekt İndetifikatoru (DOİ) ilə təmin edilməsi, AMEA-nın dövri elmi jurnallarının nüfuzlu beynəlxalq elmmetrik elektron baza reyestrlərinə daxil olunmasını təmin etmək məqsədi ilə onların saytlarının həmin tələblərə uyğunlaşdırılması, elmi müəssisələrin saytlarının və sosial şəbəkə profillərinin fəaliyyətinin müntəzəm olaraq monitorinqinin təşkil edilməsi, AMEA-nın elmi jurnallarının TÜBİTAK-ın ULAKBİM DərgiParkı-na daxil edilməsi, türkdilli elmi mühitdə yayımlanması və istinadların qeydə alınması istiqamətində mühüm işlərin həyata keçirildiyini bildirib. Eyni zamanda AMEA əməkdaşlarının fəaliyyətinin elmi indeksləşdirmə və xülasələndirmə bazalarına inteqrasiya edilməsi məqsədilə “Google Scholar”, “Academiya.edu”, “ORCİD”, “ResearchGate” və s. bazalarda profillərinin yaradılması və fəallığının təşkil edilməsi üçün zəruri tədbirlərin icrasının təmin olunduğunu söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli həyata keçirilən islahatların mühüm istiqamətlərindən birini beynəlxalq əlaqələrin müasir tələblər səviyyəsində yenidən qurulmasının təşkil etdiyini deyib. Həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində AMEA-nın Asiya Elmlər Akademiyaları və Cəmiyyətləri Assosiasiyasına (AASSA), Avrasiya Universitetlər Birliyinin (EURAS) və Beynəlxalq Elmi Şuranın rəsmi üzvlüyünə, AMEA-nın “Elm” Nəşriyyatı isə Avropa Elmi Redaktorlar Assosiasiyasına üzv kimi qəbul edildiyini vurğulayıb. Bundan əlavə, dövlət siyasətinə adekvat olaraq Türkiyə Cümhuriyyəti ilə elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin görünməmiş bir səviyyəyə yüksəldiyini, Pakistan İslam Respublikası ilə əlaqələrin daha da genişləndirildiyini diqqətə çatdırıb. Son vaxtlarda isə Bolqarıstan, Qazaxıstan, Xorvatiya Elmlər akademiyaları, Özbəkistanın universitetləri ilə imzalanan sənədlərin elmi əlaqələrin daha da genişləndirilməsinə təkan verdiyini bildirib.
Həmçinin AMEA-da gənclərin elmə cəlb edilməsi, onların fəaliyyətinin stimullaşdırılması ilə bağlı məqsədyönlü işlərin aparıldığını, “İlin Gənc alimi” mükafatının təsis edildiyini və “Gənc tədqiqatçı” jurnalının sayının ildə 4 dəfəyə (biri ingiliscə) qədər artırıldığını vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısı tərəfindən AMEA-nın yeni Nizamnaməsinin təsdiq edilməsinin 80 ilə yaxın şərəfli bir inkişaf yolu keçmiş və bütün dövrlərdə ölkənin sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafına mühüm töhfələr vermiş Elmlər Akademiyasının müasir dövrdə, ölkəmizin dünyada və regionda geosiyasi və iqtisadi arxitektonikanın müəyyənləşməsində əsas faktora çevrildiyi bir vaxtda yeni tərəqqi mərhələsinə qədəm qoyması baxımından mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu deyib.
AMEA rəhbəri çıxışının sonunda qeyd edib ki, Azərbaycan alimləri ölkə başçısının ətrafında sıx birləşir, Prezident İlham Əliyevin liderliyində dövlətimizin həyata keçirdiyi daxili və xarici siyasəti ürəkdən dəstəkləyir və bu gün beynəlxalq arenada söz sahibinə çevrilmiş Azərbaycanın daha da inkişafı naminə fəaliyyətlərini bundan sonra da var qüvvələri ilə davam etdirəcəklər.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA-nın Ümumi yığıncağı son bir il ərzində AMEA-da həyata keçirilən çoxşaxəli islahatları qənaətbəxş hesab edib və müvafiq tapşırıqlar verib.

Процессы обновления в Академии наук: от структурных реформ до реорганизации научных исследований, электронного движения и членства в международных научных организациях
29.11.2023 11:45
В результате проводимой Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым государственной политики возрос авторитет Азербайджана в регионе и мире, начался качественно новый этап социально-экономического развития страны. В настоящее время ядром государственной идеологии, служащей реализации новой модели социально-экономического развития, является построение общества знаний, опирающегося на модель интеллектуального развития, и развитие интеллектуальной собственности, поддерживающей инновации.
Об этом на Общем собрании Национальной академии наук Азербайджана сказал президент НАНА, академик Иса Габиббейли в своем выступлении с докладом «Процессы обновления в НАНА: от структурных реформ до реорганизации научных исследований, электронного движения и членства в международных научных организациях».
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в настоящее время развитие науки составляет одну из основных стратегических целей государства, что отражено в программах развития и государственных документах, охватывающих период до 2030-го года. Академик отметил, что планируется расширить исследования в различных отраслях науки, привлечь к научным исследованиям молодежь, обладающую современным и креативным мышлением, разработать механизмы целевого финансирования научных исследований, коммерциализации технологий и инновационного развития.
Сказав, что, в соответствии с государственной политикой, начиная с конца 2022 года в НАНА был дан старт новым реформам, академик Иса Габиббейли добавил, что эти реформы нацелены на повышение роли Академии наук, состоящей, в основном, из научных учреждений общественного и гуманитарного профилей, в проведении государственной идеологической, культурной и духовной политики, изучение этногенеза, археологии, этнографии, языка, фольклора, литературы, памятников материальной и нематериальной культуры азербайджанского народа, древних рукописей, культуры, искусства, национальных архитектурных школ, истории на основе современных вызовов, теоретико-методологических и социально-антропологических взглядов, в том числе принципов азербайджанства. Руководитель НАНА подчеркнул, что в то же время в центре внимания находятся такие вопросы, как написание истории азербайджанской литературы на основе новой концепции периодизации, исследование научно-теоретических основ идеологии азербайджанства и концепции мультикультурализма, изучение различных проблем современной мировой философии и юридической науки, проведение исследований в области социологии, политологии, психологии, в том числе востоковедения и кавказоведения, а также экономических исследований на основе современных теоретических принципов.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что из других научно-организационных мероприятий, которые реализуются в соответствии с указанными направлениями, можно отметить налаживание международных научных связей, опираясь на новые идеологические основы, укрепление сотрудничества, особенно с тюркоязычными странами и их научными организациями, обеспечение членства Академии наук в престижных международных организациях, разработку оптимальных структурных моделей между научными направлениями и структурой научных учреждений, устранение параллелей.
Сказав, что одним из важных событий, связанных с развитием науки и образования, является Указ Президента Ильхама Алиева «О некоторых мерах по совершенствованию управления в области науки и образования в Азербайджанской Республике» от 28 июля 2022 года, руководитель НАНА добавил, что для выполнения поставленных в указанном документе задач были приняты соответствующие постановления Президиума НАНА и Общего собрания НАНА и реализованы комплексные мероприятия.
Академик Иса Габиббейли отметил, что НАНА превратилась в рупор, флагман мероприятий, которые проводятся в республике в честь 100-летнего юбилея выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева, в рамках конкретного Плана мероприятий в НАНА реализованы многочисленные мероприятия в сфере исследования наследия Общенационального лидера, проведены научные конференции, подготовлены различные издания, в том числе прошло специальное заседание Общего собрания НАНА на тему «Гейдар Алиев: лидер, время и современность» и продолжается работа над подготовкой фундаментального издания «Энциклопедия Гейдара Алиева».
Руководитель НАНА продолжил: «В сложившихся условиях, в период, когда под руководством Президента, победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева были полностью восстановлены территориальная целостность и суверенитет Азербайджана, вследствие чего возрос авторитет республики в регионе и во всем мире, одним из важных приоритетов государственной политики является Концепция возвращения в Западный Азербайджан. Проводимая государственная политика ставит ряд новых задач перед всеми структурами, в том числе и перед Академией наук. Для проведения в НАНА комплексных мероприятий в связи с Западным Азербайджаном Координационный совет разработал План мероприятий. Помимо этого, в Институте фольклора был создан Отдел фольклора Западного Азербайджана, в Институте истории имени А.А.Бакиханова – Отдел истории Западного Азербайджана, а в Институте языкознания имени Насими – Отдел топонимики, который предусматривает проведение исследований по изучению топонимов Западного Азербайджана».
Говоря о расширении масштабов структурных реформ, которые проводятся в НАНА в связи с движением «Электронная Академия», академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в настоящее время Национальная академия наук Азербайджана переживает период обновления.
Академик сообщил, что постановлением Президиума НАНА от 18 января 2023 года в структуре аппарата Президиума НАНА за счет внутренних ресурсов впервые в системе академий наук был создан отдел «Электронная Академия»: «За истекший период указанным отделом были реализованы важные мероприятия в таких сферах, как обогащение раздела виртуальной энциклопедии «Википедия» на азербайджанском языке, присвоение научным журналам НАНА Идентификатора цифрового объекта (DOİ), приведение сайтов периодических научных журналов НАНА в соответствие с современными требованиями для их размещения в реестре престижных международных наукометрических электронных баз, организация мониторингов деятельности сайтов научных учреждений и их профилей в социальных сетях, включение научных журналов НАНА в реестр электронной базы данных «DergiPark» центра ULAKBİM при TÜBİTAK, их распространение в тюркоязычной научной среде, учет цитирований и т.д. В то же время, для интеграции результатов деятельности сотрудников НАНА в базы научного индексирования и цитирования были предприняты необходимые меры для создания их профилей в базах Google Scholar, Academiya.edu, ResearchGate и др.».
Руководитель НАНА отметил, что важным направлением проводимых реформ является построение международных связей на уровне современных требований, в результате реализованных мероприятий НАНА стала полноправным членом Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии (AASSA), Евразийской ассоциации университетов (EURAS) и Международного научного совета (ISC), а издательство НАНА «Элм» – членом Европейской ассоциации научных редакторов. Помимо этого, продолжил академик, достигло невиданного доселе высокого уровня сотрудничество с научными организациями Турецкой Республики, расширяются связи с соответствующими структурами Исламской Республики Пакистан, а в последнее время – с академиями наук Болгарии, Казахстана, Хорватии, университетами Узбекистана.
Академик подчеркнул, что в НАНА проводятся целенаправленные мероприятия по привлечению молодежи в науку и стимулированию их деятельности, учреждена премия «Молодой ученый года», журнал «Молодой исследователь» выпускается с этого года четырежды в год, при этом один выпуск издается на английском языке.
Утверждение главой государства нового Устава Академии наук, продолжил руководитель НАНА, знаменует собой начало нового этапа развития Национальной академии наук Азербайджана, которая прошла почти 80-летний славный путь развития и во все периоды своей деятельности вносила важный вклад в социально-экономическое, культурное и духовное развитие страны. Академик подчеркнул, что современный этап развития НАНА приходится на время, когда наша республика превратилась в главный фактор в определении геополитической и экономической архитектоники в мире и регионе.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли отметил, что азербайджанские ученые тесно сплотились вокруг главы государства, всецело поддерживают проводимую под руководством Президента Ильхама Алиева внутреннюю и внешнюю политику, продолжают свою деятельность во имя еще большего развития Азербайджана.
Учитывая все вышеизложенное, Общее собрание НАНА посчитало многогранные реформы, проводимые в Академии наук в течение последнего года, удовлетворительными и дало соответствующие поручения.