AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu adlandırılması haqqında vəsatət qaldırılıb
29.11.2023 13:30
Bəşəriyyətin və ayrı-ayrı xalqların genezisini, tarixi təkamülünü, inkişaf və formalaşma dinamikasını maddi artefaktlar əsasında öyrənən arxeologiya elmi müasir dövrdə digər elm sahələri ilə qarşılıqlı əlaqələr nəticəsində öz inkişafının keyfiyyətcə yeni mərhələsinə qədəm qoymuşdur. Xüsusən, maddi-mədəniyyət abidələrinin, arxeoloji artefaktların sosial-antropoloji aspektdən tədqiqi bu sahədə fəaliyyət göstərən alimlər qarşısında bir sıra mühüm vəzifələr müəyyənləşdirmişdir.
Bu sözləri AMEA-nın Ümumi yığıncağında Akademiyanın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu adlandırılması haqqında məsələyə münasibət bildirərkən deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, bu yeni elmi tendensiyalar kontekstində yeraltı maddi-mədəniyyət abidələrinin öyrənilməsini həyata keçirən arxeologiya elmi ilə xalqların adət-ənənələrinin, maddi və mənəvi mədəniyyət nümunələrinin tədqiqi ilə məşğul olan etnoqrafiya elminin vahid elmi-təşkilati strukturda fəaliyyət göstərməsi bir çox hallarda özünü doğrultmur. AMEA rəhbərinin sözlərinə görə, müasir dünya təcrübəsinə uyğun olaraq, xalqların adət-ənənələrinin, mədəniyyət nümunələrinin tarix, etnoqrafiya və mədəniyyətşünaslığın nəzəri-metodoloji baxışlar sistemi əsasında birlikdə araşdırılmasına daha çox ehtiyac vardır. Bu zərurət nəzərə alınaraq, AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun elmi, elmi-təşkilati fəaliyyətinin, arxeologiya və antropologiya elmi istiqamətindəki araşdırmaların müasir elmi-nəzəri və metodoloji prinsiplər əsasında yenidən təşkilinə ehtiyac yaranıb.
“Bundan əlavə, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi uzun illər erməni vandalizminə məruz qalaraq dağıdılmış, elmi tədqiqatlardan kənarda qalmış Qarabağ və Şərqi Zəngəzur ərazisində arxeoloji tədqiqatların daha sistemli və müasir tələblərə uyğun şəkildə təşkili zərurətini yaratmışdır ki, bu da arxeoloji tədqiqatların təşkili sahəsində köklü islahatların həyata keçirilməsini bir daha aktuallaşdırmışdır”, - deyə natiq vurğulayıb.
Bu istiqamətdə dünya akademik elmində olan mövcud təcrübənin və yeni tendensiyaların nəzərə alındığını, həmçinin bu sahənin alimləri ilə çoxsaylı müzakirələrin aparıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli son bir ildə Akademiyada həyata keçirilməkdə davam edən islahatların tərkib hissəsi kimi bu vaxta qədər Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun tərkibində fəaliyyət göstərmiş Tarixi etnoqrafiya, Müasir etnoqrafiya, Türk xalqları etnoqrafiyası şöbələrinin elmi funksiyalarına daha yaxın olan AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun təkibinə verildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, nəticədə AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutu kimi mövcud olmuş bu elmi müəssisənin bundan sonra AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu adlandırılması zərurəti meydana çıxıb.
Akademik İsa Həbibbəyli sözügedən məsələnin Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun Elmi şurasında, AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsində və nəhayət, AMEA-nın Rəyasət Heyətində müzakirə olunduqdan sonra Ümumi yığıncağın müzakirəsinə çıxarıldığını bildirib.
Ümumi yığıncaqda qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun AMEA-nın  Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu adlandırılması haqqında AR Nazirlər Kabineti qarşısında vəsatət qaldırılıb.

Поднято ходатайство о переименовании Института археологии, этнографии и антропологии НАНА в Институт археологии и антропологии НАНА
29.11.2023 13:30
В настоящее время археология, изучающая генезис, историческую эволюцию, динамику развития и формирования человечества и отдельных народов на основе материальных артефактов, вступила в качественно новый этап своего развития вследствие расширения взаимосвязей с другими отраслями наук. Перед учеными, занятыми в данной сфере, стоят новые важные задачи, связанные с исследованием памятников материальной культуры и археологических артефактов с социально-антропологического аспекта.
Об этом на Общем собрании Национальной академии наук Азербайджана сказал президент НАНА, академик Иса Габиббейли в своем выступлении по поводу переименования Института археологии, этнографии и антропологии НАНА в Институт археологии и антропологии НАНА.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в контексте новых научных тенденций объединение археологии, изучающей подземные памятники материальной культуры, с этнографией, которая изучает обычаи и традиции, образцы материальной и духовной культуры народов, в составе одной научно-организационной структуры во многих случаях себя не оправдывает. По словам руководителя НАНА, в соответствии с современной мировой практикой есть необходимость в изучении обычаев и традиций, образцов культуры народов, опираясь на систему теоретико-методологических взглядов истории, этнографии и культуроведения. Учитывая все это, возникла необходимость в реорганизации научной, научно-организационной деятельности Института археологии, этнографии и антропологии НАНА в соответствии с современными научно-теоретическими и методологическими принципами проведения исследований в области археологии и антропологии.
Оратор подчеркнул: «Помимо этого, восстановление территориальной целостности Азербайджана привело к необходимости в проведении системных и отвечающих современным требованиям археологических исследований на территории Карабаха и Восточного Зангезура, которые долгие годы подвергались армянскому вандализму, разрушались и оставались в стороне от научных исследований, и это в очередной раз актуализирует проведение коренных реформ в сфере организации археологических исследований».
Академик Иса Габиббейли отметил, что, учитывая опыт мировой академической науки и новые тенденции, а также проведя многочисленные дискуссии с занятыми в данной сфере учеными, в ходе проводимых в НАНА на протяжении последнего года реформ отделы исторической этнографии, современной этнографии и этнографии тюркских народов, которые ранее функционировали в составе Института археологии, этнографии и антропологии, были переданы в состав Института истории имени Аббасгулу ага Бакиханова НАНА, вследствие чего возникла необходимость в переименовании указанного научного учреждения в Институт археологии и антропологии НАНА.
Руководитель Академии наук сообщил, что данный вопрос был обсужден на Ученом совете Института археологии, этнографии и антропологии, в Отделении общественных наук НАНА и, наконец, в Президиуме НАНА, после чего вынесен на рассмотрение Общего собрания.
Учитывая все вышеизложенное, Общее собрание обратилось к Кабинету министров Азербайджанской Республики с ходатайством о переименовании Института археологии, этнографии и антропологии НАНА в Институт археологии и антропологии НАНА.