Dekabrın 14-də AMEA-nın Əsas binasında Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən 2023-cü il ərzində ölkə ərazisində aparılan arxeoloji qazıntıların nəticələrinə həsr olunmuş elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdən öncə arxeoloq alimlər tərəfindən aparılmış tədqiqatlar zamanı əldə edilən maddi mədəniyyət nümunələrindən ibarət sərgiyə baxış olub.
Sessiyanı giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun son 30 ildə keçdiyi tarixi yola nəzər salıb. Xüsusilə son aylarda institutun fəaliyyətində mühüm nailiyyətlərin əldə olunduğunu qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli cari ilin iyun ayında Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunda ilk dəfə olaraq arxeoloji qazıntı mövsümünün açılışına həsr olunmuş başlanğıc konfransının keçirildiyini xatırladıb. Diqqətə çatdırıb ki, həmin konfransda ölkə ərazisində tədqiqat aparacaq arxeoloji ekspedisiyaların vəzifələri müəyyənləşdirilib və bu gün baş tutan elmi sessiya ilə əldə olunmuş nəticələr Azərbaycan ictimaiyyətinə təqdim olunur.
AMEA rəhbəri yeniləşən Akademiya uğrunda həyata keçirilən struktur islahatları çərçivəsində AMEA-nın 29 noyabr tarixli Ümumi yığıncağının qərarı ilə Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu adlandırılması haqqında Nazirlər Kabineti qarşısında vəsatət qaldırıldığını diqqətə çatdırıb.
Bundan əlavə, arxeoloji tədqiqatların keyfiyyətini artırmaq məqsədilə AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən Nazirlər Kabinetinin 2 avqust 2016-cı il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında elmi ekspedisiyaların təşkili və aparılması Qaydaları”na dəyişikliklər edilməsinə dair hazırlanmış təkliflərin Nazirlər Kabinetinin 1 noyabr 2023-cü il tarixli qərarı ilə qəbul olunduğunu söyləyib. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, sözügedən qərarla arxeoloji ekspedisiyaların fəaliyyət müddəti, cəlb edilən şəxslərin sayı müəyyənləşdirilib, bəzi kateqoriya üzrə işçilərin əməyinin ödənilməsi, nəqliyyat vasitələrinin, bina və mənzillərin icarə haqqı artırılıb.
Eyni zamanda aparılan arxeoloji tədqiqatların şəffaflığını təmin etmək məqsədilə AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e. akademik Gövhər Baxşəliyevanın sədrliyi ilə Komissiyanın, tədqiqatların davamlılığını təmin etmək üçün isə institut daxilində Monitorinq qrupunun yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Qəbul edilən qərarların ekspedisiyaların fəaliyyətinə müsbət təsir etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli cari mövsümdə Beşbarmaq dağında, Goranboy və Naftalanda Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən aparılan qazıntılarla, eləcə də Bolqarıstanın Privadiye bölgəsindəki Duzdağ kurqanında həyata keçirilən tədqiqatlarla tanış olduğunu söyləyib. AMEA rəhbəri arxeoloq alimlərin işlərinə sevgi ilə yanaşdığını, əsl vətənpərvərlik nümayiş etdirdiklərinin şahidi olduğunu vurğulayıb.
AMEA prezidenti qeyd edib ki, ekspedisiyalar zamanı tapılmış maddi mədəniyyət nümunələri ciddi şəkildə tədqiqatlara cəlb edilməli, onların əsasında məqalələr hazırlanaraq yerli və beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmalıdır.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda cari arxeoloji tədqiqat mövsümündə arxeoloq alimlər tərəfindən aparılmış qazıntıların nəticəsini yüksək qiymətləndirib, ölkəmizdə arxeologiya elminin tarixən mövcud olmuş öz ənənələrini bu gün də qoruduğunu və yeni elmi məktəblərin yaranmaqda olduğunu deyərək institutun kollektivinə uğurlar arzulayıb.
Sonra AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru v.i.e. tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev 2023-cü il ərzində ölkə ərazisində aparılan arxeoloji qazıntıların nəticələrini təqdim edib.
Təqdimatdan sonra AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun direktoru professor Kərim Şükürov çıxış edərək tarix kitablarının yenilənməsi, doktorant və dissertantlara diqqətin artırılmasından danışıb, arxeoloq alimlərin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Elmi sessiya öz işini cari il ərzində arxeoloji tədqiqatlar aparmış ekspedisiya rəhbərlərinin çıxışları ilə davam etdirib.

14-го декабря в Главном здании НАНА состоялась научная сессия, посвященная итогам археологических раскопок, которые велись на территории республики сотрудниками Института археологии, этнографии и антропологии в 2023 году.
До начала мероприятия участники ознакомились с выставкой образцов материальной культуры, обнаруженных в ходе археологических раскопок.
Открыв научную сессию вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал о последних 30-ти годах деятельности Института археологии, этнографии и антропологии. Сказав, что в последние месяцы сотрудниками института были достигнуты значительные успехи, академик напомнил, что в июне текущего года в Институте археологии, этнографии и антропологии впервые прошла стартовая конференция, посвященная открытию сезона археологических раскопок; в ходе мероприятия были определены задачи археологических экспедиций, которые будут функционировать на территории страны, и сегодняшняя научная сессия доводит до внимания общественности полученные результаты.
Руководитель НАНА сообщил, что на Общем собрании Академии наук, которое состоялось 29 ноября, было принято постановление о поднятии ходатайства перед Кабинетом министров Азербайджанской Республики о переименовании Института археологии, этнографии и антропологии в Институт археологии и антропологии.
Помимо этого, продолжил академик, постановлением от 1 ноября 2023 года Кабинет министров утвердил предложения, подготовленные для повышения качества археологических исследований Президиумом НАНА в связи с внесением изменений в «Правила организации и проведения научных экспедиций в Азербайджанской Республике», утвержденные постановлением Кабинета министров от 2 августа 2016 года. Академик Иса Габиббейли отметил, что в указанном постановлении нашли свое отражение такие вопросы, как продолжительность деятельности археологических экспедиций, численность лиц, привлеченных к работе экспедиций, оплата труда работников по некоторым категориям, аренды транспортных средств и жилья и т.д.
Руководитель НАНА сообщил, что в то же время, чтобы обеспечить прозрачность проводимых археологических исследований, под председательством и.о. вице-президента НАНА академика Говхар Бахшалиевой была создана соответствующая Комиссия, а для обеспечения продолжительности исследований в институте была создана Мониторинговая группа.
Сказав, что принятые решения положительно сказались на деятельности экспедиций, академик Иса Габиббейли добавил, что в текущем сезоне он лично ознакомился с раскопками, которые велись сотрудниками Института археологии, этнографии и антропологии на горе Бешбармаг, в Геранбое и Нафталане, а также с исследованиями, проводимыми в кургане поселения Провадия-Солницата («соляная яма») в Болгарии. Руководитель НАНА подчеркнул, что стал свидетелем трепетного и чуткого отношения археологов к своей работе, демонстрации ими настоящего патриотизма.
Академик Иса Габиббейли отметил, что найденные в ходе работы экспедиций образцы материальной культуры должны быть привлечены к серьезным исследованиям, результаты которых необходимо осветить в научных статьях и донести до местной и международной общественности.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли высоко оценил результаты исследований, которые велись отечественными учеными в текущем сезоне археологических раскопок, подчеркнул, что в республике сохраняются исторические традиции археологической науки и создаются новые научные школы, и пожелал успехов коллективу института.
Затем и.о. директора Института археологии, этнографии и антропологии НАНА доктор философии по истории Фархад Гулиев представил результаты археологических раскопок, которые велись на протяжении 2023 года на территории страны.
После презентации выступил директор Института истории имени А.А.Бакиханова НАНА профессор Керим Шукюров, который рассказал об обновлении книг по истории, росте внимания к докторантам и диссертантам, а также высоко оценил деятельность ученых-археологов.
Научная сессия продолжила свою работу выступлениями руководителей археологических экспедиций, которые функционировали в течение года в различных уголках республики.