“Akademiyada Qərbi Azərbaycan tədqiqatları: ilkin yekunlar və vəzifələr” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Dekabrın 22-də AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında “Akademiyada Qərbi Azərbaycan tədqiqatları: ilkin yekunlar və vəzifələr” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Konfransda AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA-nın Qərbi Azərbaycan Tədqiqatları üzrə Əlaqələndirmə Şurasının üzvləri, Qərbi Azərbaycan İcmasının sədri Əziz Ələkbərli, eləcə də Akademiyada Qərbi Azərbaycanla bağlı tədqiqatlar aparan alimlər və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq ölkə başçısının 24 dekabr 2022-ci ildə Qərbi Azərbaycan İcmasının üzvləri ilə görüşündə öz tarixi dədə-baba yurdlarından qovularaq deportasiyaya və soyqırımına məruz qalmış soydaşlarımızın son 200 illik tarixi üzrə tədqiqatların aparılması və Qərbi Azərbaycana qayıdış konsepsiyasının hazırlanması üzrə müvafiq tapşırıqlar verdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, ötən bir il ərzində Qərbi Azərbaycan İcması dövlət başçısının qarşıya qoyduğu tapşırıqları müvəffəqiyyətlə yerinə yetirmiş, genişmiqyaslı təşkilatlanaraq bir çox beynəlxalq sənədlərin qəbul edilməsinə, BMT, UNESCO və dünyanın digər beynəlxalq təşkilatlarının Qərbi Azərbaycanla bağlı məsələlərə reaksiya verməsinə nail olmuşdur.
Prezident İlham Əliyevin Qərbi Azərbaycan İcmasının üzvləri ilə görüşündə alimlərimiz, ziyalılarımız qarşısında qoyduğu tapşırıqların həyata keçirilməsi məqsədilə AMEA-da da önəmli addımların atıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunda Qərbi Azərbaycan tarixi şöbəsi, Folklor İnstitutunda Qərbi Azərbaycan folkloru şöbəsi və Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda isə Toponimika şöbəsinin yaradıldığını vurğulayıb. Bildirib ki, ötən bir il ərzində şöbələrin əməli fəaliyyəti üçün zəruri dəstək verilib və qısa müddət ərzində fundamental tədqiqatlar aparılaraq, Qərbi Azərbaycanda soydaşlarımızın yaratdığı zəngin tarixi-mədəni irsin öyrənilməsi, təbliğ olunması istiqamətində önəmli nəticələr əldə edilib.
“Tarix İnstitutunun Qərbi Azərbaycan tarixi şöbəsi “Xalq qəzeti” ilə Qərbi Azərbaycandakı yer adları və soydaşlarımızın deportasiyaya məruz qalması ilə bağlı ictimai müzakirələr təşkil edib. Dilçilik İnstitutunun Toponimika şöbəsi “Qərbi Azərbaycan toponimlərinin leksik-semantik xüsusiyyətləri” kitabını ərsəyə gətirib. Hazırda “Qərbi Azərbaycan dialektoloji atlası”nın hazırlanması üzrə işlər davam etdirilir. Folklor İnstitutunun Qərbi Azərbaycan folkloru şöbəsində hazırlanmış “Qərbi Azərbaycan folklor örnəkləri” toplusu çap mərhələsindədir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.
Bundan əlavə, AMEA-da və ölkənin digər elmi qurumlarında Qərbi Azərbaycanla bağlı aparılan elmi tədqiqatların daha sistemli və inteqrativ şəkildə təşkili məqsədilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Qərbi Azərbaycanla bağlı tədqiqatlar üzrə Əlaqələndirmə Şurasının yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda Qeydiyyat şöbəsində və konsulluq idarəsində, vətəndaşlıq aktlarının, icra hakimiyyəti nümayəndəliyində doğumun, nikahın bağlanmasının və ölüm hallarının dövlət qeydiyyatı aparılarkən Ermənistandakı yer adlarının Azərbaycan tarixi toponimlərinə uyğun olaraq yazılmasının təmin edilməsi üçün akademik Gövhər Baxşəliyevanın sədrliyi ilə komissiyanın yaradıldığını xatırladıb.
AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Akademiyada “Qərbi Azərbaycan Ensiklopediyası”nın hazırlandığını deyən akademik İsa Həbibbəyli professor Kərim Şükürovun sədrliyilə yaradılmış İşçi qrup tərəfindən ensiklopediyanın sözlüyünün müzakirə olunduğunu, tezliklə Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə edilərək təsdiqlənəcəyini bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda Milli Elmlər Akademiyasında cari ildə Qərbi Azərbaycan üzrə aparılan tədqiqatları yüksək qiymətləndirib və dövlət başçısının bu istiqamətdəki tapşırıqlarının icrası üzrə alimlərimizin var gücləri ilə səylərini bundan sonra da davam etdirəcəklərini vurğulayıb.
Sonra AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun Qərbi Azərbaycan tarixi şöbəsinin müdiri tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramov “Qərbi Azərbaycan tarixi elmi tədqiqatlarda” mövzusunda çıxış edib. Bildirib ki, 2023-cü ildə şöbədə “Qərbi Azərbaycandan azərbaycanlıların deportasiyası: XIX-XX əsrlər (arxiv sənədləri)”, “Qərbi Azərbaycanın tarixi atlası”nın hazırlanması, “Qərbi Azərbaycan tarixinə dair mənbələr”, “Qərbi Azərbaycan tarixi (Azərbaycan tarixi kontekstində)” mövzuları və fərdi planlar üzrə işlər yerinə yetirilib. Belə ki, “Qərbi Azərbaycandan azərbaycanlıların deportasiyası: XIX-XX əsrlər (arxiv sənədləri)”, “Qərbi Azərbaycan tarixinə dair mənbələr” mövzuları üzrə materiallar toplanıb, “Qərbi Azərbaycan tarixi atlası”nın strukturunun ilk variantı hazırlanaraq tərtib edilib, eləcə də “Qərbi Azərbaycan tarixinin tarixşünaslığı” adlı mətnin ilk variantı hazırlanıb, həmçinin bir sıra məqalələr ərsəyə gətirilərək çap olunub.
AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Toponimika şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elçin İsmayılov “Qərbi Azərbaycan toponimlərinin elmi təsnifatı” adlı məruzəsində bildirib ki, Qərbi Azərbaycanda mövcud olan toponimlərin mütləq əksəriyyəti türk mənşəlidirlər.
“Daha qədim dövrlərə getdikdə isə qeyri-türk mənşəli toponimlərə heç rast gəlmək olmur. Bu gün Səfəvi dövründə mövcud olmuş 1500-ə yaxın toponimin bu və ya digər tarixi səbəblərdən 1000-ə yaxını xaraba qalmışdır. Bu kəndlərin dağıntıları, ya da sadəcə olaraq adları gününmüzə qədər gəlib çıxmışdır. Hazırda qorunub saxlanan bu adların biri belə erməni dilində deyildir. Ermənilərin mövcud olmayan yaşayış məntəqələrinin adlarını dəyişdirməsi mümkün olmadığına görə, bu həqiqət bariz şəkildə üzə çıxmışdır. Biz Toponimika şöbəsi olaraq Qərbi Azərbaycan toponimlərini leksik semantik və morfoloji nöqteyi-nəzərdən tədqiqata cəlb etdikdə görürük ki, bu onomastik vahidlərin hər birinin leksik məzmunu anlaşılandır və məzmun müasir Azərbaycan dili ilə tam səsləşməkdədir”, - deyə Elçin İsmayılov bildirib.
Qərbi Azərbaycan İcmasının İdarə Heyətinin sədri, AMEA-nın Folklor İnstitutunun Qərbi Azərbaycan folkloru şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Əziz Ələkbərli “Qərbi Azərbaycan folklorunda tarixilik” isə çıxışında İcmanın geniş təşkilatlanma prosesində olduğunu, rayon və kəndlərdə nümayəndəliklərinin yaradılmaq üzrə olduğunu deyib. Qeyd edib ki, həyata keçirilən bu işlər Qərbi Azərbaycan üzrə toponimlərin, xüsusilə mikrotoponimlərin toplanılması prosesinə mühüm töhfə verəcək. Qərbi Azərbaycan folkloru şöbəsində həyata keçirilən işləri diqqətə çatdıran Ə.Ələkbərli ikicildlik “Qərbi Azərbaycan folklor örnəkləri” üçün materialların toplandığını, bu mövzuda iki elmlər doktorluğu mövzusunun götürüldüyünü bildirib. O, Qərbi Azərbaycanla bağlı aparılan tədqiqatlar üzrə şifahi və erməni mənbələri üzərində də işləməyin vacibliyinə toxunub.
Daha sonra AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun baş elmi işçisi aqrar elmlər doktoru Yasin Kərimov isə “Azərbaycanın tarixi torpaqlarındakı yaşayış məntəqələri adlarının rəsmi sənədlərlə saxtalaşdırılması” adlı məruzə ilə çıxış edib. O, çıxışında Qərbi Azərbaycanda azərbaycanlılara məxsus yer adlarının ermənilər tərəfindən saxtalaşdırılmasını rəsmi sənədlər əsasında konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Müzakirələr zamanı AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək Qərbi Azərbaycan ərazisi ilə bağlı olan toponimik vahidləri, bu adlarla bağlı çoxparametrli məlumatları özündə əks etdirən Qərbi Azərbaycan Toponimik vahidlərinin Geoinformasiya Sisteminin yaradılmasını təklif edib. Eyni zamanda alim hazırki şəraitdə İnternet üzərindən axtarış edilməsini asanlaşdırmaq məqsədilə Qərbi Azərbaycan ərazisi ilə bağlı olan toponimik vahidlərin zaman zənciri üzrə dinamikasının müəyyənləşdirilməsi, müxtəlif tarixi mərhələlərdə dəyişdirilən adların hazırki müasir Ermənistan Respublikasındakı adlarını da özündə ehtiva edən keçid cədvəlinin hazırlanmasının zəruruliyini qeyd edib.
Konfransda, həmçinin AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e. akademik Arif Həşimov, AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e. akademik Gövhər Baxşəliyeva, Dilçilik İnstitutunun direktoru professor Nadir Məmmədli və Mərkəzi Elmi Kitabxananın direktoru professor Məmməd Əliyev sual və təkliflərini səsləndirib, çıxışlar ətrafında fikirlərini bildiriblər.

22-го декабря в здании Президиума НАНА состоялась научная конференция «Исследования Академии наук по Западному Азербайджану: предварительные итоги и задачи».
На конференции приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, члены Координационного совета по исследованиям, связанным с Западным Азербайджаном, председатель правления Общины Западного Азербайджана Азиз Алекперли, а также ученые, которые проводят исследования, связанные с Западным Азербайджаном, и соответствующие лица.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что 24 декабря 2022 года во время встречи с членами Общины Западного Азербайджана глава государства дал соответствующие поручения о проведении исследований по истории последних 200 лет, связанных с насильственным изгнанием наших соотечественников со своих исконных земель, депортацией и геноцидом, а также о разработке концепции возвращения в Западный Азербайджан. Академик отметил, что в текущем году Община Западного Азербайджана успешно выполняла поставленные главой государства задачи, консолидировалась и добилась принятия ряда международных документов, а также реагирования ООН, ЮНЕСКО и других международных организаций мира на связанные с Западным Азербайджаном вопросы.
Сказав, что и в НАНА были реализованы важные мероприятия, нацеленные на выполнение задач, поставленных Президентом Ильхамом Алиевым перед учеными и представителями интеллигенции, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что по постановлению Президиума НАНА в Институте истории имени А.А.Бакиханова был создан Отдел истории Западного Азербайджана, в Институте фольклора – Отдел фольклора Западного Азербайджана, а в Институте языкознания имени Насими – Отдел топонимики. Руководитель НАНА добавил, что за истекший период в отделах были проведены фундаментальные исследования и получены важные результаты в сфере изучения и пропаганды богатого историко-культурного наследия, созданного нашими соотечественниками в Западном Азербайджане.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Отдел истории Западного Азербайджана Института истории провел вместе с газетой «Халг» общественные дискуссии, связанные с изменением географических названий в Западном Азербайджане и депортацией наших соотечественников. Отдел топонимики Института языкознания подготовил книгу «Лексико-семантические особенности топонимов Западного Азербайджана». В настоящее время продолжаются работы по подготовке «Диалектологического атласа Западного Азербайджана». В то же время, сборник «Фольклорные образцы Западного Азербайджана», подготовленный Отделом фольклора Западного Азербайджана Института фольклора, находится на стадии печати».
Помимо этого, академик сообщил, что для организации научных исследований, которые проводятся в НАНА и других научных структурах страны в связи с Западным Азербайджаном, в более системной и интегративной форме в Национальной академии наук Азербайджана создан Координационный совет по исследованиям, связанным с Западным Азербайджаном. Также руководитель НАНА напомнил, что для обеспечения написания наименований мест, расположенных в современной Армении, в отделе регистрации и консульском управлении, при оформлении гражданских актов, осуществлении государственной регистрации рождения, брака и смерти в соответствии с историческими топонимами Азербайджана была создана комиссия под председательством академика Говхар Бахшалиевой.
Сказав, что по постановлению Президиума НАНА в Академии наук продолжается работа над «Энциклопедией Западного Азербайджана», академик Иса Габиббейли отметил, что Рабочая группа под председательством профессора Керима Шукюрова обсудила словник энциклопедии, который скоро будет рассмотрен и утвержден на заседании Президиума.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли высоко оценил работы, выполненные в текущем году в Национальной академии наук в связи с Западным Азербайджаном, и подчеркнул, что ученые и после этого будут продолжать свою деятельность для выполнения поручений главы государства в данной сфере.
Затем с докладом «История Западного Азербайджана в научных исследованиях» выступил заведующий Отделом истории Западного Азербайджана Института истории имени А.А.Бакиханова НАНА доктор философии по истории Джаби Бахрамов. Он отметил, что в 2023 году в отделе велись работы, охватывающие такие темы, как «Депортация азербайджанцев из Западного Азербайджана: XIX-XX века (архивные документы)», «Источники по истории Западного Азербайджана», «История Западного Азербайджана (в контексте истории Азербайджана)», а также продолжалась работа над подготовкой «Исторического атласа Западного Азербайджана». Так, был собран материал по темам «Депортация азербайджанцев из Западного Азербайджана: XIX-XX века (архивные документы)», «Источники по истории Западного Азербайджана», составлен первичный вариант структуры «Исторического атласа Западного Азербайджана», подготовлен первичный вариант текста под названием «Историография истории Западного Азербайджана», а также опубликованы различные статьи.
В своем докладе «Научная классификация топонимов Западного Азербайджана» заведующий Отделом топонимики Института языкознания имени Насими НАНА доктор философии по филологии Эльчин Исмайлов сообщил, что абсолютное большинство топонимов Западного Азербайджана составляют топонимы тюркского происхождения.
Эльчин Исмайлов продолжил: «Если рассматривать более древние времена, то вообще невозможно встретить топонимы нетюркского происхождения. Сегодня около 1000 из почти 1500 топонимов Сефевидского периода относятся к местам, которые по тем или иным историческим причинам превратились в руины. До нас дошли лишь руины или просто наименования этих сел. Ни одно из сохранившихся до сих пор наименований не относится к армянскому языку. Так как армяне не смогли изменить наименования населенных пунктов, которых уже нет, эта истина всплыла наружу. Будучи Отделом топонимики, мы привлекли топонимы Западного Азербайджана к лексико-семантическим и морфологическим исследованиям, в ходе которых выяснилось, что лексическое содержание каждой из этих ономастических единиц полностью созвучно с современным азербайджанским языком».
Председатель правления Общины Западного Азербайджана, заведующий Отделом фольклора Западного Азербайджана Института фольклора НАНА доктор филологических наук Азиз Алекперли выступил с докладом «Историзм в фольклоре Западного Азербайджана». Он сообщил, что Община находится в процессе широкой консолидации, в районах и деревнях создаются представительства организации. Отмечалось, что реализуемые мероприятия внесут важный вклад в процесс собирания топонимов, особенно микротопонимов по Западному Азербайджану. Говоря о работах, выполненных в Отделе фольклора Западного Азербайджана, Азиз Алекперли отметил, что собран материал для двухтомника «Образцы фольклора Западного Азербайджана», данный вопрос является темой двух докторских диссертаций. Ученый добавил, что при проведении соответствующих исследований необходимо рассматривать также образцы устного творчества и армянские источники.
Далее с докладом «Фальсификация названий населенных пунктов, расположенных на исторических землях Азербайджана, в официальных документах» выступил главный научный сотрудник Научно-исследовательского института земледелия при Министерстве сельского хозяйства Азербайджанской Республики доктор аграрных наук Ясин Керимов.
В ходе дискуссий вице-президент НАНА академик Расим Алигулиев предложил создать Геоинформационную систему топонимических единиц Западного Азербайджана, которая будет содержать разносторонние сведения, связанные с топонимическими единицами и наименованиями населенных пунктов в Западном Азербайджане. В то же время, ученый отметил, что в создавшихся условиях для упрощения поиска в Интернете необходимо выявить динамику топонимических единиц на территории Западного Азербайджана в различные периоды и разработать переходную таблицу, содержащую в себе нынешние названия измененных в различные годы географических наименований мест, расположенных в современной Армянской Республике.
На конференции свои мысли и предложения также озвучили и.о. первого вице-президента НАНА академик Ариф Гашимов, и.о. вице-президента НАНА академик Говхар Бахшалиева, директор Института языкознания профессор Надир Мамедли и директор Центральной научной библиотеки профессор Мамед Алиев.