AMEA prezidenti beynəlxalq qurumun rəhbəri ilə görüşüb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli AMEA Rəyasət Heyətində Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova ilə görüşüb.
Görüşdə Rəyasət Heyətinin yerləşdiyi tarixi-mədəniyyət abidəsi “İsmailiyyə” binasının, eləcə də Akademiyanın tarixindən danışan akademik İsa Həbibbəyli bu gün yeniləşmə mərhələsində olan AMEA-da aparılan elmi-tədqiqat istiqamətləri barədə ətraflı bəhs edib. Fəaliyyətində Türk dövlətlərinin başçılarının tapşırıq və tövsiyələrini rəhbər tutan Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu ilə qarşılıqlı elmi əlaqələrin perspektivini diqqətə çatdıran AMEA rəhbəri birgə elmi-tədqiqat layihələrinin, kitab nəşrinin, tərcümə işinin həyata keçirilməsinin, müştərək elmi konfransların təşkil olunmasının əhəmiyyətini qeyd edərək Akademiyada bu sahədə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin vacibliyini bildirib. AMEA ilə Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu arasında qarşılıqlı elmi əlaqələrin genişləndirilməsinin Türk dünyasına xidmət sahəsində mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb.
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyət istiqamətləri, nəzərdə tutulmuş iş planları barədə ətraflı məlumat verib, elm sahəsində AMEA ilə qarşılıqlı əməkdaşlığın böyük önəm daşıdığını xüsusi vurğulayıb. AMEA ilə birgə elmi layihələrin hazırlanması, tədbirlərin keçirilməsi barədə məqsədini açıqlayan Fondun rəhbəri görüləcək işlərin müqabilində əhəmiyyətli elmi nəticələrin əldə olunacağına əminliyini ifadə edib.
Görüşdə qarşılıqlı elmi əməkdaşlığın mühüm əhəmiyyəti vurğulanaraq bir sıra fəaliyyət istiqamətləri müəyyən edilib, birgə tədbirlərin həyata keçirilməsi barədə razılıq əldə olunub.
Sonra Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova AMEA Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olub, 1926-cı ildə Birinci Türkoloji Qurultayın keçirildiyi Böyük akt zalına baxıb. Fondun rəhbərinə binanın tarixi, memarlıq üslubu ilə bağlı ətraflı məlumat verilib.

Президент НАНА встретился с руководителем международной организации
Президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли встретился в Президиуме НАНА с президентом Международного фонда тюркской культуры и наследия Актоты Раимкуловой.
Говоря в ходе встречи об истории здания «Исмаилия», в котором расположен Президиум НАНА, а также об истории самой Академии наук, академик Иса Габиббейли подробно рассказал о направлениях научных исследований, проводимых в НАНА, которая находится на стадии обновления. Руководитель Академии наук также говорил о перспективах сотрудничества с Международным фондом тюркской культуры и наследия, который в своей деятельности руководствуется поручениями и рекомендациями глав тюркских государств, и значении реализации совместных научно-исследовательских проектов, издания книг, осуществления переводческих работ и проведения совместных научных конференций. Академик отметил, что расширение научных связей между НАНА и Международным фондом тюркской культуры и наследия имеет большое значение для осуществления деятельности, направленной на службу всему тюркскому миру.
В свою очередь, президент Международного фонда тюркской культуры и наследия Актоты Раимкулова подробно рассказала о сферах деятельности руководимой ею организации и предстоящих задачах, особо подчеркнув при этом значение сотрудничества с НАНА. Руководитель фонда выразила заинтересованность в подготовке совместных научных проектов и проведении мероприятий. Помимо этого, Актоты Раимкулова выразила уверенность в том, что в ходе осуществления соответствующих мероприятий будут получены важные научные результаты.
Во время встречи стороны обсудили сферы дальнейшего сотрудничества, а также пришли к согласию о проведении совместных мероприятий.
Затем президент Международного фонда тюркской культуры и наследия Актоты Раимкулова ознакомилась со зданием Президиума НАНА, особенно с Большим актовым залом, в котором в 1926 году состоялся Первый тюркологический съезд.