AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Çinin Hebey Pedaqoji Universitetinin nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında baş tutan görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanla Çin arasında uzun illərə dayanan möhkəm diplomatik və mədəni əlaqələrin mövcud olduğunu, Çinin ölkəmizin müstəqilliyini tanıyan ilk dövlətlərdən biri olduğunu deyib. AMEA rəhbəri bildirib ki, bu əlaqələr Ulu Öndər Heydər Əliyevin Çinə səfərləri zamanı daha da genişləndirilib, diplomatik münasibətlərlə yanaşı, elmi-texniki və mədəni sahədə də əməkdaşlığa başlanılıb.
Prezident İlham Əliyevin də Çinlə münasibətlərin inkişaf etdirilməsinə xüsusi diqqətlə yanaşdığını deyən akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının dəfələrlə Çinə səfər etdiyini, ölkəmizin Çinin irəli sürdüyü “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsünü dəstəklədiyini vurğulayıb. Ölkə Prezidentinin Çinlə münasibətlərdə açdığı geniş meydanın elmi, ədəbi, mədəni əlaqələrdə də inkişafa təkan verdiyini söyləyən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Çin Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini, qarşılıqlı ədəbi əlaqələr istiqamətində tədqiqatların aparıldığını, konfransların keçirildiyini, Çin ədəbiyyatına həsr olunmuş fəlsəfə doktorluğu dissertasiyasının yazıldığını deyib. Həmçinin Azərbaycan-Çin ədəbi əlaqələrinə aid poeziya antalogiyasının hazırlandığını diqqətə çatdırıb. AMEA rəhbəri bu görüşün elmi-mədəni sahədə əlaqələrimizin inkişafına növbəti töhfə olacağını söyləyib.
Sonra çıxış edən Hebey Universiteti partiya komitəsinin katibi Dai Jianbing AMEA-da olmaqdan məmnunluğunu dilə gətirib, qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib. Akademiyada Çin ədəbiyyatı, mədəniyyəti ilə bağlı tədqiqatları yüksək qiymətləndirən Dai Jianbing rəhbərlik etdiyi qurumun marağında olan əməkdaşlıq istiqamətlərini diqqətə çatdırıb.
Sonra çinli qonaqlar AMEA Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olub, xatirə şəkli çəkdiriblər.
Həmçinin qonaqlar AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun nəzdindəki Çin Mərkəzini ziyarət edib, mərkəzin fəaliyyəti barədə məlumat alıblar.
Görüşdə Hebey Pedaqoji Universitetinin Biznes məktəbinin dekanı Zhang Hueven, Universitetin Xarici Tədqiqatlar Məktəbi Rusiya Mərkəzinin direktoru Quo Xiaoli, Xarici Tədqiqatlar Məktəbinin müəllimi Cheng Hong, Universitetin Beynəlxalq Mədəniyyət Mübadilələri Kollecinin dekanı Qi Xiaoyan və Pekin Xarici Dillər Universitetinin Azərbaycan dili kafedrasının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aqşin Əliyev də iştirak ediblər.

Президент НАНА встретился с делегацией Хэбэйского педагогического университета (Китай)
Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с делегацией Хэбэйского педагогического университета (Китай).
В ходе встречи, которая проходила в здании Президиума НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что на протяжении долгих лет между Азербайджаном и Китаем существуют крепкие дипломатические и культурные связи, Китай является одним из первых государств, признавших независимость нашего государства. Руководитель НАНА отметил, что во время визитов общенационального лидера Гейдара Алиева в Китай эти связи еще более расширились, наряду с дипломатическими отношениями было налажено сотрудничество в научно-технической и культурной сферах.
Сказав, что Президент Ильхам Алиев также уделяет особое внимание развитию двусторонних связей, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что глава нашего государства неоднократно совершал визиты в Китай, наша страна поддержала выдвинутую Китаем инициативу «Один пояс – один путь». Академик добавил, что благодаря двустороннему сотрудничеству развиваются научные, литературные, культурные связи, в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА функционирует Центр китайских исследований, ведутся изыскания, охватывающие двусторонние литературные взаимосвязи, проводятся совместные конференции, продолжается работа над диссертацией на соискание ученой степени доктора философии, которая посвящена китайской литературе. Помимо этого, продолжил академик, готовится к изданию поэтическая антология, охватывающая азербайджано-китайские литературные связи. Руководитель НАНА выразил свою уверенность в том, что данная встреча внесет очередную лепту в развитие двусторонних научно-культурных связей.
Затем выступил секретарь партийного комитета Хэбэйского педагогического  университета профессор Дай Цзяньбин, который выразил удовлетворение посещением НАНА и поблагодарил руководство Академии наук за гостеприимство. Высоко оценив исследования, которые проводятся в НАНА в связи с литературой и культурой Китая, Дай Цзяньбин рассказал о сферах сотрудничества, в которых заинтересована руководимая им организация.
В ходе встречи стороны обсудили интересующие их вопросы и возможности для дальнейшего сотрудничества.
Далее гости ознакомились со зданием Президиума НАНА и сделали памятные фотографии.
Также гости посетили Центр китайских исследований при Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА и ознакомились с деятельностью центра.