100 yaşlı akademikə “Şərəf” ordeni təqdim olundu
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq sərəncamına əsasən, AMEA-nın 70 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə yüksək dövlət mükafatlarına layiq görülən bir qrup alim və mütəxəssis arasında Azərbaycanın ən qocaman və ilk informatik alimi İsmayıl İbrahimov da vardır. Prezidentin sərəncamı ilə Əməkdar elm xadimi, akademik İsmayıl Əli oğlu İbrahimov “Şərəf” ordeni ilə təltif olunub.
“Şərəf” ordenini alimə öz evində AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə təqdim edərək bu il 100 yaşını qeyd edəcək görkəmli elm xadimini təbrik edib, ona can sağlığı arzulayıb. İsmayil İbrahimov göstərilən diqqət və qayğıya görə prezident İlham Əliyevə, AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.
Həyatın hər çətinliyi ilə üzləşən qocaman alim bir əsrlik həyatının son gününə qədər elmlə məşğul olacağını deyib. “Çünki, elm cəmiyyətin inkişafına, rifahına xidmət edir”. Tanınmış alim yaşının bu müdrik çağında da Azərbaycan elminə dəyərli töhfələr verməkdə davam edir. Kompüterləşdirmə və informasiyalaşdırma problemləri onun elmi fəaliyyətində bu gün də əsas yer tutur.
Azərbaycanın ilk informatik alimi istehsalatın səmərəliliyini yüksəltmək üçün idarəetmə və informasiya sistemlərinin hazırlanması və tətbiqi adlı işinə görə elm və texnika sahəsində SSRİ Dövlət mükafatına layiq görülmüşdür. Elmdə əldə etdiyi nailiyyətləri və elmi kadrların hazırlanması sahəsindəki xidmətlərinə görə saysız-hesabsız Fəxri Fərman, orden və mükafatlarla təltif edilmişdir.
İ.İbrahimov AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda həyata keçirilən vahid milli elmi informasiya fəzasının formalaşdırılması və Azərbaycan elminin beynəlxalq aləmə inteqrasiyası məqsədini daşıyan “Elektron elm” proqramı layihəsinin elmi məsləhətçisidir. Azərbaycanda informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində kadrların yetişdirilməsində böyük xidmətləri vardır. Nəzarət ölçü cihazları üzrə ilk mütəxəssisdir.

100-летнему академику вручен орден «Шараф»
Среди группы ученых и специалистов, удостоенных согласно соответствующему Распоряжению Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева высоких государственных наград в связи с 70-летним юбилеем НАНА за заслуги в развитии отечественной науки, также находился самый пожилой и первый ученый, специалист по информатике Исмаил Ибрагимов. По Распоряжению Президента заслуженный деятель науки, академик Исмаил Али оглу Ибрагимов был награжден орденом «Шараф».
Президент НАНА, академик Акиф Ализаде, вручив Орден «Шараф» ученому у него же дома, поздравил видного деятеля науки, который в этом году отметит свое 100-летие, и пожелал ему здоровья. Исмаил Ибрагимов выразил благодарность Президенту Ильхаму Алиеву и руководству НАНА за оказанные ему внимание и заботу.
Опытный ученый, который не раз сталкивался с трудностями на жизненном пути, отметил, что будет заниматься наукой до последних дней своей столетней жизни, так как наука служит развитию общества. Несмотря на довольно пожилой возраст известный ученый продолжает вносить ценный вклад в отечественную науку. В настоящее время проблемы компьютеризации и информатизации составляют основу его научной деятельности.
Первый азербайджанский ученый-информатик был удостоен Государственной премии СССР в области науки и техники за работу по разработке и внедрению управленческих информационных систем с целью повышения эффективности производства. За достигнутые успехи в науке и заслуги в области подготовки научных кадров И.Ибрагимов был награжден многочисленными Почетными грамотами, орденами и призами.
Ученый также является научным консультантом проекта по программе «Электронная наука», осуществляемого в Институте информационных технологий НАНА с целью формирования единого национального научного информационного пространства и интеграции азербайджанской науки в международное сообщество. И.Ибрагимов имеет большие заслуги в подготовке кадров в области информационно-коммуникационных технологий в Азербайджане, а также является первым специалистом по контрольно-измерительным приборам.