AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 30 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamının icrasından irəli gələn vəzifələr haqqında müzakirələr aparılıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, sözügedən Sərəncamda AMEA-ya müvafiq dövlət qurumları ilə birlikdə Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinə dair tədbirlər planının hazırlanıb həyata keçirilməsi tapşırılıb. AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Naxçıvan tarixən Azərbaycanın həm də mühüm elm və təhsil mərkəzlərindən biri olub, Azərbaycana çox sayda görkəmli ziyalı, elm və mədəniyyət xadimləri bəxş edib. Diqqətə çatdırıb ki, tarixi ənənələrə uyğun olaraq müasir günümüzdə də Naxçıvanda elm və təhsil özünün yüksək inkişaf mərhələsini yaşamaqdadır.
“Bütün digər sosial-iqtisadi sahələrdə olduğu kimi, Naxçıvanda elmin inkişafında da Ümummilli Lider Heydər Əliyevin mühüm xidmətləri olmuşdur. Bu baxımdan Heydər Əliyev tərəfindən 7 avqust 2002-ci il tarixli Sərəncamla AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin yaradılması xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin yaradılmasının bir tərəfdən böyük elmi-mədəni, digər tərəfdən isə strateji-siyasi əhəmiyyəti vardır. Bölmə Naxçıvanın qədim tarixinin, zəngin mədəni mühitinin, görkəmli klassiklərimizin, dərin köklərə malik folklorumuzun, arxeologiya və etnoqrafiyanın öyrənilməsi, Naxçıvanda mövcud olan təbii sərvətlərin tədqiq olunaraq müxtəlif istehsal sahələrində tətbiqi, informasiya-telekommunikasiya texnologiyalarının bölgədə tətbiqinin diqqət mərkəzində saxlanılması, regionun özünəməxsus fauna və florasının öyrənilməsi, xüsusilə də dərman bitkiləri tədqiqi və s. istiqamətlərdə uğurla fəaliyyət göstərmişdir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli söyləyib.
İclasda Rəyasət Heyəti tərəfindən Naxçıvanın tarixinin, mədəniyyətinin, sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafının tədqiqi və təbliği məsələlərinə dair, eləcə də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin dövlət quruculuğu siyasəti və Naxçıvanın sosial-iqtisadi, mədəni-mənəvi inkişafı, müstəqilliyin ilk illərində Naxçıvanın erməni təcavüzündən qorunmasında və blokadadan çıxarılmasında Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri, Heydər Əliyevin Naxçıvanda elmin inkişafı strategiyası, Prezident İlham Əliyevin dövlət siyasətində Naxçıvanın iqtisadi, elmi-mədəni, infrastruktur və hərbi potensialının gücləndirilməsi və inkişaf etdirilməsi strategiyasına uyğun geniş Tədbirlər planının hazırlanması qərara alınıb.

Обсуждены задачи, стоящие перед НАНА в связи со 100-летним юбилеем Нахчыванской Автономной Республики
10.01.2024 10:45
На заседании Президиума НАНА обсуждался вопрос о предстоящих задачах в связи с Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 30 декабря 2023 года «О проведении 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики».
В своем выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в указанном Распоряжении Академии наук и соответствующим государственным структурам поручено подготовить и реализовать План мероприятий, посвященных 100-летнему юбилею Нахчыванской Автономной Республики. Руководитель НАНА отметил, что исторически Нахчыван также является одним из важных центров науки и образования в Азербайджане, родиной многих известных представителей интеллигенции, деятелей науки и культуры. И сегодня, подчеркнул академик, продолжая традиции, Нахчыван переживает период высокого развития науки и образования.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Общенациональный лидер Гейдар Алиев внес исключительный вклад в развитие всех сфер в Нахчыване, в том числе и в развитие науки. С этой точки зрения особое значение имеет Распоряжение о создании Нахчыванского отделения НАНА, подписанное Гейдаром Алиевым 7 августа 2002 года. Создание Нахчыванского отделения Академии наук имеет как научное и культурное, так и стратегическое и политическое значение. За истекший период в отделении велась работа в таких направлениях, как изучение древней истории и богатой культурной среды Нахчывана, наследия наших выдающихся классиков, фольклора, археологии и этнографии, изучение и применение в различных сферах производства природных ресурсов Нахчывана, применение в регионе информационных и телекоммуникационных технологий, изучение своеобразной фауны и флоры региона, особенно лекарственных растений, и т.п.».
На заседании было принято постановление о подготовке разностороннего Плана мероприятий, охватывающего такие вопросы, как изучение и пропаганда истории, культуры, социально-экономического и культурно-духовного развития Нахчывана, в соответствии с такими темами, как политика общенационального лидера Гейдара Алиева в сфере государственного строительства и социально-экономическое, культурно-духовное развитие Нахчывана, исторические заслуги Гейдара Алиева в защите Нахчывана от претензий Армении в первые годы независимости и его выводе из блокады, стратегия Гейдара Алиева в области развития науки в Нахчыване, стратегия усиления и развития экономического, научного, культурного, военного потенциала и инфраструктуры Нахчывана в государственной политике Президента Ильхама Алиева и т.д.