Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Respublikası ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Rauf Hacıyev, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA-nın müşavirləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e. akademik Gövhər Baxşəliyevaya AMEA-nın Fəxri fərmanı təqdim olunub.
İclasda müzakirə olunan birinci məsələ “BMT-nin İqlim Dəyişiklikləri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29: çağırışlar və AMEA-nın qarşısında duran vəzifələr” haqqında olub.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanın bu günlərdə 80 dövlət və hökumət başçısının, 190-dan artıq dövlətdən 76 mindən çox insanın iştirakı ilə həm ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında, həm də dünyada yüksək qiymətləndirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasını (COP29) ən möhtəşəm şəkildə təşkil etdiyini bildirib. AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən aparılan məqsədyönlü daxili və xarici siyasət, böyük təşkilatçılıq, quruculuq işləri ölkəmizin ev sahibliyi ilə COP29-un inamla və uğurla keçməsinin əsasını təşkil edir. Bu mötəbər beynəlxalq tədbir yüksək təşkilatçılıq və möhtəşəm idarəçilik baxımından dünyaya İlham Əliyev modelini ortaya qoydu. Həmçinin COP29-un təşkilində könüllülərin də iştirakı Azərbaycanın yetişdirdiyi, formalaşmış yeni nəsil vətənpərvər siyasətin təzahürüdür.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, belə mötəbər tədbirlərin yüksək səviyyədə təşkili 21 il ərzində Prezident İlham Əliyevin liderliyində ölkəmizdə artıq ənənəyə çevrilib və Azərbaycanda ötən müddətdə keçirilən idman oyunları, Mədəniyyətlərarası dialoq forumları və digər nüfuzlu tədbirlərlə geniş təcrübə qazanılıb. Qeyd olunan tədbirlərin yüksək səviyyədə təşkili ilə Azərbaycanın dünyanın dialoq məkanına çevrilməsi, ölkəmizin Prezident İlham Əliyevin liderliyində beynəlxalq nüfuzunun artması, söz sahibi ölkələrdən biri kimi qəbul edilməsi və ən əsası dövlət başçımızın dünya liderlərindən biri kimi qəbul olunması COP29 kimi nüfuzlu konfransın ölkəmizə etibar edilməsinə imkan verib.
Prezident İlham Əliyevin COP29-un Liderlər Sammitinin açılış mərasimində dərin məzmunlu nitqi və inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinin (SIDS) Sammitindəki çıxışının dünya dövlətləri tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçımızın dünyanın iqlim problemlərini, qlobal çağırışlarını ən ali səviyyədə səsləndirdiyini söyləyib. Xüsusilə karbon emissiyalarının azaldılması yolları, yaşıl enerjiyə keçid, yaşıl iqtisadiyyat, yaşıl texnologiyalardan istifadə kimi fikirlər xüsusi rəğbətlə qarşılanıb.
Məruzəçi COP29-un yekunları kimi Bakı razılaşmasının əldə edilməsinin, bağlanış plenar iclasında Paris Sazişinin 6-cı maddəsinin tam təsdiq olunmasının, İtki və Zərər Fondunun tam fəaliyyətə başlamasını təmin edən tarixi qərarın qəbulunun, qlobal istiləşməni 1,5°C-də saxlamaq məqsədinin ölkələr tərəfindən vurğulanmasının Azərbaycanın tarixi uğurları olduğunu bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli bu uğurun əldə olunmasında Prezident İlham Əliyevin liderliyində Azərbaycanın apardığı uğurlu xarici siyasət, tədbirin yüksək səviyyədə təşkili üçün dövlət qurumlarının, COP29 Əməliyyat Şirkətinin, könüllülərin fəaliyyətinin önəmini qeyd edib.
COP29 çərçivəsində keçirilən tədbirlərdə Akademiya əməkdaşlarının da yaxından iştirak etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli alimlərimizin xarici həmkarları ilə qlobal problemlərə dair müzakirələr apardıqlarını, ölkəmizə gəlmiş dünyanın nüfuzlu elm xadimləri ilə AMEA-da görüşlərin baş tutduğunu söyləyib. Həmçinin COP29-un gündəliyində mühüm yer tutmuş “yaşıl enerji”, “yaşıl iqtisadiyyat” kimi anlayışların fəlsəfəsini dərk etmək üçün tədqiqatların aparılmasına ehtiyac olduğunu bildirib, alimlərimizin üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü vurğulayıb və Akademiyanın gələcək fəaliyyətini bu istiqamətdə quracağını diqqətə çatdırıb.
COP29-un ölkəmizin beynəlxalq nüfuzunu dünyada yüksək nöqtəyə qaldırdığını söyləyən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan alimlərinin hər zaman Prezident İlham Əliyevin yanında olduğunu, dövlət başçısının uğurlu daxili və xarici siyasətini dəstəklədiyini və daim bu istiqamətdə fəaliyyətlərini davam etdirəcəklərini bildirib.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova COP29-la bağlı AMEA-nın fəaliyyətinə dair geniş təqdimatla çıxış edib. Akademik çıxışında indiyədək keçirilmiş COP-ların tarixi, məqsədləri barədə söz açıb, COP29 çərçivəsində AMEA-nın elmi bölmələrində, elmi-tədqiqat müəssisələri və təşkilatlarında, regional bölmələrində və elmi mərkəzlərində il ərzində keçirilən çoxsaylı tədbirlər – elmi konfranslar, görüşlər, kitab sərgiləri, işıq üzü görən nəşrlər, alimlərimizin mediada çap olunmuş məqalələri barədə ətraflı məlumat verib.
Azərbaycan Respublikası ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Rauf Hacıyev isə çıxışında COP29-un milli və beynəlxalq səviyyəli təşkili ilə əhəmiyyətli addımların atıldığını bildirib. Bir sıra statistik rəqəmləri təqdim edən R.Hacıyev COP29-da 80 ölkənin dövlət və hökumət başçısının, 76 mindən çox insanın, 9 mindən çox QHT və vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələrinin iştirak etdiyini, 100-dən çox ölkənin pavilyonunun qurulduğunu vurğulayıb. R.Hacıyev COP29 çərçivəsində Bakı İqlim Birliyi Sazişinin qəbulunun tarixi nailiyyət olduğunu söyləyib.
Məsələ ilə bağlı, həmçinin akademiklər Arif Həşimov, Gövhər Baxşəliyeva, Adil Qəribov, AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanov və professor İlham Məmmədzadə çıxış edərək COP29-un ölkəmizdə yüksək səviyyədə keçirilməsinin ölkəmizin növbəti tarixi uğuru olduğunu, alimlərimizin də öz fəaliyyətləri ilə daim dövlətimizin yanında olduqlarını bildirib, tədbirin yeni elmi istiqamətlərə yol açdığını söyləyiblər.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə BMT-nin İqlim Dəyişiklikləri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29-un yekunları ilə bağlı AMEA-nın müraciəti qəbul edilib. Müraciəti AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Sənədlərlə iş və protokol şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əsmər Əliyeva səsləndirib.
İclasda həmçinin Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Milli Ensiklopediyası haqqında 25 oktyabr 2024-cü il tarixli Fərman və Sərəncamının icrası haqqında məsələ müzakirə edilib. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Fərman və Sərəncama əsasən Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının strukturunda dəyişiklik edilib, yeni redaksiya heyətinin tərkibi təsdiqlənib. Vurğulayıb ki, qeyd olunan Fərman və Sərəncamın son yarıməsrlik dövr ərzində Azərbaycan xalqının mədəni-mənəvi inkişafında və ictimai fikrinin formalaşmasında müstəsna rol oynamış Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının fəaliyyətinin müasir şəraitdə yeni tələblər əsasında təşkili baxımından xüsusi əhəmiyyəti var.
Qeyd edib ki, Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının müxtəlif cildlərinin nəşrə hazırlanmasında Prezident İlham Əliyevin sədrlik etdiyi və bir sıra görkəmli elm və mədəniyyət xadiminin təmsil olunduğu redaksiya heyətinin xüsusi rolu olub, Ensiklopediyanın cildlərinin nəşrə hazırlanması ilə bağlı cənab Prezident tərəfindən redaksiya heyətinin üzvləri qarşısında çox məsul vəzifələr qoyulub. Diqqətə çatdırılıb ki, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzində 2004-cü ildən indiyə qədər Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının Azərbaycan və rus dilində “Xüsusi” buraxılışı, həmçinin 1-10-cu cildləri işıq üzü görüb, hazırda 11-ci cildin çapına hazırlıq görülür. Habelə Mərkəzinin nəzdində “Heydər Əliyev Ensiklopediyası” sözlüyü və məqalələri hazırlanır.
Məsələ ilə əlaqədar Ensiklopediyanın əməkdaşı Rüstəm Hacıyev çıxış edərək “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlanması istiqamətində görülmüş işlər barədə məlumat verib və “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın 2025-ci ildə tam hazır olacağını söyləyib.
Məsələ ilə əlaqədar akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının cildlərinin elektron versiyasının İnternet məkanında yerləşdirilməsi ilə bağlı təklifini səsləndirib.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, Rəyasət Heyəti tərəfindən “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin fəaliyyətinin yeni tələblər səviyyəsində təşkilini təmin etmək məqsədilə qərar qəbul olunub.
Bundan əlavə, AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Filippin Respublikasına səfəri barədə Rəyasət Heyətinin üzvlərinə məlumat verib.
AMEA-nın müşaviri akademik Möhsün Nağısoylu isə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının nümayəndə heyətinin Tacikistanın Düşənbə şəhərində keçirilən MDB-yə üzv dövlətlərin alimlərinin V Forumunda iştirakı haqqında danışıb.

На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, заместитель министра экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики Рауф Гаджиев, члены Президиума НАНА, советники НАНА, заведующие отделами аппарата Президиума и соответствующие лица.
Вначале и.о. вице-президента НАНА академику Говхар Бахшалиевой была вручена Почётная грамота НАНА.
Первым на обсуждение был вынесен вопрос «29 сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата – COP29: вызовы и стоящие перед НАНА задачи».
В своём выступлении по данному вопросу академик Иса Габиббейли напомнил, что недавно в Азербайджане на самом высоком уровне прошла 29 сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), на которой приняли участие 80 глав государств и правительств и более 76-ти тысяч представителей более 190-а стран, и это событие получило высокую оценку как в общественно-политической жизни республики, так и во всём мире. Руководитель НАНА подчеркнул, что уверенное и успешное проведение COP29 в Азербайджане стало возможным благодаря проводимой Президентом Ильхамом Алиевым целенаправленной внутренней и внешней политике, крупным организационным и созидательным работам. Это глобальное международное мероприятие продемонстрировало миру модель Ильхама Алиева с точки зрения высоких организаторских способностей и великолепного управления, а участие в организации COP29 волонтёров является свидетельством политики, направленной на воспитание патриотично настроенного молодого поколения.
Организация в республике под руководством Президента Ильхама Алиева подобных важных мероприятий на высоком уровне, продолжил академик Иса Габиббейли, за 21 год превратилась в традицию, за истекший период в Азербайджане прошли спортивные состязания, форумы межкультурного диалога и прочие престижные мероприятия. Организация указанных мероприятий на высоком уровне способствовала превращению Азербайджана в площадку всемирного диалога, повышению авторитета страны под руководством Президента Ильхама Алиева на международной арене, её признанию в качестве государства, обладающего правом голоса при решении важных вопросов, и, самое главное, признанию главы нашего государства одним из мировых лидеров, вследствие чего нашей стране было доверено провести у себя глобальное мероприятие COP29.
Сказав, что глубокосодержательная речь Президента Ильхама Алиева на церемонии открытия Саммита лидеров COP29 и его выступление на Саммите развивающихся малых островных государств (SIDS) были высоко оценены со стороны мировых государств, академик Иса Габиббейли добавил, что глава нашего государства на высочайшем уровне говорил о климатических проблемах и глобальных вызовах мира. С особым вниманием были встречены предложения о способах сокращения выбросов углекислого газа, переходе к зелёной энергетике и зелёной экономике, применении зелёных технологий.
Докладчик назвал историческими успехами Азербайджана в итоге COP29 достижение Бакинского соглашения, утверждение на заключительном пленарном заседании статьи 6 Парижского соглашения полностью, принятие исторического постановления, обеспечивающего начало деятельности Фонда возмещения потерь и ущерба, а также поддержание странами цели удержать глобальное потепление на уровне 1,5°C.
Руководитель НАНА подчеркнул роль проводимой под руководством Президента Ильхама Алиева успешной внешней политики и деятельности государственных структур, Операционной компании COP29 и волонтёров в достижении этого успеха.
На организованных в рамках COP29 мероприятиях, продолжил академик Иса Габиббейли, активное участие принимали и сотрудники НАНА, учёные провели со своими зарубежными коллегами дискуссии, связанные с глобальными проблемами, в Академии наук прошли встречи с прибывшими в республику видными деятелями науки. Также академик отметил, что есть большая необходимость в проведении исследований для изучения философии таких понятий, как «зелёная энергетика» и «зелёная экономика», которые занимали важное место на повестке дня COP29, на наших учёных лежит большая ответственность, и дальнейшая деятельность НАНА будет охватывать и данную сферу.
Сказав, что COP29 привёл к ещё большему росту международного авторитета нашей страны в мире, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что азербайджанские учёные всегда рядом с Президентом Ильхамом Алиевым, всецело поддерживают проводимую главой государства успешную внутреннюю и внешнюю политику и продолжают трудиться во благо нашей страны.
Затем вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова выступила с обширной презентацией о деятельности НАНА в связи с COP29. Академик подробно рассказала об истории и целях конференций COP, которые прошли до сих пор, многочисленных мероприятиях, реализованных в рамках COP29 в научных отделениях, научно-исследовательских учреждениях и организациях, региональных отделениях и научных центрах НАНА – научных конференциях, встречах, книжных выставках, выпущенных в свет изданиях, опубликованных в СМИ статьях.
В своём выступлении заместитель министра экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики Рауф Гаджиев сообщил, что организация COP29 привела к реализации важных мероприятий на национальном и международном уровне. Приведя ряд статистических данных, Рауф Гаджиев подчеркнул, что на COP29 приняли участие главы государств и правительств 80-ти стран, более 76-ти тысяч человек, более 9-ти тысяч представителей НПО и гражданских обществ, были сооружены павильоны более 100-а государств. Рауф Гаджиев отметил, что в рамках COP29 был принят «Бакинский пакт климатического единства», что является историческим достижением.
В связи с данным вопросом выступили академики Ариф Гашимов, Говхар Бахшалиева, Адиль Гарибов, член-корреспондент НАНА Эльшад Гурбанов и профессор Ильхам Мамедзаде, которые назвали проведение COP29 на высоком уровне очередным историческим успехом нашей страны и подчеркнули, что учёные всегда осуществляют свою деятельность во имя интересов государства, и климатическая конференция открыла новые направления для проведения научных исследований.
Далее было принято обращение НАНА к Президенту Азербайджанской Республики господину Ильхаму Алиеву в связи с итогами 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата – COP29. Обращение зачитала заведующая Отделом делопроизводства и протокола аппарата Президиума НАНА доктор философии по филологии Эсмер Алиева.
На заседании также был рассмотрен вопрос о выполнении Указа и Распоряжения Президента Ильхама Алиева от 25 октября 2024 года в связи с Азербайджанской национальной энциклопедией. Академик Иса Габиббейли сообщил, что согласно Указу и Распоряжению главы государства в структуру Азербайджанской национальной энциклопедии были внесены изменения и утверждён новый состав редакционной коллегии. Сказав, что Азербайджанская национальная энциклопедия на протяжении последних десятилетий играет исключительную роль в культурном и духовном развитии азербайджанского народа и формировании общественной мысли, академик подчеркнул особое значение указанных документов с точки зрения организации её деятельности на основе новых требований в современный период.
В подготовке к печати различных томов Азербайджанской национальной энциклопедии, продолжил руководитель НАНА, особую роль играет редакционная коллегия под председательством Президента Ильхама Алиева, в которой представлены выдающиеся деятели науки и культуры, глава государства поставил перед членами редакционной коллегии ответственные задачи, связанные с подготовкой томов Энциклопедии. Академик Иса Габиббейли отметил, что начиная с 2004 года по сей день в Научном центре «Азербайджанская национальная энциклопедия» на азербайджанском и русском языках был издан «Специальный выпуск» Азербайджанской национальной энциклопедии, а также были выпущены 1-10-е тома, в настоящее время готовится к печати 11-й том, составлен словник и продолжается работа над статьями «Энциклопедии Гейдара Алиева».
Затем сотрудник Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия» Рустам Гаджиев рассказал о проделанных работах, связанных с подготовкой к печати «Энциклопедии Гейдара Алиева», отметив при этом, что Энциклопедия будет полностью готова к печати в 2025 году.
В своём выступлении по данному вопросу академик Расим Алигулиев выдвинул предложение, связанное с размещением электронной версии томов Азербайджанской национальной энциклопедии в Интернет-пространстве.
Учитывая вышеизложенное, Президиум принял постановление об обеспечении деятельности Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия» на уровне современных требований.
Помимо этого, президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал членам Президиума о своей поездке в Республику Филиппины.
Далее советник НАНА академик Мохсун Нагисойлу рассказал об участии делегации Национальной академии наук Азербайджана на V Форуме учёных стран-членов СНГ, который состоялся в городе Душанбе (Таджикистан).