Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Respublikası ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Rauf Hacıyev, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA-nın müşavirləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e. akademik Gövhər Baxşəliyevaya AMEA-nın Fəxri fərmanı təqdim olunub.
İclasda müzakirə olunan birinci məsələ “BMT-nin İqlim Dəyişiklikləri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29: çağırışlar və AMEA-nın qarşısında duran vəzifələr” haqqında olub.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanın bu günlərdə 80 dövlət və hökumət başçısının, 190-dan artıq dövlətdən 76 mindən çox insanın iştirakı ilə həm ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında, həm də dünyada yüksək qiymətləndirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasını (COP29) ən möhtəşəm şəkildə təşkil etdiyini bildirib. AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən aparılan məqsədyönlü daxili və xarici siyasət, böyük təşkilatçılıq, quruculuq işləri ölkəmizin ev sahibliyi ilə COP29-un inamla və uğurla keçməsinin əsasını təşkil edir. Bu mötəbər beynəlxalq tədbir yüksək təşkilatçılıq və möhtəşəm idarəçilik baxımından dünyaya İlham Əliyev modelini ortaya qoydu. Həmçinin COP29-un təşkilində könüllülərin də iştirakı Azərbaycanın yetişdirdiyi, formalaşmış yeni nəsil vətənpərvər siyasətin təzahürüdür.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, belə mötəbər tədbirlərin yüksək səviyyədə təşkili 21 il ərzində Prezident İlham Əliyevin liderliyində ölkəmizdə artıq ənənəyə çevrilib və Azərbaycanda ötən müddətdə keçirilən idman oyunları, Mədəniyyətlərarası dialoq forumları və digər nüfuzlu tədbirlərlə geniş təcrübə qazanılıb. Qeyd olunan tədbirlərin yüksək səviyyədə təşkili ilə Azərbaycanın dünyanın dialoq məkanına çevrilməsi, ölkəmizin Prezident İlham Əliyevin liderliyində beynəlxalq nüfuzunun artması, söz sahibi ölkələrdən biri kimi qəbul edilməsi və ən əsası dövlət başçımızın dünya liderlərindən biri kimi qəbul olunması COP29 kimi nüfuzlu konfransın ölkəmizə etibar edilməsinə imkan verib.
Prezident İlham Əliyevin COP29-un Liderlər Sammitinin açılış mərasimində dərin məzmunlu nitqi və inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinin (SIDS) Sammitindəki çıxışının dünya dövlətləri tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçımızın dünyanın iqlim problemlərini, qlobal çağırışlarını ən ali səviyyədə səsləndirdiyini söyləyib. Xüsusilə karbon emissiyalarının azaldılması yolları, yaşıl enerjiyə keçid, yaşıl iqtisadiyyat, yaşıl texnologiyalardan istifadə kimi fikirlər xüsusi rəğbətlə qarşılanıb.
Məruzəçi COP29-un yekunları kimi Bakı razılaşmasının əldə edilməsinin, bağlanış plenar iclasında Paris Sazişinin 6-cı maddəsinin tam təsdiq olunmasının, İtki və Zərər Fondunun tam fəaliyyətə başlamasını təmin edən tarixi qərarın qəbulunun, qlobal istiləşməni 1,5°C-də saxlamaq məqsədinin ölkələr tərəfindən vurğulanmasının Azərbaycanın tarixi uğurları olduğunu bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli bu uğurun əldə olunmasında Prezident İlham Əliyevin liderliyində Azərbaycanın apardığı uğurlu xarici siyasət, tədbirin yüksək səviyyədə təşkili üçün dövlət qurumlarının, COP29 Əməliyyat Şirkətinin, könüllülərin fəaliyyətinin önəmini qeyd edib.
COP29 çərçivəsində keçirilən tədbirlərdə Akademiya əməkdaşlarının da yaxından iştirak etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli alimlərimizin xarici həmkarları ilə qlobal problemlərə dair müzakirələr apardıqlarını, ölkəmizə gəlmiş dünyanın nüfuzlu elm xadimləri ilə AMEA-da görüşlərin baş tutduğunu söyləyib. Həmçinin COP29-un gündəliyində mühüm yer tutmuş “yaşıl enerji”, “yaşıl iqtisadiyyat” kimi anlayışların fəlsəfəsini dərk etmək üçün tədqiqatların aparılmasına ehtiyac olduğunu bildirib, alimlərimizin üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü vurğulayıb və Akademiyanın gələcək fəaliyyətini bu istiqamətdə quracağını diqqətə çatdırıb.
COP29-un ölkəmizin beynəlxalq nüfuzunu dünyada yüksək nöqtəyə qaldırdığını söyləyən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan alimlərinin hər zaman Prezident İlham Əliyevin yanında olduğunu, dövlət başçısının uğurlu daxili və xarici siyasətini dəstəklədiyini və daim bu istiqamətdə fəaliyyətlərini davam etdirəcəklərini bildirib.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova COP29-la bağlı AMEA-nın fəaliyyətinə dair geniş təqdimatla çıxış edib. Akademik çıxışında indiyədək keçirilmiş COP-ların tarixi, məqsədləri barədə söz açıb, COP29 çərçivəsində AMEA-nın elmi bölmələrində, elmi-tədqiqat müəssisələri və təşkilatlarında, regional bölmələrində və elmi mərkəzlərində il ərzində keçirilən çoxsaylı tədbirlər – elmi konfranslar, görüşlər, kitab sərgiləri, işıq üzü görən nəşrlər, alimlərimizin mediada çap olunmuş məqalələri barədə ətraflı məlumat verib.
Azərbaycan Respublikası ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Rauf Hacıyev isə çıxışında COP29-un milli və beynəlxalq səviyyəli təşkili ilə əhəmiyyətli addımların atıldığını bildirib. Bir sıra statistik rəqəmləri təqdim edən R.Hacıyev COP29-da 80 ölkənin dövlət və hökumət başçısının, 76 mindən çox insanın, 9 mindən çox QHT və vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələrinin iştirak etdiyini, 100-dən çox ölkənin pavilyonunun qurulduğunu vurğulayıb. R.Hacıyev COP29 çərçivəsində Bakı İqlim Birliyi Sazişinin qəbulunun tarixi nailiyyət olduğunu söyləyib.
Məsələ ilə bağlı, həmçinin akademiklər Arif Həşimov, Gövhər Baxşəliyeva, Adil Qəribov, AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanov və professor İlham Məmmədzadə çıxış edərək COP29-un ölkəmizdə yüksək səviyyədə keçirilməsinin ölkəmizin növbəti tarixi uğuru olduğunu, alimlərimizin də öz fəaliyyətləri ilə daim dövlətimizin yanında olduqlarını bildirib, tədbirin yeni elmi istiqamətlərə yol açdığını söyləyiblər.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə BMT-nin İqlim Dəyişiklikləri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29-un yekunları ilə bağlı AMEA-nın müraciəti qəbul edilib. Müraciəti AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Sənədlərlə iş və protokol şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əsmər Əliyeva səsləndirib.
İclasda həmçinin Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Milli Ensiklopediyası haqqında 25 oktyabr 2024-cü il tarixli Fərman və Sərəncamının icrası haqqında məsələ müzakirə edilib. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Fərman və Sərəncama əsasən Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının strukturunda dəyişiklik edilib, yeni redaksiya heyətinin tərkibi təsdiqlənib. Vurğulayıb ki, qeyd olunan Fərman və Sərəncamın son yarıməsrlik dövr ərzində Azərbaycan xalqının mədəni-mənəvi inkişafında və ictimai fikrinin formalaşmasında müstəsna rol oynamış Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının fəaliyyətinin müasir şəraitdə yeni tələblər əsasında təşkili baxımından xüsusi əhəmiyyəti var.
Qeyd edib ki, Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının müxtəlif cildlərinin nəşrə hazırlanmasında Prezident İlham Əliyevin sədrlik etdiyi və bir sıra görkəmli elm və mədəniyyət xadiminin təmsil olunduğu redaksiya heyətinin xüsusi rolu olub, Ensiklopediyanın cildlərinin nəşrə hazırlanması ilə bağlı cənab Prezident tərəfindən redaksiya heyətinin üzvləri qarşısında çox məsul vəzifələr qoyulub. Diqqətə çatdırılıb ki, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzində 2004-cü ildən indiyə qədər Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının Azərbaycan və rus dilində “Xüsusi” buraxılışı, həmçinin 1-10-cu cildləri işıq üzü görüb, hazırda 11-ci cildin çapına hazırlıq görülür. Habelə Mərkəzinin nəzdində “Heydər Əliyev Ensiklopediyası” sözlüyü və məqalələri hazırlanır.
Məsələ ilə əlaqədar Ensiklopediyanın əməkdaşı Rüstəm Hacıyev çıxış edərək “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlanması istiqamətində görülmüş işlər barədə məlumat verib və “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın 2025-ci ildə tam hazır olacağını söyləyib.
Məsələ ilə əlaqədar akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının cildlərinin elektron versiyasının İnternet məkanında yerləşdirilməsi ilə bağlı təklifini səsləndirib.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, Rəyasət Heyəti tərəfindən “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin fəaliyyətinin yeni tələblər səviyyəsində təşkilini təmin etmək məqsədilə qərar qəbul olunub.
Bundan əlavə, AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Filippin Respublikasına səfəri barədə Rəyasət Heyətinin üzvlərinə məlumat verib.
AMEA-nın müşaviri akademik Möhsün Nağısoylu isə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının nümayəndə heyətinin Tacikistanın Düşənbə şəhərində keçirilən MDB-yə üzv dövlətlərin alimlərinin V Forumunda iştirakı haqqında danışıb.

Next meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) was held.
The event was attended by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, Rauf Hajiyev, members of the Presidium of ANAS, advisors of ANAS, department heads of the Presidium’s administration, and other relevant individuals.
The meeting was opened with a speech by Academician Isa Habibbeyli, who provided information about the agenda of the event.
First, the Acting Vice President of ANAS, Academician Govhar Bakhshaliyeva, was presented with the Honorary Diploma of ANAS.
The first issue discussed at the meeting was “The 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change-COP29: Challenges and Tasks Facing ANAS”.
Speaking on the matter, Academician Isa Habibbeyli said that Azerbaijan recently hosted the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change-COP29 at the highest level, with the participation of heads of state and government from 80 countries, as well as over 76,000 people from more than 190 countries. He underlined that the confident and successful organization of COP29 in Azerbaijan became possible thanks to the purposeful domestic and foreign policy pursued by President Ilham Aliyev, as well as extensive organizational works. This prestigious international event demonstrated the model of Ilham Aliyev to the world in terms of high organizational abilities and excellent governance. The participation of volunteers in organizing COP29 serves as evidence of a policy aimed at fostering a patriotic young generation.
Academician Isa Habibbeyli said that the high-level organization of prestigious events has become a tradition in Azerbaijan, over the past 21 years, under the leadership of President Ilham Aliyev. During this period, extensive experience through hosting sports games, inter-cultural dialogue forums, and other significant events was gained in Azerbaijan. The successful organization of these events contributed to transforming Azerbaijan into a platform for global dialogue, enhancing the country’s international reputation under the leadership of President Ilham Aliyev, most importantly, to the recognition of our head of state as one of the world’s leaders. As a result, our country was entrusted with hosting the global COP29 event.
The head of ANAS mentioned that the profound speech delivered by President Ilham Aliyev at the opening ceremony of the COP29 Leaders’ Summit and his address at the Summit of Small Island Developing States (SIDS) were highly praised by the world states and that the head of state spoke about the global climate problems and global challenges at the highest level. Particular attention was given to his thoughts on reducing carbon emissions, transitioning to green energy and a green economy, and implementing green technologies.
The academician described Azerbaijan’s achievements at COP29 as historical successes, including the adoption of the Baku Agreement, the full approval of Article 6 of the Paris Agreement at the closing plenary session, the adoption of the historic decision ensuring the full operation of the Loss and Damage Fund, and the countries’ maintaining the goal of limiting global warming to 1.5°C.
Academician Isa Habibbeyli emphasized the importance of Azerbaijan’s successful foreign policy under the leadership of President Ilham Aliyev in achieving this success, as well as the role of state institutions, the COP29 Operating Company, and the volunteers’ efforts in organizing the event at a high level.
The head of ANAS mentioned that the employees of the Academy also actively participated in the events held within the framework of COP29. Our scientists held discussions on global issues with their international colleagues, meetings with prominent scientists who arrived in the country from around the world took place at ANAS. The academician also noted that there is a need for conducting research to study the philosophy of concepts such as “green energy’ and “green economy”. Our scientists bear significant responsibility related to this issue.
Mentioning that COP29 has raised Azerbaijan’s international prestige to a high level, the head of ANAS said that Azerbaijani scientists have always been by President Ilham Aliyev’s side, supporting his successful domestic and foreign policy, and they will continue their activities in this direction.
Later, the Vice President of ANAS, Academician Irada Huseynova, delivered an extensive presentation on the activities of ANAS in connection with COP29. She spoke about the history and objectives of previous COP meetings, and gave extensive information about the numerous events held throughout the year within scientific divisions of ANAS, research institutions, regional divisions, and scientific centers. These events included scientific conferences, meetings, book exhibitions, newly published works, and articles by our scientists published in the media.
The Deputy Minister of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, Rauf Hajiyev presented several statistical data on COP29 pointing out that the pavilions of more than 100 countries were set up. He said that the adoption of the Baku Climate Union Agreement within the framework of COP29 is a historic achievement.
Academicians Arif Gashimov, Govhar Bakhshaliyeva, Adil Garibov, Corresponding Member of ANAS Elshad Gurbanov, and Professor Ilham Mamedzadeh spoke on the matter, underling that the high-level organization of COP29 in our country is another historic success of Azerbaijan. They emphasized that our scientists continue to stand by the state through their activities.
Subsequently, the appeal of the Azerbaijan National Academy of Sciences regarding the results of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change- COP29 to the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev was adopted. The appeal was delivered by Asmar Aliyeva, PhD in philology, the Head of the Documentation and Protocol Department of the Presidium administration of ANAS.
The meeting also discussed the issue on implementation of the Decree and Order of President Ilham Aliyev dated October 25, 2024, regarding the Azerbaijan National Encyclopedia. Academician Isa Habibbeyli said that, based on the Decree and Order, changes had been made to the structure of the Azerbaijan National Encyclopedia, and a new editorial board had been approved. Noting that the Azerbaijan National Encyclopedia has played an exceptional role in the cultural and spiritual development of the Azerbaijani people and the formation of public thought over the past decades, the academician emphasized the particular importance of these documents in terms of organizing its activities based on new requirements in the modern period.
It was noted that the editorial board, chaired by President Ilham Aliyev and including several prominent figures in science and culture, has played a significant role in the preparation of various volumes of the Azerbaijani National Encyclopedia for publication. The President assigned highly important responsibilities to the editorial board members regarding the preparation of the Encyclopedia’s volumes. It was emphasized that, since 2004, the “Azerbaijani National Encyclopedia” Scientific Center has published the “Special Edition” of the Encyclopedia in Azerbaijani and Russian, as well as its 1st to 10th volumes. Currently, preparations are underway for the publication of the 11th volume. Additionally, the “Heydar Aliyev Encyclopedia” dictionary and articles are developed under the Center.
In connection with the matter, Encyclopedia staff member Rustam Hajiyev provided information on the works carried out for the preparation of the “Heydar Aliyev Encyclopedia” and underlined that the “Heydar Aliyev Encyclopedia” will be fully completed in 2025.
In connection with the matter, Academician Rasim Aliguliyev delivered a speech, proposing that the electronic version of the volumes of the Azerbaijan National Encyclopedia be made available on the internet.
Taking these points into consideration, the Presidium adopted a decision to ensure that the activities of the Scientific Center of the Azerbaijani National Encyclopedia are organized in accordance with new requirements.
In addition, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, informed the members of the Presidium about his visit to the Philippines.
Academician Mohsun Naghisoylu, the advisor of ANAS, spoke about the participation of the delegation of ANAS in the 4th Forum of Scientists from the CIS countries held in Dushanbe, Tajikistan.
Moreover, a decision was made at the meeting regarding the 90th anniversary of Academician Arif Mehdiyev.