“Fundamental elmi ənənələrimizi qorumaqla Akademiya yeniləşməlidir”
2025-ci ildə şərəfli tarixi və inkişaf yolu keçmiş, yetişdirdiyi görkəmli alimləri ilə ölkə və dünya elmində öz sözünü demiş Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyi tamam olur. Hazırda AMEA-nın 80 illik yubileyi ilə bağlı hazırlıq işləri davam edir, bu çərçivədə bir sıra mühüm nəşrlər çap ediləcək.
Bu sözləri AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli “AMEA-nın 2025-2030-cu illər üçün İnkişaf Konsepsiyası və Yol Xəritəsi”nin hazırlanması üzrə İşçi qrupunun iclasında deyib.
AMEA-nın yaranma tarixi və keçdiyi inkişaf yolundan danışan akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, yüksək oktanlı benzinin kəşfi ilə İkinci Dünya müharibəsinin taleyində mühüm rol oynamış akademik Yusif Məmmədəliyevin və digər alimlərin elmi ixtiralarının əhəmiyyətini nəzərə alan SSRİ rəhbərliyi elmi-texniki tərəqqinin inkişafı üçün keçmiş ittifaq ölkələrində, o cümlədən Azərbaycanda da Elmlər Akademiyasının yaranması haqqında qərar qəbul etmişdir. Akademiyanın, eləcə də Azərbaycan alimlərinin ötən müddət ərzində bir çox uğurlara imza atdığını bildirən natiq AMEA-nın SSRİ illərində Ulu Öndər Heydər Əliyevin qayğısı ilə əhatə olunduğunu, müstəqilliyin ilk illərində, 90-cı illərdə isə Ümummilli Liderin elmə verdiyi yüksək dəyər nəticəsində bağlanmaq təhlükəsindən xilas olduğunu söyləyib. Diqqətə çatdırıb ki, Ulu Öndər hakimiyyətə yenidən qayıdışından sonra ilk görüşlərindən birini Akademiyada Azərbaycan alimləri ilə keçirib, həmçinin 90-cı illərdə durğunluq dövrünü yaşayan AMEA-nın inkişafı üçün mühüm qərarlar qəbul edib.
31 yanvar 1997-ci ildə Ümummilli Liderin Akademiya rəhbərliyi ilə görüşünün müstəqillik illərində AMEA-nın taleyində dönüş nöqtələrindən biri olduğunu, Elmlər Akademiyasının gələcək vəzifələrinin müəyyənləşdirildiyini, alimlərin sosial məsələlərinə xüsusi diqqət yetirildiyini bildirib.
2022-ci ildən etibarən isə Yeniləşən Akademiyanın qurulması istiqamətində mühüm islahatlara başlanıldığını bildirən natiq ilk dəfə keçmiş Elmlər Akademiyaları sistemində AMEA-da daxili imkanlar hesabına “Elektron Akademiya” şöbəsinin yaradıldığını, AMEA-nın tarixində ilk dəfə olaraq beynəlxalq təşkilatlara - Beynəlxalq Akademiyalararası Əməkdaşlıq Təşkilatı, Beynəlxalq Elmi Şura, Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyası və Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyasına (IAP) səsvermə hüququna malik üzvü seçildiyini diqqətə çatdırıb.
Uzun illər Azərbaycan elminin Asiya dövlətlərinin akademik qurumları ilə əməkdaşlıqdan uzaq olduğunu, elmdə bir növ Asiya boşluğunun yarandığını vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli bu gün Asiya dövlətlərində elmi-texniki tərəqqinin yüksək səviyyədə olduğunu, bunu nəzərə alaraq AMEA-nın Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasına üzvlük üçün müraciət edərək qəbul edildiyini deyib. Həmçinin AMEA-nın bir sıra institutlarında Asiya ölkələri, xüsusilə Çinlə elmi əlaqələrin genişləndirilməsi məqsədilə yeni şöbələrin yaradıldığını, əməkdaşlıq müqavilələrinin imzalandığını, o cümlədən Nobel mükafatı laureatı, ABŞ-nin Şimali Karolina Universitetinin professoru, Türk dünyasının fəxri, Nobel mükafatı laureatı Əziz Səncərin bu istiqamətdə AMEA-da geniş məruzə ilə çıxış etdiyini söyləyib.
Bundan əlavə, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin ölkə elmi qarşısında qoyduğu vəzifələrdən, müstəqil Azərbaycan dövlətinin maraqlarından və müasir dünya elminin çağırışlarından irəli gələrək AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında daxili imkanlar hesabına 40-dan çox yeni strukturun yaradıldığını bildirib. Həmçinin AMEA-nın iki müəssisəsinin adı dəyişdirilərək AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu və AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutu adlandırılıb.
Yeniləşən Akademiya uğrunda aparılan islahatlar çərçivəsində yeni dövrün çağırışlarına uyğun olaraq hazırlanmış Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yeni Nizamnaməsinin ölkə Prezidenti İlham Əliyevin 3 noyabr 2023-cü il tarixli Fərmanı ilə təsdiqləndiyini diqqətə çatdırıb.
Prezident İlham Əliyevin Ali Baş Komandanlığında Azərbaycanın tarixi Qarabağ Zəfərinə toxunan akademik İsa Həbibbəyli dövlət suverenliyimizin tam bərpası və Dövlət Bayrağımızın bütün respublika ərazisində dalğalanması ilə ölkəmizin yeni tarixi mərhələyə qədəm qoyduğunu bildirib. Dövlət başçısının yeni tarixi mərhələdə Azərbaycanın gələcək milli ideyası ilə bağlı ziyalılarımız, alimlərimiz qarşısında vəzifələr qoyduğunu xatırladan natiq qeyd olunan tapşırığın icrası ilə əlaqədar AMEA-da humanitar və ictimai elmlər bölmələrini əhatə edən alimlərin iştirakı ilə 3 dəfə geniş müzakirələrin aparıldığını, Azərbaycanın gələcək milli ideyası ilə bağlı alimlərimizin - “Daha güclü Azərbaycan, türk birliyi, rəqəmsal inkişaf və strateji tərəfdaşlıq” nəticəsinə gəldiyini söyləyib.
Bu gün müzakirəsi keçirilən “AMEA-nın 2025-2030-cu illər üçün İnkişaf Konsepsiyası və Yol Xəritəsi”nin AMEA-da 2022-ci ildən etibarən həyata keçirilən geniş yeniləşmə islahatlarının tərkib hissəsi olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli bu sənədin Akademiyanın 80 illik yubileyinə mühüm töhfə olacağını və Elmlər Akademiyasının gələcək fəaliyyət istiqamətində xüsusi rol oynayacağını vurğulayıb.
“Fundamental elmi ənənələrimizi, elmi məktəblərimizi qorumaqla Akademiya yeniləşməlidir. Apardığımız islahatlar, eyni zamanda bizdən gördüyümüz işlərin mahiyyəti üçün maarifçilik tələb edir. Akademiyanın yeni Yol Xəritəsinin hazırlanmasında hər bir alimin iştirakını vacib hesab edirik və bu sənəd AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında çalışan alimlərdən daxil olan təkliflər əsasında hazırlanacaq. Daha sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinin və AMEA-nın Ümumi yığıncağının müzakirəsinə çıxarılacaq”, - deyən akademik İsa Həbibbəyli İşçi qrupuna uğurlar arzulayıb.

“The Azerbaijan National Academy of Sciences, which has a glorious historical and development path and has made its mark in the country’s and the world’s science with the prominent scholars it has raised, will celebrate its 80th anniversary in 2025. The preparation works regarding the 80th anniversary of ANAS are ongoing at present, within this framework, several important publications will be released”-said the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli at the meeting of the Working Group on the preparation of the “Development Concept and Roadmap of ANAS for 2025-2030”.
Speaking about the history and development path of ANAS, Academician Isa Habibbeyli pointed out that considering the importance of the scientific inventions of Academician Yusif Mammadaliyev, who played a significant role in the fate of World War II with the discovery of high-octane gasoline, and other scholars, the leadership of the USSR made a decision to establish an Academy of Sciences in the former union countries, including Azerbaijan, for the development of scientific and technical progress. Saying that the Academy, as well as Azerbaijani scientists, have achieved many successes during the past period, the academician noted that during the Soviet period, ANAS was surrounded by care of the National Leader Heydar Aliyev, and that in the early years of independence, in the 1990s, the Academy was saved from the threat of closure due to the high value placed on science by the National Leader. The head of ANAS said that National Leader held one of his first meetings with Azerbaijani scientists at the Academy after returning to power and made important decisions for the development of ANAS, in the 1990s, during its period of stagnation.
Academician Isa Habibbeyli said that the meeting of the National Leader with the Academy’s leadership on January 31, 1997, was one of the turning points in the fate of ANAS during the years of independence, where the future tasks of the Academy of Sciences were determined, and special attention was given to the social issues of scientists.
The head of ANAS noted that significant reforms have been started since 2022 towards the establishment of a renewed Academy, for the first time within the former system of Academies of Sciences, the “Electronic Academy” department was created at ANAS, using internal resources. For the first time in the history of ANAS, it was elected as a member with voting rights in international organizations such as the International Association of Academies of Sciences, the International Scientific Council, the Association of Academies and Societies of Sciences in Asia (AASSA), and the Inter-Academy Partnership Association (IAP).
The head of ANAS emphasized that for many years, Azerbaijani science was far from cooperation with academic institutions of Asian countries and today, scientific and technological progress in Asian countries is at a high level, and considering this, ANAS applied for and was accepted as a member of the Association of Academies and Societies of Sciences in Asia (AASSA). He also mentioned that new departments were established in several institutes of ANAS to expand scientific relations with Asian countries, especially China, and that cooperation agreements were signed, as well as Nobel Prize laureate, Professor at the University of North Carolina in the United States, honorary figure of the Turkic world Aziz Sancar made an extensive presentation in this direction at ANAS.
The head of ANAS also added that based on the tasks set by President of Azerbaijan Ilham Aliyev, the interests of the independent Azerbaijani state, and the challenges of modern global science, more than 40 new structures have been created in the scientific institutions and organizations of ANAS, using internal resources. The names of two institutions of ANAS were changed to Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS and the Institute of History and Ethnology of ANAS named after Abbasgulu Agha Bakikhanov.
He pointed out that, within the framework of the reforms carried out to renew the Academy, the new Charter of the Azerbaijan National Academy of Sciences, prepared in accordance with the challenges of the new period, was confirmed by the decree of the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, dated November 3, 2023.
Speaking about historic Garabagh Victory of Azerbaijan under the leadership of Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, Academician Isa Habibbeyli noted that our country entered a new historical stage with the full restoration of our state sovereignty and the waving of our State Flag across the entire territory of the republic. He recalled that President Ilham Aliyev set tasks for our intellectuals and scientists regarding future national idea of Azerbaijan in new historical stage. In connection with the implementation of these tasks, three extensive discussions were held at ANAS with the participation of scientists from the humanitarian and social sciences divisions, and that our scientists came to a common opinion on future national idea of Azerbaijan-“A Stronger Azerbaijan, Turkic Unity, Digital Development, and Strategic Partnership”.
Academician Isa Habibbeyli said that the “Development Concept and Roadmap of ANAS for 2025-2030”, is a part of wide renewal reforms carried out at ANAS since 2022 and underlined that this document would make a significant contribution to the 80th anniversary of the Academy and would play a special role in the future activity direction of the Academy of Sciences.
“The Academy must be renewed preserving our fundamental scientific traditions and scientific schools. Participation of every scientist in the preparation of the Academy’s new Roadmap is essential. This document will be prepared based on the proposals received from scientists working in the scientific institutions and organizations of ANAS. It will then be submitted for discussion by the Presidium of ANAS and the General Assembly of ANAS”- said Academician Isa Habibbeyli, wishing success to the Working Group.