12-13 dekabr tarixlərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında (AMEA) Ukrayna Elm və Texnologiya Mərkəzinin (UETM) İnzibati Şurasının illik hesabatı dinlənilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, UETM-in icraçı direktoru Maykl Eynik, Gürcüstanın təhsil və elm nazirinin müavini Tamaz Marsagişvili, ABŞ, Moldova və digər ölkələrin nümayəndələri iştirak ediblər.
Görüşdə AMEA institutlarının mərkəzə təqdim etdiyi qrant layihələrinin müzakirəsi aparılıb və nəticələri elan olunub. Müzakirə olunan layihələr kimya, fizika, aqrar elmlər, səhiyyə, nanotexnologiya səhalərini əhatə edir.
AMEA-nın müxtəlif institutlarından 2013-cü ilin qrant proqramları üçün təqdim olunmuş 14 layihədən 6-sı qəbul edilib.
Layihələr “Bakı buxtasının sahilyanı zonasında neft çirklənməsinin bioloji təmizlənməsi” (AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutu), “Ekoloji təmiz kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalına keçid və yeni biotexnologiyaların tətbiqi problemləri” (AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutu), “Xəzər dənizinə axıdılan tullantı sularının biotexnoloji üsullarla təmizlənməsi metodlarının işlənib hazırlanması” (AMEA Radiasiya Problemləri İnstitutu), “Azərbaycan hüdudlarında Xəzər dənizinin sahil boyu sularının ekoloji-mikrobioloji vəziyyətinin tədqiqi və neft karbohidrogenlərdən təmizlənməsi üçün biometodların hazırlanması” (AMEA Mikrobiologiya İnstitutu vəAMEA Kimya Problemləri İnstitutu), “Şimal-Şərqi Azərbaycanda texnogen radionuklidlərin və insektisidlərin yastıcıların (Homoptera, Coccoidea) entomofaqlarına təsiri” (AMEA Zoologiya İnstitutu), “Bakı və Gəncəətrafı çirklənmiş torpaqların bitkilərlə təmizlənməsinin yeni üsullarının işlənib hazırlanması” (AMEA Botanika İnstitutu və Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti) mövzularını əhatə edir.

6 grant projects were approved
Annual report of Science and Technology Center in Ukraine (STCU) Administrative Council was attended on December 12-13.
Vice-president of ANAS acad. Ibrahim Guliyev, executive director of STCU Michael Einik, deputy of Minister of Education and Science of Georgia Tamaz Marsagishvili, as well as delegates of U.S and Moldova were participated in the event.
Discussions of grant projects submitted from ANAS Institutes and results were announced. Discussed projects covers chemistry, physics, agrarian sciences, health and nano technology.
6 of 14 projects submitted by ANAS institutes for 2013 grant programs were approved.
Projects covers following topics : “Biological treatment of oil pollution in the coastal bay” (ANAS Institute of Chemical Additives), “The transition to organic agriculture production and application problems of new biotechnologies” (ANAS Institute of Genetic Resources Institute), “Elaboration of biotechnological methods for wastewater treatment of the Caspian Sea” (ANAS Institute of Radiation Problems), “Development of bio methods for research of ecological - microbiological status of the Caspian Sea coastal waters, and its treatment from petroleum hydrocarbons” (ANAS Institute of Microbiology and the Institute of Chemical Problems) , “Effect of man-made radionuclides and insecticides to the entomophages of insects (Homoptera, Coccoidea) in the North - East Azerbaijan"(ANAS Institute of Zoology), “Elaboration of new methods for treatment of contaminated soil with plants in the vicinity of Baku and Ganja” ( Institute of Botany, Azerbaijan State Agrarian University).