12-13 dekabr tarixlərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında (AMEA) Ukrayna Elm və Texnologiya Mərkəzinin (UETM) İnzibati Şurasının illik hesabatı dinlənilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, UETM-in icraçı direktoru Maykl Eynik, Gürcüstanın təhsil və elm nazirinin müavini Tamaz Marsagişvili, ABŞ, Moldova və digər ölkələrin nümayəndələri iştirak ediblər.
Görüşdə AMEA institutlarının mərkəzə təqdim etdiyi qrant layihələrinin müzakirəsi aparılıb və nəticələri elan olunub. Müzakirə olunan layihələr kimya, fizika, aqrar elmlər, səhiyyə, nanotexnologiya səhalərini əhatə edir.
AMEA-nın müxtəlif institutlarından 2013-cü ilin qrant proqramları üçün təqdim olunmuş 14 layihədən 6-sı qəbul edilib.
Layihələr “Bakı buxtasının sahilyanı zonasında neft çirklənməsinin bioloji təmizlənməsi” (AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutu), “Ekoloji təmiz kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalına keçid və yeni biotexnologiyaların tətbiqi problemləri” (AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutu), “Xəzər dənizinə axıdılan tullantı sularının biotexnoloji üsullarla təmizlənməsi metodlarının işlənib hazırlanması” (AMEA Radiasiya Problemləri İnstitutu), “Azərbaycan hüdudlarında Xəzər dənizinin sahil boyu sularının ekoloji-mikrobioloji vəziyyətinin tədqiqi və neft karbohidrogenlərdən təmizlənməsi üçün biometodların hazırlanması” (AMEA Mikrobiologiya İnstitutu vəAMEA Kimya Problemləri İnstitutu), “Şimal-Şərqi Azərbaycanda texnogen radionuklidlərin və insektisidlərin yastıcıların (Homoptera, Coccoidea) entomofaqlarına təsiri” (AMEA Zoologiya İnstitutu), “Bakı və Gəncəətrafı çirklənmiş torpaqların bitkilərlə təmizlənməsinin yeni üsullarının işlənib hazırlanması” (AMEA Botanika İnstitutu və Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti) mövzularını əhatə edir.

12-13 декабря в НАНА был прослушан годовой отсчет Административного совета Украинского центра науки и технологий.
В мероприятии участвовали вице-президент НАНА академикИбрагим Гулиев, исполняющий обязанности директора УЦНТ Майкл Эйник, заместитель министра науки и образования Грузии Тамаз Марсагишвили, представители США, Молдовы и других стран.
На встрече были обсуждены и объявлены результаты грантовых проектов институтов НАНА, представленных центру. Проекты охватывают такие области науки, как химия, физика, аграрные науки, здравоохранение и нанотехнология.
Из представленных 14 проектов из различных институтов НАНА в грантовые программы 2013-го года 6 были утверждены.
Проекты включают темы “Биологическое очищение нефтяного загрязнения в прибрежной зоне Бакинской бухты” (Институт химии присадок НАНА), “Переход к производству экологически чистых сельскохозяйственных продуктов и проблемы применения новых технологий” (Институт генетических ресурсов НАНА), “Обработка методов биотехнологических методов очищения сточных вод, стекающих в Каспийское море” (Институт проблем радиации НАНА), “Исследование экологического и микробиологического состояния прибрежных вод Каспийского моря и разработка биометодов очищения их от карбогидратов” ( Институт микробиологии НАНА и Институт проблем химии НАНА), “Воздействие на энтомофаги техногенных радионуклидов и инсектицидов (Homoptera, Coccoidea)” (Институт зоологии НАНА), “Разработка новых методов очищения от растений загрязненных земель Баку и Гянджи” (Институт ботаники НАНА и Азербайджанский государственный аграрный университет).