AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsi və Naxçıvan Bölməsi 2023-cü ildəki fəaliyyətlərinə dair hesabat verib
AMEA Rəyasət Heyətinin Humanitar Elmlər Bölməsinin (HEB) və Naxçıvan Bölməsinin 2023-cü il üzrə illik hesabatlarının müzakirəsinə həsr olunmuş iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, bölmənin üzvləri, bölmənin elmi müəssisələrin direktorları, direktor müavinləri, elmi katibləri, həmçinin əldə edilmiş mühüm elmi nəticələrin müəllifləri, şöbə müdirləri, gənc alim və mütəxəssisləri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə bölmələrin 2023-cü il üzrə əldə etdiyi nailiyyətləri, nəşr olunan elmi əsər və kitabları əks etdirən sərgiyə baxış olub.
Müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 30 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamının icrası ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planı” haqqında olub.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dövlət başçısının cari ildə AMEA qarşısında qoyduğu mühüm vəzifələrdən biri də Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin təntənəli şəkildə qeyd olunmasıdır. AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində bölgənin qədim tarixinin, zəngin  mədəni mühitinin, görkəmli klassiklərimizin, dərin köklərə malik folklorumuzun, arxeologiya və etnoqrafiyanın öyrənilməsi və s. istiqamətlərdə önəmli tədqiqatların aparıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli alimlərimizin dövlət başçısının Muxtar Respublikanın 100 illiyi ilə bağlı tapşırığını layiqincə yerinə yetirəcəklərini bildirib.
Sonra Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Arzu Məmmədxanlı Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planının layihəsini təqdim edib. Başda AMEA Rəyasət Heyəti, Gürcüstan Elmlər Akademiyası, Türkiyə Elmlər Akademiyası və Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun birgə müəllifliyi ilə “Naxçıvan Muxtar Respublikası: siyasi tarixi proseslər və müasir dövr” adlı və digər nəşrlərin hazırlanması, çoxsaylı tədbirlərin, sərgilərin keçirilməsi qərara alınıb.
İclasda müzakirə olunan növbəti məsələ AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin 2023-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında olub.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli 1926-cı il fevralın 26-dan martın 6-dək Bakıda keçirilən Birinci Türkoloji Qurultayın bu zalda keçirildiyini, türk xalqlarının inkişafında mühüm rol oynayan bir sıra qərarların qəbul edildiyini söyləyib. Bildirib ki, bunların içərisində latın əlifbasına keçid və ortaq türk dilinin yaradılması ilə bağlı qərarı xüsusi qeyd etmək lazımdır.
Akademik İsa Həbibbəyli Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə hazırlıq işlərinə başlanacağını və bu məsələdə bölmənin üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü, Qurultayda qaldırılan dil problemləri və digər məsələlərin bu gün də aktual olduğunu deyib və dərindən öyrənilməsi zərurətini vurğulayıb.
Daha sonra bölmənin hesabatını təqdim edən Humanitar Elmlər Bölməsinin Elmi şurasının sədrinin müavini akademik Teymur Kərimli diqqətə çatdırıb ki, 2023-cü ildə HEB-in elmi müəssisələrdə 34 problemə aid 75 mövzuya dair 469 tədqiqat işi, 267 mərhələ aparılıb, 37 mövzu, 393 iş, 213 mərhələ tamamlanıb.
Bölmənin elmi müəssisələrin nəşr fəaliyyəti barədə məlumat verən akademik Teymur Kərimli bildirib ki, 2023-cü ildə bölmə əməkdaşlarının 108 kitabı (9-u xaricdə), 65 monoqrafiyası (7-si xaricdə), 2078 məqaləsi (321-i xaricdə), 443 tezisi (122-si xaricdə), 10 dərslik, dərs vəsaiti və elmi-kütləvi nəşri çap edilib, bu məqalələrdən 35-i “Web of Science” və “Scopus” bazalarına daxil olan impakt faktorlu jurnallarda dərc olunub, əməkdaşların əsərlərinə 1934 istinad qeydə alınıb.
Qeyd edib ki, 2023-cü ildə “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində AMEA-nın humanitar yönümlü elmi tədqiqat müəssisələrində Ümummilli Liderin irsinin daha əhatəli öyrənilməsi məqsədilə fundamental tədqiqatlar aparılıb, 24 kitab və monoqrafiya (“Kitabi-Dədə Qorqud eposu: Heydər Əliyevdən – İlham Əliyevə”, “Heydər Əliyev və Azərbaycan dilinin inkişaf konsepsiyası”, “Heydər Əliyev və klassik irs”, “Heydər Əliyev və şifahi xalq yaradıcılığı”, “Təsviri sənətdə Heydər Əliyev obrazı” və s.), 3 konfrans materialı və jurnalların 2 xüsusi buraxılışı nəşr edilib. Həmçinin diqqətə çatdırıb ki, Humanitar Elmlər Bölməsinin alimləri AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən hazırlanan “Heydər Əliyev Ensiklopediyası” layihəsinin hazırlanmasında, “Şəxsiyyətin miqyası və missiyası” kollektiv monoqrafiyasının nəşrində, həmçinin AMEA Rəyasət Heyətinin rəhbərliyi ilə təşkil olunmuş 15 tədbirdə (xüsusi iclas, Ümumi yığıncaq, elmi konfranslar və s.) yaxından iştirak ediblər.
Məruzəçi, həmçinin “Akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Akademik Ziya Bünyadovun 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Şuşa şəhərinin 2023- cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” və “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında dövlət başçısının sərəncamları çərçivəsində görülmüş işləri diqqətə çatdırıb.
Bundan əlavə, Qərbi Azərbaycanın ədəbiyyatının, toponimikasının, əlyazma irsinin, mədəniyyətinin və folklorunun öyrənilməsi ilə bağlı AMEA Rəyasət Heyətinin qərarları ilə Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda Toponimika, Folklor İnstitutunda Qərbi Azərbaycan folkloru şöbəsinin, eləcə də Qərbi Azərbaycan tədqiqatları üzrə Əlaqələndirmə Şurasının yaradıldığını və mühüm işlərin görüldüyünü vurğulayıb.
Akademik Teymur Kərimli, həmçinin bölmə əməkdaşlarının elmmetrik göstəricilərini təqdim edib, kadr potensialı və kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, elmin populyarlaşdırılması istiqamətində atılan addımlar, bölmənin elmi jurnalları, beynəlxalq əməkdaşlıq və təltiflər, Vikipediya Virtual Ensiklopediyasında, eləcə də AMEA-nın müəssisələrinin saytlarının və sosial şəbəkə hesablarının fəaliyyəti barədə məlumatları diqqətə çatdırıb.
Müzakirələrdən sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Humanitar Elmlər Bölməsinin 2023-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı məqbul hesab edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb. Bölmə üzrə elmi müəssisələrin rəhbərlərinə Rəyasət Heyəti tərəfindən həyata keçirilən islahatlara uyğun olaraq strukturun optimallaşdırılması, beynəlxalq əlaqələrin inkişafı, elektron elmin inkişafı, gənclərin dəstəklənməsi, tədqiqatların prioritetlərinin dünyanın müasir çağırışlarına və ölkənini sosial-iqtisadi inkişaf tendensiyalarına uyğunlaşdırılması istiqamətində tədbirlərin davam etdirilməsi tapşırılıb.
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin 2023-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı isə bölmənin sədri akademik İsmayıl Hacıyev təqdim edib. Qeyd olunub ki, AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində elmi-tədqiqat işləri 1 akademik, 3 AMEA-nın müxbir üzvü, 3 elmlər doktoru, 19 fəlsəfə doktoru, 8 dissertant olmaqla 34 elmi işçi tərəfindən aparılıb. 3 istiqamət, 3 prоblemi əhatə edən 3 mövzu üzrə 17 iş 34 mərhələdə yerinə yetirilib, 2 mühüm nəticə əldə olunub.
İl ərzində Naxçıvan Bölməsində 1 respublika konfransı, 30 bölmə səviyyəli elmi konfrans və tədbir, 12 kitab və monoqrafiyanın təqdimatı, habelə institutların Elmi şuralarında 18 iclas, tədqiqatlara dair 17 seminar keçirilib.
2023-cü ildə bölmənin 34 elmi əməkdaşının 12 monoqrafiyası, 8 kitabı, 1 metodik vəsaiti, 188 elmi məqaləsi, 93 konfrans materialı və 5 tezisi olmaqla 307 elmi əsəri nəşr edilib. Əsərlərdən 48-i xaricdə nəşr olunub, 190-ı beynəlxalq kodlu nüfuzlu elmi jurnallarda çapdan çıxıb. Məqalələrdən 3-ü Scopus bazasında olmaqla, 8-i impakt faktorlu jurnalda dərc olunub. Hesabat dövründə bölmə əməkdaşlarının əsərlərinə 733 istinad qeydə alınıb.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibətilə “Taleyi və sənəti” seriyası üzrə “Heydər Əliyev: həyatı və siyasi fəaliyyəti” adlı məqalələr toplusu, “Heydər Əliyev ideyaları və müasir dövr” respublika elmi konfransının ikicildlik materialları və “Naxçıvan: tarixi, mədəniyyəti, təbii sərvətləri və müasir inkişafı” beynəlxalq konfransının materialları çap edilib.
Bundan əlavə, 2023-cü ildə beynəlxalq əməkdaşlıq məsələsi diqqətdə saxlanılıb, bölmə alimləri ABŞ, Polşa, Türkiyə, Rusiya və s. ölkələrin elm, təhsil müəssisələri və alimləri ilə sıx elmi əlaqələrdə оlub, səmərəli əməkdaşlıq ediblər. Azərbaycan-ABŞ arxeoloji ekspedisiyası uğurla davam edib, həm beynəlxalq, həm də yerli arxeoloji ekspedisiyalar nəticəsində yeni materiallar əldə olunub.
Müzakirələrdən sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Naxçıvan Bölməsinin 2023-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı məqbul hesab edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb və bölməyə müvafiq tapşırıqlar verilib.
İclasda aparılan müzakirələrdə akademik Arif Həşimov, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadə və başqaları çıxış edərək əldə olunan mühüm nəticələrlə bağlı fikirlərini bildirib.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bölmələrin 2023-cü il üzrə fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, onların qarşısında duran vəzifələri diqqətə çatdırıb və müvafiq tapşırıqlarını verib.

Состоялось заседание Президиума НАНА, посвященное обсуждению годовых отчетов Отделения гуманитарных наук (ОГН) и Нахчыванского отделения по итогам 2023 года.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, заведующие отделами аппарата Президиума, члены ОГН, директора, заместители директоров и ученые секретари научных учреждений отделения, а также авторы важных научных результатов, заведующие отделами, молодые ученые и специалисты, соответствующие лица.
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой, отражающей достижения, полученные в отделениях в 2023 году, изданные научные труды, книги и т.д.
Первый вопрос, вынесенный на обсуждение, был связан с «Планом мероприятий НАНА по выполнению Распоряжения Президента Азербайджанской Республики «О проведении 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики» от 30 декабря 2023 года».
Академик Иса Габиббейли сообщил, что одной из важных задач, поставленных перед НАНА главой государства в текущем году, является торжественное проведение 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики. Сказав, что в Нахчыванском отделении НАНА ведутся важные исследования по изучению древней истории и богатой культурной среды края, творчества выдающихся классиков, а также фольклора, археологии, этнографии и т.д., академик Иса Габиббейли добавил, что наши ученые на высоком уровне выполнят поручение главы государства в связи со 100-летием Автономной Республики.
Затем ученый секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА доктор философии по филологии Арзу Мамедханлы представила проект Плана мероприятий НАНА в связи со 100-летним юбилеем Нахчыванской Автономной Республики. Было принято постановление о подготовке при соавторстве Президиума НАНА, Национальной академии наук Грузии, Академии наук Турции и Высшего совета по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка книги «Нахчыванская Автономная Республика: политико-исторические процессы и современный период», а также других изданий, проведении многочисленных мероприятий, выставок и т.д.
Следующим на рассмотрение был вынесен вопрос о научной и научно-организационной деятельности Отделения гуманитарных наук НАНА в 2023 году.
В своем выступлении по данному вопросу академик Иса Габиббейли отметил, что с 26-го февраля по 6-е марта 1926 года в этом зале проходил Первый тюркологический съезд, в ходе которого были приняты решения, сыгравшие важную роль в развитии тюркских народов; одно из этих решений было связано с переходом на латинскую графику и созданием общего тюркского языка.
Руководитель НАНА подчеркнул, что будет дан старт подготовительным работам в связи со 100-летием Первого тюркологического съезда, и в этом деле на ОГН возложена большая ответственность; поднятые на Съезде вопросы, связанные с проблемой языка и т.д., актуальны и сегодня и требуют глубокого изучения.
Далее заместитель председателя Ученого совета Отделения гуманитарных наук академик Теймур Керимли представил отчет отделения. Академик сообщил, что в 2023 году в научных учреждениях ОГН велись исследования, охватывающие 34 проблемы, 75 тем, 469 исследовательских работ и 267 этапов, завершены 37 тем, 393 работы и 213 этапов.
Говоря об издательской деятельности отделения, академик Теймур Керимли отметил, что в 2023 году сотрудниками отделения изданы 108 книг (9 – за рубежом), 65 монографий (7 – за рубежом), 10 учебников, учебных пособий и научно-популярных трудов, а также опубликованы 2078 статей (321 – за рубежом), 443 тезиса (122 – за рубежом), 35 из этих статей изданы во входящих в базы «Web of Science» и «Scopus» журналах с импакт-фактором, на труды сотрудников ссылались 1934 раза.
В рамках «Года Гейдара Алиева», продолжил академик, в научно-исследовательских учреждениях НАНА гуманитарной направленности велись фундаментальные исследования для более широкого изучения наследия Общенационального лидера, изданы 24 книги и монографии («Эпос «Китаби Деде Коркут»: от Гейдара Алиева к Ильхаму Алиеву», «Гейдар Алиев и концепция развития азербайджанского языка», «Гейдар Алиев и классическое наследие», «Гейдар Алиев и устное народное творчество», «Образ Гейдара Алиева в изобразительном искусстве» и др.), 3 материала конференции и 2 специальных выпуска журнала. Академик сообщил, что ученые Отделения гуманитарных наук принимали активное участие в подготовке проекта «Энциклопедии Гейдара Алиева», издании коллективной монографии «Масштаб и миссия личности», а также на организованных под руководством Президиума НАНА 15-ти мероприятиях (специальные заседания, общие собрания, научные конференции и т.д.).
Докладчик рассказал о мероприятиях, реализованных в рамках распоряжений главы государства «О проведении 100-летнего юбилея академика Зарифы Алиевой», «О проведении 100-летнего юбилея академика Зии Буниятова», «О мерах, связанных с объявлением города Шуша «Культурной столицей тюркского мира» на 2023 год» и об утверждении «I Государственной программы Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики».
Академик Теймур Керимли подчеркнул, что в созданных по постановлению Президиума НАНА отделах топонимики Института языкознания имени Насими и фольклора Западного Азербайджана Института фольклора, а также в Координационном совете по исследованиям, связанным с Западным Азербайджаном, велись важные работы по изучению литературы, топонимики, рукописного наследия, культуры и фольклора Западного Азербайджана.
Помимо этого, академик представил наукометрические показатели сотрудников отделения, рассказал о кадровом потенциале и подготовке кадров, усилении интеграции науки и образования, мероприятиях по популяризации науки, научных журналах отделения, международном сотрудничестве и наградах, деятельности по обогащению виртуальной энциклопедии «Википедия», а также состоянии сайтов научных учреждений и страниц в социальных сетях.
После дискуссий было принято постановление Президиума НАНА о признании отчета о научной и научно-организационной деятельности Отделения гуманитарных наук НАНА в 2023 году удовлетворительным и включении полученных важных результатов в годовой отчет НАНА. Руководителям научных учреждений отделения было поручено продолжать реализацию мероприятий, направленных на оптимизацию структуры в соответствии с проводимыми Президиумом реформами, развитие международных связей, электронной науки, поддержку молодых кадров, приведение приоритетов исследований в соответствие с вызовами современного мира и тенденциями социально-экономического развития республики.
Затем председатель Нахчыванского отделения НАНА академик Исмаил Гаджиев представил отчет о научной и научно-организационной деятельности отделения в 2023 году. Сообщалось, что научно-исследовательские работы в Нахчыванском отделении НАНА проводят 1 академик, 3 члена-корреспондента НАНА, 3 доктора наук, 19 докторов философии, 34 научных сотрудника, 8 из которых являются диссертантами; в отчетном году в отделении велись исследования по 3-м направлениям, охватывающим 3 проблемы, 3 темы, 17 работ и 34 этапа, получены 2 важных результата.
В течение года в Нахчыванском отделении прошли 1 республиканская конференция, 30 научных конференций и мероприятий на уровне отделения, презентации 12-ти книг и монографий, состоялись 18 заседаний ученых советов институтов, 17 научных семинаров.
Отмечалось, что в отчетном году сотрудниками отделения были изданы 307 научных трудов, в том числе 12 монографий, 8 книг, 1 методическое пособие, 188 статей, 93 материала конференций и 5 тезисов; 48 из научных трудов увидели свет за рубежом, 190 – в престижных журналах с международным индексом, 8 статей – в журналах с импакт-фактором, в том числе 3 – в журналах, которые входят в научную базу «Scopus», на труды сотрудников отделения ссылались 733 раза.
В честь 100-летнего юбилея обшенационального лидера Гейдара Алиева были изданы сборник статей «Гейдар Алиев: жизнь и политическая деятельность» (из серии «Taleyi və sənəti»), материалы республиканской научной конференции «Идеи Гейдара Алиева и современность» в двух томах и материалы международной конференции «Нахчыван: история, культура, природные богатства и современное развитие».
Помимо этого, в 2023 году внимание уделялось развитию международного сотрудничества, ученые отделения поддерживали тесную связь и плодотворно сотрудничали с научными и образовательным учреждениями, а также с учеными США, Польши, Турции, России и т.д. Успешно продолжала свою работу азербайджано-американская археологическая экспедиция, в ходе международных и местных археологических экспедиций были обнаружены новые материалы.
После дискуссий было принято постановление Президиума НАНА о признании отчета о научной и научно-организационной деятельности Нахчыванского отделения в 2023 году удовлетворительным и включении полученных важных результатов в годовой отчет Академии наук. Также отделению были даны соответствующие поручения.
В ходе дискуссий выступили академик Ариф Гашимов, член-корреспондент НАНА Фирангиз Ализаде и другие, которые высказали свои мысли в связи с полученными важными результатами.
В заключение выступил академик Иса Габиббейли. Академик высоко оценил деятельность отделений в 2023 году, рассказал о стоящих перед ними задачах и дал соответствующие поручения.