AMEA-da “Milli istiqlalın görkəmli nümayəndəsi Məhəmməd Əmin Rəsulzadə” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Yanvarın 29-da AMEA-nın Əsas binasında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) qurucu liderlərindən biri olan Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin anadan olmasının 140 illiyi münasibətilə “Milli istiqlalın görkəmli nümayəndəsi Məhəmməd Əmin Rəsulzadə” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbir AMEA Rəyasət Heyəti, Humanitar Elmlər Bölməsi və İctimai Elmlər Bölməsinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan tarixində mühüm rol oynamış siyasi, ictimai və ədəbi şəxsiyyətlərin zəngin irsinin, onların həyat və yaradıcılıqlarının dərindən öyrənilməsi, gələcək nəsillərə ötürülməsinin ölkəmizdə strateji xətt kimi müəyyənləşdirildiyini qeyd edib. Akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısının bu istiqamətdə dövlət əhəmiyyətli proqramlar qəbul etdiyini bildirərək, respublikamızda “Heydər Əliyev İli”, “Nəsimi İli” və “Nizami Gəncəvi İli”nin keçirilməsinin görkəmli şəxsiyyətlərin zəngin irsinin yenidən araşdırılması və Azərbaycan dəyərlərinin dünyaya çıxması yolunda nəhəng addımlar olduğuna diqqət çəkib.
Prezident İlham Əliyevin “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 30 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamına əsasən, bu il ölkəmizdə görkəmli ictimai-siyasi xadim, AXC-nin banilərindən biri, əsas ideoloqu, Azərbaycan Milli Şurasının sədri Məhəmməd Əmin Rəsulzadəyə həsr edilən silsilə tədbirlərin keçirildiyini söyləyib. O, Sərəncamın icrasından irəli gələrək AMEA-da da Tədbirlər planının hazırlandığını, artıq iki elmi müəssisədə Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinə həsr olunmuş tədbirlərin təşkil edildiyini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin dövlət quruculuğundakı xidmətləri ilə yanaşı, ədəbi yaradıcılığı da diqqətəlayiqdir. Onun zəngin qaynaqlar əsasında yazdığı “Azərbaycan şairi Nizami” adlı monoqrafiyası orta əsrlər ədəbiyyatımız haqqında sanballı tədqiqat işi olmaqla yanaşı, dünya Nizamişünaslığının da mühüm nailiyyətlərindəndir.
AMEA prezidenti Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin “Bir türk milliyyətçisinin Stalinlə ixtilal xatirələri” məqalələr toplusunu tarixi əhəmiyyətə malik qiymətli əsər kimi dəyərləndirib. O, həmçinin mərhum professor Şirməmməd Hüseynovun Məhəmməd Əmin Rəsulzadə irsinin öyrənilməsində və təbliğindəki xidmətlərini qeyd edib, alimin Rəsulzadə əsərlərini 5 cilddə toplayaraq çap etdirməsini xüsusi vurğulayıb.
Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinə daxil olan elmi müəssisələrdə Məhəmməd Əmin Rəsulzadə irsinə diqqətin artırılmasının vacibliyini  qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli ictimai-siyasi xadimin zəngin fəaliyyətini yenidən tədqiqata cəlb etmək, onun irsini daha dərindən öyrənmək, indiyədək bizə məlum olmayan fəaliyyətini araşdırmaq və əsərlərini üzə çıxarmağın önəmini vurğulayıb. AMEA rəhbəri bugünkü tədbirdə dinlənilən məruzələrin Rəsulzadənin fəaliyyəti ilə bağlı gələcək araşdırmalar üçün zəmin yaradacağını və bu istiqamətdə tədqiqatlara mühüm töhfə verəcəyini bildirib.
Daha sonra Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Mühacirət ədəbiyyatı şöbəsinin baş elmi işçisi filologiya elmləri doktoru Abid Tahirlinin “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin publisistikasında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti qurucuları” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Məruzəçi bildirib ki, Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucuları haqqındakı yazıları, həm onun yaradıcılığını dərindən öyrənmək, həm haqqında bəhs etdiyi xadimlərin həyat və fəaliyyəti ilə daha yaxından tanış olmaq, həm də dövrün ictimai-siyasi, ədəbi-mədəni olayları ilə bağlı təsəvvürləri zənginləşdirmək baxımından əhəmiyyətlidir. Qeyd edib ki, görkəmli ictimai-siyasi xadim Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin dövrünün salnaməsi kimi səciyyələndirə biləcəyimiz publisistik yaradıcılığında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucuları Nəsib bəy Yusifbəyli, Əhməd bəy Ağaoğlu, Fətəli xan Xoyski, Əlimərdan bəy Topçubaşov, Üzeyir Hacıbəyli və başqaları haqqında publisistik məqalələri mühüm yer tutur.
Publisistik, siyasi, ədəbi-tənqidi və elmi əsərləri ilə Azərbaycanın ictimai fikir tarixində iz qoymuş Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin çoxşaxəli irsi haqqında son 30 ildə müxtəlif səpkili tədqiqat əsərlərinin yazıldığını deyən Abid Tahirli hazırda da bu istiqamətdə mühüm araşdırmaların aparıldığını, müxtəlif layihələrin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Bakı Dövlət Universitetinin professoru, Məhəmməd Əmin Rəsulzadə İrsini Araşdırma Mərkəzinin sədri tarix elmləri doktoru Nəsiman Yaqublu “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin mühacirət mətbuatı ilə bağlı fəaliyyəti”, AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi t.ü.f.d., dosent Mübariz Ağalarlı “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin dünyagörüşündə etnik tarix və milli kimlik məsələləri”, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi fəl.ü.f.d., dosent Faiq Ələkbərli “Məhəmməd Əmin Rəsulzadə və Azərbaycan ideyasının fəlsəfi mahiyyəti” və Şərqşünaslıq İnstitutunun aparıcı elmi işçisi t.ü.f.d., dosent Əfşan Səfiyeva “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin ictimai-siyasi fəaliyyətinin İran mərhələsi” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər. Məruzələrdə Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin keşməkeşli həyatından, onun Azərbaycanın ictimai fikir və istiqlal uğrunda mücadilə tarixində rolundan, həmçinin bolşevik rejiminə, kommunist ideologiyasına qarşı bənzərsiz xidmətlərindən və müqəddəs amalı uğrunda ömrünün sonuna qədər mübarizə aparmasından danışılıb.

29-го января в Главном здании НАНА состоялась научная конференция «Выдающийся представитель национальной независимости – Мамед Эмин Расулзаде», посвященная 140-летию со дня рождения одного из основателей Азербайджанской Демократической Республики (АДР) Мамеда Эмина Расулзаде.
Мероприятие проходило при совместной организации Президиума и отделений гуманитарных и общественных наук НАНА.
Открыв конференцию вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что глубокое изучение и пропаганда богатого наследия, жизни и творчества видных политических и общественных деятелей, представителей литературы и культуры, сыгравших важную роль в истории Азербайджана, составляет стратегическую линию проводимой в стране политики. Академик отметил, что в этом направлении по распоряжению главы государства были приняты соответствующие государственные программы, в республике проводились «Год Гейдара Алиева», «Год Насими» и «Год Низами Гянджеви», и все эти мероприятия являются важным шагом для изучения богатого наследия выдающихся личностей и доведения информации о ценностях азербайджанского народа до мировой общественности.
Согласно Распоряжению Президента Ильхама Алиева от 30 декабря 2023 года «О проведении 140-летия Мамеда Эмина Расулзаде», продолжил руководитель НАНА, в этом году в стране проходят мероприятия, посвященные выдающемуся общественно-политическому деятелю, одному из основателей и главному идеологу АДР, председателю Национального совета Азербайджана Мамеду Эмину Расулзаде. Академик подчеркнул, что и в НАНА был подготовлен соответствующий План мероприятий, уже в двух научных учреждениях были организованы мероприятия, посвященные 140-летию Мамеда Эмина Расулзаде.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что, наряду с заслугами Мамеда Эмина Расулзаде в сфере государственного строительства, особого внимания заслуживает и его литературная деятельность; монография Расулзаде «Азербайджанский поэт Низами», написанная на основе многочисленных источников, является ценным исследовательским трудом по средневековой литературе Азербайджана и, в то же время, одним из достижений мирового Низамиведения.
Руководитель НАНА отметил, что сборник статей Мамеда Эмина Расулзаде «Воспоминания одного тюркского националиста о беседах со Сталиным» – это ценный труд, имеющий историческое значение. Академик также подчеркнул заслуги покойного профессора Ширмамеда Гусейнова в изучении и пропаганде наследия Мамеда Эмина Расулзаде и издание им сборника произведений Расулзаде в 5-ти томах.
Сказав, что в научных учреждениях, которые входят в состав отделений гуманитарных и общественных наук, необходимо повысить внимание изучению наследия Мамеда Эмина Расулзаде, академик Иса Габиббейли добавил, что важно вновь привлечь к исследованию многогранную деятельность общественно-политического деятеля, глубже изучить его наследие и выявить неизвестные нам труды. Руководитель НАНА подчеркнул, что доклады, которые будут прослушаны на конференции, внесут свою лепту в дальнейшие исследования, связанные с деятельностью Расулзаде.
Затем с докладом «Основатели Азербайджанской Демократической Республики в публицистике Мамеда Эмина Расулзаде» выступил главный научный сотрудник Отдела эмигрантской литературы Института литературы имени Низами Гянджеви доктор филологических наук Абид Тахирли.
Докладчик сообщил, что статьи Мамеда Эмина Расулзаде об основателях Азербайджанской Демократической Республики позволяют глубже изучить его творчество и, в то же время, лучше ознакомиться с жизнью и деятельностью выдающихся личностей, о которых он повествует, а также обогатить представления о событиях, происходящих в общественно-политической, культурной и литературной жизни того периода. Ученый отметил, что в публицистическом творчестве Мамеда Эмина Расулзаде, которое можно назвать летописью того времени, важное место занимают публицистические статьи о Насиб беке Юсифбейли, Ахмед беке Агаоглу, Фатали хане Хойском, Алимардан беке Топчубашеве, Узеир беке Гаджибейли и т.д.
Сказав, что за последние 30 лет о многогранном наследии Мамеда Эмина Расулзаде, который своими публицистическими, политическими, литературно-критическими и научными трудами оставил глубокий след в истории общественной мысли Азербайджана, написаны различные научно-исследовательские труды, Абид Тахирли добавил, что и в настоящее время в данном направлении ведутся важные изыскания и реализуются различные проекты.
Далее на мероприятии профессор Бакинского государственного университета, председатель Центра исследования наследия Мамеда Эмина Расулзаде доктор исторических наук Насиман Ягублу выступил с докладом «Деятельность Мамеда Эмина Расулзаде, связанная с эмигрантской печатью», ведущий научный сотрудник Института истории и этнологии НАНА доктор философии по истории, доцент Мубариз Агаларлы – с докладом «Вопросы этнической истории и национальной идентичности в мировоззрении Мамеда Эмина Расулзаде», ведущий научный сотрудник Института философии и социологии НАНА доктор философии по философии, доцент Фаиг Алекперли – с докладом «Мамед Эмин Расулзаде и философская сущность идеи азербайджанства» и ведущий научный сотрудник Института востоковедения НАНА доктор философии по истории, доцент Афшан Шафиева – с докладом «Иранский период общественно-политической деятельности Мамеда Эмина Расулзаде». В докладах говорилось о сложной жизни Мамеда Эмина Расулзаде, его роли в развитии общественной мысли Азербайджана и в борьбе за независимость, а также о борьбе против большевистского режима и коммунистической идеологии, которую Расулзаде вел до конца своей жизни во имя своих идеалов.