Akademik İsa Həbibbəyli Rusiya Elmlər Akademiyasının 300 illiyi münasibətilə təbrik məktubu ünvanlayıb
08.02.2024 09:50
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) prezidenti akademik Gennadi Krasnikova REA-nın 300 illiyi münasibətilə təbrik məktubu ünvanlayıb.
Hörmətli Gennadi Yakovleviç!
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rusiya Elmlər Akademiyasına öz dərin hörmət və ehtiramını çatdırır.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və şəxsən öz adımdan Sizi və Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) bütün kollektivini olduqca əlamətdar bir hadisə REA-nın 300-illiyi münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm.
Elm tarixində bu cür yaddaqalan yubiley tarixi uzun və şərəfli yola bir daha nəzər salmaq, Akademiyanın nailiyyətlərini, əsas inkişaf mərhələlərini və baş vermiş parlaq hadisələri təhlil etmək, akademik elmin yaranmasında böyük xidmətləri olan görkəmli alim və mütəxəssisləri yad etmək, həmçinin Akademiyanın gələcək inkişafına yönələn yeni perspektivli ideyaları müəyyən etmək üçün əla fürsətdir.
1724-cü ildən başlayaraq Rusiya Elmlər Akademiyası çətin iqtisadi və sosial-siyasi şəraitə baxmayaraq şərəfli yol keçmiş, yüksək ixtisaslı elmi kadrların hazırlanması üzrə tanınmış elmi məktəblərin yarandığı dövlət elm müəssisəsi və elmin baş qərargahı statusunu qoruyub saxlaya bilmişdir. REA-nın müxtəlif inkişaf mərhələlərində dövrün tələblərinə uyğun olaraq riyaziyat, mexanika, astronomiya, fizika, kimya və mineralogiya, XVIII əsrin ikinci yarısında isə botanika və embriologiya kimi elm sahələri inkişaf etmişdir. XIX əsrdə Akademiyanın fəaliyyəti coğrafi tədqiqatlar, daha sonra tarix, filologiya, ədəbiyyatşünaslıq, XX əsrdə isə texniki və təbiət elmlərindən tutmuş humanitar və ictimai elmlərin bütün sahələrini əhatə etmişdir. Hazırda Rusiya Elmlər Akademiyası ən müasir elm sahələri: kosmos, nanotexnologiyalar, süni intellekt, rəqəmsal inkişaf, biotibb, informatika üzrə dünyanın ən qabaqcıl elm mərkəzlərindən biri kimi qəbul olunur.
Elmi prioritetlərin müəyyənləşdirilməsi və fundamental və tətbiqi elmi istiqamətlərin konsepsiyalarının hazırlanmasının əsasında Rusiya və dünya elminə əhəmiyyətli töhfələr verən REA-nın görkəmli alimləri tərəfindən irəli sürülmüş orijinal dərin ideyalar durur. Yüksək missiyasına sadiq qalan peşəkar kollektiv sələflərinin elmi irsi və zəngin təcrübəsinin dəyərini bilir, mədəni irs və tarixi dəyərlərin qorunmasına, elm və təhsilin inkişafına yönələn ənənələri daha da inkişaf etdirir. Sevindirici haldır ki, elmi-texniki tərəqqi və innovativ layihələrin REA-da həyata keçirilməsi çoxtərəfli səmərəli əməkdaşlığa təkan verib.
Qeyd etməyi əhəmiyyətli hesab edirəm ki, MDB və Şərqi Avropa ölkələrində vaxtilə REA-nın ənənələri və təcrübəsi əsasında yaradılmış elmlər akademiyalarının bu gün öz yollarını uğurla davam etdirmələri bu şərəfli yubileyə ən böyük hesabatdır.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası uzun illər davam edən səmərəli əməkdaşlığı, bu illər ərzində Azərbaycan və Rusiyanın elmi təşkilatları arasında yaranan tərəfdaşlıq münasibətlərini və qarşılıqlı anlayışı yüksək qiymətləndirir. Əminəm ki, ölkələrimizin elmlər akademiyaları arasında qurulan tarixi əməkdaşlıq ənənələri bundan sonra da uğurla inkişaf edəcək, elmi tərəqqi naminə yaradıcı fəallığın möhkəmləndirilməsinin təməlini təşkil edəcək.
İcazə verin Sizi və Sizin simanızda Rusiya Federasiyasının elmi ictimaiyyətini bu mühüm və parlaq hadisə – REA-nın 300-illiyi münasibətilə bir daha təbrik edim! Hörmətli həmkarlarımıza möhkəm cansağlığı, tükənməz enerji, yaradıcılıq uğurları və elmin inkişafına yönələn nailiyyətlər arzulayırıq.

Академик Иса Габиббейли направил поздравительное письмо по случаю 300-летия Российской академии наук
08.02.2024 09:50
Президент НАНА академик Иса Габиббейли направил президенту Российской академии наук академику Геннадию Красникову поздравительное письмо по случаю 300-летия РАН.
Уважаемый Геннадий Яковлевич!
Национальная академия наук Азербайджана свидетельствует своё глубокое уважение и почтение Российской академии наук.
От имени Национальной академии наук Азербайджана и от себя лично сердечно поздравляю Вас и весь коллектив Российской академии наук (РАН) со знаменательной датой – 300-летием РАН.
Такая памятная юбилейная дата в истории науки – это замечательный повод оглянуться на долгий и славный путь, проанализировать достижения, главные этапы становления и яркие события истории формирования Академии, отдать должное выдающимся ученым специалистам, трудом и талантом которых создавалась академическая наука, а также определить новые перспективные идеи на пути ее дальнейшего развития.
Российская академия наук, начиная с 1724 года, прошла славный путь в непростых экономических и социально-политических условиях, сохранив за собой статус государственного научного учреждения и главного штаба науки, где были созданы известные научные школы по подготовке высококвалифицированных научных кадров. На разных этапах формирования РАН в соответствии с требованиями времени развивались такие научные направления, как математика, механика, астрономия, физика, химия и минералогия, а во второй половине XVIII в. уже ботаника и эмбриология. В XIX в. деятельность Академии охватывает географические исследования, затем историческая наука, филология и литературоведение, а в XX в. – уже все области от технических и естественных до гуманитарных и социальных наук. В настоящее время, РАН признана одним из ведущих мировых научных центров мира по самым современным научным направлениям, таким как космос, нанотехнологии, искусственный интеллект, цифровые разработки, биомедицина, информатика.
Ключевую роль в определении научных приоритетов и разработке концепций фундаментальных и прикладных направлений науки сыграли оригинальные глубокие идеи, выдвинутые выдающимися учеными РАН, которые внесли значительный вклад в Российскую и мировую науку. Профессиональный коллектив верный своему высокому предназначению, дорожит научным наследием и богатым опытом предшественников, развивает традиции в сохранении культурного наследия и исторических ценностей, развитии науки и образования. Отрадно отметить, что осуществление научно-технологического прогресса и инновационных проектов в стенах РАН способствовали многостороннему взаимовыгодному сотрудничеству
Считаю важным отметить, что успешное продолжение деятельности академий наук, созданные когда-то в странах СНГ и Восточной Европы на основе традиций и опыта РАН, является самым большим показателем этому почетному юбилею.
Национальная академия наук Азербайджана высоко ценит многолетнее плодотворное сотрудничество, партнерские отношения и взаимопонимание, сложившиеся за долгие годы между научными организациями Азербайджана и России. Уверен, что исторические традиции сотрудничества академий наук наших стран и в дальнейшем будут успешно развиваться и служить прочной основой для укрепления творческой активности во имя прогресса науки.
Еще раз позвольте поздравить Вас и в Вашем лице научное сообщество Российской Федерации с такой важной и яркой датой – 300-летием РАН! Желаем уважаемым коллегам крепкого здоровья, неиссякаемой энергии, творческого вдохновения и успехов на благо развития науки.