Akademik İsa Həbibbəyli Honkonq Kore Akademiyasının nümayəndələri ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə səfərdə olan Çin Xalq Respublikasının Honkonq Kore Akademiyasının nümayəndələri ilə görüşüb.
Görüşdə Honkonq Kore Akademiyasının İcra şurasının üzvü professor Li Lei, Baş katibliyin icraçı müavini professor Raymond J. Wu, Akademiyanın elmi əməkdaşları Feng Liu və Yan Zheng iştirak ediblər.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini bərpa etməsindən sonra Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən Çinlə möhkəm təməllərə söykənən ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev də Çinlə əlaqələrə xüsusi diqqət yetirir və dövlət başçıları səviyyəsində imzalanan rəsmi sənədlərlə Azərbaycanla Çin “Bir kəmər, bir yol” layihəsi, eləcə də Şərq-Qərb və Şimal-Cənub kimi beynəlxalq nəqliyyat marşrutları çərçivəsində sıx əməkdaşlıq edir.
Dövlət başçılarının açdığı geniş əməkdaşlıq imkanlarının elmi müstəvidə də öz müsbət təsirini göstərdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli Milli Elmlər Akademiyasının Çin Sosial Elmlər Akademiyası, Hebey Sosial Elmlər Akademiyası, Pekin Xarici Dillər Universiteti və Hebey Pedaqoji Universiteti ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini, birgə elmi layihələrin həyata keçirildiyini söyləyib. Həmçinin AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Çin Tədqiqatlar Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini, Çin ədəbiyyatının, mədəniyyətinin tədqiq olunduğunu vurğulayıb.
AMEA rəhbəri bu günlərdə “İpək yolu ruhuyla Çin-Azərbaycan münasibətlərini möhkəmləndir” devizi ilə Pekində keçirilən 1-ci Çin azərbaycanşünaslıq beynəlxalq elmi konfransını ölkələrimiz üçün tarixi elmi-mədəni hadisə kimi dəyərləndirib.
Qonaqların ölkəmizə səfərini yüksək qiymətləndirən akademik İsa Həbibbəyli cari ilin iyun ayında Çin Xalq Respublikasına səfəri çərçivəsində Honkonq Kore Akademiyasının Cuci Filialında qarşılıqlı elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin müzakirə edildiyini xatırladıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Honkonq Kore Akademiyası ilə birgə əməkdaşlıq üçün geniş imkanların olduğunu bildirib və maraq doğuran məsələlər barədə təkliflərini səsləndirib.
Honkonq Kore Akademiyasının İcra şurasının üzvü professor Li Lei isə çıxışında Azərbaycanda olmaqdan məmnunluğunu dilə gətirib, səmimi qəbula və qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib. Çin-Azərbaycan elmi əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi istiqamətində yaxından iştirak edəcəklərini diqqətə çatdırıb.
Professor Li Lei və professor Raymond J. Wu da öz növbəsində AMEA prezidenti ilə Çində keçirilən görüşü xatırladaraq qarşılıqlı elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsində maraqlı olduqlarını dilə gətirib, bir sıra təkliflərlə çıxış ediblər.
Daha sonra qonaqlara hədiyyələr təqdim olunub, xatirə şəkli çəkdirilib.
Görüşdən sonra çinli alimlər AMEA Rəyasət Heyətinin tarixi binasını gəzib, Bakının tarixi-mədəni yerləri ilə tanış olublar.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с представителями Академии Core (The International Core Academy of Sciences and Humanities, Гонконг, Китайская Народная Республика), которые находятся с визитом в нашей стране.
На встрече приняли участие член Исполнительного совета Академии Core профессор Ли Лэй, исполнительный заместитель руководителя Генерального секретариата профессор Раймонд Ж. Ву и научные сотрудники Академии Фэн Лу и Янь Чжэн.
В ходе встречи академик Иса Габиббейли сообщил, что после восстановления Азербайджаном своей государственной независимости великий лидер Гейдар Алиев заложил основы двустороннего сотрудничества с Китаем, опирающиеся на крепкий фундамент. Академик отметил, что связям с Китаем особое внимание уделяет и Президент Ильхам Алиев, на уровне глав государств подписан ряд официальных документов, в соответствии с которыми Азербайджан тесно сотрудничает с Китаем в рамках проекта «Один пояс – один путь» и международных транспортных коридоров «Восток-Запад» и «Север-Юг».
Сказав, что широкие возможности для сотрудничества, созданные главами государств, оказывают свое положительное влияние и на развитие научной сферы, руководитель НАНА добавил, что Национальная академия наук тесно сотрудничает с Китайской академией социальных наук, Хэбэйской академией общественных наук, Пекинским университетом иностранных языков и Хэбэйским педагогическим университетом, в ходе сотрудничества реализуются совместные научные проекты. В Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА, продолжил академик, функционирует Центр китайских исследований, ведутся исследования в сфере изучения китайской литературы и культуры.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что на днях под девизом «Укрепление китайско-азербайджанских отношений в духе Шелкового пути» в Пекине прошла I Китайская международная научная конференция по азербайджановедению, и назвал мероприятие знаменательным научным и культурным событием в истории обеих стран.
Высоко оценив визит гостей в нашу страну, руководитель НАНА напомнил, что в июне текущего года в рамках поездки в Китайскую Народную Республику он побывал в филиале Академии Core в Чжуцзи, и во время визита были обсуждены перспективы двустороннего научного сотрудничества.
Академик Иса Габиббейли отметил, что для сотрудничества с Академией Core имеются широкие возможности, и выдвинул предложения по ряду интересующих обе стороны вопросов.
В свою очередь, член Исполнительного совета Академии Core профессор Ли Лэй выразил удовлетворение посещением Азербайджана и поблагодарил руководство НАНА за сердечный прием и гостеприимство. Гость подчеркнул, что приложит все усилия для развития научных связей между Азербайджаном и Китаем.
Напомнив о своей встрече в Китае с президентом НАНА, профессор Ли Лэй и профессор Раймонд Ж. Ву выразили заинтересованность в расширении научного сотрудничества и выдвинули ряд предложений.
Далее гостям были преподнесены подарки. Также были сделаны фотографии на память.
После встречи гости ознакомились с историческим зданием Президиума НАНА. Помимо этого, китайские ученые посетили ряд исторических и культурных достопримечательностей Баку.