Akademik İsa Həbibbəyli Honkonq Kore Akademiyasının nümayəndələri ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə səfərdə olan Çin Xalq Respublikasının Honkonq Kore Akademiyasının nümayəndələri ilə görüşüb.
Görüşdə Honkonq Kore Akademiyasının İcra şurasının üzvü professor Li Lei, Baş katibliyin icraçı müavini professor Raymond J. Wu, Akademiyanın elmi əməkdaşları Feng Liu və Yan Zheng iştirak ediblər.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini bərpa etməsindən sonra Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən Çinlə möhkəm təməllərə söykənən ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev də Çinlə əlaqələrə xüsusi diqqət yetirir və dövlət başçıları səviyyəsində imzalanan rəsmi sənədlərlə Azərbaycanla Çin “Bir kəmər, bir yol” layihəsi, eləcə də Şərq-Qərb və Şimal-Cənub kimi beynəlxalq nəqliyyat marşrutları çərçivəsində sıx əməkdaşlıq edir.
Dövlət başçılarının açdığı geniş əməkdaşlıq imkanlarının elmi müstəvidə də öz müsbət təsirini göstərdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli Milli Elmlər Akademiyasının Çin Sosial Elmlər Akademiyası, Hebey Sosial Elmlər Akademiyası, Pekin Xarici Dillər Universiteti və Hebey Pedaqoji Universiteti ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini, birgə elmi layihələrin həyata keçirildiyini söyləyib. Həmçinin AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Çin Tədqiqatlar Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini, Çin ədəbiyyatının, mədəniyyətinin tədqiq olunduğunu vurğulayıb.
AMEA rəhbəri bu günlərdə “İpək yolu ruhuyla Çin-Azərbaycan münasibətlərini möhkəmləndir” devizi ilə Pekində keçirilən 1-ci Çin azərbaycanşünaslıq beynəlxalq elmi konfransını ölkələrimiz üçün tarixi elmi-mədəni hadisə kimi dəyərləndirib.
Qonaqların ölkəmizə səfərini yüksək qiymətləndirən akademik İsa Həbibbəyli cari ilin iyun ayında Çin Xalq Respublikasına səfəri çərçivəsində Honkonq Kore Akademiyasının Cuci Filialında qarşılıqlı elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin müzakirə edildiyini xatırladıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Honkonq Kore Akademiyası ilə birgə əməkdaşlıq üçün geniş imkanların olduğunu bildirib və maraq doğuran məsələlər barədə təkliflərini səsləndirib.
Honkonq Kore Akademiyasının İcra şurasının üzvü professor Li Lei isə çıxışında Azərbaycanda olmaqdan məmnunluğunu dilə gətirib, səmimi qəbula və qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib. Çin-Azərbaycan elmi əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi istiqamətində yaxından iştirak edəcəklərini diqqətə çatdırıb.
Professor Li Lei və professor Raymond J. Wu da öz növbəsində AMEA prezidenti ilə Çində keçirilən görüşü xatırladaraq qarşılıqlı elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsində maraqlı olduqlarını dilə gətirib, bir sıra təkliflərlə çıxış ediblər.
Daha sonra qonaqlara hədiyyələr təqdim olunub, xatirə şəkli çəkdirilib.
Görüşdən sonra çinli alimlər AMEA Rəyasət Heyətinin tarixi binasını gəzib, Bakının tarixi-mədəni yerləri ilə tanış olublar.

Academician Isa Habibbeyli met with representatives of the Hong Kong Core Academy
The president of ANAS, Academician Isa Habibbeyli met with representatives of the Hong Kong Core Academy of the People's Republic of China, who are on a visit to our country.
The meeting was attended by Professor Li Lei, member of the Executive Council of the Hong Kong Core Academy, Executive (Vice) Secretariat-General Raymond J. Wu and the Academy's scientific staff members Feng Liu and Yan Zheng.
During the meeting, Academician Isa Habibbeyli said that after the restoration of Azerbaijan's state independence, the bilateral cooperation relations were established with China by National Leader Heydar Aliyev, based on solid foundations. He noted that President Ilham Aliyev also pays special attention to relations with China and Azerbaijan and China closely cooperate within the framework of the “One Belt and One Road” project, as well as international transport routes such as East-West and North-South, through official documents signed at the level of heads of state.
Academician Isa Habibbeyli noted that the broad cooperation opportunities created by the heads of state also have a positive impact on the scientific sphere. He mentioned that the National Academy of Sciences closely cooperates with the Chinese Academy of Social Sciences, Hebei Academy of Social Sciences, Beijing Foreign Studies University and Hebei Normal University and that joint scientific projects are being implemented. The Academician also underlined that the China Cultural Center operates at the Institute of Literature of ANAS named after Nizami Ganjavi, where Chinese literature and culture are being studied.
The head of ANAS assessed the 1st International Scientific Conference on Azerbaijani Studies held in Beijing under the motto “Strengthening China-Azerbaijan Relations with the Spirit of the Silk Road” as a historic scientific and cultural event for our countries.
Academician Isa Habibbeyli, who highly appreciated the guests’ visit to our country, recalled that during his visit to the People's Republic of China in June of this year, mutual scientific cooperation relations were discussed at the Zhuji Branch of the Hong Kong Core Academy.
Academician Isa Habibbeyli stated that there are broad opportunities for joint cooperation with the Hong Kong Core Academy and voiced his suggestions regarding issues of interest.
Professor Li Lei, member of the Executive Board of the Hong Kong Core Academy expressed satisfaction with being in Azerbaijan and thanked for their warm reception and hospitality. He noted that they would actively participate in the development of scientific relations between China and Azerbaijan.
In turn, Professor Li Lei and Professor Raymond J. Wu recalled their meeting with the president of ANAS in China and expressed their interest in expanding mutual scientific cooperation relations, presenting several proposals.
Later, gifts were presented to the guests, and a commemorative photo was taken.
After the meeting, the Chinese scientists toured the historical building of the Presidium of ANAS and got acquainted with the historical and cultural sites of Baku.