Tanınmış rəssam Məmməd Şirzad bir sıra əsərlərini AMEA-ya bağışlayıb
Azərbaycanın tanınmış rəssam-boyakarı, silsilə tabloların müəllifi, Türkiyənin Afyon Kocatepe Universitetinin Gözəl sənətlər fakültəsinin professoru Məmməd Şirzad Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyi münasibətilə bir sıra əsərlərini AMEA-ya bağışlayıb.
Professor Məmməd Şirzad bununla bağlı AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyliyə müraciət ünvanlayıb. Müraciətdə “Hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən genişmiqyaslı quruculuq işləri elm sahəsi ilə yanaşı, təsviri sənət sahəsində də böyük uğurların əldə olunmasına zəmin yaratmışdır. Azərbaycanda gedən bu əhəmiyyətli quruculuq prosesləri, eyni zamanda, elm və mədəniyyət sahələrinin inkişafına dövlətin yüksək diqqət və qayğısı müşayiət olunur. Hazırki şəraitdə Sizin rəhbərliyinizlə AMEA-da həyata keçirilən islahatlar, elmin, mədəniyyətin tədqiqi və təbliğinə göstərdiyiniz diqqət və həssaslığı görmək və dəyərləndirmək hər bir azərbaycanlı ziyalının mənəvi borcudur”, - deyə qeyd olunub.
Azərbaycan incəsənətini, mədəniyyətini dünyada layiqincə təmsil edən professor Məmməd Şirzadın AMEA-ya bağışladığı əsərlər sırasında iri həcmli “Bizim torpaq” pannosu, “Üzümçü qızlar” tablosu, bir sıra portret rəsmləri və Gürcüstan mövzusunda çəkdiyi rəsm əsərləri kimi rəsmlər vardır.
Bu münasibətlə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli professor Məmməd Şirzadla görüşüb, rəssama müəllifi olduğu əsərlərini Akademiyaya bağışlamasına görə minnətdarlığını bildirib.
Rəssam Məmməd Şirzad da öz növbəsində Akademiya əməkdaşlarının rəsm əsərləri ilə tanış olduğunu bildirib, onlar üçün AMEA-da sərgilərin təşkil edilməsini yüksək qiymətləndirib.
Azərbaycan təsviri incəsənətinin təbliği və inkişafında xidmətlərinə görə, professor Məmməd Şirzad AMEA-nın “Təşəkkürnamə”si ilə təltif edilib.

По случаю 80-летнего юбилея Национальной академии наук Азербайджана известный художник-живописец Азербайджана, автор ряда табло, профессор Факультета искусств Университета Афйон Коджатепе (Турция) Мамед Ширзад подарил НАНА ряд своих работ.
В связи с этим профессор Мамед Ширзад направил президенту НАНА академику Исе Габиббейли обращение. В обращении говорится: «Широкомасштабные созидательные работы, которые в настоящее время претворяются в жизнь под руководством Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, создают предпосылки для достижения ещё больших успехов не только в сфере науки, но и в области изобразительного искусства. В то же время, идущие в Азербайджане важные созидательные процессы сопровождаются вниманием и заботой государства о развитии науки и культуры. Под вашим руководством в НАНА проводятся реформы. Видеть и ценить внимание и чуткость, с которыми Вы относитесь к делу пропаганды науки и культуры, – моральный долг каждого представителя интеллигенции Азербайджана».
Среди подаренных Академии наук профессором Мамедом Ширзадом, который достойно представляет искусство и культуру Азербайджана в мире, произведений есть большое панно “Bizim torpaq” («Наша земля»), табло “Üzümçü qızlar” («Девушки, собирающие виноград»), ряд портретов и произведения, написанные на тему Грузии.
По этому поводу президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с профессором Мамедом Ширзадом и поблагодарил его за преподнесенные в дар НАНА произведения живописи, автором которых он является.
В свою очередь, Мамед Ширзад отметил, что ознакомился с нарисованными сотрудниками Академии наук картинами, и высоко оценил организацию выставок этих работ в НАНА.
За заслуги в пропаганде и развитии изобразительного искусства Азербайджана профессор Мамед Ширзад был удостоен Благодарственной грамоты НАНА.