AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) vitse-prezidenti akademik Sergey Aldoşinlə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, çoxəsrlik Azərbaycan-Rusiya elmi-mədəni əlaqələri hər iki ölkənin elmi qurumları arasında da səmərəli əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar yaradır.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Rusiya Elmlər Akademiyası arasında tarixi ənənələrə dayanan əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur və müstəqillik illərində də bu münasibətlər qorunmuş, əməkdaşlıq müqavilələri imzalanmış, ötən il REA-nın 300 illiyi münasibətilə keçirilən tədbirlər zamanı isə gələcək tədqiqatlar üçün birgə yol xəritəsi müəyyənləşdirilmişdir.
Rusiya Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti akademik Sergey Aldoşin isə çıxışında qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib və Rusiya Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Gennadi Krasnikovun salamlarını çatdırıb. İkinci dəfə Bakını ziyarət etdiyini bildirən Sergey Aldoşin AMEA ilə REA arasında elmi əlaqələrin qarşılıqlı etimada, dostluğa və uzunmüddətli əməkdaşlıq ənənələrinə əsaslandığını və bu əməkdaşlıq çərçivəsində gələcəkdə daha genişmiqyaslı tədqiqatların aparılması üçün böyük potensialın mövcud olduğunu diqqətə çatdırıb. O, həmçinin vurğulayıb ki, müasir çağırışlar fonunda elmin rolu daha da artır və bu baxımdan, beynəlxalq tərəfdaşlıq elmi innovasiyaların sürətlənməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Akademik Sergey Aldoşin həmçinin Rusiyada elm və təhsil sahəsində aparılan islahatlar və Rusiya EA-nın bu islahatlar çərçivəsində yeni mövqeyi və vəzifələri barədə məlumat verib.
Çıxışlardan sonra xatirə şəkilləri çəkdirilib.
Görüşdə Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri akademik Abel Məhərrəmov və AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva da iştirak ediblər.

Академик Иса Габиббейли встретился с вице-президентом Российской академии наук
Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с вице-президентом Российской академии наук (РАН) академиком Сергеем Алдошиным.
В ходе встречи, которая проходила в здании Президиума НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что многолетние научные и культурные связи между Азербайджаном и Россией создают широкие возможности и для плодотворного сотрудничества между научными организациями обеих стран.
Руководитель НАНА сообщил, что между Национальной академией наук Азербайджана и Российской академией наук установлены связи, опирающиеся на исторические традиции, и эти связи сохранены после восстановления независимости, подписаны договора о сотрудничестве, а в прошлом году во время мероприятий по случаю 300-летия РАН была принята Дорожная карта для дальнейших совместных исследований.
В своем выступлении вице-президент Российской академии наук академик Сергей Алдошин поблагодарил руководство НАНА за гостеприимство и передал приветствия от президента Российской академии наук академика Геннадия Красникова. Сказав, что это его второй визит в Баку, академик Сергей Алдошин отметил, что научные связи между НАНА и РАН опираются на взаимное доверие, дружбу и многолетние традиции сотрудничества, в рамках которого имеется большой потенциал для проведения ещё более широкомасштабных исследований в будущем. На фоне современных вызовов, подчеркнул академик, всё больше возрастает роль науки, в связи с чем международное партнерство имеет особое значение для ускорения деятельности в сфере разработки научных инноваций.
Затем академик Сергей Алдошин рассказал о реформах, которые проводятся в России в области науки и образования, а также о месте и новых задачах РАН в рамках этих реформ.
После выступлений были сделаны фотографии на память.
На встрече также принимали участие заведующий кафедрой Бакинского государственного университета академик Абель Магеррамов и заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями аппарата Президиума НАНА доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева.