AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli “Springer Nature” nəşriyyatının genişləndirilmiş Şərqi Avropa üzrə vitse-prezidenti Dr. Aliaksandr Birukou ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bu il Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yaranmasının 80 illiyinin tamam olduğunu bildirib və AMEA-nın ötən müddət ərzində ölkəmizin inkişafında, elmin cəmiyyətin bir parçasına çevrilməsində mühüm rol oynadığını söyləyib. Azərbaycan elmində həyata keçirilən islahatlar barədə qonağa məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli bu gün AMEA-da humanitar və ictimai elmlər, eləcə də seysmologiya istiqamətində tədqiqatların aparıldığını söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, son illərdə Azərbaycan elminin beynəlxalq elmi mühitdə daha fəal şəkildə təmsil olunması prioritet istiqamətlərdən biridir və “Springer Nature” nəşriyyatı ilə əməkdaşlıq bu sahədə fəaliyyətə mühüm töhfə verə bilər. AMEA rəhbəri bildirib ki, xüsusilə alimlərimizin monoqrafiya və elmi məqalələrinin “Springer Nature” kimi nüfuzlu nəşriyyatda çapının Azərbaycan elminin dünyada nüfuzunun artması, elmi tədqiqatlarımıza istinadların çoxalması baxımından faydalı olacağını vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli elmi məqalələrlə yanaşı, Milli Elmlər Akademiyasını tanıtdıracaq elmi-populyar kitabın və dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəviyə dair monoqrafiyanın “Springer Nature” nəşriyyatında nəşrinə dair fikir mübadiləsi aparıb.
Sonra çıxış edən “Springer Nature” nəşriyyatının genişləndirilmiş Şərqi Avropa üzrə vitse-prezidenti Dr. Aliaksandr Birukou təmsil etdiyi qurum barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, nəşriyyat tərəfindən açıq giriş (Open Access) imkanları ilə həm müəlliflərin, həm də oxucuların məqalələrə, nəşrlərə əlçatanlığına şərait yaradılır və elmin cəmiyyətdə nüfuzunu qoruması təmin edilir. Dr. Aliaksandr Birukou, həmçinin nəşriyyatın imkanları, jurnallara məqalələrin qəbulu, monoqrafiyaların çapına dair tələblər və digər bir sıra vacib məqamları diqqətə çatdırıb.
Görüşdə humanitar və ictimai elmlər sahəsində birgə fəaliyyət imkanlarına dair geniş müzakirələr aparılıb.
Sonra qonağa hədiyyələr təqdim olunub, xatirə şəkilləri çəkdirilib.
Daha sonra “Springer Nature” nəşriyyatının rəsmisi AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olub.
Görüşdə AR ETN İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru akademik Əli Abbasov, Bakı Mühəndislik Universitetinin prorektoru AMEA-nın müxbir üzvü Ağası Məlikov, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ağahüseyn Şükürov və “Elektron Akademiya” şöbəsinin müdiri riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Fariz İmranov da iştirak ediblər.

Academician Isa Habibbeyli met with Aliaksandr Birukou, Vice-President Journals at Springer Nature
The President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli, met with Aliaksandr Birukou, Vice-President Journals, Eastern Europe Extended at Springer Nature.
During the meeting, Academician Isa Habibbeyli said that this year marks the 80th anniversary of the establishment of the Azerbaijan National Academy of Sciences. He emphasized that ANAS has played a significant role in the development of our country and in making science a part of public life. Informing the guest about the reforms ongoing in Azerbaijani science, Academician Isa Habibbeyli underlined that ANAS is currently conducting research in the fields of humanities, social sciences, and seismology.
Academician Isa Habibbeyli underlined that in recent years, more active representation of Azerbaijani science in the international scientific community has been one of the priority directions, and cooperation with the Springer Nature can make a significant contribution to expanding activities in this direction. The head of ANAS emphasized that the publication of monographs and scientific articles by our scientists in a prestigious publisher like Springer Nature would be beneficial for increasing the global reputation of Azerbaijani science and for increasing citations of our scientific research.
Besides this, the sides discussed issues related to the publication by Springer Nature of a popular science book about the National Academy of Science and a monograph dedicated to the life and work of the great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi.
Then, Aliaksandr Birukou, Vice-President Journals at Springer Nature provided information about the organization he represents. He noted that the publisher offers open access options, enabling both authors and readers to have greater accessibility to articles and publications, thereby ensuring the preservation of science’s prestige in society. Aliaksandr Birukou also highlighted the publisher’s capabilities, the requirements for article submissions to journals, the publication of monographs, and several other important points.
The meeting included extensive discussions on opportunities for joint activities in the fields of humanities and social sciences.
Then, gifts were presented to the guest, and commemorative photos were taken.
Afterwards, the representative of Springer Nature toured the Presidium building of ANAS.
The meeting was also attended by Academician Ali Abbasov, Director General of the Institute of Control Systems, Aghasi Malikov, Vice-rector of Baku Engineering University and corresponding member of ANAS, Esmira Alirzayeva, PhD in Biology and Head of the Foreign Relations and International Organizations Department of the Presidium administration of ANAS, Agahuseyn Shukurov, PhD in Philology, associate professor and Head of the Public Relations, Press, and Information Department, and Fariz Imranov, PhD in Mathematics and Head of the “Electronic Academy” Department.