AMEA-nın Rəyasət Heyətində Misir Ərəb Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinin Misir Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzinin müdiri - mədəniyyət attaşesi prof. Dr. Tarek Məhəmmədlə görüş keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qonağı salamlayaraq bildirib ki, tarixən Azərbaycan ilə Misir arasında mövcud olmuş əlaqələrin müasir dövrdə elmi və mədəni sahələrdə daha da inkişaf etdirilməsi böyük əhəmiyyət daşıyır. AMEA rəhbəri qeyd edib ki, bu münasibətlər hər iki ölkənin milli maraqlarına xidmət etməklə yanaşı, Şərqlə Qərb arasında körpü rolunun möhkəmləndirilməsinə töhfə verir.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın bir sıra elmi müəssisə və təşkilatlarının Misirin müvafiq qurumları ilə ərəb dili, İslam mədəniyyəti, Şərq fəlsəfəsi, qədim əlyazmalar, ədəbiyyat və digər sahələrdə əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu söyləyib.
Daha sonra çıxış edən professor Dr. Tarek Məhəmməd Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının rəhbərliyini və əməkdaşlarını salamlayaraq qeyd edib ki, onun səfərinin əsas məqsədi Misirin elm və mədəniyyət qurumları ilə Azərbaycan arasında mövcud əlaqələri daha da genişləndirməkdir. O bildirib ki, bu istiqamətdə hər iki ölkənin elmi müəssisələrinin birgə təşəbbüsləri və fəal iştirakı mühüm rol oynayacaq. Professor Tarek Məhəmməd vurğulayıb ki, rəhbərlik etdiyi Mərkəz elm və mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq üçün hər cür dialoqa və dəstəyə hazırdır.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru akademik Gövhər Baxşəliyeva da çıxış edərək professor Tarek Məhəmmədin ərəb dili üzrə mütəxəssis olduğunu qeyd edib, rəhbərlik etdiyi institutun ərəb ölkələri ilə illərdir davam edən səmərəli əməkdaşlıq təcrübəsindən danışıb və onu institutla yaxından tanış olmağa dəvət edib.
Görüşdə, həmçinin AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin sədri akademik İsmayıl Hacıyev, AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli, AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, Folklor İnstitutunun direktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Hikmət Quliyev, Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin direktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Əliyev, Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Şükürlü, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun direktor müavini tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktor müavini sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Xəzər Zeynalov və Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktor müavini filologiya elmləri doktoru Baba Məhərrəmli əyani və onlayn çıxış edərək birgə əməkdaşlıq üçün təkliflərini səsləndiriblər.

Scientific cooperation between Azerbaijan and Egypt was discussed at ANAS
A meeting was held at the Presidium of ANAS with Professor Tarek Mohammad, Head of the Center for Cultural and Educational Relations of the Embassy of the Arab Republic of Egypt in Azerbaijan and Cultural Attaché.
Opening the event with a welcoming speech, President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli greeted the guest and underlined that further development of long-standing relations between Azerbaijan and Egypt in the fields of science and culture in the modern era holds great significance. The head of ANAS noted that these relations serve the national interests of both countries and contribute to strengthening the bridge between East and West.
Academician Isa Habibbeyli said that several scientific institutions and organizations of ANAS established cooperation relations with relevant institutions of Egypt in areas such as the Arabic language, Islamic culture, Eastern philosophy, ancient manuscripts, literature, and other fields.
Then, Professor Tarek Mohammed greeted the leadership and staff of the Azerbaijan National Academy of Sciences and pointed out that the main purpose of his visit is to further expand the existing ties between the scientific and cultural institutions of Egypt and Azerbaijan. He underlined that joint initiatives and active participation of the scientific institutions of both countries would play an important role in this process. Professor Tarek Mohammed emphasized that the center he leads is interested in dialogue and cooperation in the fields of science and culture.
The Acting Vice-President of ANAS, Director of the Institute of Oriental Studies, Academician Govhar Bakhshaliyeva also delivered a speech during the meeting. She highlighted that Professor Tarek Mohammed is a specialist in the Arabic language. She spoke about the long-standing and fruitful ooperation the Institute of Oriental Studies has with the relevant structures of Arab countries and invited the guest to become more closely acquainted with the institute.
The Chairman of the Nakhchivan Division of ANAS, Academician Ismayil Hajiyev, Director of the Institute of Manuscripts of ANAS named after Muhammad Fuzuli Academician Teymur Karimli, Director of the Republican Seismic Survey Center of ANAS, Corresponding Member of ANAS Gurban Yetirmishli, Director of the Institute of Folklore, PhD in Philology Hikmat Guliyev, Director of the Lankaran Regional Scientific Center, PhD in Philology Mehman Aliyev, Director of the Sheki Regional Scientific Center, PhD in Physics and Mathematics Yusif Shukurlu, Deputy Director of the Institute of Philosophy and Sociology, Doctor of History Eynulla Madatli, Deputy Director of the Institute of Architecture and Art, PhD in Art Studies Khazar Zeynalov, and Deputy Director of the Nasimi Institute of Linguistics, Doctor of Philology Baba Maharramli also delivered speeches during the event and presented their proposals for joint cooperation.