AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli DSX-nin Xüsusi Məktəbinin kursantları ilə görüşüb
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin tarixi binası ilə tanış olan kursantlara binanın inşa olunma tarixi barədə məlumat verilib. Vaxtilə İsmailiyyə sarayı adlandırılan bu binanın əsasının tanınmış Azərbaycan milyonçusu Musa Nağıyev tərəfindən 1907-ci ildə qoyulduğu və binanı dünyadan erkən köçən oğlu İsmayılın xatirəsinə tikdirdiyi qonaqların nəzərinə çatdırılıb. Bildirilib ki, Müsəlman Xeyriyyə Cəmiyyəti üçün nəzərdə tutulmuş binanın layihəsini polyak memarı, mülki mühəndis İosif Ploşko hazırlayıb. Həmçinin Azərbaycan Elmlər Akademiyası yarandığı gündən bu quruma rəhbərlik etmiş bütün prezidentlər barədə məlumatlar qonaqların diqqətinə çatdırılıb.
Daha sonra DSX-nin Xüsusi Məktəbinin kursantları AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ilə görüşüblər.
Akademik İsa Həbibbəyli kursantların bu elm ocağına ziyarətinin AMEA həyatında fərqli səhifə olduğunu və bu görüşün iki qurum arasında körpü rolunu oynadığını söyləyib. Fevralın 21-də Akademiyada Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş xarici dövlətlərin hərbi attaşeləri ilə baş tutan görüşü xatırladan alim bugünkü tədbirin qələmlə-silahın, ordu ilə ziyalının birliyinin, həmçinin elmlə silahlı qüvvələrin həmrəyliyinin əyanı sübutu olduğunu vurğulayıb.
AMEA rəhbəri 2024-cü il fevralın 7-də keçirilən prezident seçkilərində İlham Əliyevin inamlı qələbə qazanaraq növbəti müddətə dövlət başçısı seçildiyini diqqətə çatdırıb. O, müstəqil Azərbaycanın tarixində ilk dəfə olaraq seçkilərin bütün ölkə ərazisində keçirilməsinin ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin növbəti təsbiti olduğunu deyib. Akademik İsa Həbibbəyli milli tariximizin ən böyük sərkərdəsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında torpaqlarımızın işğaldan azad edildiyini, üçrəngli zəfər bayrağımızın sərhədlərimiz boyunca dalğalandırıldığını, həmçinin 2023-cü ildə birgünlük antiterror tədbirləri nəticəsində suverenliyimizin tam bərpa edildiyini bildirib. O, 15 oktyabr 2023-cü il tarixində Xankəndidə Dövlət Bayrağımızın ucaldılmasının çoxillik böyük arzularımızın ənənəsi olduğunu qeyd edib.
“Müasir müstəqil Azərbaycanın dinamik inkişafının, Vətən müharibəsində qazanılan tarixi qələbənin təməli məhz Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuşdur”, - deyən AMEA prezidenti bildirib ki, Ümummilli Liderin müəyyən etdiyi siyasi-ideoloji xətt, dövlətçilik istiqaməti Azərbaycan dövlətinin bütün dövrlər üzrə əbədi yol xəritəsidir.
Alim Prezident İlham Əliyevin fevralın 14-də  Milli Məclisdə andiçmə mərasimində çıxışı zamanı ötən 20 ildə Azərbaycanın qazandığı uğurları əsaslı şəkildə diqqətə çatdıraraq hədəfləri açıqladığını və ölkəmizin davamlı inkişafını şərtləndirən amillər sırasında texnoloji tərəqqini xüsusi qeyd etdiyini söyləyib. XXI əsrin dünyada yeni elmi inqilab və texnoloji inkişaf çağı hesab olunduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli tarixə yeni nəsil müharibə kimi düşmüş İkinci Qarabağ müharibəsində pilotsuz uçuş aparatlarından, müasir silah və texnikalardan  geniş istifadə edildiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri kursantlara vətənpərvərlik keyfiyyətlərinin formalaşdırılmasının vacibliyini qeyd edib, peşəkar, vətənpərvər, savadlı, texnoloji yenilikləri mənimsəməyə və tətbiq etməyə qabil müasir dünyagörüşlü kadrların yetişdirilməsinin önəmini vurğulayıb.
Sonra çıxış edən DSX-nin Xüsusi Məktəbinin müəllimi Cabir İsgəndərov səmimi qəbula və qonaqpərvərliyə görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.

Курсанты Специальной школы Государственной пограничной службы (ГПС) побывали в Президиуме НАНА.
Курсантам, которые ознакомились с историческим зданием Президиума НАНА, была предоставлена информация об истории его возведения. Сообщалось, что здание, которое в свое время называлось «Исмаилия», было возведено по заказу известного нефтепромышленника и миллионера Ага Мусы Нагиева в память о безвременно скончавшемся сыне Исмаиле. Отмечалось, что здание, предназначавшееся для Мусульманского благотворительного общества, было спроектировано польским архитектором и гражданским инженером Иосифом Плошко. Также гостям было рассказано обо всех президентах, которые руководили Национальной академией наук Азербайджана с самого начала создания организации.
Затем курсанты спецшколы ГПС встретились с президентом НАНА академиком Исой Габиббейли.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что визит курсантов в храм науки является особым событием в жизни НАНА, эта встреча – связующий мост между двумя организациями. Сказав, что 21-го февраля в Президиуме НАНА состоялась встреча с аккредитованными в Азербайджанской Республике военными атташе зарубежных стран, академик подчеркнул, что сегодняшнее мероприятие является наглядным свидетельством единства пера и оружия, интеллигенции и армии, а также солидарности науки с вооруженными силами.
Руководитель НАНА отметил, что 7-го февраля 2024 года состоялись внеочередные президентские выборы, на которых Президент Ильхам Алиев одержал уверенную победу и был избран главой государства на очередной срок, и добавил, что впервые в истории независимого Азербайджана выборы прошли на всей территории страны, что стало очередным доказательством нашей территориальной целостности и суверенитета. Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что под руководством величайшего полководца в истории Азербайджана – Президента Азербайджанской Республики, победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева наши земли были освобождены от оккупации, сегодня трехцветный флаг развевается на всей территории страны, в результате однодневных антитеррористических мероприятий в сентябре 2023 года был полностью восстановлен суверенитет республики, а поднятие Государственного флага 15 октября 2023 года в Ханкенди стало торжеством наших многолетних больших надежд.
Основа динамического развития современного независимого Азербайджана, продолжил академик Иса Габиббейли, и исторической Победы в Отечественной войне была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, установленная им политико-идеологическая линия является постоянной дорожной картой развития Азербайджанского государства.
Руководитель НАНА сообщил, что во время выступления на церемонии инаугурации, которая состоялась 14-го февраля в Милли Меджлисе, Президент Ильхам Алиев подробно рассказал об успехах, достигнутых Азербайджаном за последние 20 лет, и о дальнейших целях, и среди факторов, обуславливающих устойчивое развитие республики, особо отметил технологический прогресс. Сказав, что XXI век считается в мире эпохой новой научной революции и технологического развития, академик Иса Габиббейли добавил, что во время Второй Карабахской войны, которая вошла в историю как война нового поколения, нашли свое широкое применение беспилотные летательные аппараты, современное оружие и техника.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул значение привития молодому поколению чувства патриотизма, необходимость в освоении и применении технологических новинок, а также в подготовке профессиональных, образованных кадров, обладающих современным мировоззрением.
Далее выступил педагог спецшколы ГПС Джабир Искендеров, который выразил благодарность руководству НАНА за сердечный прием и гостеприимство.