Akademik İsa Həbibbəyli: “Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu Azərbaycanda ədəbiyyatşünaslıq elminin baş qərargahıdır”
04.03.2024 20:00
Azərbaycanda ədəbiyyatşünaslıq tədqiqatlarının qədim tarixi və böyük ənənələri var və dövrünün tanınmış simalarından olan Xətib Təbrizinin apardığı sistemli elmi tədqiqatlarla ədəbiyyatşünaslıq elminin möhkəm bünövrəsi yaradılıb. Orta əsrlərin ədəbiyyat təzkirələri özünün forma və məzmununa görə dövrün ədəbiyyat antologiyaları və ədəbiyyat tarixi materialları rolunu oynamışdır.
Bu sözləri martın 4-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin Böyük akt zalında Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun 90 illik yubileyinə həsr olunmuş “Ədəbiyyatşünaslıq elminin baş qərargahı: ənənələr, mərhələlər və çağırışlar” mövzusunda yubiley tədbirində AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Azərbaycanda peşəkar ədəbiyyatşünaslıq Mirzə Fətəli Axundzadə ilə başlamışdır: “Mirzə Fətəli təkcə Azərbaycan dramaturgiyasının və bədii nəsrin deyil, həm də professional ədəbiyyatşünaslığın da banisidir. Lakin etiraf etmək lazımdır ki, Azərbaycanda ədəbiyyatşünaslıq müstəqil və sistemli elm sahəsi kimi XX əsrin əvvəllərində yaranmışdır. Görkəmli ədəbiyyatşünas və böyük ictimai xadim Firudin bəy Köçərlinin bu dövrdə yazılmış məşhur “Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi materiallları” adlı çoxcildlik əsəri Azərbaycanda professional ədəbiyyatşünaslığın ən mühüm nailiyyəti sayılmağa tamamilə layiqdir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb.
Sovet hakimiyyətinin ilk illərində, 1923-cü ildə yaradılmış Azərbaycanı Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyəti ilə Azərbaycanda elmin digər sahələri kimi, ədəbiyyatşünaslıq elmi sahəsində də ilkin təşkilatlanma işinin başlanmasına start verildiyini deyən AMEA rəhbəri 1929-cu ildən etibarən fəaliyyətə başlayan Azərbaycan Elmi-Tədqiqat İnstitutunun strukturunda da ədəbiyyatşünaslıq üzrə ayrıca bir istiqamətin olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, 22 mart 1933-cü ildə SSRİ Elmlər Akademiyasının Zaqafqaziya Filialının Azərbaycan şöbəsində Ədəbiyyat sektoru təşkil edilib, dövrün tanınmış tənqidçi və ədəbiyyatşünası Əli Nazimin rəhbərlik etdiyi Ədəbiyyat sektoru ilə gələcək Ədəbiyyat İnstitutunun əsası qoyulub, 1935-ci ildə bu elmi qurumun bazasında Ədəbiyyat İnstitutu təşkil olunub.
Sovet hakimiyyəti illərində Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda ədəbiyyatşünaslıq sahəsində bir sıra mühüm elmi nəticələrin əldə olunduğunu deyən AMEA prezidenti 1957-1960-cı illərdə institutda çapa hazırlanan 3 cildlik “Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi”nin uzun dövr ərzində ölkəmizdə ədəbiyyatşünaslıq sahəsində ən mötəbər elmi mənbə kimi qəbul edildiyini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, XX əsrin 50-80-ci illərində Ədəbiyyat İnstitutunda görkəmli elm xadimləri akademiklər Məmməd Arif Dadaşzadə, Məmməd Cəfər Cəfərov, Həmid Araslı, Kamal Talıbzadə, müxbir üzvlər Əziz Mirəhmədov, Yaşar Qarayev, professor Məmmədhüseyn Təhmasib tərəfindən ədəbiyyatşünaslıq elminin ayrı-ayrı sahələri üzrə elmi məktəblər yaradılıb və həmin elmi məktəblərdən bir çoxu bu günə qədər öz yolunu məhsuldar şəkildə davam etdirməkdədir.
Müstəqillik dövrünün Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun və Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq elminin inkişafında xüsusi bir mərhələ kimi qiymətləndirilməli olduğunu deyən natiq bildirib ki, bu dövrdən etibarən bütövlükdə ölkəmizdə, o cümlədən də Akademiya sistemində hakim olan müstəqil dövlətçilik və azərbaycançılıq idealları Ədəbiyyat İnstitutunun da elmi fəaliyyətinin əsaslarını təşkil etməyə başlayıb.
AMEA rəhbəri Azərbaycan ədəbiyyatının daha geniş və sistemli şəkildə, Azərbaycançılıq idealları və milli-mənəvi dəyərlər əsasında araşdırılıb öyrənilməsini təmin etmək məqsədi ilə 2013-cü ildən sonra Ədəbiyyat İnstitutunda zəruri struktur islahatlarının aparıldığını, Nizamişünaslıq, Mühacirət ədəbiyyatı, Mətbuat tarixi və publisistika, Müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatı və digər şöbələrin, Füzulişünaslıq sektorunun yaradıldığını söyləyib.
“Müstəqillik dövründə Azərbaycan ədəbiyyatının dövrləşdirmə konsepsiyası Ədəbiyyat İnstitutunda müəyyən edilmiş, Milli Elmlər Akademiyası Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin və Rəyasət Heyətinin iclaslarında, Beynəlxalq Türk Akademiyasında və Tatarıstan Elmlər Akademiyasında keçirilmiş beynəlxalq elmi konfranslarda geniş müzakirə edildikdən sonra qəbul edilmişdir. 2014-2016-cı illərdə keçirilmiş geniş müzakirələrdən sonra Ədəbiyyat İnstitutunda Azərbaycan ədəbiyyatının ən qədim zamanlardan başlayaraq bu günə qədər davam etməkdə olan çoxəsrlik inkişaf yolunun mərhələsinin elmi təsnifatı yaradılmışdır. Hazırda institutda artıq 7 cildi nəşr olunmuş “Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi” oncildliyi məhz son illərdə hazırlanmış dövrləşdirmə konsepsiyası və elmi cəhətdən müəyyən edilmiş inkişaf mərhələləri əsasında təqdim olunur. Bundan başqa, müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatının yaradıcılıq metodu məsələsi də Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda nəzəri cəhətdən formalaşdırılmış və elmi dövriyyəyə daxil edilmişdir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.
Həmçinin dövlət başçısının fevralın 14-də andiçmə mərasimində Türk dünyasıyla əlaqələrin gücləndirilməsi ilə bağlı olaraq qarşıya qoyduğu vəzifələrdən irəli gələrək Ədəbiyyat İnstitutunda türk xalqları ilə geniş elmi-ədəbi əlaqələrin yaradıldığını, müəssisədə fəaliyyət göstərən Əlişir Nəvai Mərkəzi, Mehmet Akif Ərsoy Mərkəzi və hazırda işləri aparılan Məhtimqulu Fəraqi Mərkəzi və institutun Türk xalqları ədəbiyyatı, Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələri şöbələrinin səmərəli fəaliyyəti nəticəsində Türk dünyası haqqında sanballı elmi tədqiqatların meydana qoyulduğunu söyləyib.
Bundan əlavə, institutda yeni nəsil kadrların hazırlanması işinə xüsusi diqqət yetirildiyini, hazırda Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun elmlər doktorlarının kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərinə görə Milli Elmlər Akademiyasında, geniş mənada ölkəmizin elm və ali təhsil sistemində ilk yerlərdə dayandığını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli Ədəbiyyat İnstitutunun ölkə ilə yanaşı, beynəlxalq aləmdə də bir sıra ədəbiyyatşünaslıq layihələrinin həyata keçirilməsində yaxından iştirak etdiyini, bu yaxınlarda Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu, Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutu və Kembric Universitetinin ortaq elmi layihəsi olan “Nizami Gəncəvi və Şota Rustaveli” adlı monoqrafik tədqiqatın Kembric Universiteti tərəfindən ingilis dilində kitab halında nəşr edilməsinin bunun əyani isbatı olduğunu deyib.
AMEA rəhbəri çıxışının sonunda qeyd edib ki, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu Azərbaycanda ədəbiyyatşünaslıq elminin baş qərargahıdır və bu münasibətilə institutun kollektivini təbrik edərək onlara uğurlar arzulayıb.

Академик Иса Габиббейли: «Институт литературы имени Низами Гянджеви – основной центр литературоведческой науки в Азербайджане»
04.03.2024 20:00
Литературоведческие исследования в Азербайджане имеют древнюю историю и богатые традиции; крепкий фундамент литературоведения заложил своими системными научными исследованиями Хатиб Тебризи – известная личность своего времени. По своей форме и содержанию средневековые тезкире играли роль литературных антологий и источников по истории литературы.
Эти слова президент Национальной академии наук Азербайджана, директор Института литературы имени Низами Гянджеви академик Иса Габиббейли произнес в своем выступлении на мероприятии «Основной центр литературоведческой науки: традиции, этапы и призывы», посвященном 90-летнему юбилею Института литературы. Юбилейное мероприятие состоялось 4-го марта в Большом актовом зале Президиума НАНА.
Академик Иса Габиббейли отметил, что профессиональное литературоведение в Азербайджане берет свое начало с творчества Мирзы Фатали Ахундзаде: «Мирза Фатали является основоположником не только отечественной драматургии и художественной прозы, но и профессионального литературоведения. Однако следует признать, что в качестве независимой и системной отрасли литературоведение в Азербайджане сформировалось в начале ХХ века. Написанный в те годы известный многотомный труд выдающегося литературоведа и общественного деятеля Фирудин бека Кочарли «Материалы по истории азербайджанской литературы» справедливо считается важнейшим достижением профессионального литературоведения в Азербайджане».
Сказав, что в первые годы советской власти, а точнее в 1923 году было создано Общество исследования и изучения Азербайджана, и тем самым в Азербайджане был дан старт организационным работам в сфере науки, в том числе и в области литературоведения, руководитель НАНА подчеркнул, что в структуре Азербайджанского государственного научно-исследовательского института, который начал свою деятельность в 1929 году, было учреждено отдельное направление по литературе. Академик добавил, что 22 марта 1933 года в Азербайджанском отделении Закавказского филиала Академии наук СССР был организован Сектор литературы под руководством известного критика и литературоведа того времени Али Назима, а в 1935 году на базе этой научной структуры был организован Институт литературы.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в годы советской власти в Институте литературы имени Низами Гянджеви были получены важные научные результаты в сфере литературоведения, а подготовленный к печати в 1957-1960-х гг. трехтомник «История азербайджанской литературы» долгое время воспринимался в стране в качестве самого весомого научного источника в области литературоведения.
В 50-80-х гг. ХХ века, продолжил руководитель НАНА, такими выдающимися деятелями науки, как академики Мамед Ариф Дадашзаде, Мамед Джафар Джафаров, Гамид Араслы, Камал Талыбзаде, члены-корреспонденты Азиз Мирахмедов, Яшар Гараев, профессор Мамедгусейн Тахмасиб, в Институте литературы были созданы научные школы в различных сферах литературоведения, и большинство этих научных школ до сих пор продолжает свою плодотворную деятельность.
Сказав, что период независимости считается  особым этапом в развитии Института литературы имени Низами Гянджеви и азербайджанского литературоведения, оратор добавил, что с этого периода научная деятельность во всех сферах, в том числе и в области литературоведения, опирается на идеалы независимой государственности и азербайджанства.
Академик Иса Габиббейли отметил, что после 2013 года в Институте литературы проведены необходимые структурные реформы, нацеленные на обеспечение более системного и всеобъемлющего изучения азербайджанской литературы на основе идеалов азербайджанства и национально-духовных ценностей, в ходе этих реформ созданы отделы низамиведения, эмигрантской литературы, истории печати и публицистики, азербайджанской литературы периода независимости, Сектор физуливедения и т.д.
Руководитель НАНА продолжил: «В период независимости в Институте литературы была разработана концепция периодизации азербайджанской литературы, которая была принята после обширных дискуссий на заседаниях Отделения гуманитарных и общественных наук и Президиума Национальной академии наук, а также на международных научных конференциях, состоявшихся в Международной тюркской академии и Академии наук Республики Татарстан. После обширных дискуссий, которые прошли в 2014-2016 гг., в Институте литературы была разработана научная классификация этапов многовекового развития азербайджанской литературы, начиная с древнейших времен до сегодняшнего дня. В настоящее время в институте продолжается работа над десятитомником «История азербайджанской литературы», 7 томов которого уже вышли в свет. В десятитомнике отечественная литература представлена именно на основе разработанной в последние годы концепции периодизации и научно-обоснованных этапов развития. Помимо этого, в Институте литературы имени Низами Гянджеви теоретически рассмотрен и включен в научный оборот вопрос творческого метода в азербайджанской литературе периода независимости».
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в соответствии с задачей по укреплению связей с тюркским миром, поставленной главой государства в ходе его выступления на церемонии инаугурации, которая прошла 14-го февраля текущего года, в Институте литературы налажены широкие научно-литературные связи с тюркскими странами, в учреждении функционируют отделы литературы тюркских народов, азербайджано-туркмено-узбекских литературных связей, центры Алишера Навои, Мехмета Акифа Эрсоя, идет работа над созданием Центра Махтумкули Фараги, и в указанных подразделениях ведутся плодотворные научные исследования.
Сказав, что особое внимание в институте уделяется подготовке нового поколения кадров, академик добавил, что в настоящее время по количественным и качественным показателям доктора наук Института литературы имени Низами Гянджеви занимают первые места в системе Национальной академии наук, а также науки и высшего образования страны в целом.
Руководитель НАНА отметил, что Институт литературы принимает активное участие в реализации проектов не только в стране, но и на международной арене, наглядное свидетельство этого – издание Кембриджским университетом монографии «Низами Гянджеви и Шота Руставели» на английском языке, которая была подготовлена в рамках совместного научного проекта Института литературы имени Низами Гянджеви, Института грузинской литературы имени Шота Руставели и Кембриджского университета.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли подчеркнул, что Институт литературы имени Низами Гянджеви – основной центр литературоведческой науки в Азербайджане, поздравил коллектив института и пожелал ученым успехов в дальнейшей деятельности.