Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində görkəmli alim və ictimai xadim, akademik Musa Əliyevin ömrünün son illərində qələmə aldığı, xatirələrinin toplandığı “Ömrüm” adlı xatirələr kitabının təqdimatı keçirilib.
Mərasimdə muzeyin direktoru akademik Rafael Hüseynov fundamental tədqiqatları ilə Azərbaycan elminin inkişafına mühüm töhfələr vermiş Musa Əliyevin yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında xüsusi xidmətlər göstərdiyini, onun AMEA-nın prezidenti kimi respublikada intellektual potensialın formalaşdırılması və elmin perspektivli sahələrinin təşkili istiqamətində mühüm nailiyyətlər əldə etdiyini bildirib.
O, təqdimatı keçirilən kitabın xalqa, dövlətə qulluq örnəyinin şərəfli salnaməsi olduğunu vurğulayıb: “Zahirən bir insanın ömür yolu haqqında düşüncələr, onun görüb-eşitdikləri, ömründən keçən hadisələr barədə qeydlər təsiri bağışlayan bu xatirələr elə bir tarix parçasını əks etdirir ki, o, sadə bir kitab olmaqdan kənara çıxıb epoxanın mənzərəsini canlandıran salnaməyə çevrilib”.
Akademik Rafael Hüseynov qeyd edib ki, kitabın müəllifi unudulmaz elm və dövlət xadimi Musa Əliyev 1950-1958-ci illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının prezidenti olub. Kitabı vərəqlədikcə, onun mürəkkəb dövrdən baş çıxarması, necə sağ qalması, vicdanını, ləyaqətini necə qoruması heyrət doğurur. Alimin ömür yolu haqqında yazdıqlarını oxuduqca düşünürsən ki, o, yeniliyini, düsturunu gətirməyə, öz yolunu açmağa çalışıb. Musa Əliyev elə bir ömür yaşayıb ki, övladları, nəslinin davamçıları, onu tanıyanlar həmişə bu insanla fəxr ediblər.
Bildirilib ki, akademik Musa Əliyevin rəhbərliyi ilə 1950-1970-ci illər üçün Azərbaycanın inkişaf perspektivləri ilə bağlı layihə hazırlanıb. Bunlardan Azərbaycanda metro, Milli Dram Teatrı, Milli Kitabxana, Şamaxıdakı Rəsədxana, Sumqayıtda Boru prokat zavodu, Gəncədə Alüminium zavodu, Elmlər Akademiyası və digər vacib əhəmiyyətli tikintiləri xatırlatmaq olar. Ömrünün son illərində Musa Əliyev xatirələrini, ömründən keçən hadisələri yazmağa başlayıb. Bu kitab mühüm bir sənəddir, tarixin aynasıdır.
Sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli görkəmli alimin Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərini xatırladıb, onun böyük elm təşkilatçısı olaraq səmərəli fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, Akademiya rəhbərlərindən indiyədək memuar yazanı olmayıb. Musa Əliyevin kitabı ilk belə qiymətli əsərdir.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bu kitabda müəllif, sanki, XX əsri bizə yenidən təqdim edir, Akademiyanın tarixinin yüksəliş dövrü barədə indiki nəslə dəyərli məlumatlar verir.
Tədbirdə Geologiya və Geofizika İnstitutunun direktoru akademik Akif Əlizadə, AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutunun şöbə müdiri tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramov və professor Dilarə Seyidzadə Musa Əliyevin çoxcəhətli elmi-təşkilati və ictimai-siyasi həyatını müxtəlif yönlərdən səciyyələndirib, yeni nəşri qiymətli tarixi-sənədli mənbə kimi dəyərləndiriblər.
Musa Əliyevin nəvəsi Cəmilə Paşayeva-Seyidzadə Parisdə UNESCO-da babasının yubileyinin təntənə ilə keçirildiyini xatırladıb, onun ömür yolu ilə qürur duyduqlarını deyib.
Sonda ADA Universitetinin rektoru professor Hafiz Paşayev kitabın ərsəyə gəlməsində əməyi olanlara və tədbirin təşkilatçılarına təşəkkür edib. Bildirib ki, bu nəşr akademik Musa Əliyevin həmişəyaşar irsini bir daha xalqımıza qaytardı.
Mərasimdə iştirak edən Milli Məclisin deputatları, tanınmış ziyalılar, ictimaiyyət nümayəndələri akademik Musa Əliyevin ömür yolunun müxtəlif səhifələrini əks etdirən stendlə tanış olublar.

A presentation of the book “My Life”, consisting of the memories of academician Musa Aliyev, was held
A presentation of the book “My Life”, consisting of memories of the life of academician Musa Aliyev, a well-known scientist and public figure, was held in the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi.
Academician Rafael Huseynov, director of the Museum said that Musa Aliyev, who made important contributions to the development of Azerbaijan science, with his fundamental researches, had special services in preparation of highly qualified professionals. Rafael Huseynov also underlined that author of the book, unforgettable scientist and state figure Musa Aliyev, was a President of Azerbaijan Academy of Sciences in 1950-1958 years. He added that Musa Aliyev, as a President of AAS, gained significant achievements in the formation of intellectual potential and in the organization of perspective areas of science in the republic.
“While reading the book, it is really amazing to see how he could live in such a difficult period and protect his dignity and conscience and also contribute to innovation in science. He had such a life that his children, relatives, and people knowing him are always proud of him”-the academician added.
It was also said that a project on the development perspectives of Azerbaijan for 1950-1970 years was prepared with the leadership of academician Musa Aliyev. The metro in Azerbaijan, the National Drama Theatre, the National Library, the Observatory in Shamakha, the Sumgayit Pipe-Rolling Plant, the Ganja Aluminum Plant, the Academy of Sciences and other important constructions can be reminded here. Musa Aliyev started to write down his memories in the last years of his life. This book is an essential document and a mirror of the history.
Afterward, academician Isa Habibbeyli, President of ANAS delivered a speech at the meeting and reminded the services of the outstanding figure Musa Aliyev in the development of Azerbaijan science and his effective activity as the greatest organizer of science. Until now none of the leaders of the Academy have written a memoir. The book of Musa Aliyev is the first valuable work.
Academician Isa Habibbeyli underlined that it is as if the author, once again, demonstrates us the XX century in this book and gives precious information about the rising period of the history of the Academy to the young generation.
Academician Akif Alizade, director of the Institute of Geology and Geophysics, PhD in history Jabi Bayramov, Department head of the Institute of History and Ethnology of ANAS and Professor Dilara Seyidzade spoke about the scientific-organizational and social-political life of Musa Aliyev and assessed the book as helpful and essential historical source.
Grandchild of Musa Aliyev Jamila Pashayeva-Seyidzade reminded that the jubilee of her grandfather was celebrated at a high level in Paris, UNESCO, and highlighted that she is proud of the lifestyle of academician Musa Aliyev.
At the end, Professor Hafiz Pashayev, rector of ADA University expressed his gratitude to all who had contributed to creation of the book and organizers of the event. He said that the book returns us the eternal heritage of academician Musa Aliyev.
The parliamentarians, well-known intellectuals and public representatives got acquainted with the stand reflecting the different periods of lifestyle of academician Musa Aliyev.