AMEA prezidenti “İraq kültür bakanlığı mükafatı” ilə təltif olunub
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın Rəyasət Heyətində tanınmış kərküklü tədqiqatçı, şair və yazıçı Şəmsəddin Kuzəçi ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-Kərkük ədəbi əlaqələrindən söz açılıb, dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyinin İraqda, görkəmli kərkük ədəbiyyatşünası Əta Tərzibaşının 100 illik yubileyinin isə Bakıda elmi konfranslarla keçirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Kərküklü yazıçı Şəmsəddin Kuzəçi “İraq kültür bakanlığı ödülü” ilə təltif olunmuş akademik İsa Həbibbəyliyə mükafatı təqdim edib. Həmçinin türkmən yazarın yeni nəşr edilmiş  “Məqalələr” toplusu da AMEA rəhbərinə hədiyyə olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli bu günlərdə Akademiyada çap olunmuş Mahmud Kaşğarinin “Divani-lüğat-it-türk” və Məhəmməd Füzuliyə həsr olunmuş kitabları tanınmış türkmən yazıçısı və tədqiqatçısı Şəmsəddin Kuzəçiyə hədiyyə edib.
Görüşdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e. akademik Arif Həşimov, AMEA-nın vitse-prezidentləri akademik İradə Hüseynova və akademik Gövhər Baxşəliyeva, həmçinin filologiya elmləri doktoru professor Qəzənfər Paşayev də iştirak ediblər.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился в Президиуме НАНА с известным киркукским исследователем, поэтом и писателем Шамсаддином Кузечи.
В ходе встречи говорилось об азербайджано-киркукских литературных связях. Также стороны обсудили вопрос о проведении научных конференций в честь 530-летнего юбилея гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули – в Ираке и 100-летнего юбилея выдающегося киркукского литературоведа Ата Терзибаши – в Баку.
Киркукский писатель Шамсаддин Кузечи вручил академику Исе Габиббейли премию Министерства культуры Ирака, а также недавно изданный «Сборник статей».
В свою очередь, академик Иса Габиббейли преподнес известному писателю и исследователю Шамсаддину Кузечи недавно изданный в НАНА труд Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк» и книги, посвященные творчеству Мухаммеда Физули.
На встрече приняли участие и.о. первого вице-президента НАНА академик Ариф Гашимов, вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова, и.о. вице-президента НАНА академик Говхар Бахшалиева, а также доктор филологических наук профессор Газанфар Пашаев.