AMEA-da özbək ədəbiyyatı tarixinə dair monoqrafik tədqiqat əsərinin nəşr edilməsi barədə qərar qəbul edilib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyi ilə hazırlanacaq monoqrafiyada özbək ədəbiyyatının qədim tarixi, formalaşması, inkişaf mərhələləri və əsas yaradıcıları barədə tədqiqatlar öz əksini tapacaqdır. Monoqrafiyaya dair materialların toplanılması, sistemləşdirilməsi və nəşrə hazırlanması Azərbaycan tərəfdən Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi filologiya elmləri doktoru Yaşar Qasımbəyliyə, Özbəkistandan isə Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Özbək dili və Ədəbiyyatı Universitetinin professoru Nurbay Cabbarova tapşırılıb.
Azərbaycan-Özbəkistan elmi əlaqələrinə mühüm töhfə olacaq monoqrafik tədqiqat əsərinin “Elm” nəşriyyatında çap edilməsi nəzərdə tutulub.

В Академии наук готовится к печати монография, посвященная истории узбекской литературы
В НАНА принято постановление об издании монографического исследовательского труда, посвященного истории узбекской литературы.
В монографии, которая будет подготовлена под руководством президента НАНА академика Исы Габиббейли, найдут свое отражение исследования, связанные с такими вопросами, как древняя история узбекской литературы, ее формирование, этапы развития и основные представители. Сбор, систематизация и подготовка к печати соответствующих материалов поручены с азербайджанской стороны ведущему научному сотруднику Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА доктору филологических наук Яшару Гасымбейли, а со стороны Узбекистана – профессору Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои Нурбаю Джаббарову.
Монографический исследовательский труд, который станет важным вкладом в развитие научных связей между Азербайджаном и Узбекистаном, планируется выпустить в издательстве «Элм».