AMEA-nın beynəlxalq əlaqələri genişlənir
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qulam Babayev və həmin idarənin Xarici ölkələrin akademik qurumları ilə əlaqələr şöbəsinin rəisi Bünyamin Seyidov dekabrın 10-da Parisdə Fransa Elmlər Akademiyasının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəhbərinin müavini xanım Miryam Leruks və həmin qurumun xarici əlaqələr üzrə rəsmisi Sezar Manrike Milla ilə görüşüblər.
Görüş zamanı AMEA-nın fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verilib, iki ölkə alimləri arasında mövcud əlaqəlar, aparılan elmi tədqiqat işləri geniş müzakirə olunub. Həmçinin hər iki elmi qurumun fəaliyyətində oxşar və fərqli istiqamətlər qarşılıqlı təhlil edilərək, əməkdaşlıq perspektivləri müəyyən edilib.
AMEA ilə əməkdaşlığı yüksək dəyərləndirən Fransa Elmlər Akademiyasının nümayəndələri birgə fəaliyyətin hər iki ölkə üçün böyük töhfə verəcəyinə əminliklərini qeyd ediblər.
Görüşdə, həmçinin Akademiyalar arasında əməkdaşlıq haqqında Sazişin imzalanmasına dair ilkin razılıq əldə edilib.
Qeyd edək ki, 1666-cı ildə Fransanın o zamanki kralı Lüdoviq XIV təşəbbüsü ilə yaradılan və gələn il artıq 350 illiyini qeyd etməyə hazırlaşan Fransa Elmlər Akademiyası dünyanın bir çox ölkəsinin ali elmi qurumu ilə əməkdaşlıq edir.

ANAS expands international ties
Head of International Relations Department, ANAS Presidium Administration, PhD in geology-mineralogy, Assoc. Prof Gulam Babayev and head of Division of Relations with academic organizations of the foreign countries Bunyamin Seyidov met with Deputy Head of the International Relations Department of the French Academy of Sciences Ms Miriam Leroux and the organization's foreign affairs chief, Caesar Manrique Milla.
While meeting, were discussed activities of ANAS, existed ties among scientists of both countries, and carried out research works. Meanwhile, similarities and differences between two scientific organizations were analyzed, defined collaboration prospects.
In a meeting, academies received initial agreement on cooperation.
Note that, founded by King Ludwig XIV of France in 1666, and preparing to celebrate the 350th anniversary in the next year, French Academy of Sciences is of the supreme scientific institution which collaborates with many countries around the world.