AMEA-nın beynəlxalq əlaqələri genişlənir
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qulam Babayev və həmin idarənin Xarici ölkələrin akademik qurumları ilə əlaqələr şöbəsinin rəisi Bünyamin Seyidov dekabrın 10-da Parisdə Fransa Elmlər Akademiyasının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəhbərinin müavini xanım Miryam Leruks və həmin qurumun xarici əlaqələr üzrə rəsmisi Sezar Manrike Milla ilə görüşüblər.
Görüş zamanı AMEA-nın fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verilib, iki ölkə alimləri arasında mövcud əlaqəlar, aparılan elmi tədqiqat işləri geniş müzakirə olunub. Həmçinin hər iki elmi qurumun fəaliyyətində oxşar və fərqli istiqamətlər qarşılıqlı təhlil edilərək, əməkdaşlıq perspektivləri müəyyən edilib.
AMEA ilə əməkdaşlığı yüksək dəyərləndirən Fransa Elmlər Akademiyasının nümayəndələri birgə fəaliyyətin hər iki ölkə üçün böyük töhfə verəcəyinə əminliklərini qeyd ediblər.
Görüşdə, həmçinin Akademiyalar arasında əməkdaşlıq haqqında Sazişin imzalanmasına dair ilkin razılıq əldə edilib.
Qeyd edək ki, 1666-cı ildə Fransanın o zamanki kralı Lüdoviq XIV təşəbbüsü ilə yaradılan və gələn il artıq 350 illiyini qeyd etməyə hazırlaşan Fransa Elmlər Akademiyası dünyanın bir çox ölkəsinin ali elmi qurumu ilə əməkdaşlıq edir.

10 декаброя в городе Париже состоялась встреча начальника Управления международных связей Президиума НАНА, доктора философии по геолого-минералогическим наукам, доцента Гулама Бабаева и заведующего Отделом по связям с академическими структурами зарубежных стран того же управления Буньямина Сеидова с заместителем начальника Управления международных связей Французской академии наук госпожой Мирьям Лерюксом и официальным представителем зарубежных связей той же структуры Цезарем Манрике Миллой.
В ходе встречи была дана подробная информация о направлениях деятельности НАНА и обсуждены существующие связи между учеными обеих стран и научно-исследовательские работы. Также, взаимно проанализировав схожие и отличительные направления деятельности академий, были определены перспективы сотрудничества.
Отмечалось, что данное сотрудничество сыграет важную роль для обеих стран.
В рамках встречи была достигнута предварительная договоренность о подписании соглашения о сотрудничестве между академиями.
Надо отметить, что созданная в 1666 году по инициативе короля Франции Людовика XIV Французская академия наук, сотрудничает с высшими научными структурами многих стран мира.