Müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, dünya şöhrətli siyasi xadim, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin vəfatından on iki il keçir. Ulu öndər Heydər Əliyev öz xidmətləri ilə hələ sağlığında ikən tarixin yaddaşında əbədiləşmiş ən böyük azərbaycanlıdır. Heydər Əliyev Azərbaycan salnaməsində təkrarolunmaz rəhbər, qüdrətli dövlət başçısı, fədakar insan, əfsanəvi şəxsiyyət, ulu öndər, ümummilli lider, müasir müstəqil Azərbaycanın qurucusu, xalqının sevimli övladı kimi qalmışdır və qalacaqdır.
Azərbaycanın dahi oğlu Heydər Əliyevin əbədiyyətə qovuşmasından sonra hər il olduğu kimi, ulu öndərin vəfatının on ikinci ildönümü günü – dekabrın 12-də də paytaxt sakinləri, respublikamızın rayon və şəhərlərinin nümayəndələri Fəxri Xiyabanda ümummilli liderin xatirəsini dərin ehtiramla yad edirlər.
Dekabrın 12-də AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, institut və təşkilatlarının rəhbərləri Fəxri Xiyabana gələrək, ulu öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət ediblər.
Elm xadimləri Heydər Əliyevin unudulmaz xatirəsinə bəslədikləri dərin hörmət və ehtiramın ifadəsi olaraq ulu öndərin məzarı üzərinə tər gül dəstələri qoyub, onun ruhu qarşısında baş əyiblər.

Проходит двенадцать лет со дня смерти основателя современного независимого Азербайджанского государства, всемирно известного политического деятеля, общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева. Великий лидер Гейдар Алиев являлся азербайджанцем, заслуги которого еще при его жизни были запечатлены в истории. В истории Азербайджана Гейдар Алиев остался как неповторимый руководитель, выдающийся глава государства, самоотверженный человек, легендарная личность, великий лидер, общенациональный лидер, создатель современного независимого Азербайджана.
Как и ежегодно, 12 декабря 2015 года жителями столицы, представителями районов и городов республики с глубоким уважением была почтена память общенационального лидера Гейдара Алиева в Аллее Почетного Захоронения.
В число посетителей могилы общенационального лидера Гейдара Алиева также входили члены Президиума НАНА, руководители институтов и организаций.
В знак глубокого уважения и почтения к светлой памяти великого лидера деятели науки возложили цветы к его могиле и поклонились перед его памятником.