AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri Xalq rəssamı Fərhad Xəlilovla görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında baş tutan görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Akademiyada müxtəlif sahədə - tarix, şərqşünaslıq, arxeologiya, əlyazmalar istiqamətində çalışan alim və mütəxəssislərin elmi fəaliyyətlərindən əlavə, təsviri sənətlə, rəsm işləri ilə də məşğul olduqlarını, peşəkar yaradıcılığa bərabər olan əsərlər ərsəyə gətirdiklərini bildirib.
Rəssamlıq sənətinə xüsusi maraq göstərdiyini və Akademiyada bu sahəyə geniş meydan açıldığını qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-da bu günə kimi Ulu Öndər Heydər Əliyevə, akademik Zərifə xanım Əliyevaya, Qarabağa, Şuşaya, “Nizami Gəncəvi İli”nə, ümumilikdə isə 21 mövzuya həsr edilmiş sərginin təşkil olunduğunu, alimlərin öz mənəvi zənginliklərini ifadə etdikləri bu əsərlərin kitab halında işıq üzü gördüyünü söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli sənətşünaslıq sahəsinə də ciddi diqqət yetirdiyini, Azərbaycanın görkəmli rəssamları Səttar Bəhlulzadənin, Tahir Salahovun, həmçinin Molla Nəsrəddin” jurnalının karikatura ustası Oskar Şmerlinqin yaradıcılığına dair tədqiqatlar apararaq sanballı məqalələr yazdığını qonağın diqqətinə çatdırıb. Həmçinin Xalq rəssamı Fərhad Xəlilovun yaradıcılığını və onun üslubunu xarakterizə edən “Rənglərin və izmlərin qovşağında” adlı məqalə də yazdığını xatırladıb.
AMEA rəhbəri Əlyazmalar İnstitutunun əməkdaşının müəllifi olduğu və akademik Zərifə xanım Əliyevaya həsr olunmuş rəsm əsərini qonağa nümayiş etdirib.
Xalq rəssamı Fərhad Xəlilov isə öz növbəsində AMEA rəhbərinə qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib, Akademiya əməkdaşlarının təsviri sənətlə məşğul olmalarını yüksək qiymətləndirib, zəruri dəstəyi verməyə hazır olduqlarını söyləyib.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli qonağa xatirə hədiyyəsi təqdim edib.
Görüşdən sonra akademik İsa Həbibbəyli və Xalq rəssamı Fərhad Xəlilov Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yeni loqotipinin - embleminin hazırlanması üçün elan olunmuş müsabiqəyə təqdim edilən layihələrə baxış keçirərək mülahizələrini bildirib, qənaətlərini diqqətə çatdırıblar.
Qeyd edək ki, Xalq rəssamı Fərhad Xəlilov AMEA-nın yeni loqotipinin - embleminin hazırlanması üçün elan olunmuş müsabiqənin Müsabiqə Komissiyasının üzvüdür.

Academician Isa Habibbeyli met with People's Artist of Azerbaijan Farhad Khalilov
President of ANAS, academician Isa Habibbeyli met with People's Artist of Azerbaijan, chairman of the Union of Artists Farhad Khalilov in the Presidium of ANAS.
The academician said that the scientists and experts of ANAS working in the spheres of history, Middle Eastern studies, archeology, and manuscripts etc., besides their scientific activities, are also engaged in fine art and painting and produce great works of art.
Saying that he takes much interest in art of painting and ANAS devotes special attention to this sphere as well, Isa Habibbeyli, president of ANAS added that the exhibitions dedicated to national leader Heydar Aliyev, academician Zarifa Aliyeva, Karabakh, Shusha, “Year of Nizami Ganjavi” and in general to 21 themes have been organized in ANAS till today. All works of the scientists that reflect rich spiritual world are published in book forms.
Academician Isa Habibbeyli stressed that he also pays serious attention to art history and writes high-quality articles conducting researches on creativity of the prominent painters of Azerbaijan such as Sattar Bahlulzade, Tahir Salahov, as well as Oskar Shmerling, cartoonist of “Molla Nasreddin” magazine. The academician reminded that he has written an article “Rənglərin və izmlərin qovşağında” («At the nexus of colors and “ism”s») characterizing the activity and style of People's Artist Farhad Khalilov.
The president of ANAS demonstrated the painting dedicated to academician Zarifa Aliyeva and created by the member of the Institute of Manuscripts to the guest.
People's Artist of Azerbaijan, Farhad Khalilov expressed his gratitude to the president of ANAS for his hospitality and highly appreciated the engagement of the employees of the academy in fine art and mentioned  that he is ready to supply any necessary support.
Afterwards academician Isa Habibbeyli presented a memorable gift to the guest.
Then academician Isa Habibbeyli and People's Artist of Azerbaijan, Farhad Khalilov viewed the projects, presented for the competition for making new logo (emblem) of ANAS, and shared their thoughts and views about it.
It should be mentioned that Farhad Khalilov People's Artist is a member the Competition Committee of the contest for making new logo (emblem) of ANAS.