Azərbaycan-Kərkük ədəbi əlaqələri yeni müstəvidə
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli tanınmış kərküklü tədqiqatçı, şair və yazıçı, Kərkük Kültür Dərnəyinin rəhbəri doktor Şəmsəddin Kuzəçi ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan-Kərkük ədəbi əlaqələrindən danışıb, son dövrlərdə Akademiyanın İraq-Türkman Araşdırmaları üzrə Əlaqələndirmə Şurasının fəaliyyəti barədə ətraflı söhbət açıb. İraq-Türkman elmi-ədəbi mühitinin, tarixinin, dilinin, etnoqrafiyasının və folklorunun daha geniş şəkildə öyrənilməsi və sistemləşdirilməsi məqsədilə mühüm addımların atıldığını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin mayın 22-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında görkəmli kərkük ədəbiyyatşünası Əta Tərzibaşının anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr edilmiş “İraq-türkman folkloru və ədəbiyyatı” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransa hazırlıq məsələlərini diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, akademik İsa Həbibbəylinin “Ön söz”ü ilə AMEA-nın “Elm” nəşriyyatı tərəfindən Əta Tərzibaşıya həsr edilmiş kitabın işıq üzü gördüyünü vurğulayıb.
Kərküklü yazıçı Şəmsəddin Kuzəçi isə öz növbəsində qonaqpərvərliyə görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib, qarşılıqlı elmi-ədəbi əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Görüş zamanı İraqda dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyinə həsr edilmiş beynəlxalq konfransa hazırlıq məsələləri barədə geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra tanınmış tədqiqatçı alim Şəmsəddin Kuzəçi Azərbaycan-Kərkük ədəbi əlaqələrinin inkişafına verdiyi töhfələrə görə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyliyə Kərkük Kültür Dərnəyinin Fəxri fərmanını təqdim edib.
Əta Tərzibaşı irsinin təbliğinə görə isə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürova Kərkük Kültür Dərnəyinin Təşəkkürnaməsi təqdim olunub.
Sonda qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb və xatirə şəkli çəkilib.

Президент НАНА встретился с главой Ассоциации культуры Киркука
Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с известным киркукским исследователем, поэтом и писателем, главой Ассоциации культуры Киркука Шамсаддином Кузечи.
В ходе встречи, которая проходила в Президиуме НАНА, академик Иса Габиббейли подробно рассказал об азербайджано-киркукских литературных связях и деятельности Совета по координации исследований, связанных с иракскими туркманами, который функционирует в НАНА. Академик сообщил, что в НАНА реализуются важные мероприятия, нацеленные на более глубокое и системное изучение научной и литературной среды, истории, языка, этнографии и фольклора иракских туркманов.
Руководитель НАНА рассказал о подготовке к международной научной конференции «Иракско-туркманский фольклор и литература», посвященной 100-летнему юбилею выдающегося киркукского литературоведа Ата Тарзибаши, которая состоится 22-го мая в Центральной научной библиотеке НАНА. Помимо этого, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в издательстве «Элм» вышла в свет книга, посвященная Ата Тарзибаши. Автором «Предисловия» к книге является руководитель НАНА.
Киркукский писатель Шамсаддин Кузечи поблагодарил руководство Академии наук за гостеприимство и отметил большую значимость развития двусторонних научно-литературных связей.
В ходе встречи также были обсуждены вопросы, связанные с подготовкой к международной конференции, посвященной 530-летнему юбилею гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули, которая состоится в Ираке.
Затем известный ученый-исследователь Шамсаддин Кузечи вручил президенту НАНА академику Исе Габиббейли Почетную грамоту Ассоциации культуры Киркука за вклад в развитие азербайджано-киркукских литературных связей.
А за пропаганду наследия Ата Тарзибаши заведующему Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА доктору философии по филологии Агагусейну Шукюрову была вручена Благодарственная грамота Ассоциации культуры Киркука.