Azərbaycan-Kərkük ədəbi əlaqələri yeni müstəvidə
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli tanınmış kərküklü tədqiqatçı, şair və yazıçı, Kərkük Kültür Dərnəyinin rəhbəri doktor Şəmsəddin Kuzəçi ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan-Kərkük ədəbi əlaqələrindən danışıb, son dövrlərdə Akademiyanın İraq-Türkman Araşdırmaları üzrə Əlaqələndirmə Şurasının fəaliyyəti barədə ətraflı söhbət açıb. İraq-Türkman elmi-ədəbi mühitinin, tarixinin, dilinin, etnoqrafiyasının və folklorunun daha geniş şəkildə öyrənilməsi və sistemləşdirilməsi məqsədilə mühüm addımların atıldığını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin mayın 22-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında görkəmli kərkük ədəbiyyatşünası Əta Tərzibaşının anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr edilmiş “İraq-türkman folkloru və ədəbiyyatı” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransa hazırlıq məsələlərini diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, akademik İsa Həbibbəylinin “Ön söz”ü ilə AMEA-nın “Elm” nəşriyyatı tərəfindən Əta Tərzibaşıya həsr edilmiş kitabın işıq üzü gördüyünü vurğulayıb.
Kərküklü yazıçı Şəmsəddin Kuzəçi isə öz növbəsində qonaqpərvərliyə görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib, qarşılıqlı elmi-ədəbi əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Görüş zamanı İraqda dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyinə həsr edilmiş beynəlxalq konfransa hazırlıq məsələləri barədə geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra tanınmış tədqiqatçı alim Şəmsəddin Kuzəçi Azərbaycan-Kərkük ədəbi əlaqələrinin inkişafına verdiyi töhfələrə görə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyliyə Kərkük Kültür Dərnəyinin Fəxri fərmanını təqdim edib.
Əta Tərzibaşı irsinin təbliğinə görə isə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürova Kərkük Kültür Dərnəyinin Təşəkkürnaməsi təqdim olunub.
Sonda qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb və xatirə şəkli çəkilib.

Isa Habibbeyli, President of ANAS met with the head of the Cultural Association of Kirkuk
Academician Isa Habibbeyli, President of ANAS met with a well-known Kirkuk poet, researcher-writer, and head of the Cultural Association of Kirkuk Dr. Shamsaddin Kuzachi.
At the meeting held in the Presidium of ANAS, Academician Isa Habibbeyli spoke about the Azerbaijan and Kirkuk literary relations and the recent activity of the Coordinating Council for Iraqi-Turkmen Studies of ANAS. He added that significant steps have been taken to widely study Iraqi-Turkmen scientific-literary environment, history, language, ethnography, and folklore. Academician spoke about the issues related to the preparation of the international scientific conference themed “Iraqi-Turkmen Folklore and Literature” dedicated to the 100th anniversary of the birth of Ata Terzibashi, an outstanding figure of Kirkuk literary. The conference will be held on May 22 in the Central Scientific Library of ANAS. The academician also added that a book dedicated to Ata Terzibashi was also published by ANAS. The author of “Preface”of the book is the President of ANAS.
Dr. Shamsaddin Kuzachi expressed his gratitude to the leadership of ANAS and highlighted the importance of development of the mutual scientific and literary relations.
Issues related to the preparation of the international conference dedicated to the 530th jubilee of the birth of the brilliant Azerbaijani poet and thinker Muhammad Fuzuli in Irag were widely discussed at the meeting.
Then, Kirkuk poet, researcher-writer, Dr. Shamsaddin Kuzachi presented an Honorary Diploma of Cultural Association of Kirkuk to academician Isa Habibbeyli, President of ANAS for his contributions to the development of Azerbaijan and Kirkuk literary relations.
A Certificate of Appreciation of Cultural Association of Kirkuk was presented to Agahuseyn Shukurov, PhD in Philology, head of Public Relations, Press and Information Department of the Presidium Administration of ANAS for publicizing the heritage of Ata Terzibashi, an outstanding figure of Kirkuk literary.