Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının tələbələri ilə görüşüb
Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının “Dizayn” kafedrasının “İnteryer üzrə dizayner” ixtisaslaşması üzrə II kursda təhsil alan 16 tələbəsi “İsmailiyyə sarayı” binasında daxili interyerlə bağlı eskizlərin işlənilməsi” mövzusunda  tədris-yaradıcılıq təcrübəsi keçmək üçün AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında olublar.
Tələbələr əvvəlcə AMEA-nın Rəyasət Heyəti binasında “Azərbaycanda ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda keçiriləcək konfrans çərçivəsində təşkil edilmiş AMEA əməkdaşlarının rəsm əsərlərindən ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Daha sonra qonaqlar AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ilə görüşüblər. Akademik İsa Həbibbəyli hazırda AMEA-nın Rəyasət Heyətinin yerləşdiyi İsmailiyyə binasının interyeri və dizaynı haqqında tələbələrə geniş məlumat verib. Həmçinin qeyd edib ki, alim və mütəxəssislər elmi fəaliyyətlərindən əlavə, təsviri sənətlə də məşğul olur və bu günə kimi Ulu Öndər Heydər Əliyevə, akademik Zərifə xanım Əliyevaya, Prezident İlham Əliyevə, Qarabağa, Şuşaya, “Nizami Gəncəvi İli”nə həsr olunmuş ümumilikdə 27 mövzuda sərgiləri təşkil edilib. Diqqətə çatdırıb ki, bu günlərdə AMEA-nın yeni loqosu üzrə müsabiqəyə yekun vurulub və ictimaiyyətə təqdim olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli tələbələrə yeni yaradıcılıq uğurları arzulayıb və onlarla xatirə şəkli çəkdirib.
Görüşdə AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Xəzər Zeynalov, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov, Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Arzu Məmmədxanlı, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının “Dizayn” kafedrasının dosenti Əfrasiyab Məmmədov və həmin kafedranın müəllimi Emiliya Yanakiyeva iştirak ediblər.
Qonaqlar daha sonra Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda və Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində olublar. Onlara binanın interyeri və dizaynı ilə bağlı ətraflı məlumat verilib.

Academician Isa Habibbeyli met with the students of Azerbaijan State Academy of Fine Arts
16 students in their second academic year studying interior design at the Department of Design of the Azerbaijan State Academy of Fine Arts visited the Presidium building of ANAS to have educational and creative practical training on the theme “Development of sketches on the interior of the building of ‘Ismailiyya Palace’”.
At first, the students got acquainted with the exhibition of paintings of the members of ANAS organized within the conference themed “Role of National Leader Heydar Aliyev in the Improvement of the Environment in Azerbaijan” to be held in the Presidium of ANAS.
Afterward, the guests met with the academician Isa Habibbeyli, President of ANAS. The Academician gave comprehensive information on the interior and design of Ismailiyya Palace, currently functioning as the Presidium of ANAS. He also underlined that the scientists and specialists of ANAS besides their scientific activities are also engaged in fine art and painting and the exhibitions dedicated to National Leader Heydar Aliyev, Academician Zarifa Aliyeva, President Ilham Aliyev, Karabakh, Shusha, “Year of Nizami Ganjavi” and in general to 27 themes have been organized in ANAS till today. He underscored that the competition on the new logotype of ANAS has recently been completed and presented to the public.
Isa Habibbeyli wished the students new creative achievements. In the end photos were taken as a remembrance of the day.
Khazar Zeynalov, PhD in art studies, deputy director on scientific works of the Institute of Architecture and Art of ANAS, Agahuseyn Shukurov, PhD in Philology, head of Public Relations, Press and Information Department of the Presidium Administration of ANAS, Arzu Mammadkhanli, PhD in Philology, scientific secretary of Department of Humanitarian Sciences, Afrasiyab Mammadov docent of Design Department of Azerbaijan State Academy of Fine Arts and Emilia Yanakiyeva, teacher of the same Department participated at the meeting.
Then, the guests visited the Institute of Manuscripts named after Muhammad Fuzuli and Huseyn Javid's House Museum. They got detailed information on the interior and design of the building.