Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının tələbələri ilə görüşüb
Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının “Dizayn” kafedrasının “İnteryer üzrə dizayner” ixtisaslaşması üzrə II kursda təhsil alan 16 tələbəsi “İsmailiyyə sarayı” binasında daxili interyerlə bağlı eskizlərin işlənilməsi” mövzusunda  tədris-yaradıcılıq təcrübəsi keçmək üçün AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında olublar.
Tələbələr əvvəlcə AMEA-nın Rəyasət Heyəti binasında “Azərbaycanda ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda keçiriləcək konfrans çərçivəsində təşkil edilmiş AMEA əməkdaşlarının rəsm əsərlərindən ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Daha sonra qonaqlar AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ilə görüşüblər. Akademik İsa Həbibbəyli hazırda AMEA-nın Rəyasət Heyətinin yerləşdiyi İsmailiyyə binasının interyeri və dizaynı haqqında tələbələrə geniş məlumat verib. Həmçinin qeyd edib ki, alim və mütəxəssislər elmi fəaliyyətlərindən əlavə, təsviri sənətlə də məşğul olur və bu günə kimi Ulu Öndər Heydər Əliyevə, akademik Zərifə xanım Əliyevaya, Prezident İlham Əliyevə, Qarabağa, Şuşaya, “Nizami Gəncəvi İli”nə həsr olunmuş ümumilikdə 27 mövzuda sərgiləri təşkil edilib. Diqqətə çatdırıb ki, bu günlərdə AMEA-nın yeni loqosu üzrə müsabiqəyə yekun vurulub və ictimaiyyətə təqdim olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli tələbələrə yeni yaradıcılıq uğurları arzulayıb və onlarla xatirə şəkli çəkdirib.
Görüşdə AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Xəzər Zeynalov, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov, Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Arzu Məmmədxanlı, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının “Dizayn” kafedrasının dosenti Əfrasiyab Məmmədov və həmin kafedranın müəllimi Emiliya Yanakiyeva iştirak ediblər.
Qonaqlar daha sonra Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda və Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində olublar. Onlara binanın interyeri və dizaynı ilə bağlı ətraflı məlumat verilib.

Шестнадцать студентов, которые обучаются на II курсе Азербайджанской государственной академии художеств по специальности «Дизайнер интерьера» (Кафедра дизайна), побывали в здании Президиума НАНА для прохождения учебно-творческой практики по теме «Разработка эскизов, связанных с внутренним интерьером здания дворца Исмаилия».
Вначале студенты ознакомились с выставкой произведений живописи, авторами которых являются сотрудники НАНА, организованной в рамках конференции «Роль общенационального лидера Гейдара Алиева в оздоровлении окружающей среды в Азербайджане», которая состоится в здании Президиума НАНА.
Затем с гостями встретился президент НАНА академик Иса Габиббейли. Академик подробно рассказал студентам об интерьере и дизайне здания дворца Исмаилия, в котором в настоящее время функционирует Президиум НАНА. Сказав, что помимо своей научной деятельности, ученые и специалисты занимаются и изобразительным искусством, руководитель НАНА добавил, что до сих пор в Академии наук были организованы 27 выставок, посвященных великому лидеру Гейдару Алиеву, академику Зарифе ханум Алиевой, Президенту Ильхаму Алиеву, Карабаху, Шуше, «Году Низами Гянджеви» и т.д., а недавно завершился конкурс на создание нового логотипа (эмблемы) НАНА, который уже представлен общественности.
Академик Иса Габиббейли пожелал студентам новых творческих успехов. Были сделаны фотографии на память.
На встрече также принимали участие заместитель директора по научной работе Института архитектуры и искусства НАНА доктор философии по искусствоведению Хазар Зейналов, заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров, ученый секретарь Отделения гуманитарных наук доктор философии по филологии Арзу Мамедханлы, доцент Кафедры дизайна Азербайджанской государственной академии художеств Афрасияб Мамедов и преподаватель этой кафедры Эмилия Янакиева.
Далее гости посетили Институт рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА и Дом-музей Гусейна Джавида Министерства культуры, ознакомились с интерьером и дизайном исторического здания, в котором расположены учреждения.