AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin iclasında mühüm məsələlər müzakirə olunub
Dekabrın 15-də AMEA Rəyasət Heyətində Akademiyanın Kimya Elmləri Bölməsinin (KEB) büro iclası keçirilib. İclasda AMEA-nın İşlər idarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fətəli Abdullayev, İnnovasiya şöbəsinin rəisi, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev, o cümlədən bölmənin büro üzvləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə KEB-in akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyev açıb. Bildirib ki, AMEA Rəyasət Heyətinin 18 noyabr 2015-ci il tarixli iclasında “AMEA-nın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş ümumi yığıncaqda Prezident İlham Əliyevin irəli sürdüyü elmi prioritetlər” haqqında qərar qəbul edilmişdir. Bu məsələ ilə əlaqədar olaraq, bölmə institutlarına müraciət olunmuş, çoxsaylı təkliflər qəbul edilmişdir.
Sonra AMEA-nın İşlər idarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fətəli Abdullayev çıxış edərək Sənaye-Təcrübə Zavodu ilə İşlər İdarəsinin uzunmüddətli əməkdaşlıq əlaqələrindən, görülən işlər və əldə edilən nəticələrdən söz açıb. O, Sənaye-Təcrübə Zavodunda istehsal olunan məhsulların keyfiyyət göstəricilərindən söz açaraq bu məhsulları dünya standartlarına uyğunlaşdırmağın vacibliyini önə çəkib. Bildirib ki, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, Zavoda texnoloqlar, kimyaçılar və digər mütəxəssislərin cəlb edilməsi bu istiqamətdə əsas hədəflərdəndir.
F.Abdullayev AMEA markası altında istehsal olunan məhsulların yüksək keyfiyyətə malik olmasının vacibliyini xüsusi vurğulayıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fonduna qrant layihəsi təqdim etməli, öz məhsullarımızı nümayiş etdirməliyik.  O, müasir standartlara uyğun məhsulların istehsalı və satışı sahəsində müvafiq qurumlarla əməkdaşlıq imkanlarından da söz açıb.
Müzakirələrdə, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Tofiq Nağıyev, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev, Polimer Materialları İnstitutunun direktoru, akademik Akif Əzizov, Təcrübə-Sənaye Zavodunun direktoru Vasif Abbasov çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Bildirilib ki, AR Prezidentinin Azərbaycanda əsas elmi prioritetlərin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı çıxışını əsas götürərək rəqabətədavamlı fəaliyyəti gücləndirmək, bu məqsədlə keyfiyyətli baza yaratmaq və məhsulların xaricdən idxalını məhdudlaşdırmaq lazımdır.
Akademik Dilqəm Tağıyev müzakirələrin nəticəsi olaraq konkret və ardıcıl işlərin həyata keçirilməsinin vacibliyini bildirib. Vurğulayıb ki, zavodun fəaliyyətinin səmərəli təşkili üçün respublikanın tələbatını nəzərə alaraq iş aparmalı, rəqabətədavamlı, keyfiyyətli məhsullar ortaya qoymalıyıq.
İclasda, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü Bilal Dadaşovun 100 illik yubileyinin keçirilməsi, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun Elmi Şurasının tərkibində dəyişiklik edilməsi, bölmə institutlarında cari ildə əldə olunan mühüm nəticələr və digər məsələlər müzakirə olunub.
Tədbirdə KEB-in 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatının dekabrın 25-də keçiriləcəyi qərara alınıb.

15 декабря в Президиуме НАНА состоялось заседание бюро Отделения химических Наук (ОХН). На заседании приняли участие начальник Управления делами НАНА, доктор философии по политическим наукам Фатали Абдуллаев, заведующий Отделом инноваций, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев, в том числе члены бюро отделения.
Мероприятие вступительным словом открыл академик-секретарь ОХН, академик Дильгам Тагиев. Он отметил, что на заседании Президиума НАНА, состоявшемся 18 ноября 2015 года было принято постановление «О научных приоритетах, выдвинутых Президентом Ильхамом Алиевым на Общем собрании по случаю 70-летнего юбилея НАНА».
Далее, выступив на мероприятии, начальник Управления делами НАНА, доктор философии по политическим наукам Фатали Абдуллаев рассказал о длительных связях сотрудничества между Управлением делами и Опытно-промышленным заводом, а также результатах проводимых работ. Он подчеркнул необходимость соответствия продукции завода мировым стандартам и подготовки в данном направлении технологов, химиков и других специалистов.
Он особо отметил о важности наличия высокого качества в продукции под маркой НАНА, которая, по его мнению, непременно должна быть продемонстрирована посредством представления грантового проекта в Фонд развития науки при Президенте АР. Ф.Абдуллаев также сообщил о сотруднических возможностях с соответствующими структурами в области производства и продажи продукции, соответствующей современным стандартам.
В ходе обсуждений были выслушаны мнения и предложения вице-президента НАНА, академика Тофига Нагиева, директора Института нефтехимических процессов, академика Вагифа Аббасова, директора Института химии присадок, академика Вагифа Фарзалиева, директора Института полимерных материалов, академика Акифа Азизова и директора Опытно-промышленного завода Васифа Аббасова.
Отмечалось, что, основываясь на научных приоритетах, выдвинутых Президентом Ильхамом Алиевым, необходимо усилить конкурентоустойчивую деятельность, создать с этой целью качественную базу и ограничить импорт зарубежной продукции.
Выступив на заседании по данному вопросу, академик Дильгам Тагиев выразил необходимость осуществления конкретных последовательных работ, учитывая требования республики
На мероприятии также были обсуждены вопросы касательно празднования 100-летнего юбилея члена-корреспондента НАНА Билала Дадашова, внесения изменений в состав Ученого совета Института нефтехимических процессов, а также важных результатов, достигнутых институтами отделений в текущем году и др.
Было принято решение о проведении отчета о научной и научно-организационной деятельности ОХН 25 декабря.